Preskúmanie

ASUS ProArt StudioBook Pro X - kreatívny notebook

Spoločnosť ASUS podniká prvý krok na trhu konkurenčných notebookov s notebookmi ProArt StudioBook Pro X. V tomto segmente dominujú hráči ako HP a Lenovo, ktorí si svoju pozíciu vyslúžili poskytovaním vysoko spoľahlivých notebookov po dlhú dobu. S notebookom sme mohli chvíľu pracovať a v tejto recenzii si môžete prečítať o našich zisteniach.

ASUS ProArt StudioBook Pro X W730G5T

MSRP €5999,-

Obrazovka 17,0-palcový 1920x1200 (druhý 5,65-palcový 2160x1080 displej v touchpade)

procesor Intel Xeon E-2276M 6-jadrový s HyperThreading

Pamäť 64 GB DDR4 ECC RAM

GPU Nvidia Quadro RTX 5000 so 16 GB GDDR6

Skladovanie 1 TB Intel NVMe SSD

Pripojenia Čítačka kariet, 3x USB3.1 typu A, 2x USB3.1 typu C s rozhraním Thunderbolt, 1x kombinácia slúchadiel / mikrofónov, 1x ethernet RJ45, 1x HDMI

Bezdrôtový 802.11ax WiFi 6 a Bluetooth 5.0

Batéria 95 Wh 6-článková (vymeniteľná)

Váha 2,5 kila

Webová stránka www.asus.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Bývanie
 • Výkon
 • Displej
 • Negatíva
 • cena

Navrhovaná maloobchodná cena za notebook je poriadna, ale konkurencia ostatných notebookov s rovnakou úrovňou hardvéru je veľmi malá. Jediná konkurencia v skutočnosti pochádza z HP Zbook a Lenovo ThinkPad P73, ktoré majú rovnakú cenu s podobnou konfiguráciou. Asus StudioBook má však niekoľko príjemných doplnkov, ktoré vám u HP a Lenovo budú musieť chýbať.

Plášť a obrazovka

V dobe ultrabookov a iných tenkých notebookov je tento ASUS dosť robustný. Spoločnosť napriek tomu urobila všetko pre to, aby bol notebook čo najmenší, hrany okolo obrazovky sú veľmi tenké, takže veľkosť na dĺžku a šírku nie je v skutočnosti taká zlá. Dobre sa využila aj hrúbka, pretože jednotka je postavená ako nádrž a ponúka veľa možností na vylepšenie.

Kryt je vyrobený z kombinácie izolačného plastu a luxusného kovu s rebrovanou štruktúrou na všetkých povrchoch, ktorých sa pravidelne dotýkate. Aj keď by sa to mohlo zašpiniť o niečo skôr, je veľmi efektívne zakryť odtlačky prstov a dať im prémiový vzhľad.

Ako by ste čakali od profesionálneho notebooku (čítame Apple?), Mnoho častí je ľahko prístupných zo spodnej strany. Len pár skrutiek odstráni dva sloty M.2, dva zo štyroch slotov RAM a možno najdôležitejšie je vyberateľnú batériu. Okrem toho tu tiež získavame dobrý prvý obraz o chladení. Štyri tepelné trubice prenášajú teplo z najhorúcejších častí na ventilátory. Na rozdiel od mnohých iných výrobcov spoločnosť ASUS zaručuje, že napájací zdroj je tiež aktívne chladený. To je obzvlášť dôležité pri dlhodobých pracovných zaťaženiach, ako je napríklad vykresľovanie videa.

Obrazovka je ďalším veľkým plusom. Panel je pred dodaním kalibrovaný a má certifikát Pantone. Špecifikácie udávajú 97% pokrytie spektra DCI-P3 a naše merania to potvrdzujú. Obrazovka navyše dosahuje 100% spektra sRGB, 84% spektra NTSC a 84% spektra AdobeRGB. Gama 2,2 je dokonalá a to platí aj pre vyváženie bielej pri 6500 K (pri 100% jase).

Panel bohužiaľ trpí jedným z typických obmedzení panelu IPS. Pri úplne čiernom pozadí je pri slabom okolitom svetle v dolných rohoch viditeľná malá žiara. V praxi vás to nebude obťažovať, ale je treba s tým počítať. To isté platí pre pruhy svetelných prechodov, ktoré sú viditeľné s plynulými prechodmi zo svetla do tmy. S fotografiami vás to nebude obťažovať, ale gradient vygenerovaný počítačom to môže zviditeľniť.

Výkon

S procesorom Intel Xeon, grafickou kartou Nvidia Quadro RTX 5000 a pamäťou ECC môžete očakávať dve veci: stabilitu a rýchlosť. Samozrejme môžeme povedať málo o dlhodobej stabilite v našom krátkom období kontroly, ale všetky dôležité komponenty boli vybrané s ohľadom na spoľahlivosť. Na rozdiel od normálnej pamäte napríklad pamäť ECC nepretržite kontroluje chyby a v prípade potreby ich opravuje. Tým sa zabráni poškodeniu údajov v pamäti, stále vám však odporúčame pravidelne zálohovať.

