Ako

Kúpite si Chromebook? Mali by ste tomu venovať pozornosť

Chromebooky sú mnohými známe ako notebooky s obmedzenými možnosťami. To je nefér, pretože práve kvôli koordinácii hardvéru a softvéru potrebuje Chromebook na to, aby fungoval dobre, menej pod kapotou. Väčšina Chromebookov je schopná fungovať ako plnohodnotný súkromný alebo pracovný prenosný počítač. Povieme vám, na čo treba pri nákupe venovať pozornosť.

Tip 01: Chrome OS

Tento tip nemá nič spoločné s výberom, ale s vedomím. Je dôležité vedieť, že všetky Chromebooky sú vybavené systémom Windows OS a nie Chrome OS. To znamená, že inštalácia a použitie programov Windows na Chromebooku nie je možné. To nemusí byť problém, pretože existujú tisíce aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť z Internetového obchodu Chrome a Google Play Store, a je pravdepodobné, že tam nájdete váš obľúbený program alebo jeho alternatívu. To je však niečo, čo pravdepodobne budete chcieť skontrolovať skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu Chromebooku. Bola by koniec koncov škoda, keby ste si kúpili kópiu a potom zistili, že nemôžete robiť to, čo ste chceli.

Tip 02: Veľkosť

Keď boli Chromebooky iba na trhu, dôraz sa kládol hlavne na nízku cenu a vo výsledku to boli hlavne hlavne kompaktné modely. Chromebooky sú stále oveľa lacnejšie ako bežné notebooky, v dnešnej dobe však existujú aj drahšie modely s vyšším výkonom systému a väčšou veľkosťou. Posledné z nich je potrebné zistiť, pretože rovnako ako notebook so systémom Windows alebo MacBook, aj Chromebook môže byť pomerne veľký. Príliš veľký notebook nie je nič príjemné, ak ho musíte často nosiť so sebou, ale príliš malý notebook nie je nič príjemné, ak na ňom musíte veľa pracovať. Dobre si teda pozrite, aký druh displeja sa v ňom nachádza (koľko palcov), ale aj to, aká je skutočná veľkosť Chromebooku. Stále viac pribúdajú notebooky s veľkým displejom, ktoré majú okolo obrazovky tak malý okraj, že veľkosť notebooku nie je príliš zlá.

Tip 03: Hmotnosť

Ako rozšírenie veľkosti je tiež na čo sa pozerať. Väčšina Chromebookov nemá pevný disk (ale skôr SSD) alebo optickú jednotku, a preto je oveľa ľahšia ako niektoré notebooky so systémom Windows. Existujú však aj Chromebooky, ktoré majú pevný disk a váha obrazoviek a komponentov sa môže aj tak veľmi líšiť. Rovnako ako v prípade príliš veľkého notebooku nie je príjemné nosiť príliš ťažký notebook. Na vyskúšanie nemusíte mať Chromebook v rukách, stačí sa pozrieť na to, čo váži laptop, ktorý si predstavujete, a vyzdvihnúť niečo, čo váži zhruba rovnako.

Venujte zvýšenú pozornosť existujúcim spojeniam, môže to zabrániť nepríjemným prekvapeniam

Tip 04: Pripojenia

Na Chromebookoch sa nám páči, že aj napriek obmedzenej cenovke ľudia často spojenie neznižujú. Pripojenie HDMI a USB nájdete takmer na každom Chromebooku, väčšina kópií má zabudovanú čítačku kariet a niektoré tiež zabudovaný ethernetový port. Presné pripojenie sa ale líši podľa značky a modelu. Niekedy existuje HDMI alebo USB, ale s mikro konektorom, a to je užitočné vedieť pred zakúpením. Rozdiel je tiež v samotných USB portoch. Koľko je USB portov, sú to najrýchlejšie typy? Je k dispozícii aj USB typu C a tak ďalej. Nechcete predsa pri práci zisťovať, že nie je dostatok portov na pripojenie pevného disku aj externej myši.

