Ako

Zahrajte si retro hry na počítači, smartfóne a tablete

Hranie retro hier je trendom súčasnosti. Výrobcovia na to šikovne reagujú vydaním klasických herných konzol v zoštíhlenej podobe. Veľmi veľkorysý, ale skutočný inteligentný človek vie, že počítač PC dokázal tento trik oveľa dlhšie. Za týmto účelom nemusíte čakať, až vaša obľúbená herná konzola znovu uzrie denné svetlo, ale použite emulátory. V tomto článku vám ukážeme, ako zmeniť svoj počítač, tablet a smartphone na vysnívanú konzolu.

Pred niekoľkými rokmi ste potrebovali samostatný emulátor pre každú hernú konzolu, ktorú chcete napodobniť (odborné slovo napodobňujúce počítačový systém). Každý emulátor musel byť nainštalovaný a nakonfigurovaný. To bola celkom práca, najmä preto, že jeden emulátor podporoval určité ovládače alebo radiče videa a druhý nie. V dnešnej dobe je všetko s RetroArch oveľa jednoduchšie. Táto front-end aplikácia dokáže sťahovať takzvané jadrá pre celý arzenál herných systémov (hlavné prvky emulátora). Tieto jadrá sa sťahujú z webovej stránky Libretro. Táto webová stránka poskytuje všetkým bezplatný prístup k ich aplikáciám a jadrám. Napríklad vývojári RetroArchu sa môžu zamerať na vylepšenie aplikácie a ďalšiu skupinu vývojárov pomocou emulácie.

01 Prvé kroky

Stiahnite si správnu verziu RetroArch z webovej stránky www.retroarch.com. Pre Windows 10/8/7 / Vista je to ľahko možné pomocou Inštalátor ktorý automaticky nainštaluje správne súbory. Po inštalácii môžete program okamžite spustiť. RetroArch používa rozhranie XMB (cross-media bar), ktoré je veľmi podobné XMB na PlayStation 3. Rozhranie sa skladá z vodorovného pruhu s ikonami, ktoré slúžia ako kategórie. Pod ikonami nájdete možnosti v rámci tejto kategórie. Aj keď je možné rozhranie nastaviť aj v holandčine, preklad je neúplný a pravidelne sa aktualizuje. Aby sme predišli nedorozumeniam, rozhodli sme sa vykonať kroky na základe anglického rozhrania. Ak chcete po absolvovaní kurzu zmeniť jazyk na holandský, môžete tak urobiť prostredníctvom Nastavenia / Používateľ / Jazyk.

02 Konfigurácia ovládania

Najjednoduchší spôsob obsluhy RetroArch je pomocou ovládača. Napríklad hneď po pripojení ovládača pre Xbox One alebo PlayStation 4 ho RetroArch automaticky nakonfiguruje. Môžete tiež prepojiť viac radičov a pripojiť ich k ďalším používateľom. Prvý hráč môže napríklad používať ovládač Xbox a druhý hráč ovládač PlayStation. Ovládač môžete k prehrávaču pripojiť pomocou Nastavenia / Vstup. Ísť do Zadajte väzby používateľa 1 a vyberte vedľa Register zariadení 1 používateľa ovládač, ktorý chcete použiť. Okrem štandardnej konfigurácie môžete nastaviť aj „klávesové skratky“. Pomocou toho môžete napríklad vytvoriť skratku na snímanie snímok alebo priradiť funkciu pretáčania konkrétnemu klávesu, čo môže byť obzvlášť užitočné pri hraní náročnej hry. Ak to chcete urobiť, choďte na Nastavenie / Vstup a vyber si Vstupné klávesové skratky. Vyberte požadovanú klávesovú skratku a vyberte tlačidlo a kláves, ktoré chcete pridať.

