Ako

Týmto spôsobom naklonujete inštaláciu systému Windows a nainštalujete disk SSD

Ak ste si kúpili nový disk SSD, prirodzene ho chcete použiť čo najskôr. Stále však chcete preniesť svoje staré údaje. Aby ste sa mohli pomerne rýchlo prepnúť na svoje SSD, môžete klonovať svoju existujúcu inštaláciu na nový disk.

Sprievodca oblasťami MiniTool

Predtým sme hovorili o klonovaní existujúcej inštalácie. Doteraz sme na to používali platený softvér, pretože sme zatiaľ nenašli dobrú bezplatnú alternatívu. Teraz sme našli túto bezplatnú alternatívu v podobe MiniTool Partition Wizard Home Edition. Najnovšia verzia v čase písania tohto článku je verzia 12. Po stiahnutí si program nainštalujte.

Klonujte disk priamo

MiniTool Partition Manager je vhodný iba na priame kopírovanie z jedného disku na druhý.

Pred spustením programu najskôr pripojte disk SSD k počítaču alebo notebooku. Urobte to pomocou adaptéra USB alebo použite bezplatné sata pripojenie k počítaču. Spustite Sprievodcu oblasťami MiniTool, v hornej časti hlavného okna uvidíte jednotky pripojené k vášmu systému.

Vyberte disky

Kliknite do ľavého stĺpca Sprievodca kopírovaním disku a kliknite na Ďalšie. Vyberte jednotku, ktorú chcete klonovať. Ak máte v systéme iba jeden disk, je to jednoduché, jedná sa o disk s oddielmi. Ak máte viac pevných diskov, skontrolujte, ktoré z nich potrebujete, a kliknite na Ďalšie. Potom sa dostanete na takmer identickú obrazovku ako v predchádzajúcom kroku, teraz však musíte označiť cieľový disk. To je samozrejme prázdny SSD. kliknite na Ďalšie.

Prispôsobiť

Krok, ktorý teraz vidíte na obrazovke, je veľmi dôležitý, pretože ak nekliknete na správne možnosti, môžete skončiť s SSD, ktoré nie je správne zarovnané. Vyberte nižšie Možnosti kopírovania prvá možnosť: Prispôsobte oddiely na celý disk. Oddiely sú teraz prehľadne zmenšené na veľkosť vášho disku SSD. Skontrolujte tiež, či je táto možnosť k dispozícii Vynútené zarovnanie oddielov na 1 MB je začiarknuté. Potom kliknite na Ďalšie. Teraz dostanete varovanie, aby ste nastavili klonovaný disk ako bootovací disk. kliknite na Skončiť.

Potvrdiť objednávku

Teraz sa vrátite do hlavného okna MiniTool Partition Wizard Home Edition. Teraz sa zdá, akoby program neurobil nič. Uvidíte však, že MiniTool si zapamätal príkazy, ktoré ste práve zadali. V dolnej časti ľavého stĺpca vidíte nižšie Čakajúce operácie by mal byť práve daný príkaz klonovania. Ak je to tak, kliknite na tlačidlo Podať žiadosť v hornej časti obrazovky. Potom kliknite na Áno začať postup.

Reštart

Sprievodca oblasťami MiniTool teraz začne kopírovať rozloženie oddielov a údaje na váš prázdny disk SSD. Program zvyčajne vráti chybu po prvom oddiele, pretože program nemôže kopírovať oddiely, ktoré sa aktívne používajú. MiniTool vám ponúka dve možnosti: ukončiť programy a skúsiť to znova alebo reštartovať počítač. Kliknite na Reštartovať teraz. Počítač sa reštartuje a dokončí príkaz z obslužného programu. Keď je program MiniTool pripravený, vypnite počítač alebo notebook a nainštalujte disk SSD alebo vymeňte kábel SATA, ako je to uvedené v podrobných plánoch pre počítač alebo notebook.