Tip 05: Obrazovka

O veľkosti obrazovky sme sa už zmienili v tipe 2, ale typ obrazovky je samozrejme tiež dôležitý. Má Chromebook podľa vášho výberu technológiu TN (sýte čierne farby, vysoká obnovovacia frekvencia) alebo technológiu IPS (širší pozorovací uhol, lepšia vernosť farieb)? Je matný alebo nie, aký vysoký je jas (aby ste dobre videli aj vonku)? Aké je maximálne rozlíšenie? Full HD? Alebo 4K (oznámené iba v čase písania článku)? A je pre vás také super vysoké rozlíšenie dôležité, alebo takmer nevidíte ten rozdiel. To sú veci, ktoré sa dajú čiastočne pokryť špecifikáciami, ale poctivo odporúčame radšej ísť do obchodu a vidieť obrazovku na vlastné oči. Budete sa na to musieť pozerať pekných pár hodín a potom to musí byť obrazovka, ktorá sa vám páči.

Tip 06: Dotykový displej

Obrazovka nie je vždy len na pohľad, v čoraz viac prípadoch je aj interaktívna. Vidíme čoraz viac Chromebookov s dotykovou obrazovkou, čo je užitočné, ak nechcete používať myš celý deň. Hovoríme okamžite: nepozerajte naslepo na dotykovú obrazovku. Takáto obrazovka je v skutočnosti užitočná iba vtedy, ak máte Chromebook, ktorý môžete úplne zložiť a z notebooku urobíte tablet. V takom prípade sa klávesnica nezobrazí a dotyková obrazovka je vašou jedinou možnosťou. Ak váš Chromebook nie je možné sklopiť, dotyková obrazovka nie je podľa nášho názoru veľmi efektívna a je škoda si za ňu priplatiť.

Čoraz viac tabliet Chromebookov bude pravdepodobne dodávaných s odnímateľnou klávesnicou

Tip 07: Odnímateľná obrazovka

Toto je pre Holandsko stále trochu budúcnosť, ale v budúcom roku očakávame veľké množstvo Chromebookov s „odnímateľnými obrazovkami“. Jedná sa o Chromebooky, ktorých hardvér systému nie je v tele, ale v časti obrazovky. Výsledkom je tablet Chromebook s odnímateľnou klávesnicou namiesto notebooku Chromebook s pevnou - a možno sklopnou - obrazovkou. Dizajnovo teda porovnateľné s Microsoft Surface Pro, ale ako Chromebook namiesto počítača s Windows. V čase písania tohto článku bol v Holandsku k dispozícii iba HP Chromebook X2 tohto typu Chromebooku, ale nepochybne ich bude viac. Ak vás teda tento koncept osloví, môže to byť nápad odložiť nákup o ďalší polrok kvôli väčšiemu výberu a pravdepodobne nižším cenám.

Tip 08: Skladovacia kapacita

V článku o notebookoch so systémom Windows by bola podľa nášho názoru kapacita úložiska zlomovým bodom. Nabíjanie Chromebooku na základe jeho úložnej kapacity by však nebolo spravodlivé. Chromebooky boli vyvinuté s ohľadom na online úložisko, takže nie je potrebný veľký pevný disk alebo drahý disk SSD. Je dobré vedieť, že Google poskytuje vlastníkovi Chromebooku 100 GB úložnej kapacity na Disku Google zadarmo, navyše k štandardnej úložnej kapacite, ktorú spoločnosť ponúka prostredníctvom cloudovej služby. Napriek tomu je samozrejme pekné, ak môžete niektoré veci uložiť aj lokálne (aj keď to bolo iba na stiahnutie filmov a seriálov Netflix, čo je možné s Chromebookom, a nie s notebookom so systémom Windows). Úložná kapacita Chromebookov sa veľmi líši. Vidíme Chromebooky s kapacitou úložiska 32 GB, ale aj s 256 GB a dokonca viac ako TB, hoci je tam zabudovaný bežný pevný disk. Pred zakúpením si dobre premyslite, či ste často offline (kde nemáte prístup k cloudovému úložisku) a či si môžete prísť na ďalšie dôvody, prečo je pre vás offline úložisko dôležité. Ak sa ukáže, že to tak nie je, môžete ušetriť veľa peňazí tým, že budete mať malú úložnú kapacitu.

