Ako

Používanie televízora ako monitora: to by ste chceli vedieť

Nech už máte akýkoľvek dôvod, môže byť dobrým alebo zábavným nápadom zmeniť váš televízor na monitor pre PC alebo notebook. Hodí sa na prácu z domu alebo keď chcete rýchlo ukázať video alebo prezentovať.

Prvá otázka je vlastne: je to možné? Krátka odpoveď je áno. Väčšina prenosných počítačov a počítačov má v dnešnej dobe pripojenie HDMI, takže môžete svoj systém pripojiť k televízoru pomocou jednoduchého kábla HDMI. Môže sa stať, že váš počítač stále používa DVI alebo VGA, ale potom máte starší model. Nie každá moderná televízia má tieto pripojenia; v prípade dvi si môžete kúpiť ďalší špeciálny kábel dvi na hdmi. A inak máte DisplayPort a sprievodný kábel DisplayPort-to-HDMI. Dôsledne teda skontrolujte, aký kábel potrebujete pre svoj počítač alebo notebook.

Je tiež užitočné vopred skontrolovať, či grafická karta zvládne rozlíšenie vášho televízora. S moderným hardvérom to často nie je problém: notebooky pracujú s rozlíšením 720, 1080p a 4k, rovnako ako televízory. Ak máte o niečo starší notebook, napríklad s integrovanou grafickou kartou, môže to byť iný príbeh. Rozlíšenie displeja nájdete na stránke Nastavenia / Systém / Displej ísť.

Televízor ako monitor: na čo treba pamätať

Do úvahy treba brať aj ďalšie veci. Čím je obrazovka menšia a čím vyššie je rozlíšenie, tým sú pixely kompaktnejšie. To je hustota pixelov. Ak je toto číslo vysoké, potom je kvalita obrazu ostrá a dobrá. Ak premietate rovnaké rozlíšenie počítača na obrazovku, ktorá je možno štyrikrát, päťkrát alebo šesťkrát väčšia, hustota pixelov - a spolu s tým aj kvalita obrazovky - sa zníži. Môže tiež pomôcť dištancovať sa od televízie, napríklad v obývacej izbe.

Okrem toho existuje väčšie oneskorenie vstupu, pretože televízory - na rozdiel od skutočných monitorov - s tým počítajú menej alebo vôbec. Ak teda chcete hrať konkurencieschopne s myšou a klávesnicou na kolenách, môže vám pomôcť zapnutie herného režimu. To isté platí pre čas odozvy: monitory majú vyšší čas odozvy ako televízory; ak televízor trvá príliš dlho (je to približne milisekúnd), môže sa vyskytnúť efekt duchov.

A potom samozrejme máme obnovovaciu frekvenciu. Monitory majú zvyčajne vyššiu obnovovaciu frekvenciu, najmä obrazovky určené pre hráčov. Mnoho televízorov má na palube 60 Hz. Pri sledovaní videí alebo prezentácií sa toho veľa nedeje. Ak ale plánujete veľa hrať, vyššia rýchlosť môže byť pre oči oveľa ľahšia.