Ako

Týmto spôsobom môžete zistiť, ktoré zariadenia sú pripojené k vašej sieti

V dnešnej dobe veľa zariadení používa vašu domácu sieť, a preto môžete ľahko stratiť prehľad. Sú všetky zariadenia pripojené k sieti vaše alebo existujú cudzinci, ktorí tajne používajú vašu sieť? Môžete ľahko skontrolovať, ktoré adresy IP sú momentálne pripojené k vašej sieti.

Chcete sa dozvedieť viac o domácej sieti? Potom si pozrite náš kurz správy siete.

01 Pripojené zariadenia

Kombinácia modemu a smerovača presne vie, ktoré zariadenia sú registrované v sieti na základe adries IP. Prejdite na adresu IP smerovača, v mnohých prípadoch to je //192.168.1.1. Potom sa prihláste do administračného panela pomocou používateľského mena a hesla.

Ak nepoznáte podrobnosti, pozrite si príručku k zariadeniu. Niekde v ponuke by ste mali požiadať o zoznam adries IP pripojených zariadení. Napríklad pre smerovače Cisco prejdite do časti Setup / Lan Setup / Connected Devices Summary. Názov zariadenia sa zvyčajne uvádza aj za adresou IP.

Pohodlne tak vidíte, či je zariadenie pripojené cez Ethernet alebo WiFi. Vidíte všetky neznáme adresy IP a mená? Najvyšší čas konať! V odpovedi na otázku 6 podrobne vysvetľujeme, ako zabezpečiť sieť WiFi.

02 SoftPerfect Wifi Guard

Predtým sme spomenuli program Wireless Network Watcher, pomocou ktorého môžete vidieť IP adresu, MAC adresu, výrobcu a názov zariadenia každého zariadenia. Tentokrát voláme SoftPerfect Wifi Guard, pretože tento program veľmi rýchlo vidí, či sú v sieti registrované cudzie zariadenia.

Vďaka SoftPerfect Wifi Guard môžete nepretržite sledovať, či v sieti nie sú žiadni votrelci. Prejdite na webovú stránku a stiahnite si program do svojho počítača. Odkaz na stiahnutie nájdete posunutím úplne dole. K dispozícii sú verzie pre Windows, Mac OS X a Linux. Po inštalácii sa na obrazovke automaticky zobrazí okno s nastaveniami. Vyberte správny sieťový adaptér a určite, po akom čase by mal Wifi Guard skontrolovať sieť, či v nej nie sú votrelci. Potvrďte tlačidlom OK a potom kliknite na tlačidlo Skenovať teraz.

Po niekoľkých sekundách sa zobrazí zoznam so zariadeniami, ktoré sú aktívne vo vašej sieti. Okrem adresy IP a názvu zariadenia môžete tiež presne vidieť, kto je dodávateľom. Je užitočné naznačiť, že ste vlastníkom známych zariadení. Kliknite pravým tlačidlom myši na adresu IP a vyberte položku Vlastnosti. Zaškrtnite políčko Môj počítač alebo toto zariadenie je mi známe a potvrďte tlačidlom OK.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found