Novinky

Najlepšie aplikácie kalkulačky pre Android a iOS

Zatiaľ čo v minulosti mal každý žiak a študent vždy vo vrecku kalkulačku, v dnešnej dobe je to samozrejme smartphone. A viacjadrový procesor vo vnútri neobráti chrbát ani na tie najzložitejšie vzorce a aritmetické operácie. Uviedli sme pre vás niektoré z najlepších aplikácií kalkulačky.

PCalc

Začíname programom PCalc pre iOS a iPadOS (čítajte ďalej, pre Android existujú aj všetky druhy vynikajúcich vecí!). PCalc je aplikácia kalkulačky s dlhou históriou. V roku 1992 sa objavil ako program pre Apple Macintosh. Odvtedy urobila skok k najnovším počítačom Mac, ako aj k mobilným zariadeniam vrátane iPhone, iPad a Apple Watch.

Jedná sa o vedeckú kalkulačku, môžete si však aplikáciu nastaviť tak, aby ste vedeckú kópiu videli v horizontálnej polohe zariadenia a vo vertikálnej polohe jednoduchú stolovú kalkulačku na rýchlu a jednoduchú prácu.

PCalc obsahuje množstvo funkcií a možností, napríklad (virtuálny) papierový prúžok, na ktorom môžete vidieť históriu výpočtov. Ďalším praktickým prvkom je rozsiahly konverzný modul, pomocou ktorého môžete rýchlo prevádzať medzi všetkými druhmi jednotiek - aj keď iba z galónov na litre. Uvažovalo sa tiež o rozsiahlej databáze s konštantami a peknej databáze vzorcov. V oboch moduloch môžete tiež definovať veci sami.

PCalc je čistá kalkulačka, nečakajte zbytočné dokonalosti, možnosť kresliť grafy alebo programovať. Cena za plnú verziu je pre niekoho možno až príliš strmá na takmer 11 eur. Ale pre serióznu kalkulačku, ktorá vlastní i-zariadenie, je to kalkulačka, ktorú musíte mať. A ak to myslíte trochu menej vážne, k dispozícii je tiež bezplatná ľahká verzia.

Zlomková kalkulačka

Keď ste sa na strednej škole dozvedeli, že už na jednej z prvých hodín matematiky nepotrebujete zlomky, pravdepodobne ste sa už nikdy neobzreli. Až kým (veľké) deti na základnej škole nebudú zrazu konfrontované s rovnakou záležitosťou a vy ako (veľký) rodič nebudete musieť podať pomocnú ruku.

Na tieto práce sa hodí špeciálna kalkulačka: Fraction calculator, ktorej vrelo odporúčame verziu Plus bez reklamy a podobne. Táto aplikácia je k dispozícii pre Android, iOS a iPadOS.

Ako naznačuje názov aplikácie, táto aplikácia počíta zlomky. Môžete pustiť všetky štandardné aritmetické operácie a zadať zlomok pomocou dvoch numerických klávesníc, jednej pre čitateľa a druhej pre menovateľ. Odpoveď sa objavuje aj vo forme zlomkov.

A teraz to baví: hneď ako sa odpoveď objaví na obrazovke, cestu k riešeniu uvidíte klepnutím na symbol na displeji. V skratke: ideálna vzdelávacia pomôcka na zistenie toho, ako tie prekliate zlomky fungujú (znova). Za pár eur môžete upgradovať bezplatnú verziu na verziu bez reklám.

Kalkulačka Infinity

Veľmi peknou kalkulačkou pre iOS a iPadOS je tiež Calculator Infinity. Je to príklad s grafickými schopnosťami a ďalšími pokročilejšími doplnkami, ako sú maticové výpočty, riešitelia vzorcov, štatistický režim, režim výpočtu so zložitými číslami a základná x kalkulačka pre programátorov. Inými slovami - pokiaľ ide o druhé menované - hranie sa napríklad s hexadecimálnymi alebo binárnymi číslami.

Všeobecne sú fyzické kalkulačky s toľkými možnosťami na doske dosť drahé, najmä ak majú obrazovku s množstvom pixelov na ostrý obraz. Teraz má každý iPhone a iPad štandardne takúto obrazovku. Za pár eur môžete tieto zariadenia premeniť na vysoko pokročilú kalkulačku s nespočetnými vedeckými možnosťami.

