Preskúmanie

9 najlepších testovaných poskytovateľov VPN

VPN je čoraz populárnejšia. Nielenže niekomu bránite v tom, aby presne videl, čo robíte online, ale robí aj vynikajúcu službu, aby napríklad obišiel blokovanie z Netflixu alebo Hulu. Vytvorili sme výber z 9 populárnych služieb VPN a otestovali sme, aké dobré sú v skutočnosti.

Používanie VPN (Virtual Private Network) má niekoľko výhod. Pôvodne sa pripojenia VPN používali hlavne na zabezpečenie výmeny údajov. Všetky pakety sú šifrované na jednej strane a dešifrované na druhej strane, takže údaje sú zbytočné, ak niekto môže odpočúvať pripojenie. To zostáva ideálne pre kritické obchodné aplikácie. Prečítajte si tiež: Čo je to VPN?

V dnešnej dobe je tiež nevyhnutné, aby súkromné ​​osoby unikli z pohľadu rôznych agentúr a služieb. A potom už nemusíte robiť ani niečo veľmi tajné alebo nebezpečné pre štát. Takmer trvalé spustenie služby VPN je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť zbytočnému nahliadnutiu.

Ako to funguje?

Aplikácia, napríklad webový prehľadávač, chce odosielať alebo prijímať údaje cez sieť. Tieto sa neodosielajú cez váš štandardný sieťový adaptér, ale doručujú sa do virtuálneho sieťového adaptéra, ktorý najskôr odošle údaje napríklad do softvéru OpenVPN. Tam sú dáta šifrované, vybavené novou doručovacou adresou a potom preposlané cez virtuálny adaptér na skutočný sieťový adaptér. Prostredníctvom vášho internetového smerovača je šifrovaná prevádzka odosielaná vášmu poskytovateľovi internetu, ktorý dodáva pakety dát cez internet do konečného cieľa - v tomto prípade poskytovateľ VPN. Toto dešifruje údaje a odošle ich do konečného cieľa.

Geobloky

Existujú aj služby, ktoré využívajú geografické blokovanie. Napríklad streamovacie služby ako Netflix alebo Hulu. Tieto služby prispôsobujú svoju ponuku regiónu, v ktorom sa nachádzajú používatelia. Na jednej strane to súvisí s autorskými právami na filmy a seriály, ktoré sa ponúkajú, ale je to tiež osvedčený a overený spôsob prispôsobenia propagácie obsahu skupine používateľov. VPN môže pomôcť obísť takéto blokovania, pretože váš počítač dostane adresu IP takzvaného koncového bodu VPN. Toto sa nazýva aj výstupný uzol.

Ak sa nachádza napríklad v USA, v Amerike vás bude vidieť adresa IP. Všetky služby VPN ponúkajú používateľom možnosť určiť si sami, cez ktorý server sú viditeľní na internete. Takto je možné miestne televízne kanály, ako napríklad BBC, sledovať prostredníctvom prehrávača iPlayer. Poskytovatelia VPN navyše ponúkajú alternatívne servery DNS. Tieto servery DNS prekladajú názvy počítačov na adresy IP a ich prevádzka závisí od oblasti, v ktorej sa nachádzajú.

Technika

Z technického hľadiska takmer všetky služby VPN pracujú s rovnakými technikami VPN. Týka sa to protokolu, ktorým sú údaje šifrované, a systému, pomocou ktorého sú údaje odosielané cez internet. V praxi je štandardom OpenVPN, otvorený zdrojový protokol, pre ktorý existuje iný softvér. Ďalšie populárne protokoly sú PPTP a IPSEC. Prvý je trochu zastaraný protokol, ktorý neponúka veľkú ochranu pred odpočúvaním, ale pracuje veľmi efektívne a je široko podporovaný. Druhá sa používa hlavne pre podnikové siete a dokáže spracovať rôzne šifrovacie systémy, aby boli dáta spoľahlivo šifrované. Je menej vhodný na domáce použitie.

U mnohých poskytovateľov sme našli možnosť dvojitého šifrovania prenosu. To sa teraz nezdá veľmi praktické, ale je to efektívny spôsob, ako zabrániť firewallom zistiť, že bolo nadviazané pripojenie VPN. Je to užitočné, ak je pripojenie na internet obmedzené bránou firewall alebo ak existuje dôvod domnievať sa, že sa filtruje prenos, čo sa v niektorých krajinách používa na zabránenie prístupu k celému internetu.

