Ako

13 tipov pre Prieskumníka

Či už chcete vyhľadať dokument, skopírovať niekoľko súborov na USB kľúč alebo spustiť prezentáciu: je pravdepodobné, že na to použijete program Windows Explorer. Tento prehliadač súborov je v systéme Windows už mnoho rokov, ale medzitým zaznamenal určité zmeny a rozšírenia. Vďaka mnohým tipom a trikom v tomto článku môžete z tohto prieskumníka vyťažiť ešte viac.

Tip 01: Skratky

Možno najrýchlejší spôsob použitia Prieskumníka Windows je pomocou klávesnice. Predpokladom je samozrejme to, aby ste dobre pochopili najdôležitejšie kombinácie klávesov. Prehľad dvadsiatich najužitočnejších skratiek programu Explorer.

Kláves Windows + E spustite Prieskumník (prieskumník súborov);

Klávesa Windows + šípka presuňte okno Prieskumníka na ľubovoľnú časť obrazovky;

Kláves Alt zobraziť klávesy s písmenami, pomocou ktorých môžete začínať určité časti;

Alt + šípka doprava krok v navigácii;

Alt + šípka doľava krok späť v navigácii;

Alt + šípka hore prejdite do nadradeného priečinka;

Alt + D prejdite na panel s adresou;

Alt + P otvorte alebo zatvorte okno ukážky;

Alt + Enter otvorte okno vlastností vybranej položky;

Tabulátor alebo F6 prechádzať medzi rôznymi časťami rozhrania okna Prieskumníka;

Ctrl + F1 rozvinúť alebo minimalizovať pásku;

F2 zmeniť názov vybranej položky;

F3 prejdite do vyhľadávacieho poľa;

F4 otvorte rozbaľovaciu ponuku panela s adresou;

Shift + F10 otvorte kontextové menu vybranej položky;

F11 prepínať medzi režimom okna a celou obrazovkou;

Ctrl + N otvoriť nové okno Prieskumníka (s otvoreným rovnakým priečinkom);

Ctrl + Shift + N vytvorte nový podpriečinok v aktuálnom priečinku;

Ctrl + W zatvorte aktuálne okno;

Ctrl + Z vrátiť predchádzajúcu akciu.

Tip 02: Zobrazenie priečinka

Chcete, aby sa obsah priečinkov zobrazoval vždy rovnako? Čo môže. Ako príklad si vezmeme priečinok s fotografickými súbormi. Prejdite do takéhoto priečinka a otvorte ponuku Socha na páse s nástrojmi Prieskumník. V sekcii Rozloženie vyberiete napr (Extra) Veľké ikony, po ktorom vstúpite do rubriky Aktuálne zobrazenie môže definovať kritériá triedenia aj zoskupovania, Vzostupne alebo Zostupne. Ak požadované kritériá nie sú v štandardnom zozname, kliknite na Vyberte stĺpce. Potom bude k dispozícii množstvo položiek, vrátane celého radu metaznačiek, ako sú napríklad údaje exif vo fotografických súboroch a všetky druhy zvukových značiek. Tieto musia byť samozrejme obsiahnuté vo vašich súboroch, aby to Explorer mohol zohľadniť. Stĺpce, ktoré tu vyberiete, sa automaticky zobrazia, keď idete na zobrazenie Detaily vybrať.

Chcete použiť zobrazenie, ktoré ste nastavili pre aktuálny priečinok, ako predvolené pre všetky priečinky? Potom kliknite na Možnosti / Displej, Stlačte tlačidlo Použiť na priečinky a potvrďte pomocou Áno. Cez tlačidlo Obnovte priečinky vrátite sa do štandardnej situácie.

Tip 03: Rýchly panel s nástrojmi

Rovnako ako v prípade iných programov spoločnosti Microsoft, vrátane aplikácií z balíka Office, aj páska prehľadávača obsahuje mini panel s nástrojmi Rýchly prístup (nezamieňať s časťou Rýchly prístup, pozri tip 6). V predvolenom nastavení ho nájdete v úplnej hornej časti obrazovky, stále nad ponukami Súbor, Štart, Zdieľať a Zobraziť. V predvolenom nastavení tu nájdete iba dve tlačidlá: jedno na vyžiadanie vlastností a druhé na vytvorenie nového priečinka. Cez malú šípku nájdete ďalšie štyri možnosti. Do tejto miestnej ponuky však môžete pridať množstvo ďalších možností z Prieskumníka. Otvorte jedno z ponúk na páse s nástrojmi a kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľnú možnosť. V kontextovej ponuke väčšiny možností uvidíte Pridať na panel s nástrojmi Rýchly prístup stáť. Hneď ako na toto kliknete, príslušná možnosť sa pridá ako tlačidlo na panel s nástrojmi Rýchly prístup. Môžete ich odstrániť kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu na paneli nástrojov a výberom možnosti Odstrániť z panela s nástrojmi Rýchly prístup.