Retro hardvér

Je samozrejme pekné, že sa ovládače pre Xbox One a PlayStation 4 konfigurujú automaticky, ale to nie je naozaj retro. Ak by ste chceli hrať staré hry autenticky, je najlepšie prejsť na 8bitdo a Retro-bit. 8bitdo ponúka bezdrôtové ovládače bluetooth v štýle NES, SNES a Sega Mega Drive. Na svojej webovej stránke www.8bitdo.com dokonca ponúkajú modálne súpravy, takže môžete pôvodné ovládače premeniť na moderný bezdrôtový ovládač. Ovládače od 8bitdo sa dajú tiež použiť univerzálne. Prostredníctvom Bluetooth ich môžete používať na PC, smartfónoch, tabletoch a Nintendo Switch. Existujú aj adaptéry, ktoré umožňujú kompatibilitu Nintendo Classic Minis a dokonca aj pôvodné konzoly. Retro-bit ponúka okrem iného o niečo lacnejšie káblové radiče od spoločností NES, SNES, N64 a Game Cube. Môžete ich ľahko pripojiť k počítaču cez port USB.

03 Stiahnutie a aktualizácia jadier

Po nakonfigurovaní ovládacích prvkov si môžete stiahnuť potrebné jadrá (emulátory). Vopred nastavte správne umiestnenie ukladania jadier Nastavenia / Adresár. Vyberte napríklad požadovanú položku Jadro, prejdite na umiestnenie a vyberte Použite tento adresár aby sa potvrdilo, že by sa tam mali uložiť jadrá. Potom môžete ísť pod Hlavné menu / Načítať jadro / Stiahnuť jadro stiahnite jadrá. Pretože sú jadrá pravidelne aktualizované, je rovnako dôležitá aj ich aktualizácia. Ísť do Hlavné menu / Online Updater / Core Updater aktualizovať jadrá.

04 Pridávanie ROM

Ak boli jadrá pridané, zatiaľ ich v XMB neuvidíte. Stane sa to až po pridaní ROM. Existujú dva spôsoby, ako môžete pridať ROM. Prvý je cez samotný XMB. Ísť do Importovať obsah a vyber si Skenovať adresár. Potom prejdite na umiestnenie súborov rom a vyberte Naskenovať tento adresár. Ak sú nainštalované správne jadrá, do XMB sa automaticky pridá nová kategória so súbormi rom pod ňou. Vyberte rom a vyberte si Bež. Potom spustite správny emulátor a znova kliknite Bež naštartovať rom. Je to trochu ťažkopádny spôsob, takže sa vám alternatívny spôsob môže páčiť o niečo lepšie. Ak to chcete urobiť, choďte na Hlavné menu a vyber si Zobraziť ponuku na pracovnej ploche. Začína sa konfiguračné okno, v ktorom môžete urobiť oveľa viac ako cez XMB. Otvorte kartu Prehliadač súborov a vyberte v ponuke pravého tlačidla myši ikonu Skenovanie adresára pridať priečinok ROM do RetroArch. Kliknite na kartu Zoznam skladieb kliknite pravým tlačidlom myši na kategóriu a vyberte Pridružené jadro na zaradenie emulátora do kategórie. Týmto spôsobom nemusíte zvoliť emulátor zakaždým, ako spustíte ROM.

Môžete si stiahnuť ROM?

