Novinky

Spustite metlu cez počítač

Ak používate počítač alebo notebook niekoľko rokov, môže sa to spomaliť. V priebehu rokov ste možno nainštalovali veľa programov, ktoré už nepoužívate. Aj keď ste softvér možno odstránili, často tu zostanú nejaké zvyšky, a to môže byť jeden z dôvodov, prečo sa váš počítač alebo laptop spomaľuje. Preto sa oplatí vyčistiť počítač raz za čas - my vyčistíme váš počítač odstránením bloatware, spustením skenovania a ďalšími.

Tip 01: Vyčistite bloatware

Len čo si kúpite nový počítač alebo notebook, zvyčajne obsahuje všetky druhy predinštalovaných aplikácií. Aby toho nebolo málo, tiež sa často spúšťajú súčasne s Windows, takže váš počítač musí robiť ďalšie výpočty. Zvážte napríklad (skúšobnú verziu) antivírusového programu, napaľovacieho programu, panela s nástrojmi alebo pomocného nástroja na správu energie. Tomuto nevyžiadanému haraburdu sa hovorí aj bloatware. V praxi sa takéto programy budú v počítači túlať po ďalšie roky. V systéme Windows 10 môžete ľahko zistiť, ktoré programy ste sami nepridali a ktoré možno budete chcieť odstrániť. Otvorte položku prostredníctvom ponuky Štart nastavenie. Ísť do Systém / Aplikácie a komponenty a vyber si Zoradiť podľa dátumu inštalácie. Programy, ktoré sú v počítači najdlhšie, nájdete úplne dole. Vyberte program, ktorý chcete odstrániť, a vyberte dvakrát odstrániť. Mimochodom, odstráňte iba aplikácie, ktorých význam poznáte.

Vytvorte bod obnovenia

Najmä keď na odinštalovanie softvérových balíkov používate pomocné programy, je rozumné vytvoriť si bod obnovenia vopred. Ak systém po (príliš) dôkladnom vyčistení už nefunguje správne, môžete sa jednoducho vrátiť k starej situácii. Otvorte funkciu vyhľadávania v systéme Windows 10 a zadajte kľúčové slovo Bod obnovy. Potom vyberte v prehľade Abod obnovyurobiť. V prípade potreby kliknite postupne Konfigurovať a Zabezpečenie systémuprepínač. Potom potvrďte pomocou Ok. Skrz Vyrobiť pridať popis k bodu obnovenia. Nakoniec potvrďte pomocou Vyrobiť.

Je niečo bloatware alebo nie? Program Should I Remove It vám to môže povedať podrobne

Tip 02: Mám ho odstrániť?

Niekedy je ťažké odhadnúť, do akej miery máte na starosti zbytočný bloatware. Za rovnaké peniaze môžete napríklad vymazať dôležitý ovládač, aby určitý hardvér už nemusel fungovať. Je preto dôležité vedieť, či môžete program bez obáv vymazať. Bezplatný program Mám ho odstrániť? (názov hovorí za všetko!) odpovedá na také otázky. Program si môžete stiahnuť tu. Po inštalácii program okamžite spustíte. Na obrazovke sa zobrazí prehľad všetkých dostupných programov. Môžete presne vidieť, aké percento používateľov označí konkrétnu aplikáciu ako nežiaduci bloatware. Programy s červenou značkou môžete odstrániť viac-menej naslepo. Kliknite na ňu a potvrďte pomocou Odinštalovať. Ak sa chcete dozvedieť najskôr viac informácií, potom zvoľte Čo je to?. Prehliadač sa otvorí s webovou stránkou s vysvetlením funkcie programu. Táto informácia je mimochodom v angličtine.

Tip 03: BCUinstaller

Ak chcete vymazať veľa veľkých programov, je to dosť časovo náročné. Okrem toho všetky druhy zvyškov často zostávajú na systémovom disku a v registri. Program BCUinstaller dokáže vymazať niekoľko aplikácií súčasne a potom skontroluje, či všetky zvyšky zmizli. Prejdite sem a stiahnite si program. Môžete si vybrať zo štandardnej inštalácie a z prenosnej verzie. Posledná uvedená možnosť je užitočná napríklad pre použitie na USB kľúči. V každom prípade to pre operáciu nezáleží. Vyberte si a kliknite na Ďalšie. Po prijatí licenčných podmienok vykonajte zvyšné kroky. Potom spustite BCUinstaller. Na obrazovke sa zobrazí sprievodca úvodom. Štandardným jazykom je angličtina, ale môžete zvoliť aj iný svetový jazyk. Vyberte si Kontinuálne a v ďalšom kroku začiarknite políčko Začiarknite políčkatakže v nasledujúcom kroku môžete zvoliť viac programov. Vo zvyšných krokoch nemusíte nič meniť. Zakaždým stlačte Kontinuálne a zatvorte dialógové okno s Skončiťnastaviť.

