Preskúmanie

Rozhodovacia pomoc: 10 najlepších notebookov súčasnosti (december 2020)

Ak hľadáte počítač, na ktorom môžete vážne pracovať na cestách, napriek stále lepším tabletom stále nemôžete ignorovať laptop. Notebooky dnes majú všetky tvary a veľkosti, takže musíte vedieť, čo potrebujete, aby ste sa rozhodli správne. V tomto článku si môžete prečítať o najlepších notebookoch súčasnosti s najnovšou top 10 a tipy na nákup notebookov.

Top 10 najlepších notebookov
 • 1. Dell XPS 15 7590
 • 2. Asus ZenBook 14 UX434
 • 3. Apple MacBook Pro 13-palcový
 • 4. Asus ROG Zephyrus S
 • 5. Lenovo IdeaPad S540
 • 6. Xiaomi Mi Air
 • 7. Acer Swift 5
 • 8. HP Envy X360 15
 • 9. HP 14-porov
 • 10. Asus ZenBook Pro Duo
Tipy pre váš notebook
 • Kvalita obrazu
 • Procesor
 • Grafická karta
 • Sklad
často kladené otázky
 • Potrebujete SSD na notebooku?
 • Môžete hrať na notebooku?
 • Koľko úložného priestoru potrebujem?
 • Môžete upgradovať notebook?
 • Môžete vymeniť batériu v notebooku?
 • Môžete upravovať fotografie na notebooku?
 • Čo je to pripojenie USB-C?
 • Je matná alebo lesklá obrazovka lepšia?
 • Na čo by ste si mali dať pozor pri klávesnici notebooku?
 • Ako rozpoznám dobrý adaptér WiFi?
 • Čo by som mal venovať pozornosť batérii notebooku?

Top 10 notebookov (december 2020)

1. Dell XPS 15 7590

Najuniverzálnejší notebook 9 Score 90

+ Všestrannosť

+ Výdrž batérie

+ Budujte kvalitu

+ Klávesnica a touchpad

Model Dell XPS 15 získal tento rok množstvo významných aktualizácií, vďaka ktorým je tento štýlový notebook ešte všestrannejší. V závislosti na zvolenom modeli má notebook extrémne veľkú 97Wh batériu, a preto bez nabíjačky ľahko vydrží deň. Rýchly procesor Intel je kombinovaný s Nvidia GTX 1650, čo umožňuje trochu si na ňom aj zahrať. Notebook má potrebné porty vrátane HDMI a USB-C s Thunderbolt 3. Prečítajte si našu recenziu tu.

2. Asus ZenBook 14 UX434

Prekvapivý notebook 9 Skóre 90

+ Displej v touchpade

+ Štýlový dizajn

+ Klávesnica

- Žiadny blesk 3

Asus ZenBook 14 je samostatný fenomén. Tento veľmi kompaktný 14-palcový notebook má obrazovku skrytú v touchpade. Toto možno v systéme Windows použiť ako druhú obrazovku, ale môže slúžiť aj ako numerická klávesnica alebo ako špeciálne menu na podporu aplikácií, ako je napríklad Microsoft Office. Klávesnica je vynikajúca a je tu dostatok možností pripojenia, ale bohužiaľ Thunderbolt 3 nie je podporovaný.

3. Apple MacBook Pro 13-palcový

Najlepší notebook Apple 7 skóre 70

+ Dizajn

+ OSX

- Pripojiteľnosť

- Klávesnica

Aj keď spoločnosť Apple neurobila pre model 2019 žiadne zásadné aktualizácie, MacBook Pro 13 zostáva tou najlepšou voľbou pre každého, kto je fanúšikom operačného systému OSX. Konektivita je pri dvoch portoch Thunderbolt 3 veľmi obmedzená, dá sa to však ľahko vyriešiť pomocou kľúča. Obrazovka je vynikajúca a funkcia True Tone je príjemná na každodenné použitie, aj keď je dôležité, aby ju editory fotografií vypínali. Cena sa zdá byť pomerne vysoká, ale v porovnaní s 15-palcovým modelom to nie je také zlé.

