Preskúmanie

Kde najlepšie ukladáte svoje fotografie online?

Fotíte pomocou smartphonu, kompaktného fotoaparátu alebo systému alebo zrkadlovky veľa fotografií? Potom si samozrejme tieto fotografie chcete nechať! Uloženie kópie vašich fotografií online má veľa výhod. Najskôr k nej máte prístup kedykoľvek a kdekoľvek za predpokladu, že máte (rýchle) internetové pripojenie. Okrem toho máte ďalšiu zálohu, ak by sa niečo pokazilo s miestnym úložiskom alebo originálnymi fotografiami. Bližšie sa pozrieme na osem online ukladacích služieb: kde najlepšie ukladáte svoje fotografie?

Úložný priestor v cloude alebo online disk je možné využiť na rôzne veci. Napríklad ako prístupné a flexibilné rozšírenie, ak vo vašom počítači nie je dostatok miesta na disku.

V tomto porovnaní sa pozrieme konkrétne na úložisko vašich fotografií. Napríklad na tento online disk môžete umiestniť výber fotografií, ku ktorým chcete mať prístup z viacerých zariadení a z ľubovoľného miesta, alebo ho môžete použiť na fotografie, ktoré chcete zdieľať s priateľmi alebo zákazníkmi. A vynikajúci nápad je okrem záloh vytvorených doma na externých diskoch aj ďalšia záloha. Pretože s kópiou za dverami je šanca, že niekedy stratíte svoje fotografie, veľmi malá. Stručne povedané: s cloudovými službami je veľa možných aplikácií, o ktorých diskutujeme nižšie. Samozrejme môžete tiež okamžite zaparkovať všetky druhy iných typov súborov.

Microsoft OneDrive

Softvér OneDrive je v počítači so systémom Windows štandardom, inak si ho môžete zadarmo stiahnuť tu. Všetky súbory a priečinky, ktoré chcete uložiť online, je možné umiestniť do lokálneho priečinka používateľa (alebo skratky) OneDrive. Môžete ich tam jednoducho skopírovať, napríklad presunutím z Prieskumníka Windows. Rovnako to funguje aj s ostatnými cloudovými službami.

Môžete tiež použiť aplikáciu OneDrive, ktorú si podľa potreby najskôr nainštalujete z obchodu Microsoft Store. Bezplatná aplikácia je k dispozícii aj pre smartphone alebo tablet so systémom iOS alebo Android. V skratke: k svojmu online úložisku máte ľahký prístup z ktoréhokoľvek zariadenia. A to je samozrejme možné aj prostredníctvom prehliadača. Používate pravidelne programy balíka Office, ako sú Word, Excel a Outlook? S predplatným na Office 365 ich môžete používať na všetkých svojich zariadeniach a získate veľké množstvo online úložného priestoru.

Microsoft OneDrive

Ceny a možnosti

OneDrive Basic: 5 GB zadarmo

OneDrive 100 GB: 2 € mesačne

OneDrive pre firmy: od 4,20 EUR mesačne (bez DPH, od 1 TB na používateľa)

Office 365 Home: 99 EUR ročne (1 TB na používateľa, maximálne 6 používateľov)

Office 365 Personal: 69 EUR ročne (1 TB)

Webová stránka

//onedrive.live.com

 • Pros
 • Bezproblémová integrácia s Windows
 • Zahrnuté v predplatnom služieb Office 365
 • Úzka integrácia s (vlastným) kancelárskym softvérom
 • Negatíva
 • Žiadny nespracovaný náhľad vo webovom rozhraní
 • Mierne neprehľadná štruktúra predplatného

disk Google

Tiež so službou úložiska Google máte prístup k svojim fotografiám kedykoľvek a kdekoľvek a pomocou zariadenia podľa vášho výberu. Vyberte si na webe pre Osobne, potom získate ohromných 15 GB bezplatného úložiska. Platená verzia tejto služby sa mimochodom nazýva Google One.

