Blog

Môžete stále bezpečne používať Windows 7?

Viac ako desať rokov po vydaní systému Windows 7 je koniec skutočne tu: Microsoft konečne zastavil podporu 14. januára 2020. Minulý rok ste mohli získať iba tie najdôležitejšie aktualizácie pre operačný systém. Je však aj tak inteligentné stále pracovať s Windows 7, alebo naozaj potrebujete prepnúť?

Nie každý si zvolí pokrok alebo je presvedčený, že Windows 10 je lepší operačný systém ako Windows 7. Vo svete biznisu Windows 7 stále prevládal v polovici roku 2018, ale od začiatku roku 2019 vidíme, že čoraz viac spoločností teraz prešlo aj na iné na Windows 10. Inovácia zo systému Windows 7 na 10 bola pre domácich používateľov po dlhú dobu bezplatná, čo znamenalo, že k prechodu prešla veľká časť domácich používateľov, najmä v prvých dvoch rokoch po vydaní systému Windows 10. Veľká časť domácich používateľov napriek tomu prisahá na Windows 7. Sám o sebe predstavuje vynikajúci operačný systém: hardvér zvyčajne funguje dobre a väčšina softvéru zatiaľ funguje bez námahy v systéme Windows 7.

Aktualizácia zadarmo: je to stále možné?

Už viac ako dva roky bolo možné bezplatne oficiálne inovovať Windows 7 na Windows 10. Po tomto období ste mohli stále inovovať pomocou obchádzky: pomocou špeciálnej stránky môžete stále inovovať na Windows 10 zadarmo, ak ste používali softvér. Pre asistovaná technológia: napríklad ak máte slabozraké. „Problémom“ bolo, že táto stránka s aktualizáciou bola k dispozícii všetkým, aj keď ste nepoužívali tento špeciálny softvér. Táto stránka už tiež nie je k dispozícii. Napriek tomu môžete stále bezplatne inovovať na Windows 10. Na tento účel používate špeciálny nástroj. Kliknite na dané tlačidlo Stiahnite si utilitu, vyberte v nástroji pre Aktualizujte tento počítač a môžete inovovať na Windows 10.

Internet

Windows 7 sa štandardne dodáva s prehliadačom Internet Explorer a posledná verzia, ktorá bola vydaná pre tento operačný systém, bola verzia 11, rovnako ako Windows 10. Ak používate Windows 7, nemusíte používať IE11, pretože môžete tiež použiť tento operačný systém sami. vyberte napríklad Chrome alebo Firefox. So všetkými týmito a ďalšími prehľadávačmi ich môžete bez problémov nainštalovať a používať v systéme Windows 7. Prechod na Windows 10 preto nebude v tejto oblasti zásadnou zmenou.

Siete

Windows 10 sa viac zameriava na prehrávanie multimédií cez sieť. Napríklad teraz môžete streamovať priamo z Prieskumníka do zariadenia podporovaného DLNA vo vašej domácej sieti bez ohľadu na typ súboru. V systéme Windows 7 je možné streamovať iba z prehrávača Windows Media Player, ale nie je k dispozícii podpora napríklad pre súbory s kódovaním h264 a h265.

Kompatibilita

Windows 7 teraz tiež nie je taký zastaraný, že na ňom nemôžete spustiť žiadny súčasný softvérový balík. Ak stále používate Windows 7, nemusíte sa zatiaľ báť, že nová verzia softvérového balíka, ktorý použijete, už nebude fungovať pod Windows 7. Softvérové ​​špecifikácie často začínajú Windows 7, až po Windows 10. Oni sú to najmä Windows XP a Windows Vista, ktoré už nie sú oficiálne podporované. Najnovší softvér Office 2019 funguje aj pod Windows 7. Pokiaľ ide o ovládače, platí to viac-menej to isté: ak hardvér v súčasnosti funguje dobre aj v systéme Windows 7, zvyčajne to tak zostane. Existuje veľmi malá šanca, že nová verzia ovládača spôsobí, že váš hardvér náhle prestane fungovať v systéme Windows 7. Iba s novými zariadeniami sa môže stať, že výrobca už Windows 7 nepodporuje.

