Preskúmanie

Huawei Mate 20 Lite - ukážka Mate

Séria Mate 20 od spoločnosti Huawei bude predstavená až v októbri, Mate 20 Lite je však k dispozícii od septembra. Lite verzia najluxusnejšej série smartphonov spoločnosti Huawei stojí asi 400 eur, stojí za to Huawei Mate 20 Lite?

Huawei Mate 20 Lite

cena € 399,-

Farby Čierna, modrá, zlatá

OS Android 8.1 (Oreo)

Obrazovka 6,3 palcový LCD (2340 x 1080)

procesor 2,2 GHz štvorjadrový procesor (Kirin 710)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 750 mAh

fotoaparát 24 a 2 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 24 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15,8 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 172 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka //consumer.huawei.com 8 skóre 80

  • Pros
  • Budujte kvalitu
  • Pokročilý fotoaparát
  • Obrazovka
  • Životnosť batérie
  • Negatíva
  • Emui pokožka

Spoločnosť Huawei ohlasuje sériu smartfónov dvakrát ročne. Séria P20 sa objavila na jar, spotrebiteľské smartfóny prišli v troch verziách: P20 Lite, bežná P20 a najdrahšia Huawei P20 Pro. Na jeseň príde na rad séria Mate, ktorej tento Mate 20 Lite vyjde skôr ako ostatné smartphony Mate 20. Očakáva sa, že budú predstavené na podujatí v Londýne v polovici októbra.

Lite verzie

Tento Mate 20 Lite je však úplne iný smartfón ako P20 Lite. Táto verzia Mate stojí 400 eur, čo ju výrazne predražuje. Za tieto peniaze získate pomerne veľkú Full-HD obrazovku, ktorá je v tejto cenovej kategórii ďaleko za konkurenciou. Uhlopriečka obrazovky Mate 20 Lite je 6,3 palca, prevedená na 16 centimetrov a má pomer obrazovky 19,5 ku 9. Celkom veľká, a teda zariadenie je dosť veľké. Čo je bežné u sérií smartfónov Huawei Mate.

Aby sa veľkosť nenechala príliš vymknúť z rúk, je snímač odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane, nie pod obrazovkou. V hornej časti obrazovky je tiež zárez pre kameru a senzory. Vďaka tomu má Mate vpredu trochu všeobecný vzhľad. Našťastie je zadná strana typická pre smartfóny Mate, s páskou okolo fotoaparátov a snímačom odtlačkov prstov. Mate 20 Lite teda nie je klonom iPhone X, ale smartfónom s vlastnou identitou.

Kryt je vyrobený zo skla, preto sa odporúča kryt. Okraje okolo zariadenia sú vyrobené z kovu. V tomto puzdre nájdete aj port pre slúchadlá a port USB-C.

Napriek tomu, že Mate 20 Lite je cenovo stredná trieda, na oplátku dostanete veľa.

Stredná trieda

Napriek tomu, že Mate 20 Lite je cenovo stredná trieda, na oplátku dostanete veľa. Procesor octacore, štyri gigabajty RAM a 64 GB úložisko majú viac smartfónov, ktoré stoja zhruba rovnako, napríklad Zenfone 5 a Nokia 7 Plus: čo sú doteraz najlepšie zariadenia za porovnateľnú cenu.

Trumfom pre Mate 20 Lite je vynikajúca obrazovka, ktorá poráža svojich konkurentov, pokiaľ ide o farebnú reprodukciu a jas. Vynikajúca je aj výdrž batérie. Kapacita je už pri 3750 mAh dosť veľká. Obrazovka, hardvér a Android sú nastavené celkom energeticky efektívne, takže deň alebo dva na batériu sú úplne uskutočniteľné. Batéria je vybitá? Vďaka pribalenej rýchlej nabíjačke máte zariadenie opäť veľmi rýchlo plné.

Celkový výkon je dobrý, badám malé oneskorenie. Iba každú chvíľu zariadenie niekedy koktá. Napríklad keď si pohráte v nastaveniach fotoaparátu alebo rýchlo prepínate medzi aplikáciami. Môže to byť spôsobené niektorými nedokonalosťami kože Androidu od spoločnosti Huawei.