Klonujte disk pomocou aplikácie Acronis True Image

Najvýkonnejší SSD disk v súčasnosti, Crucial MX100, rovnako ako množstvo iných SSD diskov, je dodávaný s programom Acronis True Image.

Najprv si musíte stiahnuť softvér a zaregistrovať sa u výrobcu disku SSD.

V prípade Crucial nájdete v poli leták s odkazom na stiahnutie, kde si môžete stiahnuť inštalačný program.

Ďalej si rozoberieme základné funkcie, všetky ďalšie možnosti, ako je klonovanie na oddiel, nájdete v príručke.

Získajte licenčný kľúč

Po inštalácii musíte zadať 64-znakový licenčný kľúč, Crucial dodáva iba krátky kľúč, čo sa môže týkať aj iných výrobcov.

Preto kliknite na Mám iba krátky kľúč. Teraz budete presmerovaní na webovú stránku, kde môžete zadať svoje údaje a krátky licenčný kľúč. Potom dostanete potvrdzovací e-mail s odkazom. Ak na neho kliknete, dostanete licenčný kľúč pre Acronis.

Skopírujte kľúč, vložte ho do vstupného poľa a kliknite na Aktivovať. Teraz môžete spustiť program True Image.

Klonujte disk priamo

Ak chcete disk naklonovať priamo na prázdny disk SSD, pripojte disk SSD cez USB alebo SATA a kliknite na kartu Nástroje a pomocné programy na Klonovať disk, zvoliť Automaticky a kliknite na Ďalšie.

Vyberte jednotku systému Windows a kliknite na ikonu Ďalšie. V ďalšom kroku vyberte prázdny disk SSD a kliknite na ikonu Ďalšie. Potom kliknite na Pokračovať potom Acronis naklonuje váš disk.

Acronis reštartuje váš počítač a dokončí prácu.

Zaujímavejšie však je, že Acronis môže ako medzikrok klonovať aj pomocou externého pevného disku.

Zarovnanie v poriadku?

Kvôli výkonu a životnosti je dôležité, aby bol disk SSD zarovnaný tak, aby sa klastre súborového systému zarovnávali presne s fyzickými sektormi disku SSD.

MiniTool Partiton Wizard aj Acronis True Image pri klonovaní zohľadňujú zarovnanie.

Ak už máte disk SSD alebo pevný disk alebo nedôverujete klonovaniu, môžete skontrolovať, či je váš disk správne zarovnaný.

Otvorte príkazový riadok (kláves Windows + R a zadajte príkaz cmd.exe). Zadajte príkaz wmic oddiel získať meno, StartingOffset. Teraz uvidíte zoznam pevných diskov a ich pridružených oddielov. Rozdeľte číslo, ktoré vidíte nižšie Počiatočný ofset cez 4096.

Ak toto vráti celé číslo, oddiel je prehľadne vyrovnaný. V skutočnosti by každý prvý oddiel na disku mal začať zarovnávať presne 1048576 bajtov. Máte disk, ktorý nie je správne zarovnaný na 1048 576 bajtov? Potom je možné zarovnanie opraviť pomocou MiniTool Partion Wizard Home Edition. Vpravo hore vyberte disk, ktorého oddiely nie sú správne zarovnané.

Na našom PC sme na príkazovom riadku zistili, že ide o disk 1. Pretože Windows začína počítať od 0, v MiniTool Partion Manager je to disk 2. Vyberieme tento disk a klikneme na Zarovnať oddiel. Stlačte Podať žiadosť začať. Počítač sa pre túto akciu reštartuje.

Nechajte na vyrovnanie dostatok času, bude to trvať od niekoľkých hodín do celej noci. Najprv sa samozrejme ubezpečte, že sú dáta zálohované.

V našom počítači sú disky 0 (SSD) a 2 (pevný disk) úhľadne zarovnané, ak to spočítate, disk 1 (pevný disk) nie je zarovnaný.

