Novinky

Synology of Qnap: Rozdiely a podobnosti

NAS ponúka centrálny úložný priestor v sieti s výhodou, že k uloženým súborom máte prístup z ľubovoľného zariadenia. Možnosti tu však nekončia (v žiadnom prípade). Moderný NAS môže dokonca nahradiť kompletný server. Ak hľadáte NAS, mohlo by vás zaujímať: Synology alebo Qnap. V tomto článku zdôrazňujeme rozdiely a podobnosti medzi týmito populárnymi značkami NAS.

NAS je určený hlavne na centrálne ukladanie súborov v (domácej) sieti. Je to veľmi praktické, upratané a jasné. Môžete napríklad skopírovať všetky fotografie a videá z dovolenky do zdieľaného fotoalbumu, čím okamžite uvoľníte miesto na pôvodnom úložnom zariadení. A rovnako dobre si ich môžete pozrieť napríklad pomocou aplikácie svojho nosa. Ale to je vlastne iba začiatok.

NAS získal v posledných rokoch mnoho funkcií a môže - čiastočne kvôli zvýšenému výpočtovému výkonu - ľahko nahradiť malý domáci server. Týmto spôsobom je nas skutočným otočným bodom vo vašej sieti bez zložitého riadenia, ktoré často sprevádza „skutočný“ server. Aj keď je Synology lídrom na trhu, Qnap má tiež atraktívnu ponuku.

Softvér: QTS vs DSM

Používanie nas je trochu práca, ale potom si s tým už vlastne nemusíte robiť starosti. Prvým krokom je vloženie pevných diskov, potom vyhľadajte zariadenie v sieti a nainštalujte operačný softvér. Pre ďalšiu správu sa prihláste pomocou prehliadača. Nas môže ísť do meracej skrinky.

Dôležitejší ako hardvér je softvér v systéme nas, najmä ak s ním chcete urobiť viac než len sieťové úložisko. Tu vidíme, že Qnap a Synology ponúkajú takmer rovnaké možnosti, ale veľmi odlišné z hľadiska pracovného prostredia a ľahkého použitia. Používateľské rozhranie v prehliadači vyzerá v obidvoch prípadoch ako kompletný operačný systém vrátane okien pre nastavenia a aplikácií.

Môžete vyskúšať QTS z Qnap online na qnap.com/en-gb/live-demo a porovnať ich s DSM spoločnosti Synology na demo.synology.com/en-gb/dsm. Tieto demonštračné prostredia sú o niečo menej interaktívne ako v praxi. QTS je veľmi farebný a možnosti konfigurácie sú rozsiahle, ale myslíme si, že DSM je o niečo krajší, úhľadnejší a užívateľsky prívetivejší. Je to čiastočne preto, lebo obrazovky sú premyslenejšie, skryté nastavenia sú skryté, preklady sú lepšie a texty pomoci sú rozsiahlejšie.

Momentky

Po nainštalovaní operačného softvéru musíte zabezpečiť úložisko. Qnap poskytuje priestor na zamyslenie, napríklad či má byť objem statický, silný alebo tenký a či má byť vyhradený priestor pre snímky. Takéto snímky sú v zásade snímkami zväzku disku a môžu byť záchranou pred vírusom alebo útokom ransomvéru, pretože zo snímky môžete obnoviť celý zväzok (ako aj jednotlivé súbory a priečinky). Každá snímka obsahuje iba zmeny v porovnaní s predchádzajúcou snímkou. Ušetrí to veľa miesta a môžete napríklad robiť snímky každú hodinu alebo každý deň. Používateľov tiež vytvárate prostredníctvom QTS.

So spoločnosťou Synology fungujú snímky o niečo jednoduchšie pomocou takzvaného súborového systému Btrfs. Po vytvorení úložného priestoru pridáte používateľov a zdieľané súbory, pričom pre každý priečinok vyberiete, kto k nemu má prístup a či môžu čítať alebo písať.

Synchronizovať

K priečinkom na NAS môžete samozrejme pristupovať priamo cez sieť, čo je v poriadku napríklad pre softvér alebo archív videí. Pre správu, dokumenty, fotografie alebo iné súbory, ktoré často upravujete, je praktickejšie synchronizovať priečinky v počítači so zdieľanými priečinkami na NAS. Spoločnosť Qnap má na to program QSync, ktorý funguje zhruba rovnako ako cloudová stanica Synology. Princíp pripomína cloudové úložisko ako Dropbox, s tým rozdielom, že používate vlastný NAS s zvyčajne oveľa väčším priestorom a rýchlejším pripojením.

Mohli by ste to tiež vidieť ako ďalšiu zálohu: koniec koncov, súbory sa nachádzajú v samotnom počítači aj na NAS. Jednou z výhod je, že môžete predchádzajúce verzie súborov uchovávať až do nastaviteľného počtu verzií späť. Užitočné na obnovenie operácie, rovnako ako zdieľanie súborov pomocou odkazu.

