Ako

Takto plánujete a spravujete úlohy v systéme Windows 10

Ak chcete pravidelne vykonávať rovnaké úlohy na počítači, môžete si ich samozrejme zahrnúť do kalendára a potom túto úlohu spustiť sami. Prečo to ale sťažovať, keď to môže byť aj ľahké? Môže sa to robiť úplne automaticky, Windows má šikovný plánovač úloh, ktorý vám dá z rúk všetky druhy domácich prác.

Tip 01: Servisný pracovník

Po spustení systému Windows sa všetky druhy procesov, programov a služieb spúšťajú na pozadí. Správca úloh systému Windows vám poskytne prehľad: otvorte Správcu úloh stlačením klávesovej skratky Ctrl + Shift + Esc. Zobraziť karty Procesy, Začiatok a Služby aby ste videli, čo už beží alebo začína hneď po štarte.

Existuje tiež veľa úloh, ktoré automaticky vykonáva systém Windows alebo všetky druhy aplikácií, ale ktoré sa nespúšťajú na pozadí. Stáva sa to veľmi často pri štarte systému alebo pri prihlásení používateľa, ale môže sa to stať aj pravidelne alebo za určitých podmienok. Zahŕňa širokú škálu úloh, ako je vykonávanie aktualizácií, defragmentácia alebo optimalizácia disku, vytváranie záloh a podobne. Niektoré programy na to používajú vlastný plánovač úloh, ale vo väčšine prípadov dobre využívajú Plánovač úloh poskytovaný systémom Windows.

Tip 02: Rozhranie

Plánovač úloh spustíte stlačením klávesu Windows a zadaním niekoľkých začiatočných písmen (napríklad úloha) a aplikácia Plánovač úloh vybrať. Alebo stlačte kláves Windows + R a spustíte taskschd.msc od. Okno, ktoré sa teraz zobrazuje, má tri časti. Naľavo sú „knižnice“ v stromovej štruktúre. Tieto knižnice sú priečinky, z ktorých každý môže obsahovať jednu alebo viac naplánovaných úloh. Ak vyberiete takýto (pod) priečinok, na strednom paneli sa zobrazí prehľad súvisiacich úloh. Pravý panel obsahuje prehľad akcií, ktoré môžete vykonať v rámci tohto Plánovača úloh. Logicky tu nájdete aj možnosti, pomocou ktorých si môžete sami naplánovať novú úlohu.

Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše úlohy skončili v náhodnom priečinku knižnice, odporúčame vám vytvoriť si najskôr svoj vlastný priečinok. Kliknite pravým tlačidlom myši na ľavý panel Knižnica plánovača úloh, zvoliť Nová mapa a zadajte meno (vyberieme tipy a triky). Priečinok sa zobrazí v dolnej časti zoznamu. Ak sa chystáte pridať svoju vlastnú úlohu, najskôr vyberte tento priečinok.

Väčšina naplánovaných úloh pozostáva z jednej alebo viacerých akcií a spúšťačov

Tip 03: Vlastnosti

Než začneme s vašimi vlastnými úlohami, je dobré skontrolovať, ktoré úlohy sú momentálne k dispozícii. Všimnete si, že väčšina úloh sa nachádza v priečinku Microsoft sa nachádzajú, najmä v podpriečinkoch priečinka Windows.

Ak chcete získať viac podrobností o konkrétnej úlohe, dvakrát kliknite na danú úlohu na strednom paneli. Je rozdelený na niekoľko kariet. Špeciálnu pozornosť si vyžadujú dve karty: Spúšťače a Akcie. Akcie sú akcie vykonávané takouto úlohou, a zvyčajne to je vykonanie programu alebo príkazu s ľubovoľnými parametrami. Na karte Spúšťače zaznamenáva vykonanie akcie, napríklad spustenie počítača alebo prihlásenie používateľa. Na karte Požiadavky môžete definovať sekundárne kritériá pre to, či chcete alebo nechcete vykonať úlohu, ako napr Úlohu spustite, iba ak je počítač napájaný zo siete.

Celkový prehľad

Ak chcete získať úplný prehľad všetkých naplánovaných úloh naraz, môžete použiť nástroj TaskSchedulerView (k dispozícii pre Windows 32 a 64 bit). Prejdite nadol na tejto stránke pre holandský preklad (Holandsky): rozbalený súbor umiestnite do priečinka TaskSchedulerView.

Potom kliknite pravým tlačidlom myši na nástroj a vyberte možnosť Spustiť ako správca. Teraz získate pekný prehľad o práci. Mimochodom, to môže byť veľmi pôsobivé: na našom testovacom zariadení ich bolo takmer 250. Ak chcete rýchlo odfiltrovať vlastné úlohy spoločnosti Microsoft, otvorte ponuku možnosti a vedľa neho začiarknite políčko Skryť úlohy v priečinkoch spoločnosti Microsoft (Teraz na našom počítači zostávalo asi tridsať úloh).

