Ako

Ako si vyrobiť živú záchrannú palicu

Váš systém Windows 10 (so všetkými údajmi) na kolená niekedy nestačí: poškodený bootovací sektor, vírusová infekcia, nesprávne formátovanie alebo zabudnuté heslo. Panika je potom zlým poradcom. Lepšia stratégia je použitie živej záchrannej palice s Hirenovým BootCD. Ako si taký USB kľúč vyrobíte a čo s ním môžete robiť?

Samotný systém Windows obsahuje záchranné prostredie (Windows RE alebo prostredie na obnovenie), ale pri niektorých problémoch tiež zaostáva alebo nemôžete pracovať. V takom prípade môže lodné médium s rozsiahlym arzenálom analýz a pomocnými nástrojmi stále priniesť úľavu. Hiren's BootCD je taký živý USB kľúč. Každý, kto s takýmito nástrojmi nejaký čas pracuje, pravdepodobne pozná Hirenov BootCD (v skratke HBCD) ako prostredie Linuxu s množstvom nelegálnych nástrojov. Tvorcovia však pred niekoľkými mesiacmi zmenili kurz. Všetky aplikácie sú prehľadne legálne a distribúcia už nie je založená na systéme Linux, ale na odizolovanej verzii systému Windows 10 (Windows Preinstallation Environment). Odtiaľ pochádza aj názov HBCD-PE. Používatelia systému Windows sa budú cítiť ako doma.

Zavádzacie médium zvládne staršie systémy bios aj uefi a je spokojné s 2 GB vnútornej pamäte. Môžete sa pripojiť k sieti alebo internetu pomocou kábla aj cez WiFi.

01 Stiahnutie

Rovnako ako väčšina bootovacích médií, aj vy môžete virtualizovať HBCD-PE, napríklad pomocou Oracle VM VirtualBox (www.virtualbox.org), ale to je málo užitočné, ak sa skutočne pokúsite oživiť fyzický systém. Ukážeme vám preto, ako nainštalovať HBCD-PE na USB kľúč.

Najskôr budete samozrejme potrebovať súbor s obrazom disku HBCD-PE (www.hirensbootcd.org/download). Nezabudnite, že musíte prejsť nadol a kliknúť na samotný názov súboru (HBCD_PE_x64.iso). Prečítajte si prehľad dodávaného softvéru na tejto webovej stránke.

Potrebujete tiež nástroj na prevod súboru ISO na bootovaciu jednotku. Radi na to používame Rufus (//rufus.ie), najmä preto, že Rufus dokáže kompilovať médiá, ktoré sú vhodné pre systémy bios aj uefi. Môžete si tiež stiahnuť prenosnú verziu.

02 Inštalácia

Uistite sa, že je v počítači (prázdny) kľúč USB s najmenej 4 GB úložného priestoru, a spustite program Rufus. V rozbaľovacej ponuke na adrese Zariadenie vyberte správny USB kľúč. Včela Výber pri spustení vyberáš si Obrázok disku alebo ISO (výber) a cez tlačidlo Vyberám odkaz na práve stiahnutý iso súbor.

Teraz musíte venovať pozornosť: ak plánujete používať USB kľúč v systéme UEFI, vyberte možnosť vo formáte Partition. GPT a s Cieľový systém vyberte svoju UEFI (bez CSM). Pokiaľ sa to však týka (možno trochu staršieho) systému bios, potom si vyberiete resp MBR a BIOS (alebo UEFI-CSM). Možnosti Systém súborov a Veľkosť klastra dynamicky sa prispôsobte svojim voľbám, a preto je najlepšie nechať ich nedotknuté.

Ak si nie ste istí, o aký cieľový systém sa jedná, môžete v prípade potreby vyskúšať obidve za sebou. Vytvorenie takejto tyčinky koniec koncov trvá len asi minútu. Alebo otvoríte aplikáciu Systémové informácie v cieľovom systéme Windows, ak to ešte chce zaviesť. V sekcii Prehľad systému stojí vedľa Režim BIOS alebo Zastarané (ak je to starší bios) alebo UEFI.

