Preskúmanie

Slobodný softvér: Najlepšie tipy na freeware z marca 2020

Tvorcovia freeware sú zvyčajne zanietení používatelia počítačov, ktorí neprogramujú za účelom zisku, ale svojimi schopnosťami niečo zlepšujú. Vďaka bezplatným programom je výpočtová technika zábavnejšia a pohodlnejšia! Diskutujeme o najlepších freeware súčasnosti a nových verziách „evergreenov“.

Tip 01: Animovaný

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10, MacOS

Každý, kto si pozrie 3D animovaný film, bude pravdepodobne prekvapený, aká realita sa dnes dosahuje. V 3D hrách sa obraz nelíši a kde jednotlivé obrázky vo filmoch z kina často vyžadovali hodiny výpočtového výkonu, rýchly počítač s počítačom často robí svoje triky v rozlíšení 4K a 60 snímok za sekundu.

Ak chcete začať s výrobou 3D objektov a prípadne ich animovať, môžete si vybrať z množstva bezplatných produktov. K-3D je jedným z nich. Je to veľmi všestranný program, ktorý má na začiatku všetko, čo má k dispozícii na tvarovanie a transformáciu objektov. Tento proces zvyčajne začína elementárnym tvarom, napríklad guľou alebo kockou, ktorý môžete roztiahnuť a odsadiť mnohými spôsobmi. Môžete zlúčiť viac tvarov v hierarchii (myslite na bábiku s hlavou, rukami a nohami), kde sa rôzne časti môžu navzájom pohybovať alebo nie.

Nikto nečaká iba na predmety vyrobené z bieleho plastu, takže môžete každému objektu poskytnúť všetky druhy materiálov rôznymi spôsobmi. Môžete dokonca myslieť na vlasy alebo koberec, čo bolo donedávna nemysliteľné.

Nakoniec vygenerujete obrázok pomocou externého programu (nazývaného vykresľovač), ako je napríklad aj bezplatný RenderMan. Program K-3D je rozšíriteľný pomocou doplnkov a ponúka vynikajúcu online dokumentáciu v angličtine.

Tip 2: Šachový personál

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

Počítač môže byť v dnešnej dobe lepší v šachu ako ľudia, ale to neznamená, že hra je mŕtva. Naopak: mnoho nadšencov stále každý týždeň chodí do jeho šachového klubu a / alebo hrá hry na internete.

Každý, kto hrá šach trochu vážne, zaznamená svoje pohyby, aby sa mohol neskôr poučiť z chýb. Tradične existujú databázové programy na ukladanie a hranie hier. Často to boli krásne, ale drahé výrobky alebo veľmi jednoduchý freeware. Scid je pozitívnou výnimkou z tohto modelu. Nielen, že je program Scid zadarmo, program je tiež mimoriadne krásny a kompletný. Dodanú ukážkovú databázu so 127 000 hrami možno prehľadať podľa otvorenia, hráča, pozície a podobne. Samozrejme môžete túto databázu rozšíriť o svoje vlastné strany a ďalšie databázy. Na želanie môžete zadávať dávky aj prostredníctvom elektronickej tabule. Scid prichádza so silným šachovým motorom Stockfish na analýzu pozícií.

Veľká pozornosť sa venovala vizuálnej stránke okrem iného prostredníctvom obrázkov hráčov a grafov s úspešnosťou otvorení. Pre šachového nadšenca nevyhnutnosť.

Ak hráte šach trochu vážne, zaznamenajte si svoje pohyby, aby ste sa neskôr mohli poučiť z chýb

Tip 03: Nádhera

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10, MacOS, Linux

Na prezeranie obrázkov môžete použiť prehliadač fotografií dodávaný so systémom Windows 10. V súčasnosti na ňom môžete dokonca povoliť rozpoznávanie tváre (ak vám neprekáža, že Microsoft skenuje vaše obrázky na tejto úrovni, inak ho môžete vypnúť). Aplikácia Fotky ale celkovo obsahuje málo funkcií, takže je dobré, že existujú dobré alternatívy. Jedným z najkompletnejších je XnView MP, ktorého aktualizácie sa objavujú pravidelne (v čase písania článku je aktuálna verzia 0.94.1). Program je k dispozícii v prenosnej aj inštalačnej verzii pre 32 a 64 bitové systémy.