4. Asus ROG Zephyrus S

Najlepší herný notebook 8 Score 80

+ Výkonná grafická karta

+ Relatívne ľahké

+ Dômyselný chladiaci systém

- Umiestnenie klávesnice

Asus ROG Zephyrus S je veľmi výkonný herný notebook, ktorý je možné vybaviť procesorom Nvidia RTX 2080. Napriek výkonnej grafickej karte a procesoru váži notebook iba 2 kg. Nízku hmotnosť umožňuje dômyselný chladiaci systém, ktorý zaisťuje, že notebook môže ľahko stratiť svoje teplo. Klávesnica na prednej strane notebooku si trochu zvyká a cena tiež nie je jemná. Prečítajte si našu recenziu tu.

5. Lenovo IdeaPad S540

Najlacnejší notebook s GTX 1650 8 Score 80

+ Špecifikácie

+ Výdrž batérie

+ Budujte kvalitu

- Obrazovka jasu

Lenovo IdeaPad S540 je jedným z najlacnejších notebookov s Nvidia GTX 1650, ale veľmi dobre si vedie aj v iných oblastiach. Primerane prenosný notebook má pekné kovové puzdro a hmotnosť 1,9 kg nie je až taká zlá. Výdrž batérie je vďaka 70 Wh batérii veľmi dobrá a SSD disk je tiež pekný a rýchly.

6. Xiaomi Mi Air

Lacné a ľahké 7 skóre 70

+ Cena

+ Ľahký

- Životnosť batérie

- Obrazovka

Spoločnosť Xiaomi pomaly preberá európsky trh a to vidíme aj na notebookoch. Cenovo dostupný Xiaomi Mi Air je veľmi podobný Macbooku Pro, ale je oveľa lacnejší. Ľahké zariadenie má dobrú kvalitu zostavenia a elegantné špecifikácie svojej ceny. Výdrž batérie a obrazovka bohužiaľ nedokážu držať krok s drahšou konkurenciou.

7. Acer Swift 5

Ľahký 15-palcový 7 skóre 70

+ Hmotnosť

+ Obrazovka

+ Výdrž batérie

- Budujte kvalitu

Acer Swift 5 je pozoruhodne ľahký notebook s hmotnosťou necelým kilogramom. Aby bola váha taká nízka, musel Acer používať tenké materiály, čo sa prejavilo na kvalite zostavenia. V notebooku však stále zostáva primeraný hardvér a hlavne pekná veľká batéria. Obrazovka je vynikajúca aj s dobrou kalibráciou a príjemným jasom. Prečítajte si naše praktické príručky tu.

8. HP Envy X360 15

Najlepší 15-palcový kabriolet 8 Score 80

+ Výdrž batérie

+ Tiché chladenie

+ Kvalitné bývanie

- Výkon

HP Envy x360 15 je konvertibilný notebook s veľmi kvalitným krytom. Krásna obrazovka sa dá úplne zložiť a má dobrú dotykovú obrazovku. Notebook je vybavený výkonným procesorom AMD a grafickou kartou AMD, ale bohužiaľ ho tiché chladenie nedokáže udržať na správnej teplote.

9. HP 14-porov

Najlepší prenosný počítač s 6 skóre 60

+ Cena

+ Špecifikácie

- Veľa plastov

- Touchpad

HP 14-cf je lacný notebook, ktorý predstiera, že je drahší, ako v skutočnosti je. Za sotva 500 eur získate 8GB RAM a SSD s 256GB úložným priestorom. Procesor Intel Core i3 nemá turbo, ale to znamená, že notebook na batériu vydrží dlho. Aj keď má notebook hliníkový vzhľad, je v skutočnosti vyrobený z plastu. To, bohužiaľ, platí aj pre priemerný touchpad.