Porovnávacie výsledky

 • Mixér CPU: Učebňa 24:20 minút
 • Mixér GPU: Učebňa 4:50 minúty
 • Mixér CPU: BMW27 7:14 minút
 • Mixér GPU: BMW27 1:14 minúty
 • Celkový výkon procesora Blender Benchmark 1:50:17 hodiny

PCMark10 Extended 7 112 bodov

- PCMark10 Essentials 9 150 bodov

- Produktivita PCMark10 7590 bodov

- Tvorba digitálneho obsahu PCMark10 6959 bodov

- PCMark10 Gaming 14 314 bodov

Výsledky benchmarkov ukazujú, že notebook je vynikajúcou náhradou pracovnej stanice. CPU je rýchly, ale je zjavne obmedzený chladením a dostupným výkonom. Maximálna podpora 4,7 GHz je zriedka využitá a procesor niekedy dosahuje 95 stupňov pri krátkom zaťažení. Pri dlhodobom zaťažení sa dostupný výkon 45 W javí ako limitujúci faktor, pretože pri teplote 80 stupňov zostáva frekvencia hodín zaseknutá na 3 - 3,1 GHz. Týmto typom procesorov často prospieva podpätie, proces, pri ktorom znižujete napätie na procesore. Musíte vedieť, čo robíte, pretože nižšie napätie môže mať vplyv na stabilitu čipu.

Softvér MyAsus obsahuje tlačidlo Turbo, ktoré dodáva ventilátoru agresívnejší profil. To má za následok o 5% vyššie skóre v PCMark10 Extended, s najväčšími vylepšeniami v testoch produktivity a vykresľovania. Napriek tomu chladenie zostalo v oboch režimoch prekvapivo tiché. Ventilátor je samozrejme počuť, ale v kancelárii sotva stúpne nad hubbub. Asus mohol profil ventilátora v turbo režime ešte agresívnejšie pre ešte lepší výsledok, pretože niekedy chcete ten kúsok extra výkonu bez ohľadu na hluk.

Pocit rýchlosti pri bežnom používaní počítača je v dnešnej dobe ovplyvnený hlavne rýchlosťou vášho pamäťového média. Tento notebook má rýchly 1 TB SSD od spoločnosti Intel. Na trhu je len málo SSD diskov, ktoré sú oveľa rýchlejšie, než aké dodáva Asus s týmto notebookom.

Batéria je značných na 95 Wh, ale je to potrebné aj kvôli výkonnému hardvéru a dvom obrazovkám (viac o tom v ďalšej časti). Vďaka jednoduchému použitiu, ako je prehľadávanie a spracovanie textu, vydrží batéria bez námahy pracovný deň a môžete dokonca pokračovať aj po večeroch. Streamovanie videí tiež vydrží asi 12 hodín. Ak sa však chystáte vykresliť alebo vykonať ďalšie náročné úlohy, výdrž batérie rýchlo klesne na hodinu alebo dve v závislosti od pracovného zaťaženia.

Klávesnica a touchpad

Tento StudioBook má plnú klávesnicu s numerickou klávesnicou a štandardné rozloženie. Klávesy sa dajú stlačiť dosť ďaleko, čo prispieva k príjemnému zážitku z písania. Zatiaľ to nie je skutočná mechanická stolná klávesnica, ale určite ide o jednu z lepších klávesníc, s ktorými sme sa pri notebookoch stretli. Prirodzene, klávesy sú podsvietené bielym podsvietením, ktoré je rovnomerne rozmiestnené po rôznych tlačidlách.

Touchpad je milým prekvapením: je to vlastne dotykový displej s pomerne vysokým rozlíšením. Funguje štandardne ako obrazovka s klávesovými skratkami pre nastavenie notebooku, ale samozrejme môže slúžiť aj ako tradičný touchpad. Toto funguje skvele a je veľmi presné. Ak k notebooku vždy pripojíte myš, obrazovka môže slúžiť aj ako úplná druhá obrazovka alebo ako obrazovka s klávesovými skratkami na podporu aplikácií, ako je napríklad Microsoft Office.

Reklama?!

Nie je to prvýkrát, čo sme sa v redakcii stretli s notebookom, ktorý občas zobrazuje vyskakovacie reklamy, ale nikdy sme to nevideli v biznis notebooku v hodnote tisícov eur. Je to šialené, ale Asus pridal - okrem reklamy, ktorá je vo Windows 10 štandardná - aj reklamy v spolupráci s McAfee. Očakávali by ste, že ak dáte takmer 6 000 eur na notebook, existuje dostatočná rezerva, aby sa vyplatila všetka potrebná reklama. Toto už v budúcnosti Asus nechceme vidieť!

Záver: kúpiť Asus ProArt StudioBook Pro X?

Asus ProArt StudioBook Pro X W730G5T má príliš dlhé meno, ale inak je fantastickým notebookom. Kryt je vynikajúci a výkon nie je nižší ako v prípade mnohých moderných pracovných stolových počítačov. Desktop alebo renderovací server s viacerými grafickými procesormi samozrejme zostane vždy rýchlejší, ale pre väčšinu profesionálov a fanúšikov je to viac ako dosť. Navrhovaná maloobchodná cena takmer 6 000 eur bude pre túto skupinu, žiaľ, pravdepodobne príliš vysoká.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found