Tip 04: Dôkladné utretie

Program BCUinstaller uvádza zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií. V prehľade sú napríklad k dispozícii štandardné aplikácie systému Windows 10, napríklad 3D Builder, Films & TV a Xbox. Kliknutím na možnosti vľavo Zobraziť chránené položky a Zobraziť funkcie systému Windows v prehľade sa zobrazí viac programov a častí. Je na vás, aby ste skontrolovali všetky nechcené programy. Vy však určujete iba aplikácie, ktorých význam poznáte. Pokiaľ je to potrebné, vyhľadajte informácie cez Google, ak máte na obilí neznámy program. Po výbere všetkých položiek vyberte v hornej časti položku Odinštalovaťpotichu. Najskôr sa zobrazí výzva na vytvorenie bodu obnovenia, takže ak je to potrebné, nezabudnite to urobiť. Program BCUinstaller zvyčajne vykonáva proces odinštalovania úplne automaticky. Nie je to tak vo vašom prípade? Čistiaci program potom zobrazí prehľad programov, ktoré ešte neboli úplne vymazané. Ďalej sa program BCUinstaller pýta, či má hľadať zvyšky odstránených programov. Potvrďte pomocou Áno. Nájdené zvyšky môžete odstrániť pomocou Odstrániťvybraný definitívne systému.

Pomocou nástroja BCUinstaller môžete vykonať dôkladné vymazanie, a to automaticky aj manuálne

Tip 05: Ručné mazanie

Ak nemôžete automaticky odstrániť aplikáciu, nie je iná možnosť ako ju odstrániť ručne. Pretože sa v systémových nastaveniach systému Windows 10 nezobrazujú všetky nainštalované programy, bude vám pri tejto práci lepšie použiť program BCUinstaller. Pravým tlačidlom myši kliknite na názov programu a vyberte Odinštalovať. Opäť sa zobrazí výzva na vytvorenie bodu obnovenia. Vyberte si a pokúste sa odstrániť softvérový balík zo systému. Skrz Áno Ak je to žiaduce, program BCUinstaller bude stále hľadať zvyšky.

Tip 06: Položky pri spustení

Niektoré programy a služby sa automaticky spúšťajú v systéme Windows. Tieto položky pri spustení zvyčajne spôsobujú značné oneskorenie. Najmä ak nepoužívate aplikáciu každý deň, automatické spustenie je zbytočné. Program BCUinstaller zobrazuje jasný prehľad položiek po spustení. V ponuke prejdite na ikonu Nástroje / Otvoriť Správcu spustenia. Vo väčšine systémov je zoznam pomerne dlhý. Ak chcete zakázať položku pri spustení, kliknite pravým tlačidlom myši na názov. Potom potvrďte pomocou Odstrániť a Odstrániť. Mimochodom, na vypnutie položiek po spustení nevyhnutne nepotrebujete pomocný program. Otvorte pomôcku z ponuky Štart systému Windows 10 Správa úloh. Cez karty Začiatok a Služby môžete vidieť, ktoré položky pri spustení sú aktívne, a podľa potreby ich postupne vypínať.

Tip 07: Hľadanie zvyškov

Existuje veľká šanca, že v systéme zostávajú zvyšky programov, ktoré ste predtým odstránili. Najmä priečinok Program Files na jednotke C sa často ukazuje ako skládka pre vývojárov softvéru. Aby ste zabránili tomu, aby zvyšky zostali v systéme navždy, program BCUinstaller ich za vás vystopuje. Kliknite v ponuke Nástroje / Vyčistenie priečinkov „Program Files“ a zistiť, aké zvyšky softvéru sú v počítači stále. Konvertujte - na svoje vlastné riziko! - zaškrtnite zvyšky, ktoré chcete odstrániť, a potom vyberte Odstrániťvybraný.

Obnovovací nástroj systému Windows

Kúpili ste si nový počítač alebo notebook, ale nepáčia sa vám všetky tieto predinštalované haraburdy? Potom použite nový nástroj Windows Refresh. Týmto obnovíte zariadenie so systémom Windows 10 vrátane všetkých aktualizácií. Aplikácie, ktoré Microsoft štandardne neobsahuje v systéme Windows 10, je možné pomocou tohto nástroja rýchlo a ľahko odstrániť. Máte tiež možnosť uchovať si svoje osobné súbory. Prejdite sem a kliknite na dole Stiahnite si utilitu. Potom spustite program pomocou RefreshWindowsTool.exe. Po vyjadrení súhlasu s licenčnými podmienkami sa na nasledujúcej obrazovke rozhodnete, či chcete uchovať svoje osobné súbory. Nakoniec potvrďte pomocou Štart na trvalé obnovenie systému Windows 10.

