Ako

Vytvorte si vlastné mapy v Mapách Google

Vďaka bezplatnej službe Moje mapy od Google si môžete vytvárať svoje vlastné mapy. To môže byť veľmi užitočné, ak si chcete urobiť turistické alebo cyklistické trasy alebo naplánovať výlet. Aj keď je vytváranie kariet celkom jednoduché, musíte vedieť, ako to funguje.

Tip 01: Moje mapy

Moje mapy sú služby z aplikácie Mapy Google, ktoré nepozná veľa ľudí. V predvolenom nastavení nie je vložený do verzie prehliadača Mapy Google a vlastné mapy môžete vytvárať, iba ak ste prihlásení pomocou svojho účtu Google. Predtým bola služba známa ako Google Maps Engine, ale od niekoľkých rokov nesie názov Moje mapy.

Pomocou aplikácie Moje mapy môžete vytvárať prispôsobené mapy. To je užitočné napríklad pri príprave na dovolenku. Vyhľadajte v Mapách Google miesto, ktoré chcete zobraziť, a pridajte ho ako značku. Značkám môžete dať rôzne farby a tvary a pridať informácie o cieľovom mieste, vrátane fotografií a videí. Vo vašej dovolenkovej destinácii ľahko uvidíte, ktoré miesta ste označili, a budete mať prehľad o všetkých veciach, ktoré vás zaujímajú. Vaše karty je možné zobraziť aj na smartfóne s Androidom pomocou aplikácie Moje karty. Na iPhone to možno urobiť cez Safari.

Tip 02: Prihláste sa do Mojich máp

Ak chcete vytvoriť svoju vlastnú mapu, prejdite na webovú stránku Moje mapy. Ak ešte nie ste prihlásení do svojho účtu Google, zvoľte Prihlásiť sa a prihláste sa pomocou informácií o svojom účte Google.

Tip 03: Vytvorte novú kartu

Ak chcete vytvoriť novú kartu, kliknite na znamienko plus vpravo dole. Najskôr kliknite na Nepomenovaná karta zmeniť názov karty. V prípade potreby odošlete Popis stručný popis. Zatvorte stlačením Uložiť kliknúť. Každá mapa môže pozostávať z niekoľkých vrstiev. Je užitočné zamyslieť sa nad tým, ako chcete tieto vrstvy usporiadať. Jedna vrstva môže pozostávať napríklad z reštaurácií, druhá zo zaujímavých miest. Neskôr môžete vrstvu jednoducho zapnúť alebo vypnúť, aby ste mali prehľad.

Prvá vrstva sa vždy nazýva Nepomenovaná vrstva. Kliknutím na ňu zmeníte názov. Značky môžete pridať kliknutím na mapu alebo importom zoznamu údajov. Bohužiaľ táto funkcia nefunguje vždy dobre a často sa generuje chybové hlásenie. Ak sa vám nepáči štýl karty, kliknite na trojuholník vedľa nej Základná mapa a zvoliť iný štýl. Písma a viditeľné názvy miest zostávajú pre každý štýl rovnaké.

Tip 04: Pridajte označenie

Je čas pridať na mapu značky. Najjednoduchším spôsobom je priblížiť mapu a stlačiť tlačidlo značky v hornej časti. Toto tlačidlo vyzerá ako druh obrátenej kvapky vody. Po kliknutí na toto sa kurzor zmení na znamienko plus. Kliknite kamkoľvek na mape a značka sa pridá. Toto meno je automaticky dané Bod 1. Kliknutím na meno ho môžete zmeniť. Do poľa nižšie môžete pridať krátky popis alebo webový odkaz. kliknite na Uložiť aby sme do vrstvy pridali značku. Do vyhľadávacieho okna môžete tiež zadať názov mesta alebo ulice. Moje mapy automaticky indikujú polohu svetlozelenou značkou. Opätovným kliknutím na tlačidlo zvýraznenia pridáte zvýraznenie do svojej vrstvy. Všimnite si, že značka bola teraz pridaná do zoznamu miest na ľavej strane obrazovky.

Môžete tiež zvoliť, či chcete v zozname zobraziť názov alebo popis značky. Kliknite na značku a vyberte upraviť, ikona symbolu pera. Naľavo od mena kliknite na trojuholník a podržte myš a vyberte Popis. Názov značky sa teraz v ľavom zozname zmení.

V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na možnosti vytvárania peších a cyklistických trás v Mapách. Vysvetľujeme tiež, ako môžete exportovať svoje vlastné trasy do iných aplikácií alebo programov, napríklad Maps.me, ktorá vám poskytuje podstatne viac informácií o teréne ako v Mapách Google.

Tip 05: Farby a tvary

Keď do vrstvy pridáte niekoľko značiek, môže to byť trochu neprehľadné. Našťastie môžete ľahko zmeniť farbu a tvar značky. Najskôr je potrebné zvoliť značku. Urobíte to kliknutím na meno v zozname alebo presunutím myši nad značku na mape. V obidvoch prípadoch sa vedľa názvu napravo zobrazí symbol nádoby na farbu. Kliknite na ňu a vyberte farbu zo zoznamu.

Okrem inej farby môžete označeniu dať aj iný tvar. Z tohto dôvodu si vyberiete nižšie Tvar ikony iná možnosť. Ak ste na Viac ikon Nájdete napríklad ikony bankomatov, hotelov, zubárov, kostolov a peších trás. Takto môžete svoju kartu úplne prispôsobiť. Farby takejto ikony sú však stále a nemožno ich meniť.