10. Asus ZenBook Pro Duo

Dve obrazovky v notebooku 9 Skóre 90

+ Dve obrazovky

+ Klávesnica a touchpad

+ Výkonný hardvér

- Cena

ZenBook Pro Duo UX581 je pôsobivý notebook. Je vybavený veľmi výkonným hardvérom a má najmenej dve obrazovky: 15,6-palcový 4K UHD OLED panel a 14-palcový IPS panel, ktoré sú vybavené dotykovou obrazovkou. Klávesnica a touchpad sú vynikajúce, takže na nich môžete produktívne pracovať. Cena nie je citlivá, ale za to dostanete jedinečný produkt. Prečítajte si našu recenziu tu.

Tipy pre váš notebook

Existuje veľa druhov a veľkostí notebookov na predaj vo všetkých cenových reláciách. Pred zakúpením notebooku by ste mali vedieť, kde a na čo chcete notebook používať. Notebook na cestách by mal byť čo najkompaktnejší a najľahší, zatiaľ čo váha notebooku, ktorý používate iba doma, robí rozdiel menší. Okrem toho musíte tiež správne určiť, aký je váš rozpočet.

Obrazovka je jednou z najdôležitejších vlastností notebooku, pretože veľkosť obrazovky do veľkej miery určuje veľkosť notebooku. Veľkosť obrazovky je vyjadrená v palcoch meraných uhlopriečne. Bežné veľkosti sú 13,3, 14 a 15,6 palca. Ak chcete hlavne používať notebook na cestách, potom 13,3 alebo 14 palcov ponúka dobrú rovnováhu medzi prenosnosťou a pracovným priestorom. Na populárnom 15,6-palcovom notebooku sa pracuje príjemnejšie každý deň, ale samozrejme zaberá viac miesta. Ak hľadáte notebook do domácnosti, mohli by ste zvážiť 17-palcový model. Takáto „náhrada pracovnej plochy“ má výhodu veľkej obrazovky, ale je skutočne navrhnutá tak, aby zostala na jednom mieste.

Kvalita obrazu

Aj keď je veľkosť obrazovky dôležitou charakteristikou, veľkosť nehovorí nič o kvalite obrazu. Kvalita obrazu obrazovky je určená rozlíšením a použitou technológiou obrazovky. Rozlíšenie obrazovky je vyjadrené v pixeloch, napríklad 1920 x 1080 pixelov (full hd). Uistite sa, že zakúpený prenosný počítač má minimálne rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. Iba na skutočne malých veľkostiach obrazovky (11 palcov alebo menších) môžete uvažovať o nižšom rozlíšení ako 1366 x 768 pixelov, ak je notebook skutočne lacný. Rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov sa perfektne hodí k obrazovkám s veľkosťou 13,3, 14 alebo 15 palcov a zaisťuje ostrý obraz. Vyššie rozlíšenie, napríklad 4k uhd obrazovka (3 840 x 2 160 pixelov), poskytuje mierne ostrejší obraz, ale v praxi je rozdiel viditeľný iba veľmi zblízka.

Použitá technológia obrazovky je tiež dôležitá pri výbere notebooku, u notebookov zvyčajne vidíme na výber medzi obrazovkami TN (twisted nematic) alebo ips (in-Plane Switching). Ak máte na výber, vyberte si obrazovku IPS. Takáto obrazovka ponúka lepšie farby a väčší pozorovací uhol, čo zaručuje príjemný pracovný zážitok pri všetkej práci, ktorú na svojom notebooku vykonávate. Dnes vidíme aj možnosti OLED s najdrahšími notebookmi. Takéto obrazovky majú dokonalý kontrast a sú preto ideálne na sledovanie filmov a seriálov.