Test

V našom teste sme vybrali najobľúbenejších poskytovateľov VPN. Pretože na použitie VPN môžu byť rôzne dôvody, venovali sme pri výbere pozornosť poskytovateľom VPN, ktorí podporujú rôzne protokoly. Okrem toho musia mať aspoň servery v Holandsku a Spojených štátoch, pretože to sú oblasti, ktoré väčšina používateľov vyhľadáva. Počas testu sme venovali pozornosť technickej implementácii, použitému softvéru, jednoduchosti inštalácie a samozrejme bezpečnosti. Pretože väčšina poskytovateľov pracuje s rovnakou technológiou, vidíme tu iba malé rozdiely. Nakoniec sme výkon otestovali testovaním pripojenia cez bežné pripojenie na internet a vošli sme do dátového centra, aby sme pomocou superrýchlych internetových pripojení zmerali celkovú kapacitu.

V tabuľke nájdete všetky individuálne názory rôznych poskytovateľov.

Kto počúva?

Jedným z najdôležitejších argumentov pre použitie VPN je obava, že niekto sleduje vaše transakcie na internete. Všetky odhalenia WikiLeaks a Edwarda Snowdena informovali ľudí o možnostiach vyšetrovacích služieb a samozrejme sa proti nim snažia chrániť. To je dôvod, prečo všetci poskytovatelia VPN kontrolujú svoju politiku „bez prihlásenia“, aby vláda nikdy nemohla vidieť, ktoré údaje ste požadovali. To znie skvele, ale samozrejme nikto nevidí, čo je v skutočnosti uložené, a vy to nemôžete skontrolovať. Preto si starostlivo skontrolujte podmienky používania pripojenia VPN. Toto zvyčajne popisuje politiku, keď štátne služby požadujú vaše údaje.

Pri platbe buďte opatrní

Za takmer všetky služby môžete ľahko platiť kreditnou kartou alebo PayPal. Upozorňujeme, že často uzatvárate automatický platobný vzťah. Ak to nezrušíte, zmluva sa bude každý mesiac predlžovať a mesačná čiastka sa bude odpočítavať. Našťastie to môžete zrušiť každý mesiac s každou službou, ale musíte to urobiť sami.

Ako sme testovali

Testovanie pripojení VPN je celkom práca. Preto sme sa pri vážení pozreli na množstvo rôznych faktorov. V prvom rade je veľmi dôležitá užívateľská skúsenosť. Preto sme nainštalovali a otestovali všetkých klientov. Všetky pracujú pod kapotou rovnako, ale jeden je intuitívnejší ako druhý. Pozreli sme sa aj na výkon. Pomocou dostupných nástrojov sme vykonali testy šírky pásma medzi serverom v internete a klientským počítačom. Tento test sme vykonali na bežnom káblovom pripojení a v dátovom centre Redbee v Amsterdame. Tam máme prístup k 1Gbit pripojeniu, a preto môžeme tiež vidieť, ako služba funguje, keď je vyžadovaná veľká šírka pásma. Na záver sme sa pozreli na použité techniky a základné obchodné informácie. Podrobnejšie sme nehovorili o všetkých testovaných službách, nižšie nájdete najzaujímavejšie alebo najodlišnejšie služby VPN.

1. AirVPN

AirVPN má dominantné postavenie v prostredí zabezpečeného spojenia. Internet je plný nadšených recenzií, hlavne kvôli úplnosti služby. AirVPN má svoj vlastný softvér pre Linux, Mac a Windows, ale sú podporované aj ďalšie platformy, pretože je pre ne k dispozícii softvér OpenVPN. Existujú klienti pre Android, iOS a je dokonca možné nainštalovať softvér VPN na množstvo internetových smerovačov. Ak to chcete urobiť, musíte upraviť firmvér smerovača, ale od tohto okamihu sú všetky pripojené počítače chránené.

AirVPN podporuje nielen bežné pripojenie OpenVPN, ale je tiež možné použiť OpenVPN prostredníctvom iného šifrovacieho protokolu, SSH alebo SSL. Teória je založená na tom, že vrstva dvojitého šifrovania poskytuje ochranu pred DPI (Deep Packet Inspection, technika, ktorú niektoré vlády používajú na odpočúvanie dokonca šifrovaného prenosu).