Medzi „prevádzkovými režimami“ sa môžete prepínať pomocou tlačidla v ľavej dolnej časti obrazovky. Ďalej môžete definovať tri funkcie; tieto funkcie je potom možné vykresliť ako graf. Každý graf je možné samostatne zapínať a vypínať a zväčšovanie a zmenšovanie sa vykonáva pohybom zovretia alebo roztiahnutia.

Myslíme si, že aplikácia je vhodná najmä pre „náročnejších“ používateľov kalkulačiek. Či tak alebo onak: zo svojho iPhonu alebo iPadu si môžete vyrobiť rozsiahlu kalkulačku za skromné ​​množstvo.

Kalkulačka od spoločnosti Google

Teraz prichádzame k jednému z „základných prvkov“ pre Android: aplikácia Google Calculator. Toto je taká aplikácia, ktorú by ste mali mať predvolene na každom zariadení so systémom Android. To môže byť čiastočne prípad, čiastočne nie. Je to tiež praktická kalkulačka pre Chromebook.

Je to pomerne jednoduchá kalkulačka, ale s o niečo väčším počtom možností na palube ako stolová kalkulačka. Nájdete na ňom základné vedecké funkcie, ako sú hriech, cos a opálenie. Môže tiež vypočítať druhú odmocninu, rovnako ako logaritmy.

Šikovná aplikácia pre viac-menej denne sa vyskytujúce matematické úlohy. Táto aplikácia nič nestojí, čo je tiež bonus.

HiPER Calc Pro

Ďalšia pekná verzia špeciálne pre Android: HiPER Calc Pro. Pretože aj oko niečo chce, dali sme to na výslnie. Ako naznačuje dodatok Pro, toto je platená verzia. K dispozícii je tiež bezplatná verzia s reklamami s názvom HiPER Scientific Calculator.

Čo je zarážajúce na tejto aplikácii, je úhľadný vzhľad. A tiež, že dokáže bez námahy vypočítať najzložitejšie zlomkové sumy. Uvidíte však iba odpoveď a nie „cestu tam“. Ale skvelý nástroj na rýchlu kontrolu zlomkovej sumy.

Okrem toho má HiPER Calc Pro na palube skutočne všetko, čo by ste od slušnej vedeckej kalkulačky čakali. Vrátane (prepočtu) výpočtov s rôznymi číselnými systémami a medzi nimi. Jedným kliknutím alebo klepnutím na tlačidlo CONV vedie k rozsiahlemu konverznému modulu medzi všetkými druhmi jednotiek.

Príjemné je, že túto kalkulačku je možné použiť aj v takzvanom režime RPN, kde RPN znamená Reverse Polish Notation. Bolo (a je) celkom populárne u mnohých technikov. Funguje mierne odlišne ako zvyčajne, čo sa týka vstupu. Napríklad pre zadanie 3 + 7 najskôr zadajte číslo 3 a potom klepnite na Enter. Potom 7 a nakoniec +.

To znie trochu zložito, ale zvláštne je, že - skúsenosti ukazujú -, že ste si úplne zvykli. Celá séria slávnych kalkulačiek od spoločnosti HP tiež používa ako vstupnú metódu napríklad RPN. Ak chcete prepnúť na RPN v HiPER Calc Pro, klepnite na tlačidlo PONUKA, než Móda a potom RPN.

Kalkulačky od spoločnosti HP

Nadšenci kalkulačiek HP (a sú to väčšinou profesionáli) budú nepochybne spokojní s kalkulačkami oficiálne prevedenými spoločnosťou HP do formy aplikácie. Toto sú - vopred varujúce - nie práve lacné aplikácie s cenami za niečo menej ako dve desaťročia.

Ale pôvodné kalkulačky sú oveľa drahšie. Pre každého, kto chce mať vždy pri sebe „skutočný“ HP 12C (štandardná finančná kalkulačka) alebo 15C (v platinovej verzii aj bez nej), sú tieto dostupné v obchodoch s aplikáciami pre Android a iOS.

Oba sú - ako sa na kalkulačku HP patrí - stroje RPN (pozri vyššie). 15C Platinum je rovnako ako originál programovateľný. Aj keď to nie je ideálne riešenie pre každého (aj keď len kvôli cene), určite sa odporúča tým, ktorí sú zvyknutí pracovať s jedným z týchto zariadení.

Príjemnou doplnkom aplikácie je, že ak zariadenie držíte v polohe na výšku, zobrazí sa jednoduchá základná kalkulačka. Ale potom so vstupom RPN! V režime na šírku sa zobrazí plná verzia (ale potom prakticky) kalkulačky.