XnView je rýchly prehliadač na prezeranie veľkých zbierok obrázkov. Dá sa to urobiť aj ako jednoduchá prezentácia, takže bez efektov. Program je navyše databázou, ktorá vám umožňuje pridávať k fotografiám štítky, kľúčové slová a hodnotenie. Dáta, ktoré sa často automaticky pridávajú k fotografii, napríklad údaje exif, možno tiež ľahko upravovať alebo mazať. Program tiež ponúka peknú zbierku nástrojov na orezávanie, otáčanie a vylepšovanie fotografií. Ak všetko nestačí, môžete tiež prepojiť XnView s vašim obľúbeným editorom fotografií.

Nakoniec s XnView môžete hromadne prevádzať veľké zbierky fotografií a program dokáže spracovať neuveriteľne veľké množstvo formátov súborov.

Tip 04: Brožúra je otvorená

Vhodné pre: akýkoľvek systém

Denne vychádzajú nové knihy a časopisy, ale na internete je stále toľko materiálu na čítanie, vďaka ktorému sa nebudete nudiť po celý život.

Najmä pokiaľ ide o holandskú literatúru a súvisiace záležitosti, existuje Digitálna knižnica pre holandskú literatúru alebo skrátene DBNL. Nájdete tu fenomenálnu zbierku z celej holandskej jazykovej oblasti, ktorá bola vytvorená spoluprácou medzi Taalunie, Flámskymi knižnicami dedičstva a Koninklijke Bibliotheek v Haagu. Každý mesiac pribúdajú nové tituly, ktoré sa líšia od klasiky od stredoveku po kompletné vydania časopisov z minulých desaťročí, napríklad Onze Taal a Bzzlletin. Prirodzene nie je vynechané ani medziobdobie, ako vidíme zo zhromaždenej práce Simona Vestdijka a zo 100 rokov starých zväzkov Elsevierovho ilustrovaného mesačníka.

Všetko pekné si môžete prečítať online, ale zvyčajne si môžete publikácie tiež stiahnuť ako súbor ePub alebo pdf, aby ste si príbehy mohli prečítať aj vo svojej elektronickej čítačke alebo tablete.

Tip 05: Zdravie!

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

Každý, kto niekedy navštívi lekára, bude nepochybne konfrontovaný s ľadovým koncom svojej obľúbenej hračky: stetoskopom. Chladný prípad hovorí lekárovi niečo o vašom zdravotnom stave. Keby len naše telo bolo vybavené senzormi, ktoré dokázalo jednoducho prečítať ...

Našťastie, počítač je, a tak môžeme sledovať blaho tohto zariadenia pomocou programu, ktorý dokáže zobraziť hodnotu týchto senzorov. HWMonitor je na tento účel vynikajúcou voľbou, pretože program meria veľa vecí a - veľmi pekne - vie, ako obmedziť všetky svoje zistenia na jedno jasné okno. HWMonitor vám povie všetko o napätiach na základnej doske, číta rôzne teplotné senzory, sleduje otáčky ventilátorov, meria zaťaženie procesora a teplotu na jedno jadro, číta taktovacie rýchlosti procesora, sleduje miesto na disku a teplotu a poskytuje všetky príslušné informácie informácie o grafickej mape. Je veľmi pekné, že program zobrazuje nielen aktuálne hodnoty, ale ak ho necháte bežať na pozadí o niečo dlhšie, uvidíte aj maximálne a minimálne hodnoty, ktoré sa za ten čas vyskytli. Užitočné napríklad na zistenie toho, ako veľmi sa CPU alebo GPU zahriali počas náročnej práce.

HWMonitor je k dispozícii ako inštalačný súbor (exe) a prenosná verzia v 32 aj 64 bitových verziách.

Tip 06: Pridelenie

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

V systéme Windows niekedy nemôžete uniknúť vykonávaniu príkazov z takzvaného príkazového riadku, ktorý je skrytý za cmd.exe alebo v systéme Windows 10 v sekcii PowerShell. Ako používateľ často nemusíte veľmi hľadať, ale najmä pri počítačových problémoch sa môže stať, že vás na túto časť odkáže aj web podpory spoločnosti Microsoft. Je však dosť obmedzený vo svojich schopnostiach; môžete zadávať úlohy a niečo vystrihnúť alebo prilepiť. Šikovnou alternatívou je ColorConsole. Získate tak tiež prístup k príkazovému riadku, program však ponúka aj užitočné doplnky. Napríklad môžete prechádzať do priečinkov pomocou ponuky a nemusíte zadávať meno. Môžete tiež ľahko upraviť farbu popredia a pozadia a dokonca aj veľkosť písma pre lepšiu čitateľnosť.

