Ako

Vzdialená plocha: pristupujte k počítaču odkiaľkoľvek

Chcete si niečo zariadiť na počítači alebo notebooku, keď nie ste doma? Nebolo by užitočné, keby ste mali prístup k počítaču kedykoľvek a kdekoľvek, aby ste mali prístup k svojim programom a súborom? Potom vedzte, že je to úplne možné. Vysvetlíme vám, ako môžete rýchlo a ľahko nastaviť vzdialenú pracovnú plochu.

Tip 01: Vydanie Windows?

Nie každé vydanie pre Windows má vzdialenú pracovnú plochu. Ak máte Windows 10 Home, nemôžete sa k nemu pripojiť. Na pripojenie k inému počítaču môžete použiť Windows 10 Home. S počítačom so systémom Windows 10 Pro, Education alebo Enterprise sa môžete pripojiť pomocou vzdialenej pracovnej plochy. Prostredníctvom aplikácie skontrolujete, ktoré vydanie systému Windows máte nastavenie. Potom choďte na Systém / Info, pri pohári Vydanie uvidíte celý názov Windows 10. Ak máte edíciu Home, môžete za 100 eur voliteľne upgradovať na verziu Pro. To je možné vykonať prostredníctvom obchodu Microsoft Store. Alebo môžete hľadať alternatívy, napríklad TeamViewer, ktorý je zadarmo na osobné použitie, začneme od tipu 9.

Svoju pracovnú plochu môžete sprístupniť na externé použitie v systéme Windows 10 Pro

Tip 02: Windows 10

Ak chcete, aby bola vaša pracovná plocha k dispozícii na externé použitie v systéme Windows 10, otvorte starý ovládací panel (kliknite na ikonu) Štart, typ Ovládací panel a stlačte Zadajte) a choďte tam Systém. Kliknite doľava nastavenie pred externé pripojenia. Pri pohári Externá pracovná plocha vyberte možnosť Povoliť vzdialené pripojenie k tomuto počítaču. Uistite sa, že je uvedená možnosť nižšie, Iba pripojenia k počítačom, na ktorých je spustený (...) je začiarknuté. Potom kliknite na Ok aby boli zmeny aktívne. Voliteľne môžete zvoliť, aby ste vzdialenej ploche poskytli prístup iba určitým používateľom. Kliknite na ikonu Vyberte používateľov a potom spravujete zoznam pomocou Pridať alebo odstrániť.

Tip 03: Vzdialená plocha

Ak sa chcete pripojiť k počítaču so systémom Windows 10 Pro, na ktorom ste práve zapli vzdialenú plochu, postupujte podľa pokynov uvedených nižšie. Upozorňujeme, že tieto kroky slúžia iba na pripojenie k počítaču vo vašej miestnej lokálnej sieti. To preto nebude fungovať, ak ste vonku (pozrite si tip 5). Otvorte ponuku Štart a napíšte Pripojenie vzdialenej pracovnej plochy a stlačte Zadajte. Zadajte názov počítača, ku ktorému sa chcete pripojiť, a kliknite na ikonu Spojiť. Názov vzdialeného počítača nájdete v aplikácii nastavenie / Systém / Info. Po nájdení počítača budete požiadaní o zadanie používateľského mena a hesla. To je účet, pomocou ktorého sa prihlásite do vzdialeného počítača. Ak používate účet Microsoft, prihláste sa pomocou svojej e-mailovej adresy a hesla. Po pripojení sa zobrazí vzdialená pracovná plocha. Stále máte prístup Zobraziť možnosti na prihlasovacej obrazovke zvoľte rozsiahlejšie možnosti. Takže môžete na karte Displej vyberte, aká vysoká by mala byť kvalita a na karte Miestne zdroje môžete zvoliť zdieľanie tlačiarní a schránok so vzdialeným počítačom.

Tip 04: Mobilné

Skvelé na riešení vzdialenej pracovnej plochy spoločnosti Microsoft je, že funguje aj na iných zariadeniach. Napríklad, ak chcete ovládať počítač so systémom Windows z pohovky, je to tiež možné. Spoločnosť Microsoft má k dispozícii aplikácie pre iOS a Android pre tablety aj smartphony, takže sa môžete ľahko pripojiť k počítaču. Stiahnete si aplikáciu pre iOS alebo Android. Zadajte názov počítača a svoje používateľské meno a heslo v aplikácii, ako je uvedené v tipe 3 pre Windows. Takto sa pripájate k počítaču. Potom môžete pomocou dotykovej obrazovky ovládať myš a klikať na veci.

Pripojte sa zo svojho smartphonu alebo tabletu k počítaču pomocou vzdialenej pracovnej plochy spoločnosti Microsoft

Tip 05: Zvonku

Existuje niekoľko možností, ako sprístupniť počítač aj navonok. Jednoduchou (ale nie príliš bezpečnou) možnosťou je preposlať port vzdialenej pracovnej plochy systému Windows 10 v smerovači na miestny počítač. Týmto spôsobom môžete zadať svoju IP adresu, keď nie ste doma, a nadviazať spojenie. Je to možné nasledovne. Prihláste sa do smerovača (pozrite si príručku k smerovaču) a vyhľadajte ho Presmerovanie prístavu alebo Forward port. Potom presmerujete port 3389 na adresu IP počítača, ktorý chcete dosiahnuť vonku. Túto adresu nájdete na príslušnom počítači so systémom Windows. Kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo Windows a zvoľte PowerShell. Potom zadajte ipconfig a uvidíte adresu IPv4 adresa.

