Preskúmanie

Logitech MX Keys - konečne MX klávesnica

Spoločnosť Logitech predstavila na veľtrhu IFA MX Keys. Myši MX sú už mnoho rokov špičkovými modelmi bezdrôtových myší Logitech s veľkou základňou fanúšikov. Spoločnosť Logitech si myslela, že je čas doplniť túto myš sprievodnou bezdrôtovou klávesnicou. Vyskúšali sme to.

Logitech MX Keys

cena 109 € alebo 119 € s opierkou dlaní

Pripojenie Zjednocujúci USB prijímač (súčasť dodávky) alebo bluetooth

Životnosť batérie 10 dní s osvetlením, 5 mesiacov bez osvetlenia

Podsvietenie Áno

OS Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Webová stránka

Webová stránka www.logitech.com

9 Skóre 90

  • Pros
  • Osvetlené klávesy
  • Príjemný dotyk
  • Dobrá kvalita zostavenia
  • Vynikajúci softvér
  • Negatíva
  • Formát ISO
  • Uhol sklonu nie je nastaviteľný

Klávesnica Logitech MX Keys je krásna klávesnica na pohľad a vyzerá úplne rovnako ako klávesnica Logitech Craft bez otočného gombíka. Asi nie nadarmo, pretože na ten pomerne drahý Craft sa doteraz pozeralo ako na klávesnicu MX. S cenou 109 eur nie je MX Keys lacnejší o menej ako 90 eur. Aj keď je kryt úplne vyrobený z plastu, MX Keys má vynikajúcu kvalitu zostavenia. Klávesnica dostatočne váži a vďaka šiestim gumovým pásikom je stabilná na stole. Farba klávesov MX Keys je kombináciou čiernej a antracitovej. Tieto farby úplne zodpovedajú farbám myší MX Master 3 a MX Master 2S v tmavom variante. Čo sa týka vzhľadu, klávesnica teda dokonale pasuje k myšiam MX Master.

Dôležitou vlastnosťou myší MX je, že sú to prémiové bezdrôtové myši, takže MX Keys je logicky prémiová bezdrôtová klávesnica. Rovnako ako myši MX Master, MX Master 2 a MX Master 3 uvedené na trh súčasne, môžete klávesnicu pripojiť k trom zariadeniam. To je možné cez prijímač Logitech Unifying, ale aj cez Bluetooth. Klávesnica je vhodná pre Windows, Mac, Linux iOS a Android. Príslušné klávesy pohodlne zobrazujú funkcie PC aj Mac. Nemusíte si teda vyberať medzi verziou pre PC alebo Mac. Medzi týmito zariadeniami môžete rýchlo prepínať pomocou tlačidiel. Klávesnica má zabudovanú batériu s dostatkom energie na 10 dní klepania s osvetlením alebo až 5 mesiacov klepania bez osvetlenia. Nabíjanie sa deje cez USB-C port, kábel je súčasťou balenia.

Jemné poklepanie

Klepli sme na dosť textu na MX Keys vrátane tohto článku a môžeme povedať iba jednu vec: MX Keys zaškrtne vznešene. Klávesnica je celkom plochá, čo oceňujeme. Ak dávate prednosť vysokej klávesnici, bohužiaľ neexistujú žiadne vyklopiteľné nohy. Logitech predáva klávesnicu pod názvom MX Keys Plus za 10 eur navyše, a to aj so samostatnou mäkkou opierkou dlaní. Mohli sme to vyskúšať veľmi krátko, ale opierka zápästia bohužiaľ nebola zahrnutá do kontrolnej vzorky.

Klávesy používajú nožnicový mechanizmus, aký sa používa na mnohých notebookoch. Ostrovné kľúče majú dutý zárez, aby ste ľahko našli stred kľúča dotykom. Najdôležitejší je samozrejme útok a trúfame si ho nazvať dokonalým. 1,8 mm cestovné klávesy poskytujú správny odpor a uspokojivé kliknutie. Aj keď sa jedná o bezdrôtovú klávesnicu, klávesy majú podsvietenie, ktoré je možné nastaviť v siedmich úrovniach. Osvetlenie sa automaticky zapína snímačom vzdialenosti, aby sa šetrilo energiou, keď sa vaše ruky priblížia ku klávesnici. Osvetlenie môžete tiež úplne vypnúť pomocou softvéru.

Žiadny plochý návrat

Škoda, že sa holandský Logitech pod menom US International stále drží rozloženia klávesnice ISO, prípadne variantu s veľkým klávesom Enter a malým posunom. Väčšina výrobcov klávesníc v Holandsku používa americký formát ANSI s horizontálnym návratom a veľkým posunom. Okrem klávesov Enter a Shift existuje ešte niekoľko rozdielov v umiestnení špeciálnych znakov. Aj keď oficiálne je formát ISO skutočným holandským formátom, v praxi je formát ANSI najbežnejší u spoločností Logitech a Apple ako dôležitých významných výnimiek. Všetky písmená a značky prízvuku sa samozrejme nachádzajú na klávesnici a môžete klepať úplne dobre, len pre slepých tikerov je ťažké zvyknúť si na iné rozloženie. Najmä ak doma používate iné rozloženie ako v kancelárii, klepanie vám bude pravidelne chýbať.

Rozsiahly softvér

Rovnako ako myši MX, aj vy nastavujete MX Keys pomocou Logitech Options. S týmto nainštalovaným softvérom si môžete nastaviť klávesnicu podľa svojich predstáv. Podľa želania môžete tiež vytvoriť profily pre rôzne programy, ktoré sú užitočné na priradenie rôznych funkcií funkčným klávesám pre každý program.

Funkčné klávesy, ktoré štandardne fungujú v alternatívnom režime so softvérom, poskytujú inú funkciu, kde si môžete vybrať zo všetkých druhov funkcií, ktoré operačný systém ponúka. Môžete tiež spustiť program, priradiť kombináciu klávesov alebo otvoriť súbor. Funkčné klávesy už majú štandardne užitočné funkcie s funkciami pre správu okien a ovládanie médií. Tlačidlá pre zvýšenie a zníženie jasu (pod F1 a F2) však na mnohých systémoch Windows neurobia nič, a môžete ich teda aj tak nastaviť na niečo iné. Samozrejme môžete tiež použiť klasické funkčné klávesy F1 až F12. To je možné v kombinácii s tlačidlom FN, ale z klasických funkcií môžete tiež urobiť štandardnú funkčnosť prostredníctvom softvéru.

Záver

S klávesmi MX Keys chce Logitech uviesť na trh klávesnicu, ktorá bude zodpovedať ich myšiam MX Master. Pokiaľ ide o nás, uspeli sme. Klávesnica má dobrú kvalitu zostavenia a vzhľadovo sa perfektne hodí k myšiam. Pohodlie pri písaní je veľmi dobré. Páči sa nám plochý dizajn, ale vieme si predstaviť, že niektorým ľuďom môže chýbať nastaviteľná noha. Škoda, že sa Logitech drží formátu ISO, ktorý mal byť podľa nás ANSI. Je to menšia chyba na inak vynikajúcej klávesnici.