Preskúmanie

OnePlus 5T - veľká obrazovka, ale nie veľká noha

S modelom OnePlus 5T čínsky výrobca smartfónov OnePlus tento rok trhá trh už druhýkrát. Každý, kto hľadá skvelý smartfón, nemusí platiť 800 eur a viac. S modelom 5T to teraz platí aj pre tých, ktorí hľadajú smartphone s veľkou obrazovkou bez okrajov.

OnePlus 5T

cena € 499,- / € 559,-

Farba čierna

OS Android 7.1

Obrazovka 6 palcov amoled (2160 x1080)

procesor 2,45 GHz oktacore (Qualcomm Snapdragon 835)

RAM 6 GB / 8 GB

Skladovanie 64 GB / 128 GB

Batéria 3 300 mAh

fotoaparát 16 a 20 megapixelov (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.1, WiFi, GPS

Formát 15,6 x 7,5 x 0,7 cm

Váha 162 gramov

Iné Skener odtlačkov prstov, USB-C, dual SIM, rýchla nabíjačka, port pre slúchadlá

Webová stránka //oneplus.net 9 skóre 90

  • Pros
  • Pomer cena / kvalita
  • Hladké
  • Oxygen OS
  • Budujte kvalitu
  • Negatíva
  • Žiadny Android 8
  • Žiadny slot na pamäťovú kartu

Šesť mesiacov po objavení sa OnePlus 5 prichádza na rad OnePlus 5T. Medzi týmito dvoma zariadeniami nie sú väčšie rozdiely. Zariadenia sú takmer rovnako veľké. Táto nová verzia T má však oveľa väčšiu obrazovku s uhlopriečkou 6 palcov (15,3 cm) namiesto 5,5 palca, ktorú mala päťka. Zariadenia však zostali rovnako veľké, pretože okraje obrazovky boli vyrobené veľmi malé a skener odtlačkov prstov bol umiestnený smerom dozadu.

Mierne sa upravil aj pomer obrazovky. OnePlus 5 mal pomer strán 16 ku 9. Štandardný širokouhlý pomer, ktorý sa používal na mnohých ďalších obrazovkách, ako sú televízory, smartphony, notebooky, tablety a monitory. Tento pomer bol pri modeli OnePlus 5T: 2 x 1 trochu predĺžený, aby sa do krytu vošlo relatívne viac obrazovky. OnePlus teda nie je prvý, ale sleduje výrobcov, ktorí prišli s lákavými zariadeniami ako Samsung Galaxy S8, LG G6 a Huawei Mate 10 Pro. Zariadenia, ktoré majú rovnako ako 5T špičkové technické parametre, sú však podstatne nákladnejšie.

Prečo 5T?

OnePlus predtým vo svojom čísle verzie používal písmeno T: pri OnePlus 3T. Ale prečo práve T? Počas predstavenia OnePlus 5T Carl Pei, generálny riaditeľ spoločnosti OnePlus, uviedol: „Model T sa narodil ako žart. Istý konkurent vždy vyrobil S verziu svojho najslávnejšieho smartfónu. Ak pridáte jeden v abecede ako OnePlus, dorazíte k T. “

5 verzus 5T

Ako som už naznačil, rozdiely pri OnePlus 5 sú malé. Okrem obrazovky existujú aj ďalšie snímače fotoaparátu a softvér bol upravený tak, aby obsahoval aj odomykanie tvárou. OnePlus 5T tiež prichádza v dvoch verziách: 6GB RAM, 64GB úložná pamäť za 499 eur a 8GB RAM a dvakrát toľko úložnej pamäte za 559 eur. Rovnaké ceny, aké mali verzie OnePlus 5. Skutočne. Pretože OnePlus 5 už nie je k dispozícii kvôli príchodu 5T.

OnePlus 5 a OnePlus 5T fungujú takmer rovnako.

Ak ste si však nedávno kúpili OnePlus 5, zavedenie OnePlus 5T môže pôsobiť ako sklamanie. Máte jeden zásah so zastaraným, podradným zariadením? Nechám to rozdrviť. Počas testovania som používal obe zariadenia vedľa seba a našťastie oba smartfóny fungujú takmer rovnako. To nie je prekvapujúce, špecifikácie sú rovnaké. Určité sklamanie si viem predstaviť, iba ak by ste sami chceli takúto extra veľkú obrazovku.

