Ako

Android bez Google? Takto to robíš

Android je na mobilných zariadeniach mimoriadne populárny. Je to bezplatný operačný systém vyrobený spoločnosťou Google. Nie nadarmo sa rozdáva zadarmo; Google na svojich službách zarába peniaze. A pod službami rozumieme hlavne reklamy. Nie je to preto zlý nápad používať Android bez Google. Ako to robíš?

  • Nalaďte si hlavu? Takto nájdete neznáme čísla 09. decembra 2020 09:12
  • Takto používate RCS, nástupcu SMS, vo svojom telefóne 8. decembra 2020 06:12
  • Uistite sa, že Google neodstráni vaše súbory 7. decembra 2020 14:12

Prečo bez Google?

Existuje jeden hlavný dôvod, prečo sa chcete zbaviť spoločnosti Google: ochrana osobných údajov. Google zhromažďuje o vás ako používateľovi veľa údajov prostredníctvom svojich rôznych služieb. Google zhromažďuje okrem iného to, komu voláte, ako dlho voláte, vašu IP adresu, ktoré webové stránky navštevujete a čo hľadáte. Google tiež vie, s kým komunikujete, pretože vaše kontakty sú predvolene synchronizované. Ďalej ukladá polohy a všetky vaše interakcie s hlasovým asistentom Google cez „Dobre, Google“.

Čím viac služieb Google používate, tým úplnejší je profil, ktorý o vás Google môže vytvoriť. A čím je váš profil úplnejší, tým viac peňazí môže Google pomocou vášho profilu zarobiť. Google je a zostane reklamnou spoločnosťou, ktorá zarába veľa peňazí čo najkonkrétnejším doručovaním reklám. Ak teda využívate čo najmenej služieb Google, Google o vás bude vedieť menej a uchováte si viac súkromia. Mimochodom, môžete si zobraziť všetko, čo Google zhromažďuje.

Ďalším dôvodom na hľadanie alternatív k softvéru spoločnosti Google môže byť to, že uprednostňujete používanie softvéru s otvoreným zdrojovým kódom: softvér, v ktorom môže kód vidieť každý. Aj keď je veľa aplikácií Google založených na softvéri s otvoreným zdrojovým kódom, na poslednú chvíľu získavajú tajné funkcie Google.

Tip 01: Vstavané aplikácie

Niektoré z aplikácií sú už „duplikované“, ak máte zariadenie od výrobcu, ako je Samsung, LG alebo HTC. Dostanete napríklad samostatnú e-mailovú aplikáciu, ale aj hudobný prehrávač, vlastnú aplikáciu s fotografiami a ďalšie. Ak radšej nechcete používať aplikáciu od svojho výrobcu, existuje veľa užitočných alternatív. Pri e-mailoch môžete myslieť na BlueMail, ktorý podporuje všetkých významných poskytovateľov e-mailov, ako sú Gmail a Hotmail. Môžete sa samozrejme rozhodnúť aj pre Microsoft Outlook pre Android, ktorý zvláda aj najznámejšie e-mailové služby, ako aj IMAP. Aplikácia Outlook však nesynchronizuje kontakty a kalendár systému Android. V obchode Play nájdete tiež veľa dobrých alternatív pre mnoho ďalších štandardných aplikácií. O mnohých z nich tu budeme osobitne diskutovať ako o tipe.

Tip 02: Zakážte aplikácie

Aplikácie Google môžete deaktivovať, aby ste zabránili používaniu aplikácií Google na svojom smartfóne alebo tablete (a aby ste ich museli aktualizovať a načítať). Robíte to prostredníctvom aplikácie nastavenie otvoriť a potom do Aplikácie ísť. Pozorne prechádzajte zoznamom, Google nevytvára svoju značku pre všetko, Google Chrome a Mapy Google sa jednoducho nazývajú Chrome a Mapy. Aplikáciu vypnete klepnutím na ňu a následným výberom Vypnúť / vypnúť aplikáciu. Dajte pozor, aby ste nezakázali všetko od Googlu, napríklad Služby Google Play a samotné Google Play. Prečo nie? Môžete si to prečítať v tipe 3 a v políčku „Služby Play“. Ak chcete vedieť, či je aplikácia od spoločnosti Google, alebo nie, musíte sa ponoriť do obchodu Google Play. Včela Moje aplikácie a hry pod menom aplikácie uvidíte meno výrobcu.

