Ako

Takto si kúpite najlepšie univerzálne diaľkové ovládanie

V roku 2017 má veľa domácností televízor, prijímač alebo soundbar, prehrávač Blu-ray a televízny dekodér. Často je k dispozícii aj herná konzola a mediálny streamer. Ovládate ich všetky samostatnými diaľkovými ovládačmi? Možno to nie je vôbec potrebné. Takto si kúpite najlepšie univerzálne diaľkové ovládanie.

So všetkými týmito mediálnymi zariadeniami v obývacej izbe bude čoskoro ležať okolo štyroch až piatich diaľkových ovládačov. Veľkou nevýhodou, pretože ich môžete ľahko stratiť alebo si len vziať zlú, ak chcete zapnúť. Okrem toho prirodzene uprednostňujete obsluhu všetkých zariadení z jedného zariadenia. Výrobcovia univerzálnych diaľkových ovládačov reagujú na túto potrebu lákavosťou k nákupu. Sľubujú napríklad, že môžete bez obmedzení ovládať až pätnásť zariadení. Jednoznačne pre to existuje trh, pretože univerzálne diaľkové ovládače sú dostupné vo všetkých cenových reláciách. Existuje ešte niekoľko produktov hi-fi, o ktorých sa diskutuje rovnako ako o univerzálnom diaľkovom ovládaní. Jeden človek to prežíva ako nepochopiteľná vec, zatiaľ čo druhý sa bez nej absolútne nezaobíde. Dostatočný dôvod, aby ste sa podrobne zaoberali univerzálnym diaľkovým ovládaním, aby ste mohli sami určiť, do akej miery je pre vás zariadenie nevyhnutné.

Ako to funguje?

Ak je možné univerzálne diaľkové ovládanie nastaviť úplne podľa vašich predstáv, obsluha je jednoduchá. Najskôr uvediete, ku ktorému zariadeniu sa chcete pripojiť. Napríklad na lacných výrobkoch v hornej časti vidíte klávesy s TV, DVD / VCR, SAT a AUX. Drahšie modely majú dotykovú obrazovku, na ktorej vyberiete správny zdroj. Potom použite ďalšie tlačidlá na napríklad nastavenie hlasitosti a naladenie požadovaného televízneho kanálu.

Počítačové programovanie

Každý, kto sa ponorí do sveta univerzálnych diaľkových ovládačov, objaví ich všetky druhy. Najjednoduchšie produkty sa dajú kúpiť za menej ako desať eur, zatiaľ čo luxusný diaľkový ovládač ako napríklad Logitech Harmony Elite sa predáva za zhruba 240 eur. Pri lacných infračervených diaľkových ovládačoch musíte obvykle produktové kódy podporovaných zariadení zadávať ručne. Toto sa deje na základe kódovej tabuľky. Spravidla je podľa indikátora možné zistiť, či je zadaný kód správny. Našťastie aj s najlacnejšími diaľkovými ovládačmi môžete čoraz častejšie vyhľadávať kódy. Namierte diaľkový ovládač na príslušné zariadenie a stlačte súčasne jedno alebo dve tlačidlá. Presný postup sa pri jednotlivých výrobkoch líši. Pri výmene batérií je bohužiaľ pravdepodobné, že budete musieť kódy preprogramovať. Je pekné, že veľa diaľkových ovládačov uchováva zadané kódy v pamäti asi dvadsať minút, takže je dostatok času na výmenu batérie.

Kompatibilita

Ak hľadáte lacnú kópiu, venujte osobitnú pozornosť tomu, či existuje podpora pre požadované značky. Obal často naznačuje, že diaľkový ovládač zvládne závratný počet zariadení od mnohých značiek. Bohužiaľ nie je vždy presne uvedené, o ktoré značky ide. Uistite sa o kompatibilite a ak je to potrebné, vopred si pozrite online manuál. Skontrolujte tiež, ktoré skupiny zariadení dokáže produkt spracovať. Napríklad existuje pravidelná podpora pre DVD prehrávače, ale nie pre Blu-ray prehrávače.

Aký je váš cieľ?

