Novinky

Viac úložného priestoru na vašom iPade s SD kartami a USB kľúčmi

IPad má pevné množstvo úložného priestoru. Je samozrejme možné, že ste si kúpili iPad a neskôr prídete k záveru, že neponúka dostatok miesta. Najmä na cestách môže byť 16 GB najmenšej verzie príliš málo na to, aby vám poskytlo filmy počas celej cesty. Oficiálne nie je možné rozšíriť úložný priestor, ale stále môžete so sebou vziať viac filmov a fotografií cez obchádzku.

To je možné vykonať pomocou súpravy iPad Camera Connection Kit. Táto sada je určená pre fotografov a ponúka možnosť prenosu fotografií z SD karty do iPadu. Okrem toho je tiež možné pripojiť fotoaparát priamo k iPadu pomocou kábla USB. Týmto spôsobom môžete okrem fotografií importovať aj videá. To platí iba pre formáty videa, ktoré iPad predvolene podporuje. Jedná sa o videá vo formáte H264 a MPEG-4 vo formátoch .m4v, .mp4 a .mov.

USB kľúče

Sada na pripojenie fotoaparátu akceptuje aj niektoré USB kľúče. To však, bohužiaľ, neplatí pre všetky USB kľúče, pretože dokovací konektor iPadu dodáva iba malé množstvo energie. Pre niektoré USB kľúče je množstvo energie jednoducho príliš nízke. Počas testu s hŕstkou USB kľúčov sa zistilo, že iba jeden USB kľúč je vhodný pre iPad Camera Connection Kit. Týka sa to Dane-Elec zMate Pearl 16 GB. Existuje pravdepodobne oveľa viac USB kľúčov, ktoré sú vhodné, ale nemôžeme s určitosťou povedať, ktoré z nich.

S kartami SD je možné používať karty až do 32 GB. Konvertovaním video súborov do formátov podporovaných iPadom ich môžete kopírovať do iPadu. Vďaka tomu môžete výrazne rozšíriť množstvo dát, ktoré si môžete vziať so sebou. Na SD karte aj USB kľúči musíte vytvoriť priečinok s názvom „DCIM“. Vďaka tomu si iPad myslí, že sa pokúšate načítať fotoaparát alebo kartu SD z fotoaparátu, pretože tento priečinok je tiež vytvorený väčšinou fotoaparátov.

Hneď ako pripojíte USB kľúč alebo kartu SD k iPadu prostredníctvom súpravy na pripojenie fotoaparátu, v natívnej aplikácii Fotografie na iPade sa zobrazí ďalšia karta. Odtiaľto môžete kopírovať súbory do interného úložného priestoru iPadu. Dôležitým detailom, ktorý je potrebné venovať pozornosť pri kopírovaní videozáznamov na SD kartu alebo USB kľúč, je to, že názov súboru videí musí mať presne osem znakov. Súbory s dlhším alebo kratším názvom nie sú rozpoznané, a preto sa nezobrazia. Kopírovanie súborov do interného úložného priestoru iPadu je pomerne rýchle. Súbor s veľkosťou 2 GB sa prenesie za niekoľko minút.

Karta v natívnej aplikácii Fotky, na ktorej sú zobrazené súbory

Zápory

Bohužiaľ nie je možné kopírovať súbory z iPadu na SD kartu. Ak chcete v zariadení iPad uvoľniť miesto, budete musieť súbory mazať. Importované súbory sa navyše automaticky dostanú do aplikácie pre fotografie a vy nemôžete určiť, kam ich chcete skopírovať. Toto vám umožní prezerať súbory iba v aplikácii Fotky, čo je tiež dôvod, prečo sú akceptované iba štandardné podporované formáty. Ďalšou veľkou nevýhodou je, že nevidíte názov súboru videí. Ak teda skopírujete veľké množstvo videí súčasne, je dosť možné, že stratíte prehľad a nebudete schopní rýchlo nájsť videá.

Riešenie samozrejme nie je ideálne, pretože nemôžete sledovať videá okamžite a najskôr ich budete musieť preniesť do vnútornej pamäte iPadu. Riešenie vám však ponúka možnosť nosiť so sebou podstatne väčšie množstvo dát a dať ich na iPad za relatívne nízku cenu. Súprava na pripojenie fotoaparátu iPad je k dispozícii za 29 eur. 32 GB SD karta je k dispozícii od zhruba sedemdesiatich eur, zatiaľ čo 16 GB USB kľúč je k dispozícii za zhruba dvadsať eur.

Spoločnosť Apple nepodporuje

Mimochodom, dávajte pozor! Spoločnosť Apple túto metódu nepodporuje, takže nie je úplne isté, či v nej budete môcť pokračovať aj v budúcnosti. Je preto možné, že od iOS 4.3 už nebudete môcť pripojiť USB kľúče k vášmu iPadu prostredníctvom súpravy iPad Camera Connection Kit.