Alternatívou k obchodu Google Play je open source obchod s aplikáciami F-Droid

Tip 03: Obchod Play

Všetky aplikácie pre Android môžete nainštalovať z Obchodu Google Play. Existujú však alternatívy. Jednou z týchto alternatív je F-Droid. Jedná sa o špeciálny obchod s aplikáciami otvoreného zdroja. F-Droid používa úložiská rovnako ako Linux. Týmto spôsobom neexistuje jeden ústredný orgán, ktorý by spravoval prístup do obchodu s aplikáciami, ale je decentralizovaný. F-Droid inštalujete z webovej stránky www.f-droid.org. Klepnite na Stiahnite si F-Droid a stiahnite si príslušnú STK. Spustite stiahnutý súbor. Aplikácie z neznámych zdrojov sú predvolene blokované. Ak sa zobrazí upozornenie, klepnite na Nastavenia a pridajte Zabezpečenie / správa zariadení prepínač na zapnutie Neznáme zdroje a klepnite na Ok. APK môžete znova otvoriť v priečinku Stiahnuté súbory. Potom klepnite na inštalovať. Okrem F-Droid si môžete zvoliť aj Amazon Appstore alebo aplikáciu Microsoft Apps. Posledne menovaný je mini obchod s aplikáciami od spoločnosti Microsoft. Majte na pamäti, že rozsah týchto alternatívnych obchodov s aplikáciami je obmedzený, veľa z najznámejších aplikácií tam bohužiaľ nenájdete.

Zmysel a nezmysel vlastných ROM

Skratka rom v skutočnosti znamená pamäť iba na čítanie, pamäť, ktorá sa dá iba čítať, a preto na ňu nemožno zapisovať pomocou nových údajov. V komunite Android to znamená niečo iné: operačný systém, ktorý si nainštalujete do ROM časti vášho smartphonu. Skladová ROM je štandardný softvér dodávaný s telefónom, ktorý je oficiálnym operačným systémom výrobcu. Komunita prispôsobila vlastný rom. V takejto ROM môžu byť aj ďalšie aplikácie a služby. Nevýhodou vlastného ROM je, že kým bude stabilný, môže to chvíľu trvať, pretože kým všetky ovládače smartfónu správne fungujú, vyžaduje to veľa práce. Keď to bude úspešné, môžete si napríklad nainštalovať ROM, ktorá neobsahuje služby Google. Pre tento článok to však zachádza príliš ďaleko.

Tip 04: F-Droid

Po otvorení F-Droidu môže načítanie zoznamu aplikácií chvíľu trvať. V hornej časti na Čo je nové môžete si zvoliť napríklad kategóriu Internet. Stačí otvoriť aplikáciu a potom klepnúť na inštalovať nainštalovať aplikáciu. Ak vo svojom systéme Android nemáte práva root, mali by ste nechať zapnuté neznáme zdroje. Uistite sa, že neinštalujete iba neznáme súbory APK z internetu, ktoré môžu byť nebezpečné! Mimochodom, vo F-Droidoch choďte na nastavenie prostredníctvom ponuky a vedľa nej začiarknite políčko Automaticky sťahovať aktualizácie. Ak je to potrebné, začiarknutím možnosti Iba cez Wi-Fi stiahnete aktualizácie iba cez Wi-Fi. Vedľa tlačidla ponuky nájdete možnosť spravovať svoje zdroje (úložiská). Ak na ňu klepnete, zobrazia sa vám aktívne zdroje. Viac zdrojov pre ďalšie aplikácie nájdete tu. Ak chcete pridať nový zdroj, klepnite na Nový zdroj. Potom zadajte zdrojovú adresu (aka adresa URL) a klepnite na Pridať.

Uistite sa, že neinštalujete iba neznáme súbory APK z internetu

Tip 05: Google Chrome

Ak sa chcete prehliadača Google Chrome zbaviť, máte z čoho vyberať. Môžete si spomenúť napríklad na Mozilla Firefox. Verzia pre Android sa synchronizuje s variantom pre stolné počítače a dokonca podporuje aj rozšírenia. Vďaka tomu môžete napríklad ľahko blokovať reklamy. Ďalšou možnosťou je zvoliť si, povedzme, prehliadač Dolphin, ktorý je v systéme Android používaný už dlho a stále sa pravidelne aktualizuje a vylepšuje. Prehliadač AOSP je možné nainštalovať na určité zariadenia, ktoré majú root. Toto je predvolený prehliadač s otvoreným zdrojovým kódom pre Android. Nájdete ho tu. Počet podporovaných zariadení je však obmedzený. Vo F-Droid nájdete aj otvorený prehliadač s jednoduchým názvom Browser.

Tip 06: Hľadajte

V Androide môžete nainštalovať ďalšie vyhľadávacie aplikácie, napríklad DuckDuckGo, Yahoo Search, Startpage alebo Bing Search. Väčšina vyhľadávacích aplikácií umožňuje pridať miniaplikáciu na plochu, aby ste mohli vyhľadávať rýchlo a ľahko. Ak chcete prehliadač Google Chrome naďalej používať, môžete nastaviť iný predvolený vyhľadávací nástroj. Ak to chcete urobiť, otvorte Chrome, klepnