Preskúmanie

TomTom Touch - Fitness tracker pokrivkáva

TomTom Touch je fitness náramok, ktorý je veľmi podobný Fitbit Charge HR. Jedinečne dokáže merať zloženie vášho tela, okrem štandardných meraní ako je srdcová frekvencia, kroky a spánok. Je však tiež lepším spoločníkom pre športovejší a zdravší životný štýl?

TomTom Touch

Cena: € 149,-

Farba: čierna

Veľkosti: Malý, veľký

OS: iOS, Android

Iné: Krokomer, analýza spánku, percento svalov a tukov, srdcová frekvencia

Webová stránka: www.tomtom.com

5 Skóre 50

  • Pros
  • Pohodlné
  • Zmerajte zloženie tela
  • Negatíva
  • Životnosť batérie
  • Monitor srdcového tepu
  • App
  • 15 aplikácií vhodných pre váš smartphone 5. októbra 2020 16:10
  • Polar Unite - Merať znamená vedieť 15. augusta 2020 12:08
  • Polar Grit X: Cvičte ako profesionál 25. mája 2020 9:05

To, že som bol schopný napísať túto recenziu, je už celkom zvláštne. Niekoľkokrát som TomTom Touch zabudol alebo takmer stratil. Gumený náramok sa zatvára tlačidlom, ktoré sa ľahko uvoľňuje, takže som cítil, ako mi niekoľkokrát skĺzol z ruky alebo sa ráno zobudil s fitness trackerom vedľa postele, čo pravidelne vyústilo do testovania spánkovej analýzy. Nepraktické pre účely testovania, samozrejme, ale so závažnou nevýhodou. Nechcete predsa prísť o svoj 150 eurový náramok.

Napriek tomu je TomTom Touch pohodlný. Gumený remienok nie je drsný a nebude dráždiť, ak ste nadšení z cvičenia. Zariadenie je navyše vodotesné. Ako majiteľ zatopenej Fitbit Charge HR môžem ako nikto iný potvrdiť, aké dôležité je to pre nositeľné fitnes.

Elektroniku TomTom Touch cvakáte akoby dovnútra a von z gumeného remienka. Po vybratí z remienka môžete zariadenie nabiť pomocou pripojenia micro USB.

Zabudnúť?

Fitness tracker by vás mal povzbudzovať k aktivite, s cvičebnými cieľmi a údajmi, aby ste mohli ísť o kúsok ďalej. Pri TomTom Touch som však často zabudol, že ho mám na sebe, pretože je to vlastne veľmi pasívne zariadenie. Musíte stlačiť dotykové tlačidlo, aby ste videli čas (obrazovka sa nezapne rotáciou zápästia), musíte spustiť činnosti manuálne, rovnako ako meranie percenta vášho telesného tuku a srdcového rytmu.

To isté platí pre aplikáciu, iba vráti niektoré zhromaždené údaje. Ale v skutočnosti nie je nič viac. Nedostanem ani upozornenie, keď je batéria TomTom Touch takmer vybitá, takže počas testovacieho obdobia som dokonca chodil celý deň s noseným ramenom, ktoré bolo vypnuté, pretože batéria bola vybitá. Keď už hovoríme o batérii, vydrží najviac dva, tri dni. Nie príliš pôsobivá zostávajúca sila, bohužiaľ.

Strávil som deň s nosením na ruke, ktoré bolo vypnuté, pretože batéria bola vybitá.

Aktívny

Samozrejme by ste chceli nositeľné zariadenie, ktoré vás viac povzbudí a dokáže viac sám. Napríklad vydaním signálu, ak sedíte príliš dlho v pokoji. Alebo automaticky spustite registráciu, keď začnete so športovou aktivitou. Meranie srdcového tepu ale tiež nie je kontinuálne. Meria sa tým iba váš pokojový srdcový rytmus, ale zostávajú to momentky. Nevidíte dosť dobre, ako sa to hromadí hore a dole, a to sú presne tie skutočne cenné údaje.

Aplikácia je tiež bohužiaľ úplne minimálna. Niektoré grafy, iné čísla. Bohužiaľ to nie je viac. Podrobnejší (dlhodobý) prehľad zhromaždených údajov nájdete na webových stránkach TomTom mysports. To je nudné. Nie ste skutočne trénovaní a nemôžete si sami vyzvať cvičebnými cieľmi v aplikácii. V tomto ohľade sa TomTom môže veľa naučiť z aplikácie, ktorú Fitbit ponúka so svojimi nositeľnými doplnkami.

Presné

Je samozrejme zarážajúce, že okrem srdcovej frekvencie a krokov je možné merať aj percentuálny podiel telesného tuku a svalov. Samozrejme si môžete položiť otázku, či je to s náramkom vôbec možné. Preto som porovnal údaje s údajmi z rozšírenej stupnice u športového fyzioterapeuta. Údaje boli primerane podobné, percentuálne podiely tuku na tele TomTom Touch boli príliš nízke a svalová hmota príliš vysoká. Výsledky meraní sa tiež značne líšia. Ale napriek tomu je pre jednoduchý senzor v náramku pre mňa všetko v poriadku.

Monitor srdcového tepu je však o niečo menej presný. Keďže som otestoval niekoľko fitnes trackerov a mal som monitor srdcového tepu Fitbit (kým som s ním nadšene neskočil do mora), mám dobrú predstavu o tom, ako sa môj rikketik správa. Merač TomTom však pravidelne zaznamenával príliš nízky srdcový rytmus. A teraz nemám v pokoji najvyšší srdcový rytmus, ale TomTom v jednom okamihu zaznamenal iba 39 úderov za minútu. Keby to tak naozaj bolo, všetky poplašné zvony mali zaznieť s takým srdcovým rytmom.

Krokomer je dosť presný, rovnako ako analýza spánku, je však obmedzený iba na počet hodín spánku. Tieto údaje nie je možné exportovať do iných služieb, ako sú Google Fit alebo Apple Health.

Záver

Ako ste sa mohli dočítať, počas testovacieho obdobia som narazil na veľa neočakávaných nedbalostí a necítil som sa skutočne trénovaný, aby som sa vykopol z pohovky. Ak vezmeme do úvahy, že TomTom Touch stojí aj ďalších 150 eur, čo je zhruba rovnaká cena ako Fitbit Charge 2. To je potom oveľa logickejšia voľba. Na tom sa nič nemení ani pridaním snímača zloženia tela a vodotesného krytu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found