Je to možné, ale v skutočnosti sa to neodporúča. Nie je dobrý nápad otvárať tento port: protokol vzdialenej pracovnej plochy je náchylný na úniky, a ak tak neurobíte, vystavujete sa ešte väčšiemu riziku. Je lepšie nastaviť VPN, ale pre tento článok to zachádza priďaleko. Jedinou možnosťou je začať napríklad s TeamViewerom, pozri tip 9.

Tip 06: Linux Mint

Ak chcete vzdialene získať prístup k svojej inštalácii systému Linux Mint, postupujte takto. Kliknite na tlačidlo ponuky Mint v ľavom dolnom rohu a prejdite na Predvoľby / Zdieľajte pracovné prostredie (v dolnej časti zoznamu). Potom začiarknite túto možnosť Umožnite ostatným používateľom zobraziť vašu pracovnú plochu. Začiarknite túto možnosť Pred udelením prístupu musíte udeliť povolenie vypnuté, inak musíte vždy najskôr udeliť miestne povolenie, čo je nepríjemné, ak chcete mať prístup k svojmu počítaču z diaľky. Dve nižšie ponechané možnosti, s heslom a s UPnP, nechajte deaktivované. Vďaka tejto možnosti UPnP sa porty automaticky preposielajú a potom sa môže pripojiť ktokoľvek, ak máte vo svojom smerovači povolený aj UPnP.

Aby bolo možné pripojiť sa z Windows na Linux Mint, je potrebných ešte niekoľko krokov. Šifrovanie mincovne by malo byť zakázané. Ak to chcete urobiť, otvorte terminál a zadajte sudo apt install editor dconf a po výzve zadajte svoje heslo. Potom kliknite na tlačidlo ponuky vľavo dole, zadajte dconf editor a otvorte program. Môžete porovnať editor dconf s registrom Windows. Prejdite doľava na kláves org / škriatok / desktop / vzdialený prístup a zrušte začiarknutie vyžadovať šifrovanie. Potom program zatvorte.

Tip 07: VNC klient

Na pripojenie k Linux Mint z Windows potrebujete VNC klienta. Užitočným programom je VNC Viewer. Spustite stiahnutý súbor, inštalácia je jednoduchá. Otvorte program z ponuky Štart systému Windows a kliknite na ikonu Mám to začať s tým. Predtým, ako budete môcť teraz nastaviť pripojenie, musíte poznať adresu IP vašej inštalácie Mint. Ak to chcete urobiť, kliknite na ikonu siete v pravom dolnom rohu mincovne a vyberte Nastavenia siete. Pri aktívnom pripojení, ktoré vidíte na IPv4 adresa IP adresa vášho počítača. Zadajte túto adresu IP v prehliadači VNC na adrese Zadajte adresu servera VNC alebo vyhľadajte. Dostanete správu, že pripojenie nie je šifrované: kliknite na Kontinuálne a ste spojení.

Na pripojenie k Linux Mint z Windows potrebujete VNC klienta

Tip 08: Pripojenie

Počas pripojenia k systému Linux Mint z počítača so systémom Windows môžete nastaviť niekoľko vecí. Presuňte myš do stredu hornej časti okna vo VNC Vieuwer a kliknite na ozubené koliesko, ktoré sa objaví. Potom máte prístup názov Zadajte názov svojho počítača, aby ste ho ľahšie identifikovali. Potom, keď prejdete na kartu možnosti mozes ist na Kvalita obrazu nastavte kvalitu obrazu. Ak trpíte pomalým pripojením, zvoľte nižšiu kvalitu obrazu. Včela Škálovanie môžete si zvoliť, aký veľký by mal byť obrázok. Tu môžete zvoliť percento alebo naznačiť, že by sa obrázok mal prispôsobiť oknu alebo niečomu inému.

Na tomto paneli v hornej časti obrazovky máte množstvo ďalších užitočných možností. Môžete napríklad použiť ikonu Ctrl-Alt-Del na odoslanie tejto kombinácie klávesov na externý počítač, ale v aplikácii Mint sa potom odhlásite. Informácie o pripojení môžete vidieť aj pomocou ikony i a druhú mierku zľava vynulujete.