Často používané akcie môžete umiestniť na panel s nástrojmi Rýchly prístup

Tip 04: Správa fotografií

Pás sa prispôsobí podľa súborov, ktoré vyberiete. Ak otvoríte priečinok so súbormi fotografií a kliknete na obrázok, vedľa obrázka sa zrazu zobrazí ďalšia ponuka: Spravovať. Z tohto menu môžete teraz bez námahy robiť vybrané fotografie Otočiť proti smeru hodinových ručičiek alebo Otočiť po smere hodinových ručičiek, ale tiež Použiť ako pozadie pre váš desktop. K dispozícii je tiež tlačidlo Prezentácia ktorá zobrazí všetky fotografie v priečinku vo forme prezentácie. Pravým tlačidlom myši kliknite na prezentáciu, aby ste zvýšili alebo znížili rýchlosť. Ak kliknete na súbor MP3, zobrazí sa ďalšia ponuka hrať, ktorá poskytuje možnosti na prehranie skladby alebo jej pridanie do zoznamu skladieb.

Nesprávne miniatúry

V určitom okamihu sa vaše miniatúry obrázkov (alebo tiež ikony skratiek) už nemusia zobrazovať správne. Pokúste sa tento problém vyriešiť najskôr zabudovaným čistením disku. Hľadať Vyčistenie disku v ponuke Štart systému Windows a aspoň vedľa neho začiarknuť políčko Miniatúry. Ak to takto nefunguje, stiahnite si nástroj Thumbnail & Icon Cache Rebuilder, začiarknite políčko Odstráňte medzipamäť miniatúr - prípadne aj s Odstrániť ikonu Cache - a stlačte tlačidlo Prestavať. Potom reštartujte počítač.

Tip 05: Užitočné fakty

Často musíte z priečinka vybrať niekoľko konkrétnych súborov, aby ste s ním mohli vykonať nejakú akciu? Potom je to také ľahké, že začiarkavacie políčko majú všetky súbory v Prieskumníkovi. Už nemusíte klikať a súčasne držať kláves Shift alebo Ctrl. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku Socha a zaradiť do kategórie vyhliadka/skryť znak začiarknutia Začiarkavacie políčka pri položkách.

Ak máte v počítači alebo notebooku čítačku kariet a zdá sa vám nepríjemné, že sa prázdne disky tejto jednotky zobrazujú aj v prehľadávači, prejdite do ponuky Zobraziť / Možnosti, otvorte kartu Displej a vedľa neho začiarknite políčko Skryť prázdne disky. Tu tiež nájdete túto možnosť Otvorte okná priečinkov v samostatnom procese On. Vyžaduje to trochu viac pamäte, ale zabráni sa tomu, aby sa všetky okná Prieskumníka zatvorili v nepravdepodobnom prípade zrútenia Prieskumníka.

Môžete pridať priečinky, aby ste ich v budúcnosti mali otvorené jediným kliknutím

Tip 06: Rýchly prístup

Panel nástrojov Rýchly prístup sme už diskutovali v tipe 3, ale v Prieskumníkovi nájdeme aj sekciu s rovnakým názvom: nájdete ju na samom vrchu Navigačná tabla. Tu nájdete pevné časti ako Desktop, K stiahnutiu, Dokumenty a Obrázky. Môžete tiež pridať ďalšie priečinky, aby ste ich v budúcnosti mohli otvoriť jedným kliknutím. V Prieskumníkovi prejdite do priečinka, ktorý chcete pridať do sekcie Rýchly prístup, kliknite pravým tlačidlom myši na tento priečinok a vyberte Pripnúť na rýchly prístup. Môžete ho samozrejme tiež odstrániť prostredníctvom Odstrániť z rýchleho prístupu.

Prehľad priečinkov, ktoré často navštevujete, nájdete v ponuke Súbor v pravom paneli Často navštevované miesta. A pre tých, ktorým chýbajú knižnice zo systému Windows 7, je možné ich získať späť takto: otvorte ponuku Socha, kliknite na tlačidlo vľavo Navigačná tabla a vyberte Zobraziť knižnice.