Bezpečnosť

Čím populárnejší operačný systém sa používa, tým je pravdepodobnejšie, že sa hackeri a iné osoby so škodlivými úmyslami pokúsia napadnúť systém a zneužiť jeho chyby zabezpečenia. Používanie systému Windows 7 sa znižuje, takže čoraz viac hackerov tento operačný systém ignoruje. Nie je samozrejme možné zaručiť, že v systéme Windows 7 už nikdy nebude hacker, ale že šípky sú viac zamerané na Windows 10, to znie vierohodne. To neznamená, že pokusy o hackerstvo vo Windows 10 sú úspešné, pretože v tomto ohľade je Windows 10 veľmi solídny operačný systém.

Telemetria

Jednou z nevýhod používania systému Windows 10 je, že sa musíte vzdať veľkého množstva svojho súkromia. Napríklad pomocou telemetrie (vzdialené meranie údajov) sa zaznamená vaše použitie operačného systému, ktoré sa preposiela spoločnosti Microsoft. Na rôznych miestach sa zobrazujú reklamy. Teraz si možno myslíte: našťastie to tak nie je vo Windows 7. Ale mýlite sa. Pretože aj v systéme Windows 7 sa o vašom počítači zhromažďuje veľa. Minulý rok sa v systéme Windows 7 objavila ďalšia povinná aktualizácia, ktorá zaisťuje automatické odosielanie týchto údajov spoločnosti Microsoft v konkrétnom čase, takže už nemôžete vypnúť telemetriu. Microsoft teda môže tiež presne prečítať, ako sa systém používa, z Windows 7. Existujú však triky, ako to obísť (a fungujú aj v systéme Windows 10). Môžete napríklad použiť vlastný súbor .hosts. Tento súbor sa používa na blokovanie určitých internetových a sieťových umiestnení. Nachádza sa v systéme Windows 7 v priečinku C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \. Pridaním viacerých adries servera do tohto súboru zabránite tomu, aby boli tieto umiestnenia dosiahnuteľné z vášho počítača. Je to pomerne dlhý zoznam, na stránke Ghacks.net môžete zobraziť všetky adresy URL a adresy IP, ktoré je potrebné zablokovať.

Čo vám chýba, ak nepoužívate Windows 10?

Windows 10 obsahuje veľa nových doplnkov a zmien oproti Windows 7, a to v popredí aj na pozadí. Najdiskutovanejším rozdielom je samozrejme ponuka Štart s väčšími dlaždicami. Môžete to však doladiť aj v systéme Windows 10 alebo dokonca použiť „klasickú“ aplikáciu ponuky Štart, aby sa ponuka znova podobala na Windows 7. Ak ste fanatickí hráči, Windows 10 ponúka viac možností a vylepšení ako Windows 7, napríklad DirectX 12 (Windows 7 ide iba na DirectX 11) a schopnosť prenášať vaše hry naživo. Všeobecne je Windows 10 stabilnejší a rýchlejší (v závislosti od hardvéru vášho počítača) a môžeme povedať, že operačný systém po stiahnutí aktualizácie zamrzne alebo sa musí reštartovať oveľa menej často. Systémové požiadavky systému Windows 10 sú navyše takmer rovnaké ako požiadavky systému Windows 7, takže aktualizácia hardvéru nie je nutná. Všetky inovácie v skratke:

- Dynamické aktualizácie na pozadí, vyžaduje sa menej reštartov

- Virtuálne pracovné plochy: Pre usporiadanú obrazovku použite viac pracovných plôch

- Vylepšená správa úloh

- Ďalšie aplikácie na úpravu fotografií a videa

- Aktualizácia s novými funkciami každých šesť mesiacov

- Lepšie funguje s jednotkami SSD

Nakoniec

Od 14. januára 2020 spoločnosť Microsoft natrvalo vytiahla zástrčku z operačného systému a už nebudú vydané žiadne ďalšie aktualizácie. Teraz môže byť čas naozaj sa prepnúť. Samozrejme máte vždy možnosť zvoliť si iný operačný systém, napríklad Linux.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found