Preskúmanie

Motorola Moto E6s - Pre chvíle, keď nechcete smartphone

S poradenstvom pri predaji vo výške 99,99 eur neplatíte takmer nič za najnovší lacný smartphone od spoločnosti Motorola. Zariadenie má čo ponúknuť, ale je to tiež najrozumnejšia voľba? Alebo je lepšie zaplatiť za iný model dvojnásobok?

Motorola Moto E6s

MSRP € 99,99

OS OS Android 9

Farby Modrá

Obrazovka 6,1-palcový LCD (1560 x 720)

procesor 2 Ghz oktacore (MediaTek Helio P22)

RAM 2 GB

Skladovanie 32 GB

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 13 a 13 megapixelov (zadný), 5 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15,5 x 7,3 x 0,85 cm

Váha 160 gramov

Iné skener odtlačkov prstov na zadnej strane, micro-USB, nanosim

6 Skóre 60

  • Pros
  • Skladom pre Android
  • Skvelý dizajn
  • Pár aplikácií navyše
  • Dlhá výdrž batérie
  • Negatíva
  • Telefón je pomalý
  • Žiadny certifikát IP
  • Málo pamäti
  • Výkon fotoaparátu

Dizajn telefónu Motorola Moto E6s je dosť jednoduchý. Ale to je v tomto prípade v poriadku, pretože telefón vyzerá veľmi elegantne. Plastový, matný chrbát má efekt studeného prechodu a prechádza z tmavej do svetlej farby. Zadná strana bohužiaľ priťahuje veľa odtlačkov prstov. Problém, ktorý zväčšuje skutočnosť, že je tam umiestnený (inak rýchly) snímač odtlačkov prstov. Tlačidlo napájania vpravo má určité odľahčenie, takže ho ľahko nájdete dotykom.

Predná obrazovka je obklopená hrubými okrajmi. Brada je vôbec zastaraná. Zárez v hornej časti neruší, ako by ste čakali, a neprekáža zážitku. Motorola Moto E6s sa tiež príjemne drží, je robustná a tlačidlá sú ľahko prístupné. Je to jednoduchý a efektívny, trochu datovaný dizajn. Od telefónu, ktorý stojí 100 eur, však nemôžete čakať všetko. Efektívnosť nikdy nezískala ocenenia krásy.

Nie najrýchlejší

Môže byť zrejmé, že s Motorola Moto E6s nedostanete najrýchlejší smartphone. Napriek tomu tu je procesor octacore, ktorý sprevádza 2 GB RAM. Skutočný multitasking nie je pre zariadenie možný. Keď máte otvorených príliš veľa aplikácií, všimnete si, že systém je pomalý. Ak používate naraz jednu alebo dve aplikácie, veľa sa toho nedeje a model E6s spĺňa základné očakávania.

Menej cool je iba 32 GB úložného priestoru. Operačný systém Android z toho už využíva 11 GB, takže na vaše vlastné aplikácie, fotografie a ďalšie súbory zostáva veľmi málo. Po prevedení účtu si všimnete, že pamäť je takmer plná. Niektoré aplikácie musíte niekedy nechať také, aké sú. V opačnom prípade sa musíte ubezpečiť, že máte dobrú službu cloudového úložiska, kde môžete priamo prenášať svoje fotografie a videá.

Našťastie existuje micro-SD karta, pomocou ktorej môžete rozšíriť pamäť až na 256 GB. To je celkom zlepšenie. A skvelá vec je: za to nemusíte nič odovzdávať. Tam, kde iné smartfóny často ponúkajú dual SIM alebo jednu SIM kartu a kartu micro SD, vidíme, že Motorola Moto E6s má miesto pre všetky tri. To spolu so snímačom odtlačkov prstov nie je v tomto cenovom segmente často vôbec vidieť a robí telefón tak o niečo cennejším.

Batéria s kapacitou 3 000 mAh vám zabezpečí ľahký prechod cez deň. Android je energeticky efektívny a zariadenie nerobí čudné veci, čo z neho robí spoľahlivého spoločníka. Nabíjanie je trochu pomalé a môže trvať až tri hodiny, čo však v tomto segmente nie je prekvapujúce. Tiež je pekné vidieť, že má konektor pre slúchadlá. Bohužiaľ sa musíte zaobísť bez kompasu a gyroskopu; to znamená, že napríklad Mapy Google nemôžu predstaviť váš smer pozerania.

Tiež nám chýba čip NFC. Vďaka tomu nemôžete pripojiť zariadenia Bluetooth tak rýchlo a tiež nie je možné uskutočňovať mobilné platby. 6,1-palcová obrazovka s rozlíšením 1560 x 720 má hustotu pixelov 282. To je na lacné zariadenie dosť vysoké. Znamená to, že obrázky napriek tomu vyzerajú primerane ostré. Farby tiež dobre vychádzajú. Obrazovka pri scrollovaní trpí duchmi (zaostávajúcimi snímkami).

Android 9

Na Motorola Moto E6s nájdeme Android 9. Je vždy škoda vidieť, že telefóny majú stále zastaraný softvér (Android 11 vyjde tento rok), no pri tak lacných zariadeniach, ako je tento, by ste nemali čakať nič iné. Našťastie ide o sériovú verziu systému Android, takže nie ste konfrontovaní so zbytočnými doplnkami. Google poskytuje kompletnú sadu aplikácií, samotná Motorola však iba tri. Jedným z nich je aplikácia Facebook.

Softvér ponúka niekoľko gest, ktoré umožňujú rýchlu aktiváciu funkcií. Oznámenia skontrolujete zdvihnutím zariadenia, dvojitým stlačením vypínača aktivujete fotoaparát a pomocou skenera odtlačkov prstov môžete stiahnuť rýchlu ponuku. Zarážajúce je tiež to, že keď je aktivovaná tmavá téma zariadenia, tmavá sivá bude iba rýchla ponuka. Zvyšok rozhrania je stále biely, čo je trochu falošná.

Navigácia v systéme Android je všeobecne pomerne plynulá, nemusíte však očakávať plynulé pohyby. Ako už bolo spomenuté, obrazovka trpí duchmi. Skombinujte to s tým, že systém niekedy koktá a máte skúsenosť, ktorá nie je vždy bezchybná. Skúsenosti to nikdy neprekáža, ale ak máte toto zariadenie na pamäti, musíte to vziať do úvahy. Hardvér jednoducho nepomáha a v tomto prípade je dosť skromný.

Výkon fotoaparátu

Na zadnej strane nájdeme dva fotoaparáty, ktoré majú 13 megapixelov. Nechýba ani hĺbkový snímač s maximálnym rozlíšením 2 megapixely. Moduly fotoaparátu môžu pri fotografovaní spolupracovať a tiež dobre zobraziť hĺbku. Automatické zaostrovanie bohužiaľ nie je príliš rýchle a vyžaduje si svoj čas, takže niektoré momenty s fotografiami už môžu byť preč. A hoci je HDR podporované, rozsah farebného spektra je stále obmedzený.

Aplikácia fotoaparátu je sama o sebe v poriadku, prehľadná a ponúka dostatok funkcií. K dispozícii je integrácia Google Lens (pomocou ktorej sa dozviete viac o vašom prostredí), ako aj detekcia scény AI. Obe časti fungujú dobre a sú voliteľné, takže vám neprekážajte, ak vám to prekáža. Fotografie sa, bohužiaľ, javia trochu rozmazané, najmä pri snímaní vzdialených objektov. Detailné zábery zachytia oveľa viac detailov.

Okrem toho sa zdá, že fotoaparát na Motorola Moto E6s nie vždy dobre zvláda zdroje svetla. Niekedy sa zdá byť mierne preexponovaný, inokedy veľmi tmavý. Ale keď je tma, vidíte, že kamera skutočne bojuje. Nasnímanie obrázka môže niekedy trvať niekoľko sekúnd. Napriek tomu farby na fotografiách a videách vyzerajú často nádherne, aj keď sa detaily stratia, a farebný rozsah preto nie je príliš široký.

Predný fotoaparát má 5 megapixelov a funguje priemerne. Aj keď existuje funkcia HDR, všimneme si, že nie vždy, bohužiaľ, pomôže. Napríklad objektív nedokáže vždy dobre zaobchádzať so zdrojmi svetla a blesk obrazovky v tme, kvôli potrebným selfie, robí málo pre výsledok na fotografii. Telefón sa tiež musí zaobísť bez akejkoľvek formy stabilizácie videa, môžeme však nahrávať v rozlíšení 1080p. Výsledky sa preto výrazne líšia v kvalite.

Chcete si kúpiť Motorola Moto E6s alebo nie?

Za 100 eur si na trhu so smartfónmi môžete urobiť oveľa horšie. Ale za 100 až 150 eur viac to môže byť tiež oveľa, oveľa lepšie. Je preto ťažké odporúčať smartphone. Je málo pracovnej a úložnej pamäte, musíte robiť kompromisy v kvalite fotoaparátu a softvér sa tiež necíti super rýchlo. To sú všetky druhy vecí, ktoré môžete v tomto segmente očakávať, a preto to nemôžeme brať príliš vážne. Mali by ste však vedieť skôr, ako si ho kúpite.

Našťastie existujú aj pozitívne stránky. Získate prístup k sériovému systému Android, niekoľkým ďalším aplikáciám dodávaným od výrobcu a cez celý deň ľahko prejdete na celú batériu. A ak s telefónom toho veľa neurobíte, možno dva. Motorola Moto E6s je určená pre ľudí, ktorí si z núdze berú telefón, pretože musia byť všade prístupní a stále chcú používať niektoré aplikácie, napríklad WhatsApp. Lovci výhodných akcií by mali hľadať alternatívy.