Ako

Vírusový skener na počítači Mac: má zmysel?

Vždy sa vedie debata o tom, či je alebo nie je potrebný antivírusový program na počítačoch Mac. Neexistuje jednoznačná odpoveď, všetko veľmi záleží na tom, ako používate svoj systém.

Aby sme sa hneď zbavili mýtu: áno, v obehu sú vírusy pre macOS. Je ich ale veľmi málo a na ich inštaláciu je naozaj potrebné vynaložiť úsilie. Posledne menovaný má všetko spoločné so zabudovaným zabezpečením systému macOS, ktoré sa snaží zabrániť inštalácii „vágneho“ softvéru so všetkou silou. Okrem toho má každý program spustený v systéme macOS veľa obmedzení. Väčšinu vírusov navyše ťažko nazvať „skutočnými“ vírusmi v zmysle deštruktívneho softvéru. Väčšinou sa jedná o nevyžiadanú poštu podobnú adwaru, jediný keylogger spustený v prehľadávači, nečestné makro balíka Office, niekoľko spyware a jeden nepríjemný program ransomware, ktorý šifruje súbory a potom žiada, aby bola táto akcia zvrátená. Dobrá správa je, že sa s týmto všetkým trápením „vo voľnej prírode“ často nestretnete. Samotný MacOS je niekedy schopný rozpoznať biedu. Nechcený softvér sa do vášho systému dostane iba vtedy, ak ste ignorovali množstvo urgentných varovaní. Stručne povedané: s malwarom v systéme macOS to nepôjde tak rýchlo. Takže antivírusový program nie je potrebný? To nie je úplne pravda!

Takže antivírusový program nie je potrebný? To nie je úplne pravda!

Je dôležité mať na pamäti, že Mac OS je zraniteľný voči malvéru, ktorý sa teoreticky môže nainštalovať sám za váš chrbát kvôli softvérovým chybám. Ako to bolo vždy pri Windows. U smartphonov a tabletov (Android a iOS) sa to líši: Malvér môže preniknúť iba do aplikácií, ktoré si sami nainštalujete. Preto nie je potrebný antivírusový program.

Prepuknutie škodlivého softvéru ako ransomware je v systéme Mac OS neobvyklé, ale môže. Vírusový skener ponúka proti tomu ďalšiu vrstvu zabezpečenia. Mac OS je pre výrobcov škodlivého softvéru jednoducho menej zaujímavý cieľ: počet používateľov je oveľa nižší, väčšina používateľov bude menej pravdepodobne ignorovať červené vlajky a Mac OS sa javí ako menej zraniteľný ako Windows.

Sieť s počítačmi so systémom Windows

Scenár, v ktorom sa antivírusový program na počítači Mac hodí, je (domáca) sieť, na ktorej okrem tohto počítača Mac fungujú aj počítače so systémom Windows. Ak sťahujete softvér alebo súbory na počítačoch Mac, ktoré potom otvoríte aj v systéme Windows (alebo ak existuje rozumná šanca), antivírusový program nainštalovaný na počítačoch Mac zachytí každú biedu, ktorá sa v týchto súboroch skrýva. V takom prípade nie na ochranu systému macOS, ale na ochranu jedného z počítačov so systémom Windows kdekoľvek v sieti pred biedou. Vírusový skener na počítačoch Mac je potom jednoducho prvou líniou obrany proti (hlavne) malvéru Windows. Nie je to nadbytočný luxus vzhľadom na obrovské množstvo škodlivého softvéru, ktorý cirkuluje pre Windows. Najmä ak používate NAS na centrálne ukladanie všetkých svojich súborov, je rozumné nechať každé stiahnutie skontrolovať antivírusovým programom. Aj pre počítače Mac kvôli zdieľateľnosti týchto súborov.

