Preskúmanie

Toto je 14 najlepších prenosných aplikácií

Život v počítači si už nedokážeme predstaviť bez prenosných aplikácií. Vo výsledku sme späť pri rýchlej práci na novom systéme: nie je to nič iné ako kopírovanie niekoľkých priečinkov alebo USB kľúča. V tomto článku vám ukážeme, aké sú naše obľúbené nástroje.

Prenosné aplikácie

Prenosný softvér je vlastne pomerne všeobecný pojem pre všetky druhy programov a nástrojov, ktoré sa nemusia inštalovať. Tento softvér je samozrejme mimoriadne vhodný na prenosné médium, napríklad USB kľúč alebo externý pevný disk. Preto „prenosný“. Nič vám však nebráni v tom, aby ste tieto nástroje jednoducho umiestnili na pevný disk počítača. Ak preinštalujete systém raz, najskôr si vytvorte kópiu priečinka, ktorý po novej inštalácii jednoducho obnovíte. Pekné a ľahké.

Najmä Windows

Prenosný softvér je hlavne fenoménom Windows a na to sa zameriavame. Ak máte na USB kľúči alebo externom pevnom disku prenosný softvér, môžete ho v zásade prepojiť s ľubovoľným počítačom so systémom Windows, aby ste ho mohli používať. Dokonca aj v systéme, kde používateľ nemá práva správcu a kde by sa za normálnych okolností nemalo nič inštalovať.

Takmer každý výrobca softvéru si môže zvoliť, aby bol jeho softvér prenosný. Na mnohých webových stránkach teda vidíte, že softvér sa ponúka v dvoch verziách: ako bežná inštalačná verzia a prenosný.

Pozor na nelegálne

Existujú spôsoby, ako vyrobiť softvér, ktorý aj tak nie je prenosný. Robia to hlavne softvéroví piráti, ktorí prevádzajú veľké komerčné balíčky a nelegálne ich distribuujú. Môže byť veľmi lákavé hľadať takýto softvér, ale prosím, nerobte to. Nielen, že je to nelegálne, ale existuje aj veľká šanca, že nelegálne prenosné aplikácie budú zneužité škodlivými stranami na šírenie vírusov a škodlivého softvéru. Aj tak sa s tým niečo pokazilo a často sú tieto verzie veľmi nestabilné.

PortableApps.com

Web PortableApps.com je jedným z najlepších a najpopulárnejších úložísk prenosného softvéru. Všetky aplikácie na tomto webe spĺňajú niekoľko podmienok: sú úplne zadarmo, úplne legálne, fungujú z ľubovoľného média a všetky časti programu sú v jednom priečinku. „Skutočné“ aplikácie PortableApps navyše nezanechávajú žiadne stopy po použití vo forme súborov, priečinkov alebo kľúčov registra. Na použitie týchto prenosných aplikácií nie je tiež potrebné nainštalovať do počítača špeciálne pomôcky.

Je pekné, že PortableApps okrem USB kľúčov a diskov funguje aj z cloudu. Zisťuje služby ako Dropbox, Google Drive, Box a OneDrive, ale cloudový priečinok si môžete určiť aj sami, ak používate niečo iné.

Ponuka PortableApps

Okrem viac ako 300 aplikácií ponúka PortableApps.com aj svoje vlastné menu, aby bolo možné ľahko nájsť a spustiť všetky vaše prenosné aplikácie. Veľmi pekné na tomto menu je, že automaticky kontroluje, či existujú prenosné aplikácie, ktoré je potrebné pri spustení aktualizovať. Aktualizácia je takmer automatická. Nové aplikácie v rámci ekosystému PortableApps môžete vyhľadať aj z ponuky a priamo si ich stiahnuť.

V ponuke môžete aplikácie kategorizovať do priečinkov, ak ich je príliš veľa, alebo ich môžete označiť ako obľúbené alebo nechať spustiť automaticky. Vďaka vstavanej funkcii vyhľadávania nájdete konkrétnu aplikáciu behom okamihu. A samozrejme je možné ponuku úplne upraviť, čo sa týka farebnosti a vzhľadu.

01 Prehliadače

Aj keď máte v počítači viac prehľadávačov, môže byť užitočné použiť jeden alebo viac prenosných prehľadávačov. Napríklad na testovacie účely alebo na to, aby ste sa mohli prihlásiť do jednej služby s rôznymi účtami. Napríklad používame prenosnú verziu prehliadača Chrome so sadou vlastných záložiek iba na správu všetkých druhov služieb. PortableApps.com má prenosnú verziu takmer každého prehľadávača (Chrome, Firefox, Opera atď.), Iba Edge nie je uvedený (Microsoft to samozrejme neumožňuje).

02 Prenosný XnView

PortableApps.com má veľkú časť s grafickým softvérom. Žiadni skutoční kolegovia z Adobe (pokiaľ k tomu nezahrniete GIMP), ale veľa skvelých nástrojov. XnView Portable je u nás široko používaný. Jedná sa predovšetkým o prehliadač súborov, ktorý vám umožňuje prezerať viac ako 400 rôznych formátov a podľa potreby ich prevádzať (hoci sa ukladá „iba“ do päťdesiatich rôznych formátov). Skutočná sila XnView je v hromadnej konverzii súborov a automatických operáciách, ktoré na nich môžete uvoľniť. Hodnota zlata. Ste však väčším fanúšikom porovnateľného IrfanView: existuje aj jeho verzia PortableApps.

03 Prenosné zariadenie RawTherapee

Ak fotografujete veľa (a najmä vo formáte RAW), pravdepodobne budete musieť ešte veľa fotografií upraviť, aby ste z toho vyťažili maximum. To je možné urobiť zadarmo pomocou softvéru s otvoreným zdrojovým kódom RawTherapee. „Normálna“ verzia je multiplatformová, ale verzia PortableApps je špecifická pre Windows. RawTherapee je skutočne digitálna tmavá komora, v ktorej môžete intenzívne pracovať so svetlom a farbami. Keď uložíte úpravy do profilu, môžete ich ľahko použiť na celú sériu súborov.

04 Ant Renamer Portable

Kategória Nástroje na portáli PortableApps.com takmer praskne vo švíkoch. Jedná sa presne o programy, ktoré je príjemné mať vždy pri sebe, ale tie, ktoré sú nainštalované v systéme Windows, môžu preplniť ponuku Štart. Ant Renamer Portable je pomocník, ktorý je vždy prítomný na našom USB kľúči. Používate ho na premenovanie súborov a priečinkov (zvyčajne veľkého množstva). Pomocou tlačidiel Pridať súbory a Pridať priečinok môžete zvoliť, ktoré súbory chcete premenovať. Na karte Akcie určíte, čo sa bude premenovať. So začiarknutím pred možnosťou Dávkový obsah zostavíte zoznam akcií, ktoré sa vykonajú naraz.

05 Prenosné WinMerge

WinMerge je pomerne špecializovaný nástroj: porovnávate obsah dokumentov, aby ste zistili, aké sú rozdiely. Môžu to byť časti obyčajného textu alebo časti kódu. V prípade známych programovacích jazykov alebo webových formátov zvýrazňuje program WinMerge syntax, ktorá uľahčuje čítanie. Po porovnaní môžete tiež zlúčiť určité údaje z oboch dokumentov. Vďaka vstavanému editoru je tiež možné okamžite upravovať texty a kód. Je tiež možné porovnávať súbory v priečinkoch a archívoch (súbory zip).

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found