Ako

Takto získate späť zdieľané priečinky v systéme Windows 10

Preinštalovali ste Windows 10 nedávno? Potom ste si mohli všimnúť, že v niektorých prípadoch už nemáte prístup k zdieľaným priečinkom. Ak váš NAS používa protokol SMB 1.0, prístup z Windows 10 je blokovaný. Ale pomocou tohto triku znova povolíte SMB / CIFS.

Protokol SMB (Server Message Block) alebo CIFS (Common Internet File System) sa používa na prístup k vzdialeným zariadeniam, ktoré môžu alebo nemusia patriť do vašej domácej siete. V systéme Windows 10 sa môžete k svojmu NAS kedykoľvek ľahko pripojiť zadaním názvu vášho NAS, pred ktorým sú uvedené dve lomky, napríklad \ MEDIA FILES.

Po čistej inštalácii zakázané

Ak ste nedávno preinštalovali Windows 10, mohli ste si všimnúť, že už nemáte prístup napríklad k svojmu NAS alebo iným zdieľaným priečinkom iných počítačov v sieti. Od aktualizácie 1709 je funkcia SMB / CIFS zakázaná, ale iba ak ste preinštalovali Windows 10; pri tzv aktualizácia na mieste tejto funkcie sa nedotknete a pravdepodobne nebudete mať problémy s pripojením k zdieľaným priečinkom.

Povoliť SMB / CIFS

Našťastie je povolenie protokolu SMB 1.0 / CIFS jednoduché, pretože to tak nie je, akoby táto funkcia zmizla. Môžete ho nastaviť nasledovne: otvorte ho Ovládací panel a vyber si Programy a príslušenstvo . Potom kliknite na ľavú stranu Povolenie alebo zakázanie funkcií systému Windows.

Teraz sa zobrazí zoznam možností systému Windows, ktoré môžete zapnúť alebo vypnúť. Posuňte sa nadol v zozname, kým sa nezobrazí možnosť Podpora zdieľania súborov SMB 1.0 / CIFS stretnutia.

Potom povolíte „hlavnú značku začiarknutia“, aby sa povolili aj príslušné začiarkavacie značky.