Je dôležité zvážiť, na aký účel si kupujete univerzálne diaľkové ovládanie. Chcete produkt, ktorý nahradí všetky existujúce originálne diaľkové ovládače? Alebo je diaľkové ovládanie konkrétneho zariadenia pokazené a chcete ho vymeniť? V druhom prípade existujú aj cenovo dostupné diaľkové ovládače, ktoré môžete programovať pomocou špeciálneho softvéru. Toto poskytuje univerzálnej kópii úplne rovnaké funkcie ako originálny diaľkový ovládač. Podmienkou je samozrejme podpora zariadenia. Takzvané diaľkové ovládače 1: 1 od spoločnosti König sú podľa výrobcu kompatibilné s približne stotisíc zariadeniami. Môžete sa tiež rozhodnúť pre lacné univerzálne diaľkové ovládače, ktoré dokážu ovládať štyri alebo dokonca osem zariadení.

Nie naozaj univerzálne

Niektoré univerzálne diaľkové ovládače fungujú iba s jednou značkou výrobkov. Nie sú preto skutočne univerzálne. Napríklad výrobca One For All vyvíja kópie kompatibilné so zariadeniami od spoločností Panasonic, Philips, Samsung, Sony alebo LG. Výhodou je, že tieto diaľkové ovládače zvyčajne nemusíte programovať. Ďalej sa funkcie produktov lepšie zhodujú s tlačidlami na originálnom diaľkovom ovládači. Zvážte napríklad otvorenie inteligentného prostredia alebo elektronického manuálu na inteligentnej televízii.

Mrzutosti

Fungovanie inteligentnej televízie je v dnešnej dobe tak pokročilé, že použitie lacného infračerveného modelu zvyčajne nestačí. Zapnutie zariadenia, naladenie správneho kanálu alebo otvorenie stránky teletextu, ktoré zvyčajne stále fungujú. Ale nejako to končí. Napríklad otvorenie inteligentného prostredia je často nepríjemnosťou, čo sťažuje alebo znemožňuje prístup k aplikáciám ako Netflix, YouTube, NPO a RTL XL. Lacné univerzálne diaľkové ovládanie tiež zvyčajne neumožňuje aktiváciu 3D režimu alebo rečových funkcií. Ak chcete ľahký prístup ku všetkým funkciám inteligentnej televízie, potrebujete modernejšiu. Našťastie sú široko dostupné. Napríklad Logitech je predchodcom vo vývoji inteligentných diaľkových ovládačov, ktoré je možné použiť pre každú inteligentnú televíziu. Ďalej sa budeme zaoberať rôznymi funkciami, ktoré sú k dispozícii s mnohými luxusnými diaľkovými ovládačmi.

Podpora aplikácií

Ručné programovanie diaľkového ovládania pomocou kódovej tabuľky je samozrejme zastarané. Preto je v mnohých moderných výrobkoch zabudovaný adaptér Bluetooth, ktorý umožňuje bezdrôtovú komunikáciu so smartfónom alebo tabletom. Užitočné, pretože potom môžete pomocou aplikácie vo svojom smartfóne / tablete nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie. Často stačí určiť značku televízora, televízneho dekodéra alebo prehrávača Blu-ray. Potom aplikácia a pripojené diaľkové ovládanie spustia testovací postup. Môžete tiež okamžite zadať správne číslo modelu. Aplikácia niekedy obsahuje niektoré ďalšie funkcie, napríklad prehrávanie pípnutia na diaľkovom ovládaní - veľmi pekné, ak ste diaľkový ovládač stratili!

Alternatívne riešenia

Chcete obmedziť počet diaľkových ovládačov na konferenčnom stolíku? Potom ihneď neutekajte do obchodu po univerzálny. Koniec koncov, sú možné aj iné riešenia. Napríklad veľa televízorov má na boku slot CI +. U niektorých poskytovateľov televízie môžete požiadať o vhodný modul CI + vrátane čipovej karty, ktorú vložíte priamo do televízora. To znamená, že už nepotrebujete externý dekodér s diaľkovým ovládaním ditto. Na naladenie obľúbeného televízneho kanálu použite bežné televízne diaľkové ovládanie. Káblová spoločnosť Ziggo okrem iného voliteľne dodáva svojim zákazníkom modul CI +. Inteligentné televízory z segmentu vyšších cien často obsahujú diaľkové ovládanie, pomocou ktorého môžete ovládať aj ďalšie zariadenia, vrátane externých televíznych dekodérov a prehrávačov Blu-ray. Známym príkladom je diaľkový ovládač LG Magic.