Na webových stránkach Disku Google kliknite na ozubené koliesko a prejdite do nastavení. Kliknete na to Získajte zálohovanie a synchronizáciu pre Windows načítať softvér, ktorý zobrazuje vaše úložisko online ako lokálny priečinok používateľa vo vašom počítači. Okrem toho môžete určiť miestne priečinky, ktoré sa neustále zálohujú. Nainštalujte si aplikáciu Disk Google na svoj smartphone a tablet prostredníctvom príslušného obchodu s aplikáciami.

Fotografie môžete prezerať na ľubovoľnej platforme, ale nespracovaných súborov sa zobrazí iba zapečený náhľad. V závislosti od modelu fotoaparátu má vysoké alebo nízke rozlíšenie a vysokú alebo nízku kompresiu. Toto je oddelené od Disku Google, rovnako ako u ostatných cloudových služieb.

disk Google

Niektoré ceny a možnosti

15 GB zadarmo

100 GB: 19,99 EUR ročne (alebo 1,99 EUR mesačne)

200 GB: 29,99 EUR ročne (alebo 2,99 EUR mesačne)

Webová stránka

www.google.com/drive

 • Pros
 • Veľa voľného úložného priestoru
 • Integrácia s (vlastným) kancelárskym softvérom
 • Je možné nepretržité zálohovanie miestnych priečinkov
 • Negatíva
 • Platené verzie nie sú lacné
 • Na synchronizáciu fotografií v smartfónoch je potrebná ďalšia aplikácia (Fotky Google)

Dropbox

Dropbox je obľúbený pre firmy aj spotrebiteľov pre rýchlu a ľahkú výmenu súborov medzi zariadeniami alebo ich zdieľanie s ostatnými. Potom je také užitočné okamžite sem uložiť fotografie. Aplikácia alebo program je k dispozícii pre Windows, Mac, Linux, smartphone a tablet (iOS a Android).

Po nainštalovaní lokálneho klienta do počítača môžete do úložného priestoru online získať prístup pomocou priečinka alebo skratky používateľa Dropbox. Iba ak toto nastavíte, môžete zdieľať priečinky alebo fotografie s ostatnými, čo je možné aj v prípade iných cloudových služieb. Aplikácia vo vašom inteligentnom telefóne alebo tablete môže automaticky ukladať nové zábery, ktoré vytvoríte online, ak to naznačíte. Ideálne, pretože potom získate všetky fotografie a videá zo smartphonu automaticky a bez použitia kábla v počítači. Robia to takmer všetky cloudové aplikácie.

Dropbox

Niektoré ceny a možnosti

2 GB zadarmo

Dropbox Plus

2 TB za 119,88 EUR ročne (alebo 11,99 EUR mesačne)

Dropbox Professional

3 TB za 199 € ročne (alebo 19,99 € mesačne)

Webová stránka

//www.dropbox.com

 • Pros
 • Široká podpora platforiem
 • Relatívne lacné, ak potrebujete veľa úložného priestoru navyše
 • Negatíva
 • Málo úložného priestoru zadarmo
So všetkými cloudovými službami môžete zdieľať priečinky alebo fotografie s ostatnými

Adobe Creative Cloud

Adobe už poznáte z aplikácií Photoshop a Lightroom. Súčasťou štruktúry predplatného je množstvo úložného priestoru online. Tým, že sem umiestnite fotografie, ich môžete upraviť na zariadení podľa vášho výberu, čím sa okrem záznamov synchronizujú aj úpravy. Takto môžete začať vyberať a upravovať fotografie na cestách počas stratenej hodiny, napríklad na tablete alebo notebooku, po ktorom môžete pokračovať tam, kde ste skončili doma.

Tento úložný priestor je preto špeciálne určený na obrazový materiál a synchronizáciu úprav a nie ako na iné cloudové služby na synchronizáciu dokumentov a všetkých ostatných typov súborov. Spoločnosť Adobe odporúča, aby ste do cloudu vložili čo najviac fotografií. Je však rozumnejšie nevkladať tam svoju jedinú verziu a vždy si ponechať verziu lokálne (napríklad okrem bežných záloh na externých jednotkách).