Tip 09: TeamViewer

TeamViewer je špeciálne navrhnutý na pripojenie k vášmu počítaču zo zariadenia mimo vašej siete. V systéme Windows 10 s ním môžete začať nasledovne. Prejdite na www.teamviewer.com a kliknite na zelené tlačidlo Stiahnite si TeamViewer. Stiahnite súbor a spustite ho. Vyberte si inštalovať a Súkromne / nie komerčné a kliknite na súhlasiť Dokončené. Chvíľu počkajte, kým sa program nainštaluje, a automaticky sa otvorí. kliknite na Zavrieť. Potom nainštalujte program rovnakým spôsobom na počítač, ktorý chcete použiť na pripojenie k počítaču. Teraz, keď je TeamViewer v oboch systémoch, sa môžete pripojiť. Otvorte TeamViewer na počítači, ku ktorému sa chcete pripojiť, a prečítajte si ho na hlavnej obrazovke Vaše identifikačné číslo ID tohto počítača. Teraz doplňte na druhom počítači v TeamViewer ID partnera toto id. Potom kliknite na Prepojenie s partnerom. Potom zadajte heslo, ktoré vidíte aj na hlavnej obrazovke TeamViewer na tomto druhom počítači. Keď to urobíte, pripojenie sa nastaví automaticky. Funguje to všade, kde ste: interne alebo v externej sieti.

Tip 10: TeamViewer Linux

Pre Linux Mint platí to isté ako pre Vzdialenú plochu Windows: ak otvoríte VNC pre celý svet, vystavujete svoj počítač mnohým rizikám. Namiesto toho je lepšie zvoliť TeamViewer, pretože to funguje aj v systéme Linux. Prejdite na www.teamviewer.com a kliknite na ikonu Stiahnuť ▼. Stiahnite si TeamViewer pre Windows Ubuntu, Debian a spustený súbor spustite dvojitým kliknutím. V inštalátore balíka kliknite na Inštalovať balík a na spustenie inštalácie zadajte svoje používateľské heslo. Potom kliknite Zavrieť a tiež zatvorte inštalačný program balíkov. Potom otvorte TeamViewer z ponuky Linux Mint a vyhľadajte ho. Po nejakom čase by sa mal otvoriť sám. Ak nie, otvorte terminál a napíšte tímový divák a stlačte Zadajte. Prijmite licenčnú zmluvu a zobrazí sa známe rozhranie TeamViewer.

TeamViewer je špeciálne navrhnutý na pripojenie k vášmu počítaču mimo vašej siete

Tip 11: Účet TeamViewer

Pre ľahký a bezpečný prístup je dobré vytvoriť si účet TeamViewer. Kliknite na pravé tlačidlo v aplikácii TeamViewer Registrovať. Zadajte požadované informácie, napríklad meno, e-mailovú adresu a bezpečné heslo. kliknite na Ďalší a postupujte podľa pokynov na vytvorenie účtu.

Keď to urobíte, zapnite dvojstupňové overenie. Kvôli tomu tu chodíš. Zaregistrujte sa, kliknite na svoje meno vpravo hore a vyberte si Upraviť profil. Potom prejdite na kartu Všeobecné do Dvojfaktorová autentifikačná metóda a kliknite na Aktivovať / Spustiť aktiváciu. Stiahnite si aplikáciu na vygenerovanie kódov, napríklad aplikáciu Google Authenticator (iOS). Pomocou neho naskenujte qr kód, ktorý sa zobrazí na obrazovke. Po naskenovaní si stiahnite obnovovací kód a uložte ho na bezpečnom mieste. kliknite na Nastúpte. Potom zadajte kód aplikácie Google Authenticator pre TeamViewer na adrese Bezpečnostný kód a kliknite Aktivovať / Uložiť.

Späť v aplikácii TeamViewer na externom počítači kliknite vpravo dole Poskytnite ľahký prístup / Priraďte zariadenie k účtu / Spustite TeamViewer spolu so systémom. Takto budete mať vždy prístup, keď je počítač zapnutý. Rovnakým účtom TeamViewer sa tiež prihlasujete na svojom internom počítači so systémom Windows. Potom uvidíte svoj externý počítač vpravo v zozname TeamViewer. Teraz už nemusíte robiť starosti s ID a heslami.

Tip 12: Posielajte súbory

Počas aktívnej relácie TeamViewer môžete obsluhovať nielen počítač. Môžete si napríklad vymieňať súbory aj medzi počítačmi. Za to choďte do menu Súbory a doplnky a kliknite Otvorte prenos súborov. Potom uvidíte súborový systém oboch systémov a môžete medzi nimi ľahko vymieňať súbory.

Prostredníctvom možnosti ponuky Socha môžete nastaviť kvalitu obrázka a môžete si tiež zvoliť, či má byť obraz zmenšený alebo nie. Okrem toho tu môžete zobraziť externý kurzor. Ďalšou užitočnou možnosťou je TeamViewer VPN. Vďaka tomu môžete zabezpečiť spojenie medzi obidvomi počítačmi, napríklad ak sa nachádzate v otvorenej sieti WiFi. Ďalšou ďalšou výhodou je, že potom máte prístup k lokálnej sieti vzdialeného počítača: môžete napríklad ľahko tlačiť niečo z vlastného počítača. TeamViewer VPN aktivujete prostredníctvom ponuky Extra / možnosti / Pokročilé / Pokročilé nastaveniašou. Posuňte sa nadol a kliknite na Nainštalujte si jednotku VPN na inštalovať. Urobte to na oboch počítačoch. Počas relácie idete na Súbory a doplnky a kliknite Spustenie siete VPN.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found