Ako

Čistenie periférií v 3 krokoch

Vaše periférne zariadenia sa rýchlo znečistia. Najmä vaša klávesnica a myš sú zdrojom nečistôt a choroboplodných zárodkov. Klávesnica je zvyčajne špinavšia ako záchodová doska! Ukážeme vám, ako vyčistiť vaše periférie opäť v troch krokoch.

1 - Čistenie klávesnice

Prvým krokom je prevrátenie klávesnice a roztrasenie. Budete prekvapení, koľko špiny môžete vytriasť. Na odstránenie nečistôt je užitočný aj vysávač s kefkou. S vysávačom buďte opatrní, nechcete, aby vo vysávači zmizol kľúč: pomôcť môže kúsok tenkej látky, napríklad pančuchové nohavice, cez hubicu. Tiež musíte byť opatrní pri klávesnici notebooku, výmena je veľmi drahá. Akonáhle hrubá nečistota vyjde, môžete klávesy utrieť utierkou z mikrovlákna, ktorú mierne navlhčíte jemným mydlovým roztokom, napríklad na báze malého množstva prostriedku na umývanie riadu. Zvyšok klávesnice môžete tiež vyčistiť handričkou z mikrovlákna a mydlovou vodou.

2 - Čistenie myši

Myš si určite zaslúži aj vašu pozornosť. Kryt môžete čistiť vlhkou handričkou s mydlovou vodou. Venujte pozornosť aj spodnej časti myši, na kĺzačkách a vedľa nich sa často nachádza špina. Kryt myši sa obvykle skladá z dvoch častí, ktoré majú medzi sebou šev. V tomto šve sa časom hromadia nečistoty vo forme zvyškov kože a iných nečistôt. Spravidla sa medzi trhliny nedostanete handričkou a nie je dobré ho veľmi namočiť v nádeji, že sa nečistoty rozpustia. Môžete sa pokúsiť rozložiť myš, ale niekedy je to ťažké a pod klzákmi sú skryté skrutky. Je lepšie ich neodstraňovať, pretože máte šancu, že ich nevrátite späť úhľadne nalepené. Šikovným trikom je kúsok poskladaného papiera. Vytiahnete to cez drážky, aby ste mohli vytiahnuť napečené nečistoty. Hodia sa tiež špáradlá a vatové tyčinky.

Kľúče von!

Naozaj chcete dôkladne vyčistiť klávesnicu? Na normálnej klávesnici môžete klávesy vysúvať jeden po druhom. Urobte to napríklad pomocou starej bankovej karty. Nepoužívajte kovový skrutkovač, inak by ste poškodili kľúče. Skôr ako začnete, odfoťte svoju klávesnicu, aby ste neskôr vedeli, kam ktorá klávesa patrí. Teraz môžete čistiť klávesy v mydle a tiež sa môžete starať o spodnú dosku klávesnice.

Gombíky by ste mohli umiestniť sami do tácky na príbory vašej umývačky riadu, ale zvoľte umývací program s čo najnižšou teplotou. Klávesy nechajte dôkladne vysušiť a zatlačte ich späť na klávesnicu. Ak máte klávesnicu s klávesnicami podobnými notebooku, je lepšie ich nevyťahovať. Často ich už nemôžete správne držať. Tiež s notebookom je lepšie nevyberať kľúče, je tiež ťažké ich pripevniť.

3 - Čistenie obrazovky

Obrazovka sa rýchlo znečistí prachom a inými nečistotami, napríklad odtlačkami prstov. Je lákavé chytiť čistiaci sprej a obrazovku dobre vyčistiť. Buďte však opatrní, pretože moderné monitory (a televízory) sú veľmi krehké. Nikdy nepoužívajte čistiaci prostriedok určený na okná. Obsahuje rozpúšťadlá, ktoré ovplyvňujú povrchovú úpravu obrazovky. Používanie papierových vreckoviek a kuchynského papiera tiež neprichádza do úvahy: papier obsahuje malé, ostré vlákna, ktoré poškriabú vašu obrazovku a spôsobia, že sa prach ešte rýchlejšie prilepí. Jedinou handričkou, ktorá je povolená v blízkosti obrazovky, je utierka z mikrovlákna. Ak obrazovka nie je veľmi znečistená, môžete ju vyčistiť suchou handričkou. Robte čo najväčšie pohyby prstom zľava doprava a zhora nadol, nečistite ich príliš krúživými pohybmi.

Ak je vaša obrazovka trochu špinavšia, pravdepodobne to nebude fungovať so suchou handričkou. Niektorí výrobcovia monitorov odporúčajú špeciálne spreje na monitor, ktoré sú zvyčajne vyrobené z vody zmiešanej s izopropylalkoholom (skrátene IPA). Existujú aj monitorovacie spreje bez alkoholu, ktoré pozostávajú prevažne z vody. Ostatní výrobcovia monitorov neodporúčajú špeciálne čistiace prostriedky. Na čistenie obrazovky stačí iba voda s trochou čistiaceho prostriedku.

Obrazovku odporúčame čistiť iba vodou. Môžete použiť vodu z vodovodu, ale je lepšie použiť destilovanú alebo demineralizovanú vodu (tiež nazývanú demineralizovaná voda). Nikdy nestriekajte vodu alebo špeciálny čistiaci prostriedok priamo na obrazovku. Potom máte šancu, že vlhkosť narazí na praskliny tam, kam nepatrí. Na utierku z mikrovlákna nasprejujte alebo pokropte trochou vody alebo saponátu saponát a použite ju na čistenie obrazovky. Pred čistením obrazovky ju vypnite. Ak ste obrazovku chvíľu používali, počkajte, kým obrazovka nevychladne.

Špeciálne čistiace prostriedky?

Určite ste si všimli, že v tomto článku priamo neodporúčame špeciálne čistiace prostriedky. Všetko, čo potrebujete na veľké upratovanie, už pravdepodobne máte doma. Jediné, čo od kuchynskej skrinky s čistiacimi prostriedkami potrebujete, je kvapalina na ručné umývanie riadu, pomocou ktorej môžete pripraviť ľahkú mydlovú vodu. Všetky ďalšie čistiace prostriedky pre domácnosť, ako sú čističe skiel, univerzálne čističe, metylalkohol, chlór a tekuté abrazíva, zostávajú pri čistení elektronických zariadení v kuchynskej skrinke.

Všetko, čo takéto prostriedky robia, je leštenie povlakov alebo dokonca rozpúšťanie plastových častí na vašom PC alebo perifériách. Na veľa vecí nepotrebujete ani mydlovú penu, často stačí voda. Demi voda je najvhodnejšia pre vašu obrazovku (a televíziu). Tieto vody sú očistené od nečistôt a suché bez nevzhľadných škvŕn. Demi vodu si môžete kúpiť v drogérii alebo železiarstve, je určená pre žehličky alebo zvlhčovače. Čistíte handričkou a jedinou handričkou, ktorú vám odporúčame, je handrička z mikrovlákna, ktorá sa sama nepoškriabe. Takéto plátno s obrazovkou, televízorom alebo notebookom dostanete často, inak si ich môžete kúpiť na mnohých miestach.