Blog

Čo je bluetooth 5.0 a čo s ním môžete robiť?

Moderné smartfóny, od iPhone 8 a iPhone X až po Samsung Galaxy S8, podporujú Bluetooth 5.0. Oproti predchodcovi 4.2 boli urobené určité vylepšenia. Vymenujeme, ktoré to sú.

Najskôr by ste mali vedieť, že aby ste mohli využívať vylepšenia, musí nielen váš telefón, ale aj vaše príslušenstvo podporovať bluetooth 5.0. Napríklad AirPods od spoločnosti Apple stále používajú iba bluetooth 4.2. Ak vaše príslušenstvo nepodporuje najnovší štandard Bluetooth, môžete ho samozrejme naďalej používať s najnovšími telefónmi.

Už pri zavedení Bluetooth 4.0 sa reagovalo na výrazné zníženie energetickej náročnosti zariadení pomocou režimu Bluetooth Low Energy. Teoreticky to umožnilo slúchadlám alebo nositeľným doplnkom vydržať dlhšie, než ste ich museli znova vložiť do nabíjačky.

V praxi veľa periférií nefungovalo v režime Bluetooth Low Energy, takže ste boli stále závislí od klasického štandardu Bluetooth.

S bluetooth 5.0 všetky zvukové zariadenia automaticky podporujú možnosť Bluetooth Low Energy, takže príslušenstvo okamžite spotrebuje menej energie, a preto vydrží dlhšie.

Duálny zvuk

Nová funkcia duálneho zvuku tiež umožňuje prehrávať hudbu cez dva rôzne reproduktory Bluetooth namiesto jedného. Týmto spôsobom poskytnete svojej obľúbenej hudbe viac miestností. To tiež umožňuje pripojiť dve slúchadlá k jednému telefónu, aby ste mohli počúvať svoje obľúbené skladby spoločne.

Nemá váš priateľ alebo priateľka tak rád váš vkus v hudbe? Je dokonca možné prepojiť tieto dve slúchadlá s rôznymi zdrojmi zvuku. Obaja počúvate inú skladbu súčasne a každú z nich máte vlastné slúchadlá. A to všetko na rovnakom telefóne. Túto možnosť zatiaľ nájdete iba na Samsung Galaxy S8, bude však otázkou času, kedy to ostatné zariadenia podporia.

Rýchlosť a dojazd

Jednou z najdôležitejších zmien bluetooth 5.0 je pravdepodobne vylepšená rýchlosť a dosah. Pri starších verziách Bluetooth máte dosah približne 10 metrov a pri najnovšej verzii je to 40 metrov. Takže si môžete ľahko nechať telefón v dome, keď si na záhrade vychutnávate hudbu z bezdrôtového reproduktora.

Čo sa týka rýchlosti, bluetooth 5.0 je údajne dvakrát rýchlejší ako staršie verzie. V praxi to znamená, že sa k príslušenstvu môžete pripojiť rýchlejšie a tiež môžete rýchlejšie posielať súbory cez bluetooth. Ale tu platí tiež: vaše príslušenstvo musí podporovať súčasný štandard.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found