V systéme Windows niekedy nemôžete uniknúť spusteniu príkazov z príkazového riadku

Tip 07: Vrrroemmm!

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

Program ako HWMonitor (pozri tip 5) je samozrejme nevyhnutný, ak chcete sledovať stav vášho PC, ale nehovorí nič o jeho rýchlosti. Ak chcete rýchlo zistiť, aký rýchly je váš počítač, použite praktickú značku UserBenchmark. Tento program testuje výkon procesora a GPU, pamäte a pevných a externých diskov za niekoľko minút. Potom dostanete rozsiahlu správu o každej časti. Toto vám ukáže nielen absolútne skóre, ale môžete tiež porovnať svoj systém s mnohými inými systémami, pre ktoré už bol program vydaný. Keď komponenty dosahujú porovnateľne nižšiu hodnotu, dostanete tipy na zlepšenie výkonu. Obtiažnosť uskutočnenia sa samozrejme líši podľa časti; niekedy stačí nastavenie systému Windows a niekedy sa musíte ponoriť hlboko do kina.

Tip 08: Diagnóza

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

Testovali sme náš hardvér a zmerali sme rýchlosť nášho systému. Môžeme na PC vydať ešte jednoduchšiu diagnostiku na posúdenie zdravia? No a či, s malým a jednoduchým programom ScanCircle4D. Aj keď tento program poskytuje aj prehľad dostupného hardvéru, zameriava sa predovšetkým na nainštalovaný softvér.

Po skenovaní - ktoré trvá menej ako minútu - program ScanCircle4D informuje, ktoré programy je možné aktualizovať a či sa našli problémy so softvérom, napríklad program, ktorý je v zozname automatických spustení, ale už sa v počítači nenachádza. Všetky zistenia možno nájsť v stručnom a jasnom zhrnutí. Okrem toho existuje karta s radami rozdelená podľa stupňa závažnosti. Ak ste vyriešili akékoľvek problémy, môžete spustiť novú kontrolu, aby ste zistili, ako to zlepšuje skóre systému.

Tip 09: rozpoznateľný

Vhodné pre: akýkoľvek systém, iOS, Android

Predpokladajme, že niekde uvidíte pekné písmo, ktoré by ste chceli použiť sami. Ako zistíte, ako sa volá? V minulosti to bolo možné len tak, že sme sami prehľadali veľké zbierky fontov, ale našťastie v dnešnej dobe počítače „uznávajú“ dosť na to, aby za nás mohli robiť takúto prácu. Bezplatná služba WhatTheFont tomuto triku rozumie. Používanie je jednoduché: odfoťte text, ktorý sa má analyzovať, a pretiahnite ho do vyhľadávacieho poľa na webovej stránke. Po kliknutí na tlačidlo vyhľadávania vyhľadá web zoznam návrhov. Okrem (dúfajme) správneho písma obsahuje aj potrebné písma, ktoré sa mu podobajú. Jedinou nevýhodou je, že sú to všetko komerčné písma. Pre profesionálne použitie to nie je problém, ale samozrejme nechcete platiť za písmo súkromne desiatky eur. Našťastie sa tento problém dá ľahko vyriešiť vyhľadávaním na Google, napríklad „bezplatné alternatívy k ...“ s názvom písma, ktoré hľadáte, na bodkách.

WhatTheFont ponúka aj aplikácie pre iOS a Android.

Tip 10: Prezrite si obrázky

Vhodné pre: akýkoľvek systém

Takmer každý časopis spolupracuje s fotografmi, ktorí pre články fotia potrebné obrázky. Tento obrazový materiál často dopĺňajú prihlásením sa do komerčnej databázy obrázkov. Pre vaše vlastné webové stránky to však nie je možné - z dôvodu vysokých nákladov. Ak by ste potom hľadali alternatívu na internete, niekedy by ste sa vrátili domov z hrubého prebudenia, pretože na podložke zrazu bola pripomienka od spoločnosti, ktorá tvrdila, že má práva na obraz.

Práca s fotografiami niekoho iného je skutočne možná iba vtedy, ak poznáte pôvod a zistíte, na aké účely môžete obrázok použiť zadarmo. Vynikajúcim miestom na začatie vyhľadávania je webová stránka Pixabay. Tu teraz nájdete asi 1,5 milióna bezplatných fotografií a ilustrácií, ktoré môžete vyhľadávať podľa kľúčových slov.