Stiahnutie ROM určite nie je legálne, aj keď máte pôvodnú hru. Teraz, keď sa staré hry čoraz viac ponúkajú, spoločnosti čoraz viac konajú proti poskytovateľom ROM. Nedávno najväčšia webová stránka www.emuparadise.me stratila stratu a na objednávku spoločnosti Nintendo stiahla všetky pamäte ROM. To bola horká pilulka pre fanúšikov retro hier, pretože táto webová stránka ponúkala nielen vydané hry, ale aj výukové programy, staré časopisy, nevydané hry a herné beta verzie, ktoré nadšencom umožňovali zbierať kúsky puzzle z histórie hier. Emuparadise bol najväčší archív, aký tu bol. Výsledkom nie je to, že by fanúšikovia teraz prestali sťahovať staré a často už nedostupné hry, ale hľadali alternatívy. Na povrch sa teraz dostali desiatky nových webových stránok. Niektoré sa snažia zaujať miesto spoločnosti Emuparadise, iné webové stránky však v softvéri skrývajú trójske kone, vírusy alebo dokonca ransomvér. Pri vyhľadávaní pamätí ROM na internete sa ubezpečte, že je váš počítač správne zabezpečený. Tí, ktorí skutočne chcú legálne (a bezpečne) používať ROM, si môžu tiež urobiť výpis (zálohu) svojej pôvodnej kazety. Potrebujete na to špeciálny hardvér, napríklad INLretro Dumper-Programmer (predtým kazzo).

05 Sťahovanie miniatúr

Pri prechádzaní kategóriami a hrami je pekné vidieť ukážku hry. To vyvoláva len o niečo viac nostalgie a spomienok. Cez okno, ktoré sme otvorili v kroku 4, je možné veľmi ľahko pridávať takzvané miniatúry box artu, obrazovku s titulmi a snímku obrazovky hrateľnosti. Vráťte sa na kartu Zoznam skladieb a kliknite pravým tlačidlom myši na kategóriu podľa vášho výberu. Otvorené Stiahnite si všetky miniatúry a vyber si Tento zoznam videí alebo Celý systém na stiahnutie obrázkov. Keď sa nájde príslušná hra, obrázky sa teraz automaticky pridajú.

06 Šitie podľa vášho vkusu

Moderný monitor prirodzene poskytuje obraz ostrý ako britva, a preto neponúka nostalgický pocit staromódnej obrazovej trubice CRT. Aby sme vám ten starý pocit trochu vrátili, RetroArch má množstvo funkcií, pomocou ktorých môžete napríklad simulovať riadky skenovania, rozkvet, zakrivenie obrazovej trubice a skreslenie signálu. Môžete nastaviť takzvané shadery na jadro, aby arkádová hra vyzerala úplne inak ako na modernej Playstation. RetroArch vám dáva veľké balenie shaderov. To, ktoré shadery môžete použiť, závisí od grafického ovládača. Ovládače sú predvolene zahrnuté gl. Tento ovládač môže používať shadery GLSL aj Cg. Používate d3dovládač, môžete použiť iba shadery Cg. The vulkánovládače používajú slangové shadery, ale nie každý počítač ich dokáže spracovať. Je to trochu mätúce, takže je najlepšie začať s najkompatibilnejšími shadermi GLSL. Ak chcete nastaviť shader, otvorte rom. Po spustení ROM sa vráťte späť do ponuky (pomocou klávesu F1), kde ste vybrali možnosť Shadery a Načítajte predvoľbu shaderu otvára. Potom otvorte napríklad shader podľa vášho výberu shader_glsl / crt / crt-geom.glslpa spárovať s Uložiť základné predvoľby shader v jadre, aby sa hry predvolene otvárali s týmto shaderom.

07 Netplay a trofeje

Aby ste sa pri hraní hier cítili odmenení, RetroArch vám umožní získať trofeje. Musíte si pre to vytvoriť účet. Potom v RetroArch choďte na nastavenie a otvorené Archievementy. Dajte gombík dozadu Povoliť archivácie na On a doliať Užívateľské meno a Heslo Zadajte podrobnosti o svojom novovytvorenom účte do RetroArchievements. Potom tiež choďte na Nastavenia / Používateľ / Retroarchívy a vyplňte tam rovnaké informácie. Aby ste získali správne trofeje, musíte použiť správny rom so správnymi hashtagmi. Na RetroAchievements nájdete viac informácií o použití hashtagov. Z právnych dôvodov vám, bohužiaľ, nemôžeme pomôcť nájsť správnu ROM.