Tip 06: Fotografie a videá

Ak chcete pridať viac informácií k značke, nezabudnite, že môžete ľahko vkladať text, ako aj fotografie a videá. Kliknite na značku a vyberte upraviť. Vpravo dole nájdete ikonu fotografie. Kliknite na ňu a máte niekoľko možností na pridanie fotografií a videí. Je dôležité vedieť, že na svoju kartu môžete pridávať iba fotografie a videá z internetu. Nie je možné nahrať vaše vlastné fotografie na Google. Fotografie však môžete nahrať na svoj vlastný server alebo webovú službu a po kliknutí na ne vytvoriť odkaz URL obrázka kliknutia.

Niektoré služby však takýto externý odkaz neumožňujú a nefunguje napríklad odkaz na fotografiu z Flickru. Vyhľadanie fotografie je jednoduchšie pomocou funkcie vyhľadávania obrázkov Google. Kliknite na ikonu Vyhľadajte obrázky Google a zadajte názov miesta. Kliknite na fotografiu a akciu potvrďte kliknutím Vyberám kliknúť. Fotografia je teraz okamžite viditeľná, keď kliknete na značku. Ak chcete pridať viac fotografií, kliknite na znamienko plus v pravom dolnom rohu fotografie. Fotografie môžete odstrániť kliknutím na ikonu koša. Ak chcete pridať video, zvoľte URL služby YouTube alebo -Vyhľadávací dopyt.

Tip 07: Pridajte oblasť

Značka je príjemná, ak chcete na svoju mapu pridať miesto alebo konkrétne miesto, ale čo ak chcete pridať oblasť, ako je napríklad národný park? Pomáha to nástroj napravo od ikony značky. Kliknite na ňu a vyberte si Pridajte čiaru alebo tvar. Kurzor sa zmení späť na plus. Raz kliknite myšou na jeden z vonkajších okrajov oblasti, ktorú chcete označiť. Potom zvolíte ďalší bod. Pokračujete, kým neoznačíte celú oblasť. Zakaždým, keď kliknete na mapu, objaví sa bublina. Čiara medzi bodkami je tmavočervená. Keď sa opäť dostanete k prvej bodke, váš kurzor sa zmení na ruku. To znamená, že ste označili celú oblasť.

Zvýraznená oblasť teraz zosivie a v okne sa zobrazí názov Polygón. Kliknite na ňu, pomenujte oblasť a vyberte ju Uložiť. Naľavo od zoznamu je oblasť označená inou ikonou. Ak chcete zmeniť jeho farbu, kliknite na ikonu nádoby na farbu. Tu môžete tiež zmeniť priehľadnosť oblasti a hrúbku okraja. Ak kliknete na oblasť, okamžite uvidíte, koľko kilometrov je čiara s kruhmi a aká je oblasť oblasti. Príjemná vlastnosť.

Tip 08: Pridajte trasy

Ďalšou možnosťou aplikácie Moje mapy je pridať trasy na svoju mapu. Každá trasa má na mape novú vrstvu a môžete si vybrať z peších, cyklistických a jazdných trás. Na jednu trasu môžete pridať niekoľko cieľov a nakresliť tak celú svoju prázdninovú cestu na mape. Na jednej trase však nemáte k dispozícii viac ako desať cieľov. Je preto užitočné rozdeliť si trasy na menšie kúsky. Začnite kliknutím na Nakresli čiaru. Toto je to isté tlačidlo, ktoré používate na pridanie čiary alebo tvaru. Teraz zvoľte, ktorú trasu chcete pridať na svoju mapu.

Hneď ako sa kurzor zmení na plus, najskôr umiestnite svoj začiatočný bod na mapu. Uvoľnite myš a použite ju na navigáciu do koncového bodu trasy. Moje mapy vám ukazujú modrú čiaru najrýchlejšiu cestu z jedného cieľa do druhého. Body sú označené písmenami. Ak chcete zmeniť trasu, presuňte myš nad modrú čiaru a zobrazí sa bodka. Kliknite na ňu a pretiahnite bublinu; trasa sa zmení automaticky. Ak chcete na svoju trasu pridať bod, kliknite na ľavú stranu Pridajte cieľ. Miesto môžete označiť na mape alebo v cieľovom mieste do vyhľadávacieho poľa vedľa písmena C. vstúpiť. Ak chcete zmeniť názov začiatočného a cieľového bodu, kliknite na názov vedľa písmena. Potom kliknite na špendlík, ikonu a niečo upravte.

Tip 09: Zdieľajte kartu

Keď je vaša karta kompletná, môžete ju zdieľať so zvyškom sveta. Vpravo hore kliknite na zelené tlačidlo zdieľam a používateľom Disku Google sa podobné okno otvorí. Karta je predvolene nastavená na súkromné ​​použitie. To znamená, že na kartu máte prístup iba vy a ľudia, ktorých pozvete pomocou odkazu. Odkaz v hornej časti funguje iba pre pozvaných. Nižšie niekoho pozvete podľa mena Pozvať ľudí vstúpiť a ďalej Poslať kliknúť. Títo ľudia dostanú pozvánku e-mailom, aspoň ak necháte začiarknutie pred sebou Posielajte ľuďom správy prostredníctvom e-mailua môžu si zobraziť mapu pomocou odkazu v ich e-maile. Potrebujú na to účet Google.

Ak chcete otvoriť svoju kartu ľuďom bez účtu Google, kliknite na Upraviť vzadu Súkromné: Prístup máte iba vy. Najpohodlnejšia voľba je Ktokoľvek s odkazom. Potom môžete jednoducho pozvať svojich priateľov pomocou odkazu. Ak idete na Verejné na internete vašu kartu si môže pozrieť každý.