Ako

15 tipov pre váš inteligentný termostat

Inteligentný termostat je momentálne v centre pozornosti. Jeden inteligentný termostat zatiaľ nie je druhý. Spoznajte rozdiely v možnostiach, aby ste si mohli zvoliť ten najlepší termostat pre vás. Diskutujeme o trochu väčších značkách inteligentných termostatov.

01 Náklady na predplatné

Pri kúpe inteligentného termostatu venujte pozornosť tomu, či za jeho používanie musíte platiť predplatné. To nie je prípad väčšiny inteligentných termostatov, ale niekedy je to prostredníctvom energetickej spoločnosti. Napríklad za používanie Eneco's Toon zaplatíte 3,50 eura mesačne. Za Annu z Holandskej energetickej spoločnosti platíte 3,99 eura mesačne. Toto predplatné mimochodom neplatí, ak kupujete Annu osobitne od výrobcu. Eneco's Toon bude k dispozícii zákazníkom non-Eneco aj v priebehu tohto roka, takže mesačné predplatné zostáva nevyhnutné.

02 Získate to zadarmo?

Niektoré inteligentné termostaty môžete získať podstatne lacnejšie alebo dokonca zadarmo v kombinácii s (dlhodobou) energetickou zmluvou. Napríklad Essent dáva Nest Nest so zmluvnou dobou päť rokov, zľavu so zmluvnou dobou tri roky alebo vlastný E-termostat zadarmo so zmluvnou dobou tri roky. Eneco dáva Tone zadarmo so štvorročnou zmluvou. Anna z Holandskej energetickej spoločnosti je dokonca zadarmo, okrem predplatného 3,99 eur mesačne. Zvyčajne platíte náklady na inštaláciu. Annu si môžete kúpiť aj samostatne za 249 eur bez mesačných nákladov na predplatné. Hniezdo je možné kúpiť samostatne za 219 eur.

03 Mobilné aplikácie

Smartfón má takmer každý a veríme, že aplikácia je nevyhnutná pre to, čo nazývame inteligentný termostat. Aplikácia umožňuje veľkú časť inteligentných funkcií. Teplotu môžete nastaviť a regulovať kdekoľvek. Štruktúra aplikácií od rôznych výrobcov je veľmi podobná. Na hlavnej obrazovke uvidíte na svojej stene niečo podobné ako fyzický termostat, pomocou ktorého môžete regulovať teplotu. Okrem toho môžete program hodín zvyčajne zobraziť a upraviť prostredníctvom aplikácie. Ovládanie aplikácie má dôležitú súčasť šetriacu energiu: ak ste zabudli, môžete vonku vypnúť kúrenie.

04 Detekcia prítomnosti

Veľkou výhodou inteligentných termostatov je prísľub, že vaša spotreba energie klesne. Táto úspora musí pochádzať zo skutočnosti, že kúrenie nie je nikdy zapnuté pre nič za nič. Je to čiastočne možné, pretože kúrenie môžete ovládať odkiaľkoľvek prostredníctvom svojho smartphonu, ale väčšina termostatov tiež zisťuje, či ste doma. Ak nie ste doma, termostat prepne na energeticky efektívny stehovací program. Termostat Essents E, Nest a Anna obsahujú snímač prítomnosti. Hniezdo a Anna tiež idú o krok ďalej a pomocou detekcie prítomnosti si sami zostavujú a upravujú hodinový program.