Ak si chcete zahrať hru s niekým iným, môžete to samozrejme urobiť prostredníctvom rozdelenej obrazovky, ale RetroArch ide ešte o krok ďalej a ponúka tiež možnosť hrať cez sieť. Prejdite do kategórie Netplay miestnosti a kliknite na Spustiť hostiteľa netplay založiť hostiteľa. Potom spolu spustite hru, ktorú chcete hrať. Druhý hráč si vyberie nižšie Netplay miestnosti pre túto možnosť Pripojte sa k hostiteľovi netplay. Potom zadajte IP adresu hostiteľa a spustite hru. Ak chcete hrať hru cez internet, uistite sa, že port 55435 je smerovaný do počítača cez smerovač.

08 Streamovanie a nahrávanie

Čo môže byť zábavnejšie ako nahrávanie vašej hry alebo jej zdieľanie s ostatnými? S programom RetroArch nepotrebujete žiadne programy tretích strán. Dohodnete si to priamo z aplikácie. Ak chcete streamovať svoju hrateľnosť, prejdite na nastavenie a otvor sa Používateľ. Potom choďte na YouTube alebo Twitch a zadajte kľúč streamu. Potom choďte na nastavenie a otvorené Nahrávanie. Ak je to potrebné, nastavte kvalitu o niečo vyššiu a zmeňte Režim streamovania na požadovaný prúd. Voliteľne pridajte názov a potom spustite hru. Stream spustíte otvorením Rýchla ponuka (pomocou klávesu F1) a vyberte možnosť Spustiť streamovanie. Videá môžete tiež nahrávať na server Rýchla ponuka spravodlivo. Potom nevyberajte možnosť Spustiť streamovanie, ale radšej Spustiť nahrávanie. Voliteľne môžete upraviť umiestnenie úložiska podľa popisu v kroku 3.

09 RetroArch vo vašom mobile

RetroArch pre Android si môžete jednoducho stiahnuť z Obchodu Google Play. Aj keď si program môže stiahnuť ktorékoľvek zariadenie, jeho výkon závisí veľa od sily vášho zariadenia so systémom Android. Staršie zariadenie nemusí byť schopné spustiť hry PlayStation, ale emulácia Game Boy alebo Commodore 64 by pre väčšinu zariadení nemala byť problémom. Nastavenie programu RetroArch je takmer rovnaké ako v počítači. Hlavný rozdiel je v tom, že verzia Anroid nemá pekné rozhranie XMB a súvisí s o niečo menším počtom jadier. Po spustení RetroArchu choďte na Vložte jadro. Otvorené Stiahnite si Core a klepnite na jadrá, ktoré chcete stiahnuť.

10 Konfigurácia ovládacieho prvku

Rovnako ako verzia pre PC, aj RetroArch pre Android má prednastavených niekoľko ovládačov. Náš radič iPega a Samsung bol nájdený bez akýchkoľvek problémov a nastavený automaticky. Ak chcete zmeniť ovládacie prvky, prejdite na nastavenie klepnutím na ozubené koliesko vpravo dole. Klepnite na Vstup a choď do Zadajte väzby používateľa 1. nižšie Vstupné klávesové skratky tlačidlám môžete dať ďalšie funkcie, ako napríklad pretáčanie dozadu, rýchle ukladanie alebo cheat. Samozrejme môžete tiež hrať iba prostredníctvom dotykovej obrazovky. V takom prípade viete, že môžete zmeniť tlačidlá, ktoré sa zobrazujú na obrazovke, úpravou prekrytia. Ak to chcete urobiť, najskôr spustite rom, potom klepnutím na ikonu RetroArch otvorte Rýchla ponuka na otvorenie. Klepnite na Prekrytie na obrazovke a Predvoľba prekrytia. Vyberte gamepady a nájdite požadované prekrytie.