Tip 08: Vyčistenie disku

Väčšina používateľov počítačov teraz vie, kde nájsť Čistenie disku, ale bohužiaľ nie každý využíva všetky možnosti tohto nástroja. Pomocou obchádzky môžete tento nástroj tiež použiť na vyčistenie systémových súborov, ako sú zvyšky programu Windows Defender a kópie ovládačov. V ponuke Štart otvorte aplikáciu Čistenie disku a vyberte jednotku, ktorú chcete vyčistiť. Spravidla ide o disk C. Potvrďte pomocou Ok a počkajte, kým analýza dokončí čistenie disku. Potom si vyberiete Systémové súboryvyčistiť, po ktorom znova ukážete na správnu diskovú jednotku. Nakoniec označte súbory, ktoré chcete vymazať, a potvrďte pomocou OK / Odstrániť súbory.

Disk môžete vyčistiť niekoľkými spôsobmi. Urobte to, pretože s ním môžete získať veľa priestoru

Tip 09: BleachBit

Pretože populárny čistiaci program CCleaner má čoraz komerčnejšiu politiku, je dobré sa pozrieť ďalej. BleachBit je skvelá alternatíva na vyčistenie zvyškov údajov zo všetkých druhov programov vrátane nadbytočných údajov z prehliadačov Chrome, Firefox, Internet Explorer a Microsoft Office. Výsledkom je oveľa čistejší disk. Stiahnite si program na adrese www.bleachbit.org. Okrem verzie pre Windows je k dispozícii aj vydanie pre Linux. Pre Windows si môžete vybrať medzi štandardnou inštaláciou a prenosnou verziou. Hneď ako prvýkrát spustíte BleachBit, vstúpite do trochu základného používateľského prostredia. Aj keď je freeware k dispozícii v holandčine, úroveň obtiažnosti v porovnaní s programom CCleaner je o niečo vyššia.

Nezabudnite si vopred vytvoriť bod obnovenia. V ľavom stĺpci skontrolujte všetky časti, ktoré chcete vyčistiť. Pri niektorých možnostiach sa zobrazí varovanie, že táto akcia bude trvať dlho alebo odstráni heslá. Akonáhle kliknete na Príklad, BleachBit ukazuje, ktoré súbory sú vhodné na vymazanie. Môžete tiež vidieť, koľko miesta na disku nástroj uvoľní. kliknite na Vyčistiť / Odstrániť natrvalo vykonať úlohu.

Tip 10: Skartujte súbory

Keď odstránite súbor zo systému, často z disku trvale nevymizne. Napríklad môžete súbor získať späť z koša alebo môžete použiť program na obnovenie ako Recuva. Dáta z pevného disku skutočne zmizli iba vtedy, keď ich prepíšete inými údajmi. BleachBit je schopný skartovať súbory natrvalo, takže sa nemusíte báť, že sa niekde objavia. Ísť do Skartovať súbor / súbory a vyberte jeden alebo viac súborov na pevnom disku. Potvrďte pomocou Na otvorenie a dať s odstrániť označuje, že chcete údaje natrvalo odstrániť.

Tip 11: Vizuálne efekty

Ak ste si prešli všetkými predchádzajúcimi tipmi v tomto článku, očakáva sa, že systém bude reagovať podstatne rýchlejšie. Vo vašom počítači to tak ešte nie je? Stroj môžete zmierniť (čiastočným) vypnutím vizuálnych efektov. Takto zostane viac výpočtového výkonu pre ďalšie úlohy. V ponuke Štart otvorte Ovládací panel. Skrz Systém a bezpečnosť / Systém vľavo zvolíte pre Rozšírené nastavenia systému. Pri časti Výkon potom kliknite na tlačidlo nastavenie. Potom vyberte Najlepší výkon a potvrďte pomocou Uplatňovať. V zozname môžete voliteľne zvoliť ponechanie niektorých efektov povolených.

Vyčistite smartphone alebo tablet

Nielen počítače a notebooky sa môžu spomaliť, ak nimi každú chvíľu nepreženiete metlu, ale aj smartfóny a tablety sú po niekoľkých rokoch ťažké. Je preto dôležité, aby ste čistili aj mobilné zariadenia, potrebujete však inú metódu, ako sú metódy diskutované v tomto článku. V tomto článku vysvetlíme, ako vyčistiť nepotrebný neporiadok z ľubovoľného mobilného zariadenia.