Ak ste vždy osobou, ktorá ponúka pomoc v kruhu vašich známych, môžete mať samozrejme vždy po ruke dve tyčinky HBCD: jednu pre bios a jednu pre uefi.

Multiboot

HBCD je dosť flexibilný, ale možno by ste chceli, aby boli na rovnakom páse umiestnené aj iné živé distribúcie (pozri tiež rámček „Alternatívy“). S bezplatným a prenosným nástrojom Váš univerzálny inštalátor viacerých bootov, skrátene YUMI (www.tiny.cc/yumiboot), môžete zostaviť bootovateľnú hokejku s rôznymi distribúciami. Pri spustení sa zobrazí ponuka, z ktorej vyberiete požadované rozdelenie. Potom môžete označiť ďalšie distribúcie.

Ak však máte systém UEFI, musíte pracovať s YUMI UEFI, ale táto verzia bohužiaľ ešte nie je úplne v poriadku.

03 Spustenie

Stick je teraz v podstate pripravený na použitie, ale pravdepodobne ešte nebolo správne nastavené jazykové a klávesové rozloženie. Najlepšie je teda najskôr sa dohodnúť. V Prieskumníkovi Windows prejdite do koreňového priečinka Stick. Tu kliknete pravým tlačidlom myši na súbor HBCD_PE.ini a vyberte svoju Otvoriť pomocou / Poznámkový blok. Nájdite riadok s // holandčina alebo s // belgický (obdobie), podľa toho, či žijete v Holandsku alebo Flámsku, a odstráňte dve lomítka (//) na nasledujúcom riadku. Registrujte svoje zmeny prostredníctvom Uloženie súboru.

Ale samozrejme tiež chcete veci skutočne vyskúšať. Vložte USB kľúč do zamýšľaného systému a naštartujte zariadenie. V závislosti na vašom systéme bude pravdepodobne potrebné stlačiť a podržať funkčné tlačidlo krátko po zapnutí, aby ste sa dostali do špeciálnej bootovacej ponuky. V mnohých prípadoch je to F12, ale môže to byť napríklad aj F8 alebo Esc. Za normálnych okolností táto ponuka obsahuje položku, ktorá sa týka vášho USB kľúča, ako napr Úložné zariadenie USB.

Vyberte toto bootovacie médium a ak všetko pôjde dobre, známe prostredie Windows HBCD-PE sa objaví o niečo neskôr. Mimochodom, kto si myslí, že našiel spôsob, ako odteraz bezplatne používať Windows: jedná sa o obmedzené prostredie (WinPE), ktoré sa tiež bez ďalších reštartov každých 72 hodín reštartuje.

Sieť

Môže byť samozrejme užitočné tiež pristupovať k ďalším počítačom vo vašej sieti z prostredia Hiren's BootCD-PE a určite mať prístup k internetu, napríklad sťahovať aktuálne antivírusové databázy. Ak nemáte sieťové pripojenie, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu siete na systémovej lište systému Windows a vyberte ikonu Zobraziť hlavné GUI. Skončíte v okne nastavení nástroja PE Network Manager. Tu otvorte kartu Vlastnosti a vyberte (najlepšie drôtové) sieťové pripojenie z rozbaľovacej ponuky v hornej časti. Potom otvorte záložku Nastavenia IP a kliknite na Získajte adresu IP automaticky. Potom krátko podržte ukazovateľ myši nad ikonou siete: tu si teraz môžete prečítať adresu IP, adresu predvolenej brány a adresu servera DNS. Môžete ich tiež zadať sami. V takom prípade stlačte tlačidlo Použite statickú adresu IP. Ak sa ukáže, že niektoré pripojenia sú blokované, skontrolujte kartu POŽARNE dvere a stlačte tlačidlo tu Prestaň. Svoje voľby potvrďte pomocou Ok.

04 Obnova dát

Predpokladajme, že máte problémy so systémom, ktorý sa už nechce reštartovať, aby ste už nemali prístup k svojim údajom. Potom HBCD-PE tyč ponúka východisko. Keď spustíte program Explorer z tohto prostredia WinPE, budete mať stále prístup k svojim súborom a môžete ich kopírovať napríklad na samotný disk Stick alebo na inú jednotku USB.