Postupujete podľa krokov na nastavenie základnej úlohy so sprievodcom

Tip 04: Spúšťač základnej úlohy

Teraz je čas začať a naplánovať si vlastnú úlohu. V Akciepanel, pre novú prácu sú k dispozícii dve možnosti: Vytvorte základnú úlohu a Vytvorte úlohu. Rozdiel je v tom, že pri prvej možnosti prejdete krokmi so sprievodcom, takže nebudete konfrontovaní so všetkými druhmi doplnkov, ktoré aj tak možno nebudete potrebovať. Začíname opatrne, a preto sme sa rozhodli Vytvorte základnú úlohu - mimochodom, doplnky môžete kedykoľvek pridať z okna vlastností takejto „základnej úlohy“ (pozri tip 3).

Predpokladajme, že chcete, aby sa počítač automaticky vypínal v konkrétny čas, napríklad neskoro v noci. Najskôr poskytnete jasný údaj názov za svoju úlohu a prípadne a Popis. Akonáhle nastúpite Ďalší stlačte, vložíte Spúšťač opravený. V takom prípade zvoľte toto Denne (možno to urobiť aj týždenne, ak sa zaregistrujete alebo sa stane niečo konkrétne, pozrite si tiež tip 7). Potvrďte pomocou Ďalší a zadajte požadovaný čas. Možnosť Spustiť každý: 1 deň zostáva nedotknutá. Znovu stlačte Ďalší.

Tip 05: Akcia základnej úlohy

Teraz musíte definovať správnu akciu. Vo Windows 10 je to obmedzené na Spustite program. Nakoniec, ďalšie dve možnosti (Pošlite e-mailovú správu a Zobraziť správu) už nie sú funkčné. Potvrďte znova pomocou Ďalší.

Windows už má na palube príkaz pre našu akciu. kliknite na Listy a prejdite do priečinka C: \ Windows \ System32, kde ty shutdown.exe vyberte a pomocou Na otvorenie potvrdzuje. Je to škoda, ale nedá sa s tým nič robiť: vypnúť nefunguje bez potrebných parametrov. Preto ho musíte vyplniť na adrese Pridať parametre (voliteľné). Pekný prehľad o dostupných parametroch získate, keď prejdete na príkazový riadok a tam vypnúť ale pomôžeme vám s týmto:

-s -t 60 -c "Počítač sa vypne za minútu. Takže všetky svoje dáta uložte čo najskôr!"

Tieto parametre je možné vyriešiť takto:

-s: úplne zatvorte, a preto nie -h (režim spánku), -hybridný, -1 (odhlásiť sa) alebo -r (Reštartovanie).

- t 60: spustiť za 60 sekúnd.

-c „...“: Zobrazí text medzi úvodzovkami ako oznámenie.

Stlačte Ďalší a ďalej Dokončené, úloha bude pridaná do vášho vybratého priečinka. Mimochodom, môžete to okamžite otestovať zadaním Akciepanel Vykonávať kliknúť.

Tip 06: Optimalizácia

Ako už bolo spomenuté, existujúcu úlohu môžete kedykoľvek upraviť tak, že na ňu dvakrát kliknete. Urobte to pre úlohu, ktorú sme práve dokončili. Na karte Všeobecné, na časti Možnosti zabezpečenia, je predvolene táto možnosť Spustiť, iba ak je používateľ prihlásený aktívny. Môžete však tiež chcieť nechať počítač vypnúť, keď je viditeľné prihlasovacie okno. Potom vyberte možnosť v tomto okne Spustiť bez ohľadu na to, či je používateľ prihlásený alebo nie. Tiež tu môžete vidieť, s akým používateľským kontom sa úloha vykonáva. Spravidla ide o účet, pomocou ktorého ste boli prihlásení pri vytváraní úlohy.

Teraz však nepríjemná chyba pri zatváraní okna vlastností môže spôsobiť chybové hlásenie „U úlohy x [...] sa vyskytla chyba“. V takom prípade stlačte tlačidlo Upraviť a klepnite na Zadajte názvy objektov zadajte (požadované) používateľské meno a potvrďte pomocou Ok. Teraz sa v podstate objavuje \, čo by malo stačiť na to, aby sa prestala zobrazovať chybové hlásenie. Mimochodom, môžete tiež získať prístup k účtu tu SYSTÉM Vyberám. Toto má automaticky viac povolení a v zásade má tiež prístup ku všetkým súborom, čo môže byť užitočné napríklad pri plánovaní záloh.

