Ako

Staňte sa expertom na Windows 10 s Windows PowerShell

Každý, kto si myslí, že Windows 10 môžete ovládať iba pomocou myši, sa mýli. Takmer všetko je možné ovládať tak či onak prostredníctvom Windows PowerShell. PowerShell je veľkým bratom príkazového riadku. V tomto článku si rozoberieme základy tohto expertného nástroja.

  • Takto budete mať svoje účty Windows 10 v bezpečí 18. decembra 2020 14:12
  • Používanie špeciálnych znakov v programe Word a Windows 10. decembra 18, 2020 12:12 h
  • Ako obnoviť heslo systému Windows 10 16. decembra 2020 12:12

Tip 1: Koniec ľadovca

Aby sme sa dostali k veci: po prečítaní tohto článku neviete všetko o prostredí PowerShell. PowerShell je veľmi pokročilý a dá sa tiež ľahko rozšíriť o nové funkcie. To znemožňuje poskytnúť úplný prehľad o možnostiach a možnostiach. Naučíme vás všetko, čo sa týka základov prostredia PowerShell, a po prečítaní tohto článku budete vedieť, ako ho používať a kde môžete získať ďalšie informácie, ak chcete pokračovať. Diskutujeme tiež o praktických trikoch, ktoré môžete vykonať okamžite.

PowerShell je v systéme Windows už nejaký čas a prichádza na verziu 5.0 v systéme Windows 10. Aj keď predpokladáme systém Windows 10, základy sú rovnaké v predchádzajúcich verziách systému Windows.

Tip 2: PowerShell

Ak ste už nejaký čas v počítačovej krajine, poznáte blikajúci kurzor na čiernej obrazovke. Hovoríme o „príkazovom riadku“, táto časť sa vo Windows nazýva Príkazový riadok. Iný názov je „cli“ a znamená „rozhranie príkazového riadku“. PowerShell je v podstate druh príkazového riadku pre steroidy. Príkazy, ktoré fungujú prostredníctvom štandardného príkazového riadku systému Windows, zvyčajne fungujú aj v prostredí PowerShell, je však možné oveľa viac. Vďaka PowerShell môžete ovládať takmer celý operačný systém pod kapotou bez použitia myši. To sa dá dosiahnuť napríklad vytvorením skriptov.

Tip 3: Odkaz ako správca

Existuje veľa spôsobov, ako otvoriť PowerShell. Vyhľadajte napríklad PowerShell (alebo časť tohto slova) v ponuke Štart. Mnoho ľudí má rád skratku. Môžete to ľahko vytvoriť, ale potom si to vyžaduje malú úpravu, aby Powershell fungoval vždy ako správca. Kliknite pravým tlačidlom myši na plochu a vyberte Nové / Skratka. Vytvorte odkaz na PowerShell.exe a nechaj si to. Kliknite pravým tlačidlom myši na odkaz a získate vlastnosti. Prejdite na kartu Skratka, kliknite na Pokročilé a vedľa neho začiarknite políčko Spustiť ako správca. Týmto spôsobom vždy otvoríte odkaz ako správca počítača.

Tip 4: Kláves Windows + X

Ak používate kombináciu klávesov Windows a X v systéme Windows 10, zobrazí sa rozšírená ponuka. Tu nájdete priamy odkaz na všetky dôležité súčasti systému Windows, ako napríklad ovládací panel, správa napájania a ďalšie. Príkazový riadok odtiaľto môžete spustiť aj v bezpečnom režime (predvolené nastavenie) alebo ako správca. Táto časť sa dá ľahko nahradiť pomocou PowerShell. Kliknite pravým tlačidlom myši na panel úloh a požiadajte o vlastnosti. Otvorte kartu Navigácia a vedľa neho začiarknite políčko Nahraďte príkazový riadok prostredím Windows PowerShell v (...). Odteraz je PowerShell dostupný priamo z Kláves Windows + X.

Tip 5: Správca

Najlepším spôsobom, ako spustiť PowerShell, je správca počítača (správca). Získate tak plné práva na „všetky“ nastavenia a úpravy, ktoré chcete vykonať. Ak spustíte normálny PowerShell, pravdepodobnosť výskytu chybových správ je vyššia, pretože napríklad existuje príliš málo povolení na vykonanie operácie. Pretože PowerShell má všetky povolenia v režime správcu, musíte byť mimoriadne opatrní. Slepé experimenty s neznámymi skriptmi PowerShell z Internetu si žiadajú problémy.

Tip 6: Príkazy

Rovnako ako v príkazovom riadku, aj v prostredí PowerShell môžete vydávať rôzne príkazy. Väčšina príkazov, ktoré fungujú v príkazovom riadku, sa dá použiť aj v prostredí PowerShell. Príkladom toho je zadanie ipconfig. Takto získate komplexné informácie o IP všetkých vašich sieťových adaptérov v príkazovom riadku aj v prostredí PowerShell. Existuje tiež veľa príkazov, ktoré fungujú iba v prostredí PowerShell. Príkladom toho je zadanie Get-NetAdapter, ktorá vám poskytne stručný prehľad o sieťových adaptéroch, type adaptéra (ethernet alebo WiFi) a rýchlosti. Týmto príkazom napríklad vidíme, že naša WiFi sieť pracuje iba pri rýchlosti 130 Mbit / s. Tieto informácie nájdete aj niekde v systéme Windows, ale ak poznáte príkaz, program PowerShell ho výrazne uľahčuje a urýchľuje.

Tip 7: Zadajte rýchlejšie

Niektoré príkazy sú dosť dlhé. Našťastie to môžete rýchlo zadať. Zadajte napríklad časť mena get-net potom stlačte kláves Tab alebo viackrát, kým Get-NetAdapter objaví sa. Vaše zadanie je automaticky dokončené. Po ňom môžete niečo napísať (parametre, ktoré sú potrebné pri mnohých príkazoch) a potvrdiť to stlačením klávesu Enter. Vďaka klávesu Tab môžete rýchlo zadávať aj tie najťažšie príkazy.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found