Adobe Creative Cloud

Niektoré ceny a možnosti

(Zadarmo nie je k dispozícii)

Fotografický plán 20 GB

12,09 € mesačne (20 GB úložisko) Fotografický plán 1 TB

24,19 € mesačne (1 TB úložisko)

Členstvo v Lightroome

12,09 € mesačne (1 TB úložisko)

Rozšírte si členstvo z 20 GB na 1 TB alebo zvýšte celkový úložný priestor na 2, 5 alebo 10 TB: z 12,09 EUR mesačne na TB.

Webová stránka

//www.adobe.com/sk/creativecloud

 • Pros
 • Silná integrácia so softvérom Adobe
 • Synchronizácia súborov a operácií
 • Negatíva
 • Žiadne úložisko zadarmo
 • Špeciálne určené pre vizuálny materiál
 • Úložný priestor nie je k dispozícii samostatne

Apple iCloud

Apple iCloud je obzvlášť logickou voľbou, ak pracujete iba alebo hlavne s vybavením Apple. S počítačmi Mac, iPhone a iPad môžete optimálne využívať ekosystém. Ak toho s Apple nemáte veľa, je to menej logická voľba, pretože ide o dosť uzavretý ekosystém.

iCloud je možné predvolene používať, hneď ako začnete používať zariadenie Apple a vytvoríte si účet (Apple ID). K úložisku navyše máte kedykoľvek prístup prostredníctvom webového rozhrania. Našťastie váš počítač nie je úplne vynechaný kvôli programu iCloud pre Windows môžete si tiež vymieňať fotografie s počítačom so systémom Windows. Výmena fotografií cez niečo ako počítač je trochu namáhavá, ale Apple tu našťastie popisuje postup pre rôzne platformy.

Apple iCloud

Niektoré ceny a možnosti

5 GB zadarmo

50 GB: 0,99 EUR mesačne

200 GB: 2,99 EUR mesačne

2 TB: 9,99 EUR mesačne

Webová stránka

//www.icloud.com

 • Pros
 • Hladká integrácia ekosystému Apple
 • Logická voľba, ak používate zariadenie Apple
 • Negatíva
 • Bez výbavy Apple to nie je logická voľba
 • Uzavretý ekosystém

Box.com

Spočiatku sa na webe zobrazujú iba drahšie obchodné predplatné, takže si sami prepnite na kartu Individuálne predplatné. Pri registrácii sa vyžaduje okrem mena a e-mailovej adresy aj telefónne číslo. Toto je povinné pole, ale nekontroluje sa jeho platnosť, ak ho nechcete okamžite zverejniť, ak chcete službu iba otestovať.

Box.com má tiež bezplatnú aplikáciu pre smartphone a tablet (iOS a Android), takže k úložisku online máte prístup odkiaľkoľvek. Klient pre váš počítač je trochu skrytý. Kliknite na svoje meno na webe vpravo hore a vyberte si Aplikácie. Volá sa program, ktorý potrebujete Box Sync pre Windows. Cez webové rozhranie alebo v aplikácii sme nevideli žiadne ukážky nespracovaných súborov. V každom prípade v bezplatnej verzii tiež nie je v aplikácii možnosť automatického nahrávania nových obrázkov.

Box.com

Niektoré ceny a možnosti

10 GB zadarmo

Personal Pro

9 EUR mesačne (100 GB) Rôzne predplatné pre tímy alebo firmy

Webová stránka

www.box.com

 • Pros
 • Dostatočné množstvo úložiska zdarma
 • Široká podpora platforiem
 • Negatíva
 • Žiadny nespracovaný náhľad vo webovom rozhraní
 • Niekoľko možností inovácie pre jednotlivcov

Mega

Pri vytváraní účtu dávajte pozor na to, aké heslo si vymyslíte. Pretože neexistuje spôsob, ako zistiť, či niekedy zabudnete. Toto sa deje zámerne ako bezpečnostné opatrenie. Bude vám ponúknutý kľúč na obnovenie, ktorý vám umožní prístup k vašim fotografiám (nie však nové heslo). Tento kľúč uschovajte na bezpečnom mieste, pretože to je samozrejme najslabší článok.