11 Pridajte ROM

V systéme Android je pridávanie ROM o niečo náročnejšie ako v počítači. Napríklad RetroArch nemôže z bezpečnostných dôvodov získať prístup k externej pamäťovej karte. Takže ROM by sa mali uchovávať na lokálnom úložisku. V adresári zobrazenom po pripojení zariadenia (úložisko / emulované / 0 /), je priečinok RetroArch vidieť. Priečinok sa potom nachádza v danom priečinku K stiahnutiu. Toto je teda najjednoduchšie miesto na uchovanie ROM, pretože RetroArch ich nastaví ako predvolený priečinok. Ak chcete, aby sa vaše ROM zobrazovali na inom mieste, môžete to nastaviť pomocou Nastavenie / Adresár / Prehliadač súborov. Rom otvoríte cez Hlavné menu stlačením Načítať obsah ale môžete tiež pridať ROM do Zoznam skladieb. Zoznam skladieb otvoríte stlačením strednej ikony v dolnej časti obrazovky a pre Skenovať adresár vybrať. Prejdite do priečinka ROM a klepnite na Naskenovať tento adresár. ROM sa pridávajú a kategorizujú automaticky.

12 LaunchBox

Ak hľadáte viac emulátorov a stále chcete pre ne použiť program, rýchlo nájdete program LaunchBox. V porovnaní s RetroArch je konfigurácia LaunchBoxu omnoho náročnejšia. Všetky emulátory je potrebné stiahnuť a nastaviť osobitne. Na konfiguráciu mnohých emulátorov v LaunchBoxe bolo vytvorené video s vysvetlením. Je to docela práca pridať všetky emulátory, ale akonáhle všetko funguje správne, dostanete na oplátku veľmi rozsiahly program. Okrem hrania hier uvidíte aj príjemné informácie, ako napríklad skóre kontroly, o akú hru ide a snímky obrazovky. Bezplatná verzia LaunchBoxu je bežný desktopový program, ktorý vyžaduje od systému málo. Informácie sú jasne prezentované, sú však jednoznačne určené pre štandardný stolný počítač. Prémiová verzia obsahuje aj grafické používateľské rozhranie, ktoré môžete ľahko ovládať pomocou ovládača. Táto verzia je preto skôr určená pre počítač pripojený k televízoru.

13 Raspberry Pi

Môžete samozrejme použiť svoj počítač ako retro automat, ale ak máte Raspberry Pi, môžete ho použiť aj ako herný počítač. Najznámejším softvérom pre počítač Pi je RetroPie. Pomocou tohto veľmi kompletného operačného systému môžete kompaktný počítač zmeniť na emulačné monštrum. RetroPie používa ako svoju frontendovú aplikáciu EmulationStation, ale veľa emulátorov pochádza z Libreta. RetroPie beží na Raspbian. Môžete inštalovať cez obrázok alebo cez Raspbian. Alternatívou k RetroPie je Lakka. Táto distribúcia nainštaluje RetroArch na ľahký operačný systém LibreELEC. Program zaberá iba 300 MB a ponecháva dostatok priestoru pre ROM a jadrá. Okrem toho používate prehľadné rozhranie XMB od RetroArch, takže môžete sledovať väčšinu komponentov od krokov 1 až 7.

14 klasických minis

S PC samozrejme zvládnete veľa, ale skutočný pocit získate iba pri origináli. Nič nevyfúkne originálnu kazetu, ale staré herné konzoly sú čoraz vzácnejšie a drahšie. Originálne Super Nintendo s peknou zbierkou hier môže teraz stáť 500 eur. Mini sú preto veľmi dobrou alternatívou. Herné konzoly majú obmedzenú knižnicu hier, ale ak dobre vyhľadávate na Googli, rýchlo nájdete softvér, pomocou ktorého je možné ROM inštalovať aj na mini herný počítač. Commodore má zabudovanú takúto funkciu ako štandard. Cez USB kľúč môžete načítať a prehrávať zálohy vašich pôvodných pások, diskiet a kaziet.