Ako

15 Ako získať späť chýbajúce funkcie v systéme Windows 10

Windows 10 má veľa nových funkcií, ale veci tiež zmizli. Klasické úvodné menu je dobre známym príkladom, ale existuje viac častí, ktoré boli s novou verziou Windows vypustené. V tomto článku o nich diskutujeme a naučíme sa, ako tieto funkcie získať späť. Všetky riešenia sú zadarmo!

Bezpečné majstrovanie

Všetky aplikácie v tomto článku boli rozsiahlo testované, ale zneužitie niektorých nástrojov a nastavení môže mať negatívne následky. Nikdy nemeňte nastavenia, ktoré nepoznáte alebo ktoré nemôžete vrátiť späť. Ako posledná možnosť sa odporúča Obnovenie systému Windows (pozri tip 14). Nástroj Obnovenie bodu umožňuje ešte jednoduchšie vykonať rýchle vytvorenie bodu obnovenia systému pred vykonaním akýchkoľvek zmien.

01 Prehrávanie DVD

Windows 10 už nemá v predvolenom nastavení možnosť prehrávať DVD. Pre mnohých ľudí to nie je strata, pretože pravidelné prehrávanie DVD na počítači spôsobuje nepríjemnosti. Ak stále chcete hrať DVD vo Windows 10, môžete to urobiť pomocou prehrávača VLC Media Player. Tento program má na palube dobrú funkciu DVD a tiež bez problémov prehráva vaše videosúbory, či už z legálneho zdroja alebo nie. Prečítajte si tiež: 40 super tipov pre Windows 10.

02 Ponuka Štart

Sťažovalo sa a písalo sa o tom toľko, že si ho sotva dovolíme nazvať: klasické štartovacie menu. Podľa nášho názoru bola ponuka Windows 10 v porovnaní s predchádzajúcou verziou pre Windows výrazne vylepšená, ale chute sa líšia.

Ak ste spokojní s ponukou Štart systému Windows 10, ale vadí vám jej veľká veľkosť, veľké dlaždice odstránite pravým tlačidlom myši. Ak sa chcete naozaj vrátiť do klasickej ponuky Štart, odporúča sa program Classic Shell.

03 Mail

Aplikácia Mail systému Windows 10 si vyžaduje, aby si zvykla, a to je mierne povedané. Ak s tým nemôžete alebo nechcete pracovať, existuje veľa alternatív. Najlepšou voľbou je prepnúť na webmail od spoločnosti Google alebo Microsoft. K svojim správam potom budete mať prístup kdekoľvek v prehliadači. Môžete tiež nainštalovať alternatívny program, napríklad Windows Live Mail alebo Thunderbird. Oba programy fungujú aj v službách Gmail a Outlook.com. Windows Live Mail je súčasťou programu Windows Essentials 2012. Počas inštalácie buďte opatrní, aby ste sa vyhli ďalším nechceným programom.

04 Miniaplikácie pre pracovnú plochu

Widgety na plochu úplne zmizli a to je škoda. Malé informačné obrazovky zobrazovali aktuálne počasie, stav batérie a ďalšie užitočné informácie. Vďaka doplnkom Sidebar Desktop Gadget získate podobné možnosti aj v systéme Windows 10. Kliknite pravým tlačidlom myši na plochu a vyberte Gadgety a označte, ktoré widgety chcete použiť. Miniaplikácie môžete zobraziť na lište (bočný panel 7) alebo ich nechať plávať nad vašou pracovnou plochou.

05 OneDrive ako aplikácia

Dobre, v tomto tipe nebudeme nič pridávať ani vracať, ale ideme niečo búrať. V predchádzajúcich verziách systému Windows bol OneDrive, napríklad Dropbox a Disk Google, program, ktorý ste si mohli alebo nemohli nainštalovať. Vo Windows 10 je OneDrive štandardne zabudovaný do operačného systému a to sa nepáči každému. OneDrive je možné deaktivovať prostredníctvom cestovnej mapy spoločnosti Microsoft, vyžaduje to však „gpedit“, editor zásad skupiny (alebo editor objektov zásad skupiny). Tento nástroj nie je k dispozícii vo všetkých verziách Windows 10. Vďaka inému podrobnému plánu môžete OneDrive úplne odstrániť. Obe možnosti sú vyhradené iba pre odborníkov.