Preskúmanie

Recenzia Motorola Moto G8 Plus: dobrá už nestačí

Séria Motorola Moto G je už roky populárna pre svoju konkurenčnú cenu a atraktívny pomer ceny a kvality. S modelom Moto G8 Plus výrobca dúfa v nový úspech. V tejto recenzii Motorola Moto G8 Plus zisťujeme, či je smartphone tipom na nákup.

Motorola Moto G8 Plus

MSRP € 269,-

Farby Červené a modré

OS Android 9.0

Obrazovka 6,3 palcový LCD (2 280 x 1 080)

procesor 2 Ghz oktacore (Snapdragon 665)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný)

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 48, 16 a 5 megapixelov (zadný), 25 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,5 x 0,9 cm

Váha 188 gramov

Iné Port pre slúchadlá

Webová stránka www.motorola.com/sk 7 Skóre 70

  • Pros
  • Dobrá výdrž batérie
  • Hladký a kompletný hardvér
  • Android bez starostí
  • Negatíva
  • Pomalšia nabíjačka
  • Starý softvér a politika moderných aktualizácií
  • Žiadna obrazovka OLED
  • Širokouhlý fotoaparát nedokáže fotografovať

Moto G8 Plus je rýchlym nástupcom modelu Moto G7 Plus. Po deviatich mesiacoch si Motorola zjavne myslela, že je čas na nový model, s nižšou odporúčanou maloobchodnou cenou (269 eur) ako jej predchodca (299 eur). Minulý rok sme Moto G7 Plus udelili štyri z piatich hviezdičiek. Môže ôsmy model zodpovedať alebo dokonca prekročiť toto skóre? Po dvoch týždňoch testovania si moje skúsenosti môžete prečítať v tejto recenzii.

Dizajn

Každý, kto postaví Moto G8 Plus vedľa minuloročného G7 Plus, uvidí podobnosti a rozdiely. Predná strana je veľmi podobná, má obrazovku, ktorá má v hornej časti zárez pre selfie kameru a dole zobrazuje väčšiu obrubu. Zadná strana je iná. Tam, kde Moto G7 Plus používa okrúhly kamerový modul, sú objektívy fotoaparátu na jeho nástupcovi umiestnené vertikálne v ľavom hornom rohu. Kamerový modul trochu vyčnieva, takže smartfón nie je úplne plochý na stole. V logu Motorola je stále snímač odtlačkov prstov. Je to presné a rýchle.

Smartfóny sú takmer rovnako veľké, no Moto G8 Plus je vďaka väčšej batérii ťažší. Pri hmotnosti 188 gramov je hmotnosť stále priemerná a v poriadku. Motorola Moto G8 Plus je k dispozícii v dvoch farbách; modrá a červená. Testoval som najnovšiu verziu a farba ma veľmi teší.

Motorola vkladá do krabice jednoduchý plastový kryt, čo nie je žiadny nadbytočný luxus. Zadná strana Moto G8 Plus je pomerne rýchlo citlivá na odtlačky prstov a škrabance. Je pekné, že je smartphone odolný voči striekajúcej vode, čo znamená, že sa vám okamžite nerozlomí, ak vám spadne pohár vody.

Obrazovka: dobrá, ale nie OLED

Ako naznačujú jeho takmer identické rozmery, obrazovka Moto G8 Plus má prakticky rovnakú veľkosť ako predchodca. Vďaka svojej veľkosti 6,3 palca (v porovnaní s 6,2 palca) sa smartfón ľahko drží jednou rukou, ale môže byť ťažké používať obrazovku jednou rukou. Väčšia veľkosť znamená, že môžete písať pohodlnejšie oboma rukami. Na svoje si prídu aj vaše filmy, hry a ďalšie médiá.

Kvalita obrazovky je v poriadku. Full HD rozlíšenie poskytuje ostrý obraz, LCD displej nádherné farby a maximálny jas je dostatočne vysoký na to, aby ste mohli čítať obrazovku za slnečného dňa. To neznamená, že už nie je čo zlepšovať. V tejto cenovej kategórii sú na predaj napríklad smartfóny s OLED obrazovkou, ktorá ponúka lepší obraz ako LCD displej. Radi by sme preto videli taký OLED displej v rade Moto G9.

