Ako

Týmto spôsobom použijete Chromebook ako náhradu notebooku

Chromebooky sú super šikovné notebooky, pretože sa rýchlo bootujú a majú dlhú výdrž batérie. Chrome OS je ale samozrejme dosť obmedzený svojim webovým prístupom. Stále je možné Chromebook použiť ako alternatívu k notebooku so systémom Windows. Koniec koncov, v dnešnej dobe môžete v Chrome OS spúšťať aj aplikácie pre Android a programy pre Linux. Získate tak prístup k širokej škále softvéru pre všetky druhy úloh na Chromebooku.

Chrome OS je určený ako operačný systém pre tých, ktorí pracujú hlavne v cloude (Google). Gmail, Kalendár Google, Dokumenty Google, to všetko je bezproblémovo integrované do systému Chrome OS. Iné cloudové služby, ktoré ste zvyknutí používať v systéme Windows, však na vašom Chromebooku dokonale fungujú, napríklad Office 365, verzia prehliadača Microsoft Office. Ak už v systéme Windows pracujete hlavne s cloudovými službami, Chromebook môže váš notebook so systémom Windows určite nahradiť.

Môžete však tiež použiť veľa softvéru pod Windows, ktorý nebeží v cloude, alebo môžete uprednostniť tradičné verzie Wordu, Excelu atď., Namiesto cloudových verzií, ktoré Microsoft presadzuje. Našťastie je to všetko možné, pretože Chrome OS dokáže spúšťať aj aplikácie pre Android a programy pre Linux.

01 Podpora Androidu na vašom Chromebooku

Najprv musíte vedieť, či váš Chromebook podporuje Android. Google vedie zoznam kompatibilných zariadení. Tu tiež môžete zistiť, či je podpora v stabilnom kanáli systému Chrome OS, v kanáli beta alebo iba plánovaná. Ak je to potrebné, musíte inovovať Chrome OS: pozrite si políčko „Inovujte Chrome OS“.

02 Povolenie aplikácií pre Android

Ak viete, že váš Chromebook túto podporu podporuje, jednoducho povoľte možnosť spúšťať aplikácie pre Android. Kliknite na hodiny v pravom dolnom rohu systému Chrome OS a potom v ponuke, ktorá sa zobrazí na ikone ozubeného kolieska (nastavenie).

Na table nastavení kliknite na kategóriu Obchod Google Play vľavo a na ráme Obchod Google Play ktorý sa objaví na Prepnúť. Ak je to potrebné, skontrolujte, či sú dáta vašej aplikácie zálohované na Disk Google a aplikácie s povoleným umiestnením majú prístup k vašej polohe, a kliknutím prijmite zmluvné podmienky súhlasiť. Potom Chrome OS nainštaluje službu Google Play, po ktorej uvidíte Obchod Play.

Inovujte Chrome OS

Možno budete musieť prepnúť Chrome OS zo stabilného kanála na beta alebo vývojový kanál, aby ste vo svojom Chromebooku získali podporu pre aplikácie pre Android alebo programy pre Linux. Ak chcete prepnúť, otvorte nastavenia, kliknite na tri vodorovné čiary vľavo hore a kliknite na dolnú časť zobrazeného bočného panela Informácie o systéme Chrome OS / Podrobné informácie o zostavení. kliknite na Zmeniť kanál a vyber si Beta alebo Vývojár - nestabilný. Váš Chromebook potom okamžite dostane aktualizáciu na novší kanál. To bude chvíľu trvať. Neskôr sa môžete kedykoľvek prepnúť na menej experimentálny kanál, ale pozor: Google resetuje celý operačný systém a vymaže všetky vaše uložené dáta!

03 Inštalácia aplikácií pre Android

Odteraz máte prístup k mnohým aplikáciám pre Android, ktoré si môžete ľahko nainštalovať prostredníctvom Obchodu Play. Poznámka: Nie všetky aplikácie pre Android fungujú v systéme Chrome OS a niektoré aplikácie fungujú iba na konkrétnych modeloch Chromebookov. Ak si teda nemôžete nainštalovať aplikáciu, je to dôvod.

V Google Play môžete tiež pod, ako ste zvyknutí v Androide Moje aplikácie a hry aktualizujte svoje aplikácie. Včela Knižnica nájdete všetky aplikácie, ktoré ste si kedy nainštalovali do svojich zariadení s Androidom. Kliknutím na inštalovať vedľa neho nainštalujete aplikáciu do Chromebooku. Ak takéto tlačidlo vedľa aplikácie nie je, znamená to, že váš Chromebook aplikáciu nepodporuje.

04 Užitočné aplikácie pre Android

Mnoho aplikácií pre Android od spoločnosti Microsoft jednoducho pracuje v systéme Chrome OS a z vášho Chromebooku sa tak stane produktívny notebook. Spomeňte si na Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, SharePoint, OneDrive, Delve, Azure a Skype. Pre veľa úloh v týchto aplikáciách potrebujete predplatné služieb Office 365.

Mnoho ďalších programov, ktoré ste zvyknutí používať v systéme Windows, má tiež verziu systému Android, ktorá jednoducho funguje v systéme Chrome OS. Adobe Acrobat Reader, Evernote, Dropbox, TeamViewer, VLC, všetky si môžete jednoducho nainštalovať v Obchode Play v systéme Chrome OS.

05 Synchronizácia aplikácií pre Android

Aplikácie pre Android, ktoré máte v telefóne alebo tablete, sa automaticky nesynchronizujú s Chromebookom. Google Play však skontroluje, ktoré z aplikácií spustených na iných zariadeniach sú podporované, a navrhne ich inštaláciu do Chromebooku. Skontrolujte ich a kliknite inštalovať Ak chceš.

Váš Chromebook predvolene synchronizuje nainštalované aplikácie pre Android na iných Chromebookoch, kde ste prihlásení pomocou rovnakého účtu Google. Ak nie, skontrolujte nastavenia systému Chrome OS nižšie Osoba / synchronizácia potom ako ty Synchronizujte všetko zapnuté alebo aspoň Aplikácie.

06 Nastavenie povolení aplikácie

Ak ste v nastaveniach systému Android v rámci Obchod Google Play potom kliknite Spravujte predvoľby systému Android, otvorí okno s minimálnymi nastaveniami systému Android. Najmä kategória Aplikácie je užitočné v systéme Chrome OS. Kliknite na aplikáciu a potom na Povolenia na zobrazenie alebo nastavenie povolení (fotoaparát, kontakty, úložisko atď.), ktoré aplikácia má.

A ak ste pod Aplikácie kliknite na ozubené koliesko vpravo hore a potom na Povolenia aplikácie, uvidíte pre každý typ povolenia, ktorým aplikáciám bolo udelené. Týmto spôsobom môžete ľahko udržiavať kontrolu nad svojimi aplikáciami pre Android v systéme Chrome OS.

07 Podpora systému Linux na vašom Chromebooku

Stále sa vám môžu zdať niektoré aplikácie pre Android príliš obmedzené: koniec koncov sú vyrobené pre mobilný operačný systém a nie pre plnohodnotný operačný systém pre stolné počítače. Našťastie môžete na nový Chromebook nainštalovať aj programy pre Linux. Najprv však musíte vedieť, či váš Chromebook podporuje systém Linux. Ak to chcete urobiť, musíte poznať názov dosky vášho Chromebooku. Nájdete ju pri prehliadaní stránky v prehliadači Chrome chrome: // system otvára. Vyhľadajte tabuľku s informáciami o systéme hardvér_trieda. Napríklad, ak táto hodnota začína na SNAPPY, poznáte dosku svojho Chromebooku šteklivý má. V zozname zariadení so systémom Chrome OS od Googlu nájdete pre jednotlivé modely použitú dosku.

Ak poznáte názov svojej nástenky, môžete si ju vyhľadať v zozname podporovaných názvov násteniek spoločnosti Google. Ak je názov medzi, váš Chromebook podporuje Linux.

08 Povolenie programov Linux

Po overení, že váš Chromebook podporuje systém Linux, jednoducho povoľte možnosť inštalovať programy pre systém Linux. V okne nastavení kliknite na kategóriu Linux (beta) a potom ďalej Prepnúť v príslušnom poli. Potom potvrďte pomocou inštalovať. Môže to trvať niekoľko minút, pretože sa teraz stiahne 300 MB virtuálny stroj a na tomto virtuálnom stroji sa spustí systém Linux. Po inštalácii uvidíte v programe príkazový riadok Terminál, ktorá je bránou k programom Linux v systéme Chrome OS.