Tip 09: CPU a pamäť

Výpočtový výkon je pre Chromebook tiež menej relevantný ako pre notebook so systémom Windows, ale nechceme ho označiť za úplne nedôležitý. Môžete napríklad predpokladať, že Chromebook s procesorom Intel Celeron a 4 GB pamäte je podstatne menej výkonný ako notebook s procesorom Intel Core i5 s 8 GB pamäte a tento rozdiel uvidíte aj v cenovej kategórii. Stále je ťažké určiť, ktorý procesor presne poskytuje aký výkon, najmä pokiaľ ide o Chromebook. Máme skúsenosti s tým, že Chromebook s cenou do zhruba šesťsto eur je určený hlavne na základné veci, ako je internet, pošta, spracovanie textu a podobne. Chromebooky, ktoré presahujú toto množstvo, sú zvyčajne dostatočne výkonné na to, aby zvládli aj ďalšie veci, ako sú úpravy fotografií a ľahké hry. Nad tisíc eur môžete začať myslieť aj na strih videa.

Tip 10: Grafická karta

Procesor a pamäť do veľkej miery určujú, čo všetko môžete s Chromebookom robiť, ale čo sa týka grafických aplikácií, ako sú hry a strih videa, má zabudovaná grafická karta veľký význam. Bohužiaľ nemôžeme pomenovať konkrétnu grafickú kartu, ktorá vám umožní úpravy videa. V skutočnosti nie je rozhodujúci ani rozdiel medzi samostatnou grafickou kartou a integrovaným čipom na základnej doske. Najpohodlnejšie je skontrolovať, ktorú grafickú kartu má Chromebook podľa vášho výberu na palube, a vyhľadať pomocou Google, aby ste zistili, aké možnosti táto karta ponúka. To sa skutočne oplatí, pretože niekedy existujú Chromebooky, ktoré vás prekvapia a s ktorými za rozumnú cenu urobíte viac ako s modelmi od konkurencie.

Tip 11: Batéria

A nakoniec, podľa nášho názoru jedna z najdôležitejších úvah: kapacita batérie. V prípade Chromebookov sa to výrazne líši. Existuje veľa Chromebookov s batériou, ktorá vydrží približne 12 až 14 hodín, kým bude potrebné nabíjanie. Existujú však aj negatívne odľahlé hodnoty, ktoré trvajú iba štyri hodiny. To nemusí byť zlá vec. Ak notebook používate hlavne doma s napájaním, kapacita batérie nebude taká vzrušujúca. Ak Chromebook často používate na cestách, potom je od zariadenia 8 až 10 hodín to najmenej, čo môžete čakať.

Tipy na nákup

Máloktorý výrobok je rovnako cenovo a výkonovo rozdielny ako Chromebooky. Preto sme pre vás vymenovali tri rôzne typy: model základnej úrovne, model zo stredného segmentu a model z prvotriednej triedy.

Typ: Lenovo N23 Chromebook 80YS005JNH

cena: € 229,-

Je nepredstaviteľné, že si teraz môžete kúpiť kompletný notebook za 229 eur, ale táto N23 od Lenovo dokazuje, že to naozaj nie je fikcia. S veľkosťou 11,6 palca je displej samozrejme naozaj veľmi malý a procesor Celeron a 4 GB pamäte vám neprinášajú veľa výpočtového výkonu. Vďaka tomu je tento Chromebook ideálny napríklad pre školské lavice, pretože notebook je ľahký ako pierko (1350 gramov) a batéria vydrží minimálne desať (!) Hodín.

Typ: Acer Chromebook 15 CB515-1HT-P9M1

cena: € 569,-

Tí, ktorí nechcú platiť príliš veľa, ale chcú Chromebook s určitou silou pod kapotou, sa môžu obrátiť na tento model Acer. Displej IPS (Full-HD) s uhlopriečkou najmenej 15 palcov a štvorjadrový procesor Intel Pentium, 8 GB pamäte a 64 GB úložná kapacita na doske. S týmto notebookom nie sú možné ťažké hry a úpravy videa, nemusíte sa však zdržiavať. Ideálne dočasné riešenie.

Typ: Acer Chromebook Spin 13 CP713-1WN-866Q

cena: € 1199,-

Aj keď je dotyková obrazovka tohto skladacieho Chromebooku Acer trochu na malej strane (13,5) palca, tento notebook výkonovo vyniká. Tento Chromebook má na palube výkonný štvorjadrový procesor Intel Core i7 a minimálne 16 GB pamäte. Rozlíšenie obrazovky IPS je quad-hd alebo 2256 x 1504 pixelov. Skvelý Chromebook na hry, úpravy fotografií a videa, ale objednajte si ďalší pevný disk, pretože so 128 GB sa nedostanete veľmi ďaleko.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found