Procesor

Výber ideálneho procesora je vzhľadom na širokú škálu veľmi ťažký. V spoločnosti Intel je na výber z procesorov Core i3, i5, i7 a i9, z ktorých sú procesory i3 najefektívnejšie a procesory i9 najvýkonnejšie. Číslo nasledujúce po „ix“ označuje generáciu a výkon procesora. Napríklad i7-9750H je nástupcom i7-8750H. Model i7-9850H nie je novší ako model i7-9750H, ale je o niečo rýchlejší. Potom písmeno na konci; je to väčší rozdiel, ako by ste si mysleli. „Štandardný“ procesor končí „H“, zatiaľ čo veľmi ekonomické procesory končia „U“. Extra výkonné varianty končia „HK“ alebo „K“.

Spoločnosť AMD sa v poslednej dobe začala veľmi aktívne rozvíjať aj na trhu mobilných procesorov. Našťastie je ich ponuka o niečo jednoduchšia. V nových notebookoch sa momentálne dajú nájsť iba procesory AMD Ryzen 3000. Označenie je podobné ako u Intelu, pričom Ryzen 3 3200U ako najhospodárnejší a najlacnejší procesor a Ryzen 7 3750H ako najvýkonnejší.

Grafická karta

Ak ste fanatickí hráči alebo pravidelne využívate akceleráciu GPU, je dôležité zvoliť notebook s výkonnou grafickou kartou. Nvidia je v súčasnosti jediným vládcom v tomto segmente, čo výber výrazne uľahčuje.

Ponuka spoločnosti Nvidia začína na GTX 1650, schopnej grafickej karte, ktorá zvládne väčšinu hier, aj keď je potrebné pravidelne znižovať nastavenia. Ďalšou možnosťou je GTX 1660 Ti, ktorá okamžite urobí veľký krok vpred v grafickej sile. Ak chcete vyššiu snímkovú frekvenciu alebo vám nestačí stredné nastavenia, bude to model RTX 2060, 2070 alebo 2080. Sú výkonnejšie ako karty GTX a tiež podporujú sledovanie lúčov. Vidíte za tým „Max-Q“? To znamená, že ide o mierne pomalšiu verziu, ktorá tiež spotrebúva menej energie.

Sklad

Príbeh o úložnej kapacite býval veľmi jednoduchý: viac je lepších. S príchodom diskov SSD to už neplatí vždy. SSD disky sú oveľa rýchlejšie ako tradičné pevné disky a v dnešnej dobe sú v notebooku nepostrádateľné. Sú stále drahšie ako pevný disk, čo znamená, že nižšie kapacity sú bežné. Neodporúčame kupovať notebook s SSD 128 GB alebo menej, najmä preto, že krok k 256 GB je technicky veľmi malý. Potom opäť platí pravidlo: viac je zvyčajne lepšie. Pevný disk ako ďalšie úložisko znamená kratšiu výdrž batérie a vyššiu váhu v notebooku, môže však stále predstavovať lacné riešenie pre hromadné údaje.

často kladené otázky

Potrebujete SSD na notebooku?

Odpoveď na túto otázku je presvedčivé áno. Táto forma úložiska je oveľa rýchlejšia ako tradičný pevný disk.

Môžete hrať na notebooku?

Vážne hranie je možné, iba ak notebook okrem výkonného procesora obsahuje aj výkonnú grafickú kartu.

Koľko úložného priestoru potrebujem?

Pre notebook so systémom Windows odporúčame minimálnu úložnú kapacitu 256 GB, menšie SSD, napríklad 128 GB, môžu v praxi viesť k problémom. Ak chcete pomocou laptopu uložiť rozsiahlu zbierku fotografií alebo filmov, potrebujete väčšiu úložnú kapacitu. Toto ďalšie úložisko môže byť voliteľne vo forme pevného disku.

Môžete upgradovať notebook?

To sa u každého notebooku výrazne líši. Nie procesor alebo grafická karta, ale pamäť a úložisko často áno. V dnešnej dobe existujú aj notebooky, kde sa nedá vôbec nič upravovať, najmä s extra tenkými a ľahkými notebookmi.

Môžete vymeniť batériu v notebooku?

Batéria je dnes v notebooku plne integrovaná. To znemožňuje výmenu batérie za plnú na ceste. Batériu je niekedy možné vymeniť, keď je opotrebovaná, ale môže byť ťažké ju nájsť.

