Ako

Aký notebook si mám kúpiť?

Ak si dnes chcete kúpiť počítač, je samozrejmé, že ním je aj laptop. Vďaka tomu, že ešte nie ste, notebooky sú na predaj vo všetkých tvaroch a veľkostiach. V tomto článku vám ukážeme, čo je na predaj, aby ste mohli sami určiť, aký typ notebooku potrebujete.

Každý, kto hľadá počítač pre domácnosť, si rýchlo nájde notebook. Vďaka tomu sa roky predalo viac notebookov ako stolových počítačov. Nie nadarmo, pretože notebook ponúka oproti stolnému počítaču veľa výhod. Laptop zaberá málo miesta a dá sa použiť kdekoľvek v domácnosti. Môžete si ho samozrejme vziať so sebou a používať ho na cestách. Aj keď sú stolné procesory stále oveľa rýchlejšie, s notebookovým procesorom môžete vykonávať aj takmer všetky úlohy. Skutočne potrebujete iba dodatočný výkon, ktorý stolný počítač ponúka, pokiaľ ide o procesor, pre konkrétne aplikácie, ako sú hry alebo strih videa. Mimochodom, existujú aj menej efektívne notebookové procesory, ktoré rovnako ako desktopový procesor obsahujú štyri jadrá. Logicky to nájdete v herných notebookoch a náhradách stolových počítačov.

Jeden notebook samozrejme nie je druhý. V tomto článku vám povieme, na čo si treba dať pozor pri výbere notebooku. Uviedli sme niekoľko kategórií notebookov, o ktorých si myslíme, že by ich väčšina používateľov zaujímala. Ak už nájdete notebook, ktorý sa vám páči, vždy vám odporúčame vyskúšať ho, pokiaľ je to možné, venovať osobitnú pozornosť klávesnici a touchpadu.

Veľkosť obrazovky vášho nového notebooku

Zdá sa to zrejmé, ale výber pre laptop začína veľkosťou obrazovky. Veľkosť obrazovky do značnej miery určuje veľkosť zariadenia. Čím častejšie notebook beriete so sebou, tým je formát dôležitejší. Napríklad 17-palcový notebook je príliš veľký na to, aby si ho väčšina používateľov mohla vziať so sebou. Takéto zariadenia slúžia hlavne ako náhrady stolových počítačov pre používateľov, ktorí chcú mať doma ľahko prenosný počítač. 17-palcový notebook na klíne len tak ľahko nevyužijete. Najobľúbenejšou veľkosťou je stále 15,4 palcový notebook. Ak chcete svoj notebook pravidelne nosiť so sebou alebo ho používať doma na gauči, vzali by sme si skutočne veľkosť menšiu.

13,3-palcová alebo 14-palcová obrazovka je dobrým kompromisom medzi prenosnosťou a veľkosťou, ktorá je dostatočne veľká, aby bolo možné na ňu všetko správne vidieť. Ak máte menej ako 13,3 palca, musíte sa sústrediť predovšetkým na prenosnosť. Na 12-palcovej obrazovke je stále možné pracovať, menšiu obrazovku by sme neodporúčali pre zariadenie, ktoré slúži ako primárny počítač. K notebooku môžete samozrejme pripojiť normálnu obrazovku doma.