Jednou z možností AirVPN je nastavenie „vzdialeného presmerovania portov“. Toto umožňuje ostatným používateľom dostať sa do vášho počítača. Je to nastavenie, ktoré je užitočné pre niektoré protokoly, napríklad pre bitový torrent. Hľadáte poskytovateľa s rozsiahlym výberom klientov alebo hľadáte riešenie, ktoré si môžete naprogramovať vo svojom internetovom smerovači, AirVPN je najlepšou voľbou.

2. BlackVPN

Ľudia v pozadí BlackVPN sa v roku 2012 rozhodli presunúť svoje podnikanie zo Spojených štátov do Hongkongu. Inšpirovaní prácou zakladateľov The Pirate Bay a odhaleniami Edwarda Snowdena sa obávali, že americká vláda zavedie pravidlá týkajúce sa odpočúvania dopravy. Presunom svojho podnikania do Hongkongu dúfajú, že sa vyhnú týmto druhom predpisov, pretože Hongkong je známy ako šampión ochrany súkromia.

Pre nastavenie VPN cez BlackVPN si môže užívateľ zvoliť medzi OpenVPN, IPSEC cez L2TP a PPTP. Druhá možnosť je zabudovaná do systému Windows a OS X, a preto sa dá ľahko konfigurovať. Podpora protokolu PPTP je pozoruhodná, pretože tento protokol obsahuje množstvo bezpečnostných rizík, ktorým sa chcete vyhnúť prostredníctvom pripojenia VPN. BlackVPN nemá vlastného klienta, ale poskytuje bezplatnú licenciu na vynikajúcu viskozitu. Webová stránka tiež naznačuje dobrý počet klientov a tiež obsahuje slušnú dokumentáciu o tom, ako ich nastaviť. Príjemným doplnkom, ktorý BlackVPN ponúka, je smerovač VPN, internetový smerovač, ktorý je plne vybavený na odosielanie celej vašej internetovej prevádzky cez pripojenie VPN. To zabráni tomu, aby bol do vášho počítača potrebné inštalovať softvér. VPN router je Cisco E1550 s vlastným firmvérom, môžete si ho objednať cez webovú stránku.

BlackVPN ponúka balíčky za rôzne ceny. Existujú špeciálne balíčky pre používateľov, ktorí chcú pozerať iba televíziu, pre používateľov, ktorí hľadajú hlavne súkromie, ale samozrejme existuje aj balíček „Global“, ktorý obsahuje všetky funkcie. Zaujíma vás smerovač pripravený na použitie alebo chcete platiť iba za streamovaný obsah, potom BlackVPN stojí za to. Nie je to však v teste najlacnejšie a nedostatok vlastného klienta môže byť námietkou.

3. CactusVPN

CactusVPN je spoločnosť zameraná hlavne na obchádzanie geografických blokov. Okrem ponuky služieb VPN založených na OpenVPN ponúka CactusVPN takzvanú službu SmartDNS. SmartDNS nahradzuje nastavenia DNS vo vašom počítači, takže na niektorých stránkach to vyzerá, že sa váš počítač nachádza v inej krajine. SmartDNS je možné použiť v kombinácii s VPN, funkčne však funguje aj bez VPN. Výhodou toho je, že napríklad pri videu zostáva trochu väčšia šírka pásma, ale pripojenie samozrejme nie je šifrované.

CactusVPN je možné používať so štandardným klientom OpenVPN, spoločnosť však vydala aj vlastný softvér pre Mac, Windows, Android a iOS. Okrem OpenVPN sú podporované aj najbežnejšie protokoly VPN. CactusVPN má tiež podporu pre SoftEther, alternatívu k OpenVPN, ktorá uľahčuje nastavenie VPN za pripojením, kde je povolený iba webový prenos.

Spoločnosť, ktorá stojí za spoločnosťou CactusVPN, je registrovaná v Moldavsku. Nie okamžite pútavým zástancom súkromia a tiež nie je členom EÚ, ale servery sú zriadené v štyroch rôznych krajinách vrátane Holandska. CactusVPN je jedným z najlacnejších poskytovateľov v teste, má však tiež obmedzený počet oblastí, kde sú umiestnené servery. Ak hľadáte najnižšiu cenu, služba CactusVPN je najlepšou voľbou.