Typy

Existujú dva typy antivírusových programov Mac: aktívny a pasívny. Pasívne kópie vyžadujú pred skenovaním súboru alebo priečinka kroky používateľa. Pomyslite na stlačený kláves Control a kliknite na súbor, potom na niečo ako „Vyhľadať vírusy“. Skvelá metóda, ak súbory sťahujete iba príležitostne, najmä ak si myslíte, že ide väčšinou o bezplatné riešenia. Aktívna verzia antivírusového programu je porovnateľná s verziou bežiacou na antivírusových programoch v systéme Windows. Inými slovami: súbory sú monitorované úplne automaticky a nepretržite a sú zachytávané naživo. To má (minimálny) vplyv na výkon vášho Macu, ale pri súčasnej generácii procesorov si toho v praxi moc nevšimnete. Pokiaľ neexistujú nepretržité kontroly na pozadí, napríklad v prípade zmeny veľkých súborov v poštových priečinkoch poštových klientov. V takom prípade môžete takýto priečinok vylúčiť zo skenovania. Väčšina antivírusových programov bude po otvorení infikovanej prílohy e-mailu stále varovať. Preventívna kontrola poštových priečinkov preto nie je veľmi užitočná a môže zabezpečiť hlavne neustále prebiehajúce kontroly na pozadí.

Ochrany pred samotným macOS

Samotný MacOS tiež ponúka rôzne ochrany pred malvérom. Jedna z tých vecí sa volá Gatekeeper a to je softvér, ktorý funguje ihneď po vybalení z krabice. Nie je to antivírusový program, ale rozpoznáva veľké množstvo softvéru. A tak môže skontrolovať, či je to legitímny, známy malware alebo neznámy. V druhom prípade sa musíte sami rozhodnúť, či si program nainštalujete. Gatekeeper je v zásade automaticky neustále aktualizovaný. Tu je dôležité venovať pozornosť. Mac môžete nastaviť na automatickú alebo manuálnu inštaláciu aktualizácií. A tým myslíme aktualizácie systému. Mnoho používateľov počítačov Mac sa rozhodne pre manuálnu aktualizáciu. Užitočné, pretože tak určujete, kedy sú nainštalované aktualizácie systému, a v tomto ohľade máte kontrolu. Iba: zoznam možností je zostavený trochu „neobratne“. Stačí kliknúť na jablko v paneli s ponukami a potom na O tomto počítači Mac. stlač tlačidlo Aktualizácia softvéru, počkajte na dokončenie detekcie a potom kliknite na tlačidlo Pokročilé. Teraz uvidíte zoznam možností, ktoré je možné vypnúť; všetko alebo takmer všetko je predvolene zapnuté. Chcem iba skontrolovať, či nie sú k dispozícii aktualizácie systému, ale táto nie nainštalujte automaticky, potom vložíte iba prvý (Skontroluj aktualizácie) a posledný (Nainštalujte systémové súbory a aktualizácie zabezpečenia) Zapnuté. Aj keď to neznie logicky, táto posledná možnosť nemá nič spoločné s aktualizáciami OS, ale je určená na aktualizáciu ďalších administratívnych záležitostí. Popremýšľajte, ako nainštalovať aktualizáciu písma, aktualizácie nastavení kompatibility (softvéru) a tiež databázu Gatekeeper. Druhá možnosť v skutočnosti samozrejme nepatrí do tohto zoznamu inak nevinných a nie okamžite potrebných vecí. Ale je v ňom, takže skontrolujte, či je táto možnosť zapnutá.

Aký skener?

Ak sa nakoniec rozhodnete pre antivírusový program a chcete riešenie „nastav a zabudni“, potom je najlepšie zvoliť aktívny skener. Rovnako ako v prípade ekvivalentov systému Windows, aj tu sa zvyčajne stretnete s konštrukciami predplatného, ​​ale - pokiaľ ide o nás - s tým sa dá žiť. Takmer každý výrobca počítačového softvéru, ktorý si sám seba váži, má v súčasnosti pripravené aj skenery pre počítače Mac. Pomyslite na značky ako Bitdefender, Kaspersky, Norton a ďalšie. Pokiaľ ide o funkčnosť, všetko sa zhoduje. Je dobré vedieť, že tento typ softvéru používa rozšírenia jadra a vyžaduje tiež všetky ďalšie práva týkajúce sa súborového systému. A pretože písanie antivírusového programu je stále ľudská práca a môžu sa vyskytnúť chyby, pri bežnom spustení antivírusového programu na pozadí tiež riskujete (veľmi malé) riziko nestability systému. Oprava problému so skenerom zvyčajne problém vyrieši, ale ak chcete mať čo najmenej „rizikového“ softvéru, je treba mať na pamäti.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found