Novinky

Nainštalujte si aktualizáciu Windows 10. mája 2020: Toto je nové

Windows 10 dostane každý rok dve hlavné aktualizácie funkcií, jednu na jar a druhú na jeseň. Prvá tohtoročná aktualizácia bude k dispozícii od 28. mája. Vysvetlíme, ako môžete nainštalovať aktualizáciu Windows 10. mája 2020 (alebo nie), a povieme vám, čo od nej môžete očakávať.

V čase písania tohto článku ešte stále neexistuje spôsob, ako by si bežní používatelia mohli májovú aktualizáciu manuálne nainštalovať. Ste teda závislí od toho, kedy spoločnosť Microsoft pripraví aktualizáciu pre váš systém. Ako vždy, hovorí sa o zavedení, takže nie všetkým počítačom bude aktualizácia ponúknutá 28. mája súčasne. Možno budete ešte potrebovať trpezlivosť.

Skontrolujte aktualizácie pod Nastavenia, Aktualizácia a Zabezpečenie. Pred inštaláciou môžu čakať ďalšie aktualizácie. Potom kliknite na Stiahnuť a nainštalujte všetky zostávajúce aktualizácie.

Nakoniec dostanete upozornenie tu Váš počítač bol aktualizovaný. Napriek tomu kliknite na Hľadajú sa aktualizácie. Ak máte možnosť Aktualizácia funkcií na Windows 10, verzia 2004 potom viete, že je k dispozícii aktualizácia z mája 2020. kliknite na Stiahnite a nainštalujte teraz vykonať aktualizáciu.

Nezabudnite, že je potrebné reštartovať systém. Uistite sa, že ste vopred uložili všetky otvorené dokumenty, aby ste nestratili prácu. Je tiež rozumné zálohovať dôležité súbory pre prípad, že by sa niečo neočakávane pokazilo. Potom ho máte vždy po ruke.

Čo je nové v aktualizácii z mája 2020 pre Windows 10?

V minulosti boli tieto druhy hlavných aktualizácií vždy plné nových programov a užitočných doplnkov, ale tie mali menšiu povahu. To platí aj pre aktualizáciu z mája 2020, ktorá obsahuje málo noviniek pre väčšinu používateľov systému Windows 10.

Napríklad boli urobené úpravy v Cortane. Očakávali by ste, že digitálny asistent získa viac funkcií, ale opak je pravdou. Hlasová asistentka má vo Windows 10 čoraz menšiu rolu. Cortana navyše stále nerozumie po holandsky.

Každý, kto rád experimentuje s Linuxom okrem Windows, môže začať s novou verziou subsystému Windows pre Linux. To vám umožňuje spúšťať programy Linux v samotnom systéme Windows 10. WSL2 funguje až 20-krát rýchlejšie ako predchádzajúce vydanie, vďaka čomu je kompatibilný s väčším počtom softvérov pre Linux. Vrátane veľmi požadovanej podpory pre Docker.

Okrem toho bude zjednodušený proces aktualizácie WSL. Aktualizácie WSL sú teraz súčasťou bežných aktualizácií systému Windows a inštalujú sa týmto spôsobom.

Príležitostne je potrebné preinštalovať Windows 10. Predtým často zdĺhavá práca, ale stále sa to uľahčuje. Aktualizácia z mája 2020 zavádza možnosť inštalácie systému Windows 10 „z cloudu“. Inštalačné súbory už nemusíte hľadať sami a potom ich ukladať na USB kľúč atď. Možnosť nájdete nižšie Nastavenia, Obnovenie systému, Začnite znova s ​​čistou inštaláciou systému Windows.

Vylepšila sa funkcia vyhľadávania v rámci prieskumníka. Návrhy na vyhľadávanie sú poskytované na základe súborov v (pod) priečinkoch. Súbory, ktoré ste uložili na OneDrive, sa tiež zahrnú do výsledkov vyhľadávania. Ďalšou vítanou zmenou je spôsob pripojenia zariadení Bluetooth. To sa deje čisto prostredníctvom upozornení na paneli úloh, takže už nemusíte vyhľadávať všetky druhy rôznych ponúk.

Odložiť aktualizáciu systému Windows 10

Možno nie ste touto aktualizáciou pre Windows vôbec nadšení. To neprekvapuje, pretože vždy existuje šanca, že to prinesie problémy, ktoré ste predtým nemali. Našťastie je možné aktualizácie funkcií, ako je aktualizácia z mája 2020, odložiť až o rok.

Dosť času na sledovanie mačky zo stromu. Ako na to, si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku o odkladaní aktualizácií Windows 10.