OnePlus 5T nie je (tiež) vodotesný, prinajmenšom počas oznámenia zariadenia spoločnosť tvrdila, že zariadenie je vodotesné, ale na zníženie nákladov nemá certifikáciu. Netrúfam si prístroj ponoriť a nemali by ste to robiť sami. Ak ale spadnete do hlavy OnePlus 5T, nemusí to znamenať koniec vášho zariadenia. Smartfón má navyše nádherné čierne kovové puzdro. Nie sú žiadne iné farby. K dispozícii je port pre slúchadlá. Ako sa patrí, čísla OnePlus to podporujú. Počas prezentácie výkonný riaditeľ uviedol, že 80% jeho používateľov skutočne používa port pre slúchadlá.

Obrazovka

Obrazovka OnePlus 5T je, ako som už spomínal, pomerne veľká. Je to veľmi pekné, napríklad ak čítate články na weboch a prechádzate aplikáciami. Nevýhodou však je, že prstami len ťažko dosiahnem ľavý horný roh, keď držím prístroj jednou rukou. V Androide však našťastie nemusíte byť veľmi často.

Obrazovka má full-HD rozlíšenie (2160 x 1080). To je menej ako u väčšiny špičkových smartfónov. Čo sa týka ostrosti, toho si však veľa nevšimnete. Obraz je ostrý, iba pre VR nie je OnePlus 5T skutočne vhodný. Tiež som si všimol, že obraz je trochu príliš matný. Našťastie môžete v nastaveniach vylepšiť farebné podanie. Ale stále sa všetko zdalo trochu sivé. Napriek tomu je kvalita obrazu modelu 5T úplne v poriadku.

Životnosť batérie

Špecifikácie vrátane batérie zostali rovnaké. Zatiaľ čo v OnePlus 5T je väčšia obrazovka. Výdrž batérie OnePlus 5 bola mierne povedané priemerná, akurát som dosiahol deň. Bál som sa preto, že väčšia obrazovka znamená aj menšiu výdrž batérie. Napodiv sa ukazuje, že opak je pravdou. Benchmarkové skóre bolo vyššie a v praxi som dostal deň a pol času na batériu, pričom som smartfóny nezačal používať inak. Nedokázal som celkom určiť, čo bolo príčinou. Lepšie vyladenie softvéru? Výrobná chyba testovaného OnePlus 5? Nech je to už akokoľvek, stačí deň a pol výdrže batérie. Okrem toho je zariadenie vybavené rýchlou nabíjačkou (Dash Charge), ktorá ho nabíja mimoriadne rýchlo. Do pol hodiny som nabil napoly nabitú prázdnu batériu. Nielen, že sa zariadenie nabíja veľmi rýchlo, kapacita batérie tiež nie je nijako zvlášť vysoká pri 3 300 mAh. Napríklad Mate 10 Pro má kapacitu 4 000 mAh, Asus Zenfone Zoom S dokonca 5 000 mAh.

Špecifikácie

OnePlus 5T prichádza v dvoch verziách, pričom najdrahšia verzia (559 eur) ponúka 128 gigabajty úložiska. To je dosť. Lacnejšia verzia má tiež 64 GB, čo by malo väčšine stačiť. Túto úložnú pamäť však nemožno rozšíriť. Je to zvláštne, pretože je možné vložiť druhú SIM kartu. Mnoho zariadení ponúka možnosť vloženia pamäťovej karty alebo SIM karty. Prečo to nie je možné u 5T, je šialené. Vďaka možnosti umiestniť druhú SIM kartu je OnePlus 5T veľmi vhodný aj na obchodné použitie.

Výkon zariadenia je nezmenený, a to kvôli kombinácii špičkových špecifikácií (procesor Snapdragon 835 a v našom prípade 8GB ram) a relatívne čistého Androidu.

Android Nougat

OnePlus má aktívnu komunitu, ktorá slúži na vylepšenia systému Android. Úpravy sú minimálne, aby operačný systém fungoval čo najplynulejšie. Výrobca telefónov to urobil dobre. OnePlus 5T však stále beží na Androide 7, Android verzii z roku 2016. To je trochu trápne. Verzia 8.0 (Oreo), vyjde až v prvom štvrťroku 2018.

Android 8.0 (Oreo), vyjde až v prvom štvrťroku 2018.

OnePlus však do svojho Android skin Oxygen OS pridal veci. Táto koža je už známa tým, že všetko môžete upraviť do najmenších detailov. Vďaka tomu je Oxygen OS príkladom toho, ako by mali iní výrobcovia narábať s Androidom. Boli pridané „paralelné aplikácie“, ktoré umožňujú inštaláciu aplikácie dvakrát. To je celkom užitočné napríklad pre WhatsApp, pretože zariadenie má tiež dva sloty pre SIM karty. Pribudol tiež režim čítania, rozsiahle možnosti snímok obrazovky a herný režim, kde vás nebudú rušiť notifikácie.