Kompletný hardvér

Pod kapotou Moto G8 Plus je procesor Qualcomm Snapdragon 655. Logicky je tento čip o niečo výkonnejší ako procesor v Moto G7 Plus, aj keď toho si v praxi veľa nevšimnete. Všetky populárne aplikácie bežia bez problémov a ťažké hry stále spôsobujú určité problémy. Z hľadiska ceny to nie je katastrofa.

RAM meria 4 GB, čo je priemer a je dostatočne veľká na to, aby plynulo prepínala medzi naposledy použitými aplikáciami a hrami. Na internú pamäť 64 GB - v priemere aj v tomto cenovom segmente - môžete uložiť dostatok médií. Je pekné, že môžete zvýšiť pamäť pomocou karty micro-SD.

Ako by ste od tohto typu smartfónov čakali, Motorola Moto G8 Plus má NFC čip. Týmto prístrojom teda môžete platiť bezkontaktne v supermarkete. Moto G8 Plus navyše prehltne dve SIM karty (dual-SIM).

Výdrž batérie a nabíjanie

Batéria Moto G7 Plus nie je veľká na 3 000 mAh a všimol som si, že v tom čase: na konci dňa som musel nabíjať smartphone, niekedy aj skôr. Nie dobré, a preto je pekné, že Motorola vložila do Moto G8 Plus podstatne väčšiu batériu. Vďaka kapacite 4 000 mAh vydrží zariadenie bez problémov dlhý deň. Očakávam, že väčšina používateľov bude schopná vytlačiť z batérie jeden a pol až dva dni. Pekné, ale z nejasných dôvodov výrobca dodáva pomalšiu nabíjačku TurboPower ako s Moto G7 Plus. Nabíja sa 27 W, Moto G8 Plus 15 W. Nabíjanie batérie preto trvá dlhšie. Po pol hodine sa batéria vyšplhala z 0 na 37 percent. To je mierne podpriemer, aj keď mi to neprekážalo. Z dôvodu dobrej výdrže batérie nabíjam smartphone večer pred spaním a potom sa už nikam neponáhľam.

Bezdrôtové nabíjanie nie je možné; logický strih na tomto type smartfónov.

Fotoaparáty

Na zadnej strane Moto G8 Plus sa nachádza trojitý fotoaparát. Najčastejšie fotografujete a videozáznamy pomocou hlavného fotoaparátu s rozlíšením 48 megapixelov, ktorý štandardne sníma obrázky s rozlíšením 12 megapixelov, pretože obrázky v tomto rozlíšení sú dostatočne ostré a zaberajú menej miesta v úložisku. Takzvaná technika quad-bayer by mala zlepšiť kvalitu fotografií, najmä v tme. Máte pravdu, aj keď si stále nemyslím, že kvalita je veľká. Fotografie a videá sú zvyčajne vhodné pre sociálne médiá. Ak sa na obrázky pozeráte kritickejšie - a na veľkej obrazovke -, farby sú niekedy nereálne a sivá obloha môže pôsobiť príliš bielo. Hlavným problémom je, že fotoaparát má pravidelne problémy s pohybom, ktorý spôsobuje rozmazanie fotografií.

Druhým fotoaparátom v smartfóne je širokouhlý objektív, ktorý je otočený o štvrtinu otáčky. To znie šialene, ale má to zmysel. S týmto fotoaparátom zachytíte širší záber ako s bežným fotoaparátom a na ťahu môžete natáčať vodorovné videá, zatiaľ čo držíte Moto G8 Plus zvisle. Ostatné telefóny vytvárajú v takejto situácii vertikálny film, čo nie je užitočné, ak sledujete obraz na počítači alebo v televízii. Spoločnosť Motorola rieši známy problém s týmto nastavením fotoaparátu, čo treba pochváliť. Bohužiaľ implementácia mohla byť lepšia. Z nejasných dôvodov fotoaparát nemôže fotografovať - ​​čo je technicky možné. Škoda, pretože - rovnako ako mnoho iných - rád napríklad fotografujem širokouhlé budovy a krajiny. Dúfajme, že Motorola vydá ďalšiu softvérovú aktualizáciu, ktorá pridá podporu fotografií. Mimochodom, kvalita videa širokouhlého objektívu je priemerná a porovnateľná s produktom Motorola One Action, ktorý má rovnakú kameru.

