Ako

11 tipov na zachovanie anonymity online

Pri návšteve webových stránok sa ukladajú všetky druhy informácií o vás. Vedú sa protokoly o tom, ktoré akcie vykonáte, spojené s vašou adresou IP. Často existuje aj nástroj, pomocou ktorého môžete zistiť, odkiaľ pochádzate a čo konkrétne robíte na webových stránkach. Súkromie na webe sa môže javiť ako rozprávka, ale našťastie stále existuje množstvo možností, ako sa anonymne pripojiť online.

Tip 01: E-mailová adresa

Prvá časť, ktorú budete musieť chrániť, ak chcete byť online anonymní, je vaša e-mailová adresa. Takmer pri každej službe musíte zadať e-mailovú adresu, aby vás mohli ľahko sledovať kdekoľvek na webe. Vytvorte pre to samostatnú e-mailovú adresu, ktorá je samostatná od vašich aktuálnych e-mailových adries a nepodobá sa na ňu. V závislosti na vašich požiadavkách na ochranu osobných údajov môžete jednoducho vytvoriť nový e-mailový účet v službe Google alebo Outlook a nechať to tak. Prečítajte si tiež: Ako získať viac súkromia v systéme Windows 10.

V prípade služby Gmail prejdite na stránku www.gmail.com a kliknite na ikonu vytvoriť účet. Vyplňte požadované informácie, ak chcete zostať v anonymite, samozrejme svoje skutočné údaje nepoužijete. Zadanie telefónneho čísla nie je povinné. Potom môžete ihneď začať so svojím novým účtom Gmail. Ak dávate prednosť použitiu e-mailovej služby, ktorá lepšie zaobchádza s vašimi osobnými údajmi, čoskoro skončíte s platenými službami. Ak sú však všetky vaše osobné informácie falošné so spoločnosťou Google, potom na pravidlách ochrany osobných údajov spoločnosti Google až tak nezáleží.

Tip 02: Mailinátor

Ak sa chcete zaregistrovať do služby a musíte pre ňu zadať e-mailovú adresu, môže byť trochu prehnané vytvoriť pre ňu úplne novú e-mailovú adresu. Je lepšie použiť jednorazovú adresu. Službou, ktorá to ponúka, je napríklad www.mailinator.com. S Mailinatorom získate bezplatnú verejnú e-mailovú adresu. A verejne máme na mysli aj skutočne verejný: ktokoľvek, kto zadá túto e-mailovú adresu, bude mať priamy prístup do doručenej pošty.

Neexistuje žiadna autentifikácia ani ochrana. To je v poriadku, ak potrebujete iba e-mailovú adresu na kliknutie na potvrdzovací odkaz a nechcete uviesť celú svoju totožnosť. To tiež znamená, že zdieľate svoj e-mail s inými ľuďmi, a preto je to šikovný nástroj na ochranu osobných údajov, pretože už nie je možné vysledovať, kto čítal e-mail, pre koho bol určený. Niektoré webové stránky blokujú Mailinator, ale existuje riešenie: môžete použiť aj iné domény ako @ mailinator.com. Na webovej stránke Mailinator nájdete zoznam vybraných domén, ktoré môžete použiť, ale je ich viac.

Tip 03: Falošná identita

Pri vytváraní vašej e-mailovej adresy je to často už nevyhnutné: musíte zadať meno a priezvisko. Pravidelne je tiež potrebné uviesť adresu, niekedy aj telefónne číslo a ďalšie. Ak pravidelne používate rovnakú falošnú identitu online, môže byť pomocou inteligentných techník prepojená s vašou skutočnou identitou. Lepšie je generovať úplne anonymnú, náhodnú identitu. K tomu máte napríklad službu ako www.fakenamegenerator.com. Hneď ako navštívite webovú stránku, je pre vás okamžite pripravená nová identita doplnená vašou vlastnou a pracovnou e-mailovou adresou, vekom a dátumom narodenia, zamestnaním a dokonca obľúbenou farbou. V hornej časti môžete upraviť niekoľko možností, napríklad pohlavie, z ktorej krajiny pochádza meno a z ktorej krajiny je identita. Ak kliknete na Pokročilé nastavenia môžete tiež nastaviť vekový interval a upraviť pravdepodobnosť toho, ktorého pohlavia bude náhodná identita.

S Mailinatorom získate bezplatnú verejnú e-mailovú adresu

Tip 04: Plaťte anonymne

Ak musíte uskutočniť platbu online, takmer nikdy nie je súkromná. Platba v hotovosti ako v obchode je online takmer nemožná a pokiaľ je to možné, je to veľmi ťažké. Existujú služby, ktoré sa snažia dosiahnuť túto úroveň ochrany súkromia. EntroPay je taká služba, ktorá vám poskytuje virtuálnu kartu Visa, pomocou ktorej môžete platiť. Táto karta je predplatená a je akceptovaná v mnohých online obchodoch, pretože ide o kartu Visa. Potom je potrebné vložiť doň peniaze, niečo, čo má vaše údaje EntroPay. Kupujúci, u ktorého utratíte peniaze, však uvidí iba anonymnú kartu.

Meno na karte potom môže pochádzať napríklad z vašej predtým vygenerovanej identity, takže vás nemožno vystopovať. Ak hľadáte alternatívu na EntroPay, čoskoro skončíte s bitcoinom. Používanie bitcoinov bohužiaľ nie je ľahké a veľa online obchodov bitcoiny neprijíma. Posledné menované je však možné vyriešiť pomocou služby, ako je e-coin. Potom si môžete kúpiť množstvo bitcoinov a poslať ich na e-coin, kde sa potom vytvorí anonymná platobná karta, pomocou ktorej môžete platiť na viacerých miestach. Môžete ich tiež prepojiť so službou PayPal. Potom môžete získať plastovú aj virtuálnu platobnú kartu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found