Ak stále chcete reštartovať systém, ale máte iba jeden oddiel a omylom ste tam vymazali súbory, nie je dobrý nápad nainštalovať si na tento oddiel nástroj na obnovu dát. Mohlo by to len prepísať prehľadané súbory.

Našťastie má HBCD-PE niekoľko nástrojov na obnovu dát. Nájdete ho cez Všetky programy / Nástroje pevného disku / Obnova dát.

Medzi tie lepšie patrí jednoznačne Recuva. Spustite to a sprievodcovi dajte jasne najavo, o ktoré typy súborov máte záujem (môžete tiež Všetky súbory vyberte) a ktorú jednotku by mal nástroj vyhľadať. Na začiatku ponecháte začiarknutie Povoliť rozšírené skenovanie preč a okamžite stlačte tlačidlo Štart. Ak to nefunguje, môžete tento časovo náročný postup skenovania aktivovať aj potom. Po chvíli sa zobrazí zoznam súborov, ktoré je možné obnoviť. Stĺpec Postavenie označuje šancu na úspešné zotavenie, Nenapraviteľné do Vynikajúci. Zaškrtnite políčko vedľa hľadaných súborov, kliknite na Načítať a vyberte na to iné externé médium.

05 Obnova hesla

Nie je to také chytré, ale môže sa to stať každému: zabudli ste heslo (správcu) vašej inštalácie systému Windows. HBCD-PE tiež vie, čo s tým robiť.

Ísť do Všetky programy / Zabezpečenie / Heslá a kliknite na NT Upraviť heslo. Včela Cesta k SAM súbor, do ktorého odkazujete priečinok pomocou tlačidla s tromi bodkami (...) \ Windows \ System32 \ Config na disku so zamýšľanou inštaláciou systému Windows a tam ho otvorte SAMspis. Včela Zoznam používateľov potom sa zobrazia názvy zodpovedajúcich účtov Windows. Vyberte požadovaný účet, kliknite na Zmeniť heslo, nechajte obidve Nové heslo ako Overiť vyprázdnite a potvrďte pomocou Ok a s Uložiť zmeny. Stlačte Východ, ukončite program WinPE a spustite bežnú inštaláciu systému Windows.

Mali by ste tam byť schopní prihlásiť sa s predtým vybraným účtom bez hesla.

Alternatívy

HBCD samozrejme nie je jedinou živou distribúciou zameranou na riešenie problémov a obnovu dát. Napríklad existuje aj upravený program Win10PEx64 od spoločnosti Bob.Omb (www.tiny.cc/bombs), ktorý je tiež založený na WinPE a obsahuje veľa užitočného softvéru. Inštalácia je o niečo náročnejšia a už sa ďalej nevyvíja.

Takmer všetky ostatné distribúcie sú založené na systéme Linux. Väčšina sa nepochybne ponúka v grafickej ploche. To je napríklad prípad populárneho SystemRescueCD (www.system-rescue-cd.org), kde môžete použiť príkaz startx dosiahne desktopové prostredie. SystemRescueCD obsahuje všetky druhy užitočných systémových nástrojov, vrátane niektorých prehľadávačov súborov, ktoré umožňujú obnovu dátových súborov, ako aj správcu oblastí (GParted) a opravcu (TestDisk).

Ďalej je k dispozícii aj niekoľko živých distribúcií, ktoré sú špeciálne určené na detekciu a odstránenie vírusov a škodlivého softvéru. Aktuálny prehľad nájdete na www.tiny.cc/bestrescue.

06 Obnova systému

Boli ste schopní zabezpečiť všetky dáta, ale teraz stále máte odmietajúcu inštaláciu systému Windows a bolo by samozrejme pekné, aby to znova fungovalo. Je pravdepodobné, že uspejete s programom Lazesoft Windows Recovery, ktorý nájdete cez Všetky programy / Obnova systému Windows.