Synchronizácia sa opäť vykonáva prostredníctvom špeciálneho priečinka používateľa. Ďalej môžete označiť jeden alebo viac miestnych priečinkov, ktoré sa nepretržite synchronizujú s vašim online úložiskom. Ak si teda prajete, môžete celú svoju zbierku fotografií udržiavať neustále aktuálnu v cloude. Už aj tak dostatočné množstvo bezplatného úložiska je možné rozšíriť ihneď po registrácii nainštalovaním synchronizačného programu do počítača a aplikácie do smartfónu alebo tabletu. Dátový prenos, ktorý môžete používať mesačne, je bohužiaľ obmedzený.

Mega

Niektoré ceny a možnosti

50 GB zadarmo

Pro Lite

4,99 € mesačne (úložisko 200 GB, prenos 1 TB)

Pro I.

9,99 € mesačne (1 TB úložisko, 2 TB prenos)

Pro II

19,99 € mesačne (úložisko 4 TB, prenos 8 TB)

Pro III

29,99 € mesačne (8 TB úložisko, 16 TB prenos)

Webová stránka

//mega.nz

 • Pros
 • Veľkorysé množstvo úložiska zdarma
 • Dôraz na bezpečné skladovanie
 • Veľa možností ukladania
 • Je možná nepretržitá synchronizácia lokálnych priečinkov
 • Negatíva
 • Nezabudnite svoje heslo (a uschovajte si kľúč na obnovenie)
 • Mesačný dátový prenos je obmedzený

Zásobník TransIP

Vaše online diskové miesto sa u tohto poskytovateľa nazýva zásobník. K zásobníku môžete ľahko získať prístup prostredníctvom prehľadávača, ako lokálneho priečinka používateľa vo svojom počítači, napríklad z programu Windows Explorer, nainštalovaním softvéru Stack (je k dispozícii aj pre systémy Mac a Linux) alebo prostredníctvom aplikácie v mobilnom systéme iOS alebo Zariadenie s Androidom. Okrem toho môžete zásobník pripojiť ako sieťovú jednotku, aby ste k nemu mali prístup cez skutočné písmeno jednotky systému Windows a vyzeralo to ako ďalšia jednotka v počítači. Je možné určiť miestne priečinky, ktoré sa musia neustále synchronizovať s vaším online zásobníkom. Je užitočné mať neustále aktualizovanú externú kópiu.

Zásobník TransIP

Niektoré ceny a možnosti

(Zadarmo N / A)

250 GB: 2,50 EUR mesačne (bez DPH)

2 TB: 10 € mesačne (bez DPH)

10 TB: 50 € mesačne (bez DPH)

Webová stránka

www.transip.nl/stack

 • Pros
 • Skladovanie v Holandsku
 • Je možná nepretržitá synchronizácia lokálnych priečinkov
 • Negatíva
 • Už nie je k dispozícii žiadne bezplatné úložisko
Je dôležité, aby ste najskôr vykonali inventarizáciu presného množstva údajov, ktorých sa to týka

Záver

Ak chcete sprístupniť obmedzenú sadu fotografií online, často máte dostatok voľného úložného priestoru. Napríklad Dropbox, ak ho už používate na výmenu súborov. Alebo Microsoft OneDrive kvôli predplatnému na Office 365, ktoré ste si odobrali a ktoré je štandardne vybavené veľkým úložiskom, takže môžete ukladať aj väčšie zbierky. Disk Google a najmä iCloud od spoločnosti Apple sú obzvlášť logickou voľbou, ak už používate služby alebo vybavenie od týchto dodávateľov. Aj keď je program Adobe Creative Cloud veľmi zaujímavý, pretože prostredníctvom predplatného získate prístup k softvéru na úpravu fotografií a online úložisku, dokonca sa synchronizujú aj vaše úpravy.

Aby ste mohli umiestniť veľké množstvo fotografií online (možno aj celú vašu zbierku fotografií), nepretržite synchronizovať miestne priečinky alebo uchovať ďalšie zálohy vonku, je dôležité najskôr vytvoriť zoznam presne toho množstva údajov, ktoré sa týka. Potom môžete vyhľadať vhodného poskytovateľa. Skontrolujte tiež, či existujú ďalšie typy súborov, ktoré by ste chceli mať k dispozícii online, napríklad dokumenty. Môže to byť lacnejšie, ak umiestnite všetko k jednému poskytovateľovi.