Ako

Pridávanie kontaktov WhatsApp pomocou QR kódov: takto to funguje

Najnovšia beta verzia WhatsApp pre Android, verzia 2.20.171, má novú funkciu, ktorá uľahčuje pridávanie kontaktov do vášho zoznamu. Zdieľanie vášho účtu potom možno vykonať pomocou QR kódu.

Vďaka tomu je možné s niekým zdieľať vaše kontaktné údaje bez toho, aby ste okamžite zadali svoje telefónne číslo. Keď druhá osoba naskenuje QR kód, uvidí samozrejme vaše číslo. Váš účet WhatsApp je neoddeliteľne spojený s vašim telefónnym číslom, takže mu nemôžete uniknúť. Našťastie existujú aj komunikačné služby, ktoré nevyžadujú použitie telefónneho čísla. WhatsApp určite nie je jedným z nich. A táto funkcia sa tiež príliš nemení.

Naskenujte QR kód v aplikácii WhatsApp

Po stiahnutí najnovšej verzie beta do zariadenia s Androidom nájdete nové možnosti v nastaveniach. V hornej časti obrazovky uvidíte svoje vlastné meno a profilový obrázok, ako aj stav, ktorý ste kedy nastavili. Vedľa vášho mena nájdete tlačidlo pre QR kód. Keď na ňu klepnete, dostanete sa do nového okna, kde je uvedený kód - spolu s vašim telefónnym číslom.

K dispozícii je tiež možnosť naskenovať kód. Nájdete ho vpravo hore. Aplikácii ste samozrejme museli dať prístup k fotoaparátu, inak nebudete môcť kód naskenovať. Kódy môžete skenovať dvoma spôsobmi. Urobíte to tak, že fotoaparát nasmerujete priamo na telefón niekoho iného alebo pomocou snímok obrazovky. Aplikácia je schopná skenovať QR kódy zo snímok obrazovky, takže pri výmene kódov nemusíte byť fyzicky prítomní. To môže byť niekedy užitočné, ak nepoznáte svoje vlastné telefónne číslo.

Keďže stále ide o funkciu beta, môže sa samozrejme zmeniť niekoľko vecí. Zdá sa však, že WhatsApp má teraz pripravené základné informácie a bude na nich pokračovať. Možno sa niečo urobí na rozhraní pred vydaním, ale to sa nám nezdá. Zatiaľ nie je isté, kedy sa toto vydanie uskutoční presne. Komunikačná služba o tom nič nezverejnila. Zdá sa, že WhatsApp našiel rýchly spôsob zdieľania kontaktných informácií pomocou tejto metódy. A v časoch spoločenskej vzdialenosti je to skvelá voľba.