V rámci jednej úlohy je tiež možné definovať viac spúšťačov a / alebo akcií. Na kartách Spúšťače a Akcie stlačte toto tlačidlo Novýa potom podľa potreby vyplňte požadované možnosti.

Tip 07: Pokročilá úloha

Teraz je čas na zložitejšiu operáciu: chceme nechať vykonať úlohu, napríklad úlohu zálohovania alebo synchronizácie, hneď ako sa náš počítač alebo notebook pripojí k konkrétnej (bezdrôtovej) sieti.

Kliknite do nej Akciepanel Vytvorte úlohuaby sa zobrazilo „prázdne“ okno vlastností. Najskôr znova zadajte meno a popis a vyberte vhodný účet (príp SYSTÉM: pozri tip 6). Na karte Akcie vyberte pomocou tlačidla Nový zamýšľaný príkaz alebo program na zálohovanie s ľubovoľnými parametrami - ktoré samozrejme závisia od nástroja, ktorý na zálohovanie použijete.

Teraz k najkomplikovanejšej časti: spúšť. Ak to chcete urobiť, otvorte kartu Spúšťače a kliknite na Nový. V rozbaľovacej ponuke na adrese Spustite túto úlohu vyberte svoju Na akcii. Naša úloha by sa koniec koncov mala vykonať až po pripojení počítača k konkrétnej sieti.

V tomto okne by ste teraz mali z protokolu zvoliť iba požadovanú udalosť (zdroj a ID). Pre náš spúšťač sú to obvykle tieto prípady: Microsoft-Windows-NetworkProfile / Prevádzkové, NetworkProfile (zdroj) a 10 000 (ID udalosti). Po vašom potvrdení s Ok otvorte kartu Požiadavky a vyberte si na Začnite sami ak je k dispozícii ďalšie sieťové pripojenie, správna sieť je vonku. Škoda, ale bohužiaľ: z nejasných dôvodov táto metóda vo Windows 10 už nefunguje a musíme hľadať alternatívu. Viď ďalší tip.

Tip 08: Spúšťací skript

Takže upravujeme našu stratégiu pre zamýšľaný spúšťač. Vyberte si znova Na akcii, ale vyberte tento čas Upravená a kliknite na Nový filter udalostí. Zobrazí sa nové dialógové okno, kde máte kartu XML otvára. Zaškrtnite políčko vedľa Hľadajte ručne, potvrďte Áno a vyplňte presne tento skript:

* [System [(EventID = 10 000)]] a * [EventData [(Data [@ Name = "Name"] = "my_ssid")]]

Je zrejmé, že v tomto skripte nahradíte my_ssid so správnym názvom siete. Zistíte to tak, že umiestnite kurzor myši na ikonu siete na paneli úloh systému Windows. Po zadaní skriptu potvrďte pomocou Ok (2x) a môžete zavrieť okno vlastností.

Nebojte sa otestovať svoju úlohu, napríklad krátkym odpojením sieťového pripojenia (pri káblovom pripojení to jednoducho urobíte odstránením sieťového konektora z počítača).

Tip 09: Alternatíva

Ako vidíte, s plánovačom úloh systému Windows sú možné pokročilé úlohy, ale veci sa rýchlo stávajú zložitými. Keď to bude príliš zložité, šikovnou alternatívou je Z-Cron, ktorý je zadarmo na osobné použitie. Stručne povedané, začnete nasledovne.

Extrahujte stiahnutý súbor zip, nainštalujte nástroj a spustite ho. Ak chcete naplánovať novú úlohu, stlačte tlačidlo Úloha. Nájdete tu obvyklé prísady s mierne odlišnými názvami, ako napr Štítok, popis, program a Parameter. Ideálne pre Z-Cron je, že po kliknutí sa zobrazí zoznam asi stovky preddefinovaných úloh Náradievrátane CopyDir, LockMyPc, Mail, Message, MP3-Play a SendLogFile.

Aj keď v systéme Windows 10 už nie je možné odoslať e-mail na určitú udalosť, môžete tak urobiť prostredníctvom Mail. Logicky musíte najskôr definovať nastavenie poštového servera, urobíte to zo sekcie Program, na karte E-mail.

Na karte Plánovač nastavíte presné časy, v ktorých sa musí úloha vykonať. V porovnaní s plánovačom úloh systému Windows je tu počet typov spúšťačov oveľa obmedzenejší.

Dobré vedieť: ak chcete, aby Z-Cron fungoval, aj keď do systému Windows nie je nikto prihlásený, otvorte túto sekciu Program, prejdite na kartu Štart, začiarknite políčko vedľa Z-Cron ako služba NT a potvrďte pomocou Uložiť.