Môžete upravovať fotografie na notebooku?

Na úpravu fotografií alebo videa potrebujete pomerne výkonný notebook s procesorom Core i5, 8 GB RAM a SSD ako orientačným údajom. Ak pravidelne upravujete videá, môže byť užitočných aj 16 GB RAM. Pri úpravách obrázkov je okrem napájania dôležitá aj kvalita obrazovky. Poskytnite prenosný počítač s panelom IPS pre dobré pozorovacie uhly a reprodukciu farieb. Môžete samozrejme pripojiť aj samostatnú obrazovku.

Čo je to pripojenie USB-C?

USB-C je najnovší štandard USB. Pripojenie je pohodlné, pretože nezáleží na tom, ako zapojíte zástrčku do portu. Čoraz viac notebookov je vybavených pripojením USB-C. Toto pripojenie sa pohodlne často používa na nabíjanie notebooku, rovnako ako v smartfónoch. USB-C je bohužiaľ iba pripojenie a je možné podporovať rôzne protokoly ako USB 2.0, USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2, DisplayPort a Thunderbolt. Najkompletnejšou formou USB-C je pripojenie Thunderbolt 3. Okrem USB 3.1 Gen 2 a DisplayPort ponúka aj bleskurýchly Thunderbolt.

Je matná alebo lesklá obrazovka lepšia?

Obe povrchové úpravy majú svoje vlastné výhody a nevýhody. Napríklad farby vyzerajú lepšie na lesklej obrazovke, zatiaľ čo farby na matných vyzerajú o niečo matnejšie. Na druhej strane s lesklou obrazovkou logicky trpíte odrazmi v obraze.

Na čo by ste si mali dať pozor pri klávesnici notebooku?

Pohodlie pri písaní sa samozrejme týka celej klávesnice. Všeobecne je komfort pri lacnejších notebookoch zvyčajne menej dobrý ako pri drahších. Bohužiaľ, často sa stáva, že na drahších a tenších notebookoch uvidíte klávesnicu aj vtedy, keď veľa ľudí neradi klepá. Napríklad MacBook Pro od spoločnosti Apple je notebook, ktorého klávesnica má podstatne menej cestovania ako predchádzajúca generácia. Pred zakúpením notebooku by ste si mali skutočne vyskúšať klávesnicu notebooku. Funkciou, ktorá je v praxi skutočne užitočná, aj keď sa môžete dotknúť písma, je podsvietená klávesnica.

Ako rozpoznám dobrý adaptér WiFi?

Zo špecifikácií zvyčajne nie je okamžite zrejmé, aké sú špecifikácie použitého adaptéra WiFi. Výrobca často iba uvádza, ktoré štandardy WiFi sú podporované, zvyčajne vo forme štandardu 802.11a / b / g / n / ac. V každom prípade sa uistite, či je v technických špecifikáciách uvedené ac, potom si môžete byť istí, že je podporované pásmo 2,4 aj 5 GHz.

Čo by som mal venovať pozornosť batérii notebooku?

Výrobcovia určujú kapacitu batérie vo svojich špecifikáciách. Kapacitu batérie spoznáte podľa množstva watthodín, zvyčajne vyjadrených ako Wh. To samo o sebe veľa nehovorí, ale pri porovnateľných špecifikáciách je vyššia kapacita batérie samozrejme lepšia. Výrobcovia často určujú aj dobu použiteľnosti v hodinách, čo je však často trochu z hľadiska optimizmu. Najlepšie je preto vyhľadať recenzie, v ktorých bola testovaná životnosť batérie. Upozorňujeme, že sa často stáva, že v rámci tej istej série môžu mať rôzne verzie aj inú kapacitu batérie. Okrem toho je výkonnejší hardvér zvyčajne tiež menej ekonomický, takže sa rýchlejšie dostanete cez plnú batériu. To isté platí pre displeje s vyšším rozlíšením.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found