Ako

Rýchlo odstráňte predinštalované aplikácie pre Windows 8

Odstránenie bloatware z nového počítača je pre väčšinu používateľov systému Windows rituál, keď si zaobstarajú nový stroj. Zbaviť sa všetkých tých predinštalovaných aplikácií Metro vo Windows 8 však nie je také ľahké a Microsoft ich naozaj nainštaluje.

Jedinou možnosťou bolo väčšinou odinštalovať moderné aplikácie kúsok po kúsku kliknutím pravým tlačidlom myši na ne a Odinštalovať vybrať - nie je to ťažké, ale veľa manuálnej práce.

Nový bezplatný program sa to snaží zmeniť. Windows 8 App Remover je desktopový program, ktorý automatizuje proces odinštalovania moderných aplikácií používateľského rozhrania. Musíte len kliknúť na pár kliknutí, aby ste ich odstránili všetky naraz, niečo ako nenávidiaca verzia PC Decrapifier k Live Tile.

Aj keď sú predinštalované moderné aplikácie menej nepríjemné ako bežné crapware pre stolné počítače, existujú dobré dôvody na odstránenie tých, ktoré nepoužívate. Uvoľníte miesto na pevnom disku a získate tiež menej aktualizácií z Windows Store. Ak máte menej aplikácií, môžete si úvodnú obrazovku usporiadať jednoduchšie a v zobrazení Všetky aplikácie získať menej neporiadku.

Takto používate Windows 8 App Remover

Na začiatok si stiahnite program Windows 8 App Remover z aplikácie Sourceforge a nainštalujte ho rovnakým spôsobom, ako by ste ho nainštalovali do iných programov pre stolné počítače. Windows 8 App Remover nie je k dispozícii pre tablety s Windows RT, pretože ide o program pre stolné počítače.

V rozbaľovacej ponuke vyberte verziu systému Windows 8. Máte tri možnosti: Windows 8, Windows 8.1 alebo Windows 8.1.1 (druhú možnosť vyberte, ak máte jarnú aktualizáciu pre Windows 8.1, ktorá uvádza aplikáciu Windows Store do na paneli úloh).

Potom kliknite na ikonu Zoznam aplikácií tlačidlo.

Potom získate zoznam všetkých aplikácií systému Windows 8 nainštalovaných vo vašom počítači so políčkami vedľa nich, ktoré už nie sú šedé.

Teraz stačí začiarknuť políčka vedľa aplikácií, ktoré nechcete. Klikni na Odstrániť aplikácie tlačidlo na ich odstránenie.

Zobrazí sa posledné varovanie, že to, čo sa chystáte urobiť, sa nedá vrátiť späť. Ak ste si istí, že chcete aplikácie odstrániť, kliknite na ikonu Áno.

O niekoľko sekúnd neskôr vybrané aplikácie zošednú, čo znamená, že už nie sú vo vašom systéme.

Kliknutím na ikonu môžete tiež odstrániť všetky predvolené aplikácie Vybrať všetko a potom kliknite Odstrániť aplikácie - ale aj keď je to lákavá funkcia, buďte radšej opatrní. Ak napríklad odstránite aplikáciu Komunikácia, stratíte aplikáciu Kalendár, Pošta a Ľudia, ktoré sú spojené v jednom balíku z obchodu Windows Store. Tieto aplikácie sú užitočné a vyžadujú určitú konfiguráciu, takže si ich pravdepodobne budete chcieť uchovať.

Nezabudnite tiež, že ponuka Štart bude späť v systéme Windows 8.1 - možno už v auguste. Po návrate ponuky Štart bude možné okamžite zobraziť niektoré dátumy moderných aplikácií, napríklad miestne počasie a schôdzky v kalendári. Niektoré aplikácie je preto užitočné ponechať, aj keď ich momentálne nepoužívate.

To znamená, že ak budete chcieť späť odstránenú modernú aplikáciu, môžete si ju kedykoľvek stiahnuť z obchodu Windows.

Toto je voľne preložený článok z našej americkej sesterskej stránky PCWorld.com. Popísané výrazy, akcie a nastavenia sa môžu líšiť podľa regiónu.