Dodatočné aplikácie

Rovnako ako Synology, aj Qnap ponúka veľké množstvo ďalších aplikácií, ktoré si môžete nainštalovať na NAS. Populárne sú stanice Video Station a Music Station na správu filmov a hudobných zbierok. K obsahu sa dostanete napríklad zo inteligentných televízorov, prehrávačov médií, herných konzol, ale tiež - prostredníctvom aplikácie - pomocou smartfónu alebo tabletu. Ak sa vám nepáčia predvolené aplikácie, môžete si nainštalovať aj rôzne aplikácie tretích strán, napríklad populárny server Plex Media Server. Mnoho aplikácií si môžete ľahko nainštalovať cez App Center.

Kontajner Docker

Ak vám niečo chýba, môžete rovnako ako v prípade Synology pracovať aj s takzvanými kontajnermi Docker. To znie komplikovane, ale v zásade to znamená, že máte v systéme NAS nainštalovaný celý systém (s operačným systémom a aplikáciami), oddelený od zvyšku systému. Čarovným slovom je virtualizácia.

Je to pomerne jednoduchý spôsob, ako napríklad nastaviť server na stiahnutie (pre ktorý existujú aj vstavané aplikácie) alebo začať s WordPress alebo Home Assistant. Qnap v tomto smere ide o niečo ďalej ako Synology.

Spravujte fotografie a videá

Správa vlastných fotografií a videí funguje dobre s Qnap nas, aj keď je potrebných trochu viac operácií ako so Synology. Najprv vytvoríte zdieľaný priečinok pre súbory s požadovanými prístupovými právami. Ďalej v multimediálnej konzole musíte označiť priečinok ako takzvaný zdrojový priečinok obsahu, aby sa jeho obsah indexoval. Potom môžete spravovať obsah a vytvárať albumy v stanici Photo Station.

Špeciálnu zmienku si zaslúži aplikácia QuMagie, ktorá pomocou umelej inteligencie automaticky rozpoznáva a zoskupuje ľudí, veci a miesta na fotografiách. Takto môžete požiadať o všetky fotografie od konkrétnej osoby. Zoskupuje tiež všetky fotografie s „vecami“, ktoré idú oveľa ďalej ako v okamihu Synology's Moments. Napríklad sme videli nielen skupinu, ktorá sa objavila so všetkými zvieratami (vrátane vtákov), ale aj skupinu, ktorá mala iba vtáky a dokonca iba papagáje. Rozoznáva tiež určité kvety a rastliny.

Nie je to dokonalé, ale je to milý pomocník, ak hľadáte napríklad maják vo svojej zbierke fotografií. Rovnako praktické je aj zoskupovanie fotografií okolo miest. A nemusíte pre to robiť veľa, okrem pomenovania ľudí na fotografiách.

Video dohľad

Ďalšou aplikáciou, ktorú by sme chceli zdôrazniť, je video dohľad. Ak máte v dome alebo v jeho okolí jednu alebo viac IP kamier, je NAS ideálne zariadenie na zhromažďovanie obrázkov. Tieto obrázky si môžete pozrieť napríklad na svojom PC. A dostanete upozornenie napríklad v prípade pohybu. Stanica Surveillance Station spoločnosti Qnap je datovaná a nie tak pekná ako rovnomenný balík spoločnosti Synology. Ale novšia a modernejšia QVR Pro veľa vynahradzuje, aj keď vyžaduje výkonný NAS. Na druhej strane môžete pridať osem fotoaparátov bez ďalších nákladov, zatiaľ čo v prípade Synology získate väčšinou iba dve licencie na fotoaparáty a za každú ďalšiu licenciu musíte zaplatiť takmer 50 eur.

Prečítajte si viac o CCTV na vašom NAS tu.

Záver

NAS ponúka množstvo možností, oveľa viac než len ukladanie súborov. Rozdiely medzi Qnap a Synology sú malé. Je zrejmé, že konkurenti nechcú byť navzájom horší. Qnap ponúka viac možností konfigurácie, ale je menej užívateľsky príjemný. Nastavenie je v spoločnosti Synology prirodzenejšie. V tomto smere je to trochu ako Android verzus iOS. Ak potrebujete, ďalšie možnosti pripojenia a rozšírenia, ktoré Qnap ponúka na mnohých modeloch, ponúkajú pridanú hodnotu.

Rovnako považujeme QuMagie za zaujímavý doplnok, pretože umožňuje veľmi pohodlným spôsobom prechádzať fotografie. A pre kamerový dohľad je QVR Pro príjemnou a modernou možnosťou s veľkorysými ôsmimi licenciami na fotoaparáty.

Aby vaša domáca sieť a všetky pripojené zariadenia fungovali optimálne, ponúkame kurz Tech Academy Network management for home. Okrem online kurzu sa môžete rozhodnúť aj pre balík kurzov Network Management for Home vrátane technológie a cvičebnice.