Blog

Čo je DirectX 12 Ultimate v systémoch Windows 10 a Xbox?

Od roku 2018 ponúka Nvidia karty RTX, ktoré majú vynikajúce funkcie, ako je sledovanie lúčov a shadery ôk. Spoločnosť Microsoft však odvtedy hľadá štandard, ktorý by sa vyrovnal s novými možnosťami, aj keď vo svojom počítači nemáte hardvér Nvidia. Odpoveďou na tento problém je DirectX 12 Ultimate.

DirectX 12 Ultimate je k dispozícii pre všetkých od májovej aktualizácie pre Windows 10. Táto technológia spája všetky druhy štandardov a možností, ako by to bolo, a balí ich do jedného štandardizovaného balíka vhodného pre PC a Xbox. To je dobrá správa pre hráčov, pretože im poskytuje prístup k veciam, ako je sledovanie lúčov. Toto je technológia videohier, s ktorou sa svetlo v digitálnom svete správa drasticky odlišne; a to takmer rovnako ako v skutočnom živote.

S budúcimi grafickými procesormi RDNA 2 od spoločnosti ARM, ako aj séria Xbox X, budú podporovať DirectX 12 Ultimate, je čas zistiť, o čom je táto technológia.

DirectX 12 Ultimate: hry vyzerajú lepšie

Ako už bolo spomenuté, existuje sledovanie lúčov. Svetlo sa správa rovnako ako v skutočnom živote. To produkuje realistické svetelné lúče, ale aj realistické odrazy v objektoch. Tiene tiež naberajú vizuálnu hĺbku, ktorú sme doteraz nevideli.

Okrem toho existuje niečo, čo sa nazýva tieňovanie s variabilnou rýchlosťou. Normálne sa na jeden pixel určuje, ktorá farba, aký kontrast a aký jas sa použije. Ale vďaka variabilnej povahe tejto techniky sa teraz pozornosť sústreďuje hlavne na najdôležitejšie miesta toho, čo hráč uvidí. Toto je pre (herný) počítač úľavu, pretože s úplným rozlíšením sa nemusí stále zaobchádzať.

Dobrým príkladom toho je závodná hra. Auto by malo vyzerať ako britva, ale tie lietajúce stromy a ploty nepotrebujú rovnakú pozornosť.

Potom tu máme Mesh Shaders. Aj tu môže systém fungovať oveľa efektívnejšie. To umožňuje vývojárom vložiť do svojich digitálnych svetov veľa detailov bez preťaženia systému. Primárne objekty dostanú viac detailov (to znamená, že im je pridelených viac trojuholníkov - to je základ 3D návrhu), zatiaľ čo iné objekty potrebujú menej detailov.

Posledným prírastkom je Sampler Feedback. Opäť technológia, ktorá umožňuje počítačom pracovať oveľa efektívnejšie. Táto technológia zlepšuje spôsob načítania textúr. Textúry sú povrchové detaily, ktoré uvidíte ako hráč. Podstatou tejto časti je, že (herný) počítač určuje omnoho inteligentnejšie, ktoré textúry potrebujú viac detailov, a pritom využívajú menej pracovnej pamäte. To by malo v konečnom dôsledku prospieť snímkovej frekvencii.

Ako spoznáte hry DirectX 12 Ultimate?

Predtým, ako začnete uvažovať o hrách, musíte sa najskôr ubezpečiť, že získate správny hardvér. Potom sa musíte ubezpečiť, že máte Windows 10 tak aktuálny, že sa dá skutočne využiť technológia grafickej karty. Ďalej budete hľadať hry, ktoré majú symbol DX12. Hráči série Xbox X majú šťastie: hneď ako na krabici uvidíte logo tejto konzoly, získate prístup ku všetkému vyššie uvedenému.

Ak máte hru, ktorá podporuje túto technológiu, ale ešte nemá správnu grafickú kartu, potom cez palubu nie je žiadny muž. Tento systém nemusí podporovať novú technológiu, ale napriek tomu si hru môžete zahrať.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found