Ihneď po štarte označte problematickú inštaláciu systému Windows alebo v prípade potreby disk Windows a potvrďte pomocou Ok. Teraz sa zobrazí okno s niekoľkými kartami, pričom každá karta obsahuje niekoľko nástrojov na obnovenie. Je pravda, že nie je také ľahké zistiť, ktorý nástroj je pre vašu situáciu najlepší. Odporúčame vám pozorne si prečítať popisy a v prípade potreby si vygoogliť ďalšie informácie. Pokiaľ je to možné, najskôr urobte úplnú zálohu daného disku (oddielu). Nástroje na to nájdete na Všetky programy / Nástroje pevného disku / Zobrazovanie.

Je pekné, že najradikálnejšie nástroje z programu Lazesoft Windows Recovery majú a Vrátenie späťgombík, ktorým môžete veci zvrátiť. To platí napr Oprava jedným kliknutím, ktoré by mali byť schopné vyriešiť všetky druhy problémov so spustením po jednoduchom stlačení tlačidla, napríklad keď ste videli niečo viac ako čiernu obrazovku s blikajúcim kurzorom.

07 Detekcia malvéru

Vo svojom systéme musíte mať nainštalovaný najnovší antivírusový nástroj, ale malware môže stále prechádzať medzi trhlinami. Ak skutočne máte podozrenie na malvérovú infekciu, je najlepšie spustiť systém v čistom prostredí pomocou nástroja HBCD-PE.

Otvorené Všetky programy / Zabezpečenie / AntiVirus. Nájdete tu dva rôzne antivírusové nástroje: Malwarebytes Anti-Malware a ESET Online skener.

Začneme prvým. Ihneď po spustení kliknite na Verzia databázy na Aktualizácia. Ďalej otvárate Nastavenia / Všeobecné nastavenia a nastavte preferovaný jazyk, napríklad Holandsky. Včela Vylúčenia malvéru môžete voliteľne určiť umiestnenia, ktoré by Malwarebytes mali pri skenovaní ignorovať.

Cez časť Skenovať. Ak ste tu Vlastné skenovanie môžete kliknúť na tlačidlo Nastaviť skenovanie presne určiť, kde má nástroj hľadať malvér. Vyberte tu aspoň disk (alebo disky), na ktorom sú nainštalované Windows a vaše programy. Svoje voľby potvrďte pomocou Skenovanie teraz.

Podobne funguje aj ďalší antivírusový program, ESET Online. Prevádzka obidvoch za sebou nie je nijako škodlivá. Veď to, čo niekto prehliadne, môže iný zistiť. To je napríklad prípad (inak úplne neškodného) testovacieho vírusu EICAR, ktorý si môžete stiahnuť z www.tiny.cc/eicar. ESET ho koniec koncov rozpozná ako malware, zatiaľ čo Malwarebytes ho s radosťou ignoruje.

08 Vlastné náradie

Program Hiren’s BootCD ponúka množstvo rôznych nástrojov. Môžeme si však predstaviť, že chcete použiť iné programy obnovy, ktoré nie sú štandardne zahrnuté v HBCD-PE. V poli „Multiboot“ vám povieme, ako získať viac živých prostredí na rovnakom USB kľúči, ale na USB kľúči je tiež možné spustiť všetky druhy prenosných nástrojov z prostredia HBCD-PE. Integrácia týchto nástrojov do desktopového prostredia ako klávesových skratiek je tiež možná, ale nedáva to zmysel, pretože zmiznú po reštarte.

Pokiaľ ide o prenosné nástroje, inšpiráciu nájdete na stránke http://portableapps.com/apps, rozsiahlej zbierke približne 400 aplikácií.

Predpokladajme, že ste zaujali prehliadač súborov Q-Dir Portable. Potom stiahnite zodpovedajúci súbor .paf.exe do ľubovoľného počítača a spustite ho dvojitým kliknutím. Potvrďte pomocou Ďalší a s dohoda a odkazovať sa na Listy do koreňového priečinka na vašej HBCD-PE jednotke. Priečinok \Q-DirPrenosné vytvorené. Potvrďte pomocou inštalovať a s Dokončené. Keď naštartujete z tohto USB kľúča iný systém, stačí spustiť program Explorer a súbor exe v priečinku \ Q-DirPortable Ktoré sa majú vykonať. O chvíľu neskôr sú na vašej obrazovke štyri okná Q-Dir.