Pokročilý fotoaparát

Ďalším prínosom je dualcam na zadnej strane Mate 20 Lite. Spoločnosť Huawei sa v roku 2018 umiestnila na mape ako jedna z najlepších značiek, pokiaľ ide o fotografovanie smartfónov, v našom teste fotoaparátu pre smartfóny by mohol Huawei P20 Pro dobre konkurovať produktom Samsung Galaxy S9 + a Apple iPhone X. Rovnako ako predchádzajúce smartphony, Mate 20 Lite je vybavený rozpoznávaním objektov a scén, takže zariadenie rozpozná, čo fotografujete. Mačky, psy, jedlo, text, krajina, západy slnka, počet rozpoznaných objektov a scén je pôsobivo veľký a presný. Keď je objekt alebo scéna rozpoznaná, optimalizujú sa nastavenia a obraz sa optimálne spracuje, aby ste z fotoaparátu vyťažili maximum bez toho, aby ste ho potom museli upravovať.

Za vyskúšanie stojí aj nočný režim fotoaparátu. Tento režim upravuje rýchlosť uzávierky až na jednu minútu. Takto môžete fotografovať v tmavých prostrediach. Za predpokladu, že nedochádza k žiadnemu pohybu a smartphone je stabilný. Pre nadšencov spoločnosť Huawei zahrnula aj niekoľko filtrov podobných Snapchatu.

Duálny fotoaparát sa, bohužiaľ, nedá použiť na priblíženie. To sa bohužiaľ deje digitálne na Mate 20 Lite. Dualcam je vhodný najmä na snímanie portrétnych fotografií s efektom hĺbky ostrosti.

Samozrejme, od smartfónu za 400 dolárov, ako je trojitý fotoaparát P20 Pro alebo najlepší fotoaparát pre smartphone na Galaxy S9 +, nemôžete čakať zázraky. Fotoaparát zruší niekoľko stehov, najmä keď sú komplikované svetelné podmienky. Všimol som si to najmä v protisvetle a v tmavom prostredí. Napriek tomu to vďaka pokročilým funkciám fotoaparátu Mate 20 Lite stojí za to.

Emui

Huawei Mate 20 rozpráva známy príbeh smartfónov Huawei. Hardvér je v poriadku, softvér sa s najnovšou verziou systému Android (8.1, Oreo) zdá byť v poriadku. Ale Androidskin Emui 8 sa zle pokazí, je tu veľa bloatwaru (ktorý sa vo všetkých prípadoch nedá odstrániť), stabilita ponecháva niečo na želanie a je plná nemotorných chýb. Tiež narastajú obavy o ochranu súkromia, Huawei má pri aktualizáciách mizernú reputáciu a dizajn by sa mohol využiť pri zmene. Tieto problémy nie sú rovnako znepokojujúce pre každého, ale nezabudnite na to. Úpravy, ktoré spoločnosť Huawei prináša s technológiou Emui, zaisťujú optimálnu výdrž batérie.

Keď je k dispozícii menej svetla, všimnete si, že fotoaparát Mate 20 Lite podáva o niečo menej ako fotoaparáty o niečo drahších smartfónov. Vľavo: Mate 20 Lite, vpravo OnePlus 6.

Záver

Pokiaľ ide o obrazovku, možnosti fotoaparátu a technické parametre, je Huawei Mate 20 Lite najlepším smartfónom vo svojej cenovej kategórii. Zariadenie je veľmi kompletné, od fotoaparátov až po pripojenie, technické parametre a dizajn. Iba pokožka Emui je niečo, s čím sa musíte naučiť žiť, alebo sa rozhodnúť pre alternatívu, ako je Nokia 7 Plus. Ďalším zaujímavým zariadením s pôsobivo dobrým fotoaparátom je Zenfone 5 od spoločnosti Asus, ktorý má dizajn, ktorý bol kopírovaný veľmi nehanebne.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found