09 Softvér GNOME

Ak ste trochu oboznámení s Linuxom a hovoríme vám, že v kontajneri Linux v Chrome OS beží linuxová distribúcia Debian, už viete, že programy môžete inštalovať pomocou príkazu sudo apt install program-name. Ale pre tých, ktorí s Linuxom nepracujú každý deň, to nie je také užívateľsky prívetivé. Najprv teda nainštalujeme GNOME Software, grafický program na inštaláciu balíkov Linux. Urobíte to pomocou nasledujúceho príkazu, ktorý zadáte do terminálu:

sudo apt nainštalovať softvér gnome gnome-packagekit policykit-1-gnome

Potom spustite tento príkaz aj v termináli:

echo "/ usr / lib / policykit-1-gnome / polkit-gnome-authentication-agent-1 &" >> ~ / .bashrc

A posledným príkazom nastavíte heslo pre svojho používateľa:

sudo passwd používateľské meno

Zadajte svoje používateľské meno služby Gmail ako používateľské meno (časť pred @ gmail.com), ktoré je zároveň vaším používateľským menom v kontajneri systému Linux (a ktoré zadáte do výzvy). používateľské meno @ tučniak: ~ $ v termináli).

10 Nainštalujte programy Linux

Potom už nemusíte terminál používať, musíte však mať okno otvorené, aby ste poskytli aktualizačnému programu dostatočné práva. Spustite program pomocou spúšťača systému Chrome OS Aktualizujte program balíkov. To vyhľadá aktualizácie pre váš kontajner Linux a klikne Nainštalujte aktualizácie. Mimochodom, OS Chrome OS každý deň automaticky inštaluje najnovšie aktualizácie do vášho kontajnera so systémom Linux, takže tu nemusíte vidieť žiadne aktualizácie a v zásade nemusíte tento program spúšťať, ale pre istotu to urobte raz, aby ste potom mohli nainštalovať softvér.

Potom otvorte softvérový program. Takto si môžete nainštalovať obľúbený softvér pre Linux. Prejdite si kategórie alebo zadajte hľadaný výraz do vyhľadávacieho poľa vpravo hore. Vyberte si balíček a kliknite na Inštalácia. Potom spustite program zo spúšťača Chrome OS.

Vymieňajte si súbory

Aplikácie pre Android, ktoré majú povolenie Sklad mať prístup k priečinku Prehrávajte súbory z domovského priečinka (Moje súbory) v systéme Chrome OS. Na prenos súborov medzi operačným systémom Chrome OS a Android teda použite tento priečinok, ktorý obsahuje podpriečinky na dokumenty, filmy, hudbu a obrázky. Váš priečinok na stiahnutie sa tiež automaticky zdieľa. Výmena súborov medzi programami Linux a Chrome OS je podobná: cez priečinok Súbory Linux, ktorý je pripojený v kontajneri Linux ako domovský adresár, a adresár na stiahnutie, ktorý je pripojený v kontajneri Linux ako / mnt / chromeos / MyFiles / Downloads / namontovaný. Správa súborov sa v systéme Chrome OS vykonáva pomocou programu Súbory.

11 Užitočné programy pre Linux

Vďaka správcovi balíkov vášho kontajnera s Linuxom máte prístup k veľkému množstvu programov pre Linux pomocou niekoľkých kliknutí. Vyskúšajte program GIMP na spracovanie obrázkov alebo nástroj Inkscape pre vektorové obrázky. Máte tiež prístup k všestrannému prehrávaču médií VLC na prehrávanie médií. Alebo chcete namiesto online dokumentov Google online plnohodnotný textový procesor? Potom určite vyskúšajte LibreOffice.

Nezabúdajte, že programy ako GIMP a LibreOffice môžu váš procesor veľmi zaťažiť, zatiaľ čo Chromebooky zvyčajne nie sú najvýkonnejšími strojmi. Okrem toho si program ako GIMP s mnohými oknami skutočne príde na svoje na veľkej obrazovke, ktorú na Chromebooku zvyčajne nemáte. A po prvom spustení programu Linux po zavedení Chromebooku musíte chvíľu počkať, pretože Chrome OS musí stále spúšťať celé prostredie Linuxu na pozadí.

Ale aj napriek týmto nevýhodám je užitočné, že ak to skutočne potrebujete, máte prístup k tisícom linuxových programov. Nezabudnite, že podpora USB je stále experimentálna. Experimentálne možnosti nájdete na stránke v prehliadači Chrome chrome: // flags a napíš crostini do vyhľadávacieho poľa.

12 Vzdialená plocha Chrome

Ak na Chromebooku skutočne potrebujete program pre Windows, môžete ho použiť aj na diaľku na počítači so systémom Windows prostredníctvom Vzdialenej plochy Chrome. Existuje vo forme webovej aplikácie v Internetovom obchode Chrome alebo aplikácie pre Android. Na Chromebooku si teda môžete vybrať z oboch verzií. Nainštalovali sme si aplikáciu pre Android.

Túto stránku musíte navštíviť v prehliadači Chrome v počítači so systémom Windows. Potom kliknite dole Nastaviť vzdialený prístup Kliknite na tlačidlo stiahnutia, pridajte do prehliadača Chrome webovú aplikáciu Vzdialená plocha Chrome a nainštalujte stiahnutý program Hostiteľská vzdialená plocha Chrome. Potom v Chrome vyberte názov svojho počítača, najmenej šesťciferný kód a kliknite na Počnúc.

Potom uvidíte počítač so systémom Windows v aplikácii Vzdialená plocha Chrome na Chromebooku. Kliknite na meno, zadajte PIN a potom kliknite na Vytvorte spojenie. Potom máte prístup na plochu systému Windows a môžete tam spustiť všetky svoje programy systému Windows. Nevýhodou samozrejme je, že váš počítač so systémom Windows musí byť medzitým zapnutý.

13 Spýtajte sa na Asistenta Google

Od systému Chrome OS 77 je Asistent Google k dispozícii aj v systéme Chrome OS. Za normálnych okolností je Asistent Google predvolene zapnutý, zatiaľ však neposlúcha príkaz „Dobre Google“. Skontrolujte to v nastaveniach systému Chrome OS v časti Vyhľadávanie Google a Asistent Google. Včela Asistent Google normálne vidíš Povolené stáť.

Kliknite na to a prepnite Dobre Google takže môžete Asistenta ľahko otvoriť pomocou tohto dnes už dobre známeho hlasového príkazu. Môžete napríklad požadovať informácie zo svojho kalendára alebo údajov o premávke, ale môžete si tiež otvoriť webové stránky a vypočítať výpočty. Asistent tiež na požiadanie otvára webové stránky na nových kartách.

14 Virtuálne pracovné plochy

Ďalším nedávnym prírastkom v systéme Chrome OS 76 sú virtuálne desktopy. Jedná sa o veľké vylepšenie systému Chrome OS, ak chcete Chromebook používať skôr ako klasický notebook, kde chcete rýchlo prepínať medzi rôznymi programami.

Ak máte totiž otvorených veľa programov, čoskoro skončíte s preplnenou pracovnou plochou. Kliknutím na tlačidlo so štvorcom a dvoma zvislými pruhmi vedľa neho sa zobrazí prehľadová obrazovka so všetkými otvorenými oknami. Ak ste teraz vpravo hore na Nový písací stôl Chrome OS vytvára druhú pracovnú plochu.

V hornej časti v strede teraz uvidíte, že máte dva pracovné plochy: Písací stôl 1 a Pracovný stôl 2. Ak kliknete na druhú, zobrazí sa vám prázdna pracovná plocha. Tu budú uvedené všetky okná, ktoré teraz otvoríte. Ak kliknete na ikonu už otvoreného programu na paneli v dolnej časti, prepnete sa na pracovnú plochu, na ktorej je tento program otvorený. Na obrazovke prehľadu môžete tiež pretiahnuť okná na inú pracovnú plochu. Ak to myslíte s Chromebookom ako náhradou systému Windows vážne, virtuálne desktopy prídu vhod.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found