Zavádzací USB kľúč

Ak chcete ako prechodný krok použiť program Acronis True Image s externým pevným diskom, budete si musieť vytvoriť bootovací USB kľúč, ktorý budete potrebovať na obnovenie vytvoreného obrazu na nainštalovanom SSD.

Uistite sa, že máte prázdny USB kľúč najmenej 512 MB a vložte ho do USB portu. Kliknite na kartu Zálohovanie a obnova a vyber si Vytvorte bootovacie médium. kliknite na Ďalšie a zaškrtnite Acronis True Imagea kliknite Ďalšie.

Potom znova kliknite Ďalšie, vyberte USB kľúč a kliknite na Ďalej / Pokračovať.

Vytvorte zálohu

Uistite sa, že máte externý pevný disk, ktorý má viac voľného miesta ako je veľkosť disku, ktorý chcete zobraziť, a pripojte ho k systému.

V aplikácii Acronis kliknite na kartu Zálohovanie a obnova a kliknite na Záloha disku a oddielu. V okne, ktoré sa otvorí, najskôr kliknite na Prepnúť do režimu disku. Potom skontrolujte, či je začiarknutá bootovacia jednotka a či Acronis vybral priečinok na externom pevnom disku.

Ak sú nastavenia správne, kliknite na ikonu Zálohujte teraz.

Vymeňte disk

Keď je Acronis pripravený, vypnite počítač. Nainštalujte si disk SSD na miesto svojho pevného disku.

V prípade stolného počítača namontujte disk SSD na pripojenie SATA na starom pevnom disku. V prípade potreby môžete pevný disk pripojiť k inému pripojeniu SATA. Potom nabootujte počítač alebo notebook pomocou USB kľúča, ktorý ste vytvorili skôr.

Možno budete musieť zmeniť poradie zavádzania v systéme BIOS.

Skontrolujte zálohu

Na prvej obrazovke stlačte kláves Enter a Acronis sa načíta. Po načítaní rozhrania pripojte externý pevný disk. Potom kliknite na Obnova.

Ak nevidíte zálohu, kliknite na Vyhľadajte zálohy, prejdite na obrázok a kliknite na ikonu Ok. Pravým tlačidlom myši kliknite na obrázok a vyberte Overiť archív. Potom kliknite na Pokračovať.

Keď sa zistí, že obrázok je správny, môžete pokračovať. Ak je archív poškodený, budete musieť znova vymeniť disk SSD a pevný disk, aby ste vytvorili nový obrázok.

Kopírovať obrázok

Kliknite pravým tlačidlom myši na archív a vyberte Obnoviť. Vyberte si Obnovte celé disky a diskové oddiely a kliknite na Ďalšie. Vyberte celý disk začiarknutím políčka vedľa Disk 1 a uistite sa, že sú začiarknuté všetky oddiely. Po stlačení Ďalšie Kliknite, Acronis vyhľadá SSD.

V okne, ktoré teraz vidíte na obrazovke, vyberte ako cieľ SSD. Nechajte možnosť Obnovte podpis disku nezačiarknuté. Potom kliknite na Ďalšie.

True Image zobrazuje súhrn zadaných akcií, kliknite na Pokračovať vykonať klonovanie.

Zbaliť a naštartovať

Acronis teraz skopíruje obrázok na váš disk SSD. Bude to trvať nejaký čas. Keď je Acronis spustený, začiarknite túto možnosť Po dokončení operácie vypnite počítač On. Keď je Acronis pripravený, váš počítač sa teraz automaticky vypne.

Ak bolo kopírovanie obrazu úspešné a systém bol vypnutý, odpojte externý pevný disk a USB kľúč. Potom znova zapnite počítač alebo notebook. Windows by sa teraz mal zavádzať z vášho SSD a váš systém bude oveľa rýchlejší ako predtým!