Aj keď vyhľadávanie v holandčine prináša určité výsledky, je pohodlnejšie vyhľadávať v angličtine, pretože takmer vždy prinesie viac.

Tip 11: Prepočítané

Vhodné pre: Windows 7, 8.x, 10

Ak idete na dovolenku do Ameriky, možno si budete musieť zvyknúť na to, že ľudia tam nepracujú s obvyklými jednotkami merania, ale držia sa všetkých druhov jednotiek merania, ako sú napríklad míle, stopy, unce, akre, Fahrenheit atď. na. Aby sme z nich vytvorili jednotku, s ktorou môžeme niečo robiť, existuje veľa webových stránok a programov, ale len málo z nich je rovnako rozsiahlych ako Converber. Tento program má desiatky kategórií, ako sú vzdialenosť, hmotnosť a teplota, ale aj niektoré technickejšie jednotky, ako napríklad skladovacia kapacita a radiácia. Ak to, čo hľadáte, nepatrí medzi obrovský rozsah, môžete ľahko (napríklad na Wikipédii) vyhľadať konverzný riadok a pridať ho sami.

Tip 12: Múzeum doma

Vhodné pre: akýkoľvek systém

V projekte Europeana sú online sprístupnené poklady tisícov európskych múzeí. Úvodná fráza na webe hovorí za všetko: „Preskúmajte 57 704 325 umeleckých diel, artefaktov, kníh, videí a zvukov z viac ako 3 500 múzeí, galérií, knižníc a archívov v Európe.“

Prechádzka múzeom je samozrejme úžasná a poučná, ale niekedy sa vám jednoducho nechce vyjsť z domu. Aby ste sa nestratili v gigantickej online zbierke, stránka ponúka funkciu vyhľadávania aj všetky druhy sekcií, cez ktoré môžete prechádzať. A… pre tých, ktorí neboli spokojní s fotografickým materiálom z Pixabay (pozri tip 10), nájdete dokonca zbierku 14 miliónov bezplatne použiteľných obrázkov.

Nezabudnite sa občas nadýchnuť čerstvého vzduchu, pretože pri toľkej kráse sa môžete ľahko držať obrazovky.

Nebezpečný?

Pri niektorých freewaroch môžete od svojho bezpečnostného programu očakávať strašidelné varovanie. Nenechajte sa odradiť, ale pozorne si prečítajte, čo sa deje a či si myslíte, že to má zmysel. Napríklad programy sa pripájajú na internet. Táto akcia už môže vyvolať odpoveď od vášho strážnika. Bezpečnostný pracovník môže vydať varovanie aj pre softvér, ktorý je relatívne nový alebo je označený ako „zriedkavý“. Dôverujete stiahnutiu? Potom nechajte program bežať. Cítite pochybnosti? Nechajte svoje stiahnutie preskúmať na www.virustotal.com, urobíme to tiež. Táto služba kontroluje váš program s viac ako päťdesiatimi bezpečnostnými programami. Týmto spôsobom môžete rýchlo zistiť, či máte do činenia s rizikom, alebo s nadmerne bezpečnostným programom.

Neklikajte príliš rýchlo

Nanešťastie to vidíme príliš často a malo by to byť zakázané: inštalačné postupy, ktoré zhromažďujú ďalšie programy a vykonávajú podobné úpravy. Vyskúšate program a skôr ako sa nazdáte, domovská stránka vášho prehliadača sa zmenila a vy máte bohatší počet nechcených programov. Tento postup sa hovorovo nazýva „underhand“, ale prehľadný popis je „potenciálne nežiaduci program“ (šteňa). Čoraz viac bezpečnostných programov tomu venuje pozornosť, keď sa pokúšate niečo nainštalovať. Na začiarknutie políčka „nesprávne začiarknuté značky“ používame Unchecky. Komparzu môžete zabrániť aj sami. Stiahnite si napríklad program iba z webových stránok výrobcov. Vždy sa rozhodnite pre pokročilú alebo vlastnú inštaláciu. Týmto spôsobom môžete skontrolovať, ktoré možnosti sú aktívne. Odstráňte začiarknutie z úprav / programov, ktoré považujete za nežiaduce, alebo inak nesúhlasíte s úpravami.