Hĺbkový senzor (5 megapixelov) a laserové automatické zaostrovanie pomáhajú Moto G8 Plus snímať fotografie s ostrým popredím a rozmazaným pozadím. Tieto portrétne fotografie zvyčajne vyjdú dobre, aj keď výsledky sú samozrejme menej dobré ako výsledky oveľa drahších smartfónov, ako je iPhone 11 Pro Max.

Softvér

Motorola Moto G8 Plus fungovala na Android 9.0 (Pie), keď vyšiel v októbri, a nie na Android 10, ktorý bol dovtedy k dispozícii dva mesiace. Škoda, ale o chvíľu sa k tomu dostaneme. Je pekné, že Motorola používa ťažko upravenú verziu systému Android a obsahuje iba niekoľko aplikácií. Softvér pre Android teda používate takmer tak, ako to zamýšľal Google. Našťastie niekoľko úprav spoločnosti Motorola skutočne niečo pridáva. Baterku môžete aktivovať dvojitým zatrasením smartfónu a dvojitým otočením zariadenia spustiť fotoaparát. Tieto funkcie sú v zariadeniach Motorola už roky a teraz sú dostatočne preukázané.

Aktualizácie Motorola Moto G8 Plus

Pravidlá spoločnosti Motorola týkajúce sa aktualizácií nie sú bohužiaľ také dobré a neurčité. Všimnete si, že napríklad zo skutočnosti, že Moto G8 Plus stále (február 2019) nebol aktualizovaný na Android 10. Vieme, že zariadenie Moto G dostane minimálne jednu aktualizáciu verzie, ale v tomto prípade by to znamená, že smartphone od Androidu 9 po 10, zatiaľ čo verzia 10 bola pri predstavení Moto G8 Plus už dávno preč. Či to ale znamená, že telefón dostane aj Android 11, výrobca nehovorí.

Nejasné je aj to, ako často a ako dlho dostane Moto G8 Plus bezpečnostné aktualizácie. Google vydáva takúto aktualizáciu každý mesiac, ale Motorola zvyčajne vydáva aktualizáciu pre telefóny Moto G iba raz za tri mesiace. To je poľutovaniahodné, pretože ste dlhšie zbytočne zraniteľní voči bezpečnostným problémom.

Záver: kúpiť Motorola Moto G8 Plus?

Motorola Moto G8 Plus je skvelý smartphone, ktorý nerobí nič zlé, ale ani nijako nevyniká. Vzhľadom na užívateľskú skúsenosť a konkurencieschopnú cenu nemôžete prepadnúť, a to je dobré vedieť. Napriek tomu sa Moto G8 Plus nejaví ako najlepšia voľba vo svojom cenovom segmente. Čínski konkurenti ako Xiaomi a Realme predávajú smartfóny s lepším pomerom ceny a kvality a Samsung Galaxy A50 je tiež impozantným konkurentom.

Moto G8 Plus však čelí konkurencii aj z vlastného domu. Spomeňte si na Moto One Vision a Moto One Action, ale hlavne na nový Moto G8 Power. Je o desiatky eur lacnejší, má prakticky rovnaký hardvér, doplnený rýchlejšou nabíjačkou a fotoaparátom navyše. Najväčším plusom je podstatne väčšia batéria, čo znamená, že smartfón vydrží na jedno nabitie batérie o deň dlhšie. Motorola Moto G8 Plus je preto skvelá kúpa, ale nie naše odporúčanie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found