Ako

Tip: Inteligentné vyhľadávanie a nahrádzanie v programe Word

Nemusíme vám hovoriť, že v programe Word môžete vyhľadávať a nahrádzať, aby ste mohli rýchlo vykonať zmeny v dokumente. Čo však veľa ľudí nevie, je, že funkcia Nájsť a nahradiť je oveľa komplexnejšia, ako sa pôvodne myslelo. Mohli by sme ňou naplniť knihu, ale namiesto toho vám dáme dva príklady užitočných trikov Nájsť a nahradiť.

Hľadajte podľa formátu

Predpokladajme, že máte dokument plný textu, v ktorom je potrebné nahradiť niekoľko výrazov. Výrazy by sa však mali nahrádzať iba v texte zvýraznenom červenou farbou, pretože je napríklad potrebné ešte skontrolovať ďalší text. Potom pre vás hľadanie a nahradenie nie je nič, však?

Áno. Wordu môžete povedať, že chcete vyhľadávať iba v texte, ktorý je označený červenou farbou. Kliknite na šípku nadol vedľa lupy vo vyhľadávacom poli (v hornej časti aplikácie Word) a vyberte ikonu Pokročilé vyhľadávanie / tab Nahradiť. Teraz doplňte Vyhľadávanie zadajte slovo alebo slová, ktoré hľadáte, a kliknite úplne dole Vyhľadávanie na Formátovanie.

Vyhľadaním formátovania môžete ľahko filtrovať text.

Tu môžete vybrať všetky druhy prvkov rozloženia. Ideme na farbu a tá sa nachádza dole Štýl písma. Vyberte farbu, ktorú chcete filetovať, a kliknite na Ok. Word bude teraz vyhľadávať iba zadané slová so štýlom formátovania (v tomto prípade farbou), ktorý ste zadali. Naopak, funguje to veľmi dobre aj tým, že v poli označíte farbu Nahradiťcez, môžete dať konkrétnemu slovu v celom dokumente farbu naraz. To vám ušetrí veľa času a práce.

Zástupné znaky

Funkcia Vyhľadávanie a nahradenie veľmi uľahčuje vyhľadávanie podľa slov a dokonca aj viet, ale čo ak chcete vyhľadávať naraz viac viet s rôznym obsahom? Predpokladajme, že máte text, ktorý často obsahuje frázu „Sme zatvorení od pondelka do stredy“ a frázu „Sme zatvorení od piatku do nedele“. Predpokladajme, že táto podmienka už neplatí a spoločnosť / obchod alebo o čomkoľvek hovoríte, je odteraz vždy otvorená, takže chcete tieto vety vymazať. Môžete ich vyhľadávať kúsok po kúsku alebo nájsť a nahradiť najskôr jednu a potom druhú, ale dá sa to urobiť aj oveľa rýchlejšie.

Choďte k oknu pokročilé vyhľadávanie (ako je opísané vyššie) / tab Nahradiť. stlač tlačidlo Viac vľavo dole rozbaľte ďalšie možnosti (pokiaľ už nie sú rozbalené). Zaškrtnite políčko Použiť zástupné znaky. V teréne Vyhľadávanie píšete Sme z * zatvorení. To, čo teraz urobíte, je povedať Wordu všetky vety, ktoré začínajú My sme z a končiť s Zatvorené spadajú do hľadania. Teraz už nič nevyplňujte Nahradiťcez a kliknite Vymeňte všetko, potom sa všetky vybrané vety nenahradia ničím a všetky tieto vety ste skutočne odstránili.

Zástupné znaky vám pomôžu nájsť veľmi konkrétny text.