Novinkou je tiež možnosť odomknúť zariadenie tvárou, ako to majú Samsung a Apple. Táto forma odomykania je veľa, pretože sa v praxi ukazuje ako nie veľmi bezpečná, pretože sa dá pomerne ľahko oklamať - a často nefunguje, keď je príliš tma. To dáva Apple napríklad trápny spôsob, pretože ich obchodníci nesprávne predali Face ID ako mimoriadne bezpečný. OnePlus k tomu pristupuje inteligentnejšie. Napriek tomu, že odomykanie tvárou funguje rýchlo a nedokázal som odomknúť zariadenie pomocou svojej fotografie, už naznačujú, že existujú bezpečnejšie spôsoby odomykania, napríklad heslo a PIN kód. Rozpoznávanie tváre nemožno použiť na nič iné ako na odomknutie zariadenia. Pri bankovníctve alebo zabezpečení aplikácií sa musíte obrátiť na bezpečnejšie alternatívy. Realistické, za to, čo sa dá povedať.

fotoaparát

Pokiaľ ide o kameru, marketingový tím spoločnosti Oneplus udiera na bicie. Duálny fotoaparát na zadnej strane sa líši z hľadiska megapixelov (20 a 16), veľkosť snímača a clona sú však rovnaké. Vo výsledku sa nastavenie fotoaparátu nepoužíva na optické zväčšenie, ako to často robia iné smartfóny s duálnym fotoaparátom, vrátane OnePlus 5, ale aj iPhone 7 a 8 Plus a LG G6. Fotoaparáty musia lepšie spolupracovať, aby dosiahli čo najlepšie snímky.

Svojím spôsobom to funguje. Fotografie v tmavých prostrediach vykazujú menší šum ako OnePlus 5. Ale hlavne portrétna fotografia, OnePlus 5T dokáže veľmi dobre. Túto formu fotografie nemusíte používať iba pre ľudí. Ale aj keď fotografujete jeden objekt. Objekt sa javí ako ostrý a pozadie je jemne rozmazané.

Existuje však aj negatívum. Panoramatická funkcia OnePlus 5T je poľutovaniahodná, pretože fotografie nie sú pekne zlepené. Vďaka tomu vidíte napríklad na obzore zvláštne uhly.

Fotoaparát OnePlus 5T je celkovo veľmi dobrý. Lepší fotoaparát pre smartphone za túto cenu nenájdete. Rozdiely oproti päťke však nie sú príliš veľké, fotografie sa zdajú byť ostrejšie a obsahujú menej šumu. Pretože OnePlus vždy nazýva svoje zariadenia „zabijakmi vlajkových lodí“, máte sklon porovnávať zariadenie s najdrahšími špičkovými zariadeniami, ktoré sú často takmer dvakrát drahšie. Pokiaľ ide o rýchlosť, kvalitu zostavenia a technické parametre, OnePlus 5T vychádza dobre. Iba v oblasti kamery bude musieť rozpoznať svojho nadriadeného. Najmä v tmavých prostrediach sa iným „vlajkovým lodiam“ darí dodávať fotografie s viac farbami a detailmi.

Versus vlajkové lode

Hovorte o bitke s ostatnými vlajkovými loďami. OnePlus 5T dokáže opäť držať krok s najdrahšími zariadeniami, a to je pôsobivé pozitívne narušenie trhu. Zariadenia ako Galaxy S8 + (cca 700 eur) a Huawei Mate 10 Pro (800 eur) sú porovnateľné, s veľkými obrazovkami a čo sa týka fotoaparátu a rýchlosti práve vyhrávajú. Ale jednoducho nemôžu ponúknuť rovnakú hodnotu za peniaze a tiež negatívne pokazili Android so svojimi kožami. Rovnaký drak by mal platiť aj pre LG V30, ktorý sa čoskoro dostane do obchodov za zhruba 900 eur.

Smartfóny v rovnakej cenovej kategórii, ako napríklad Asus Zenfone 4 a Nokia 8, sa jednoducho nemôžu rovnať tomu, čo ponúka OnePlus 5T. Pozitívne je, že OnePlus sa drží cien 499 a 559 eur. Pretože mnoho konkurentov v krátkom čase zvýšilo svoje ceny ešte vyššie, čínska značka opäť vyniká (ako obvykle) tým, čo ponúka cenovka.

Záver

OnePlus 5T je v podstate OnePlus 5 s väčšou obrazovkou. Ostatné zmeny sú minimálne. Lepší smartphone za jeho cenu nezoženiete a OnePlus 5T vás prinúti diviť sa, prečo vlastne musíte za toľko špičkových smartfónov platiť toľko. OnePlus tiež ukazuje ďalším výrobcom, ako to urobiť s OxygenOS. Škoda, že ide stále o staršiu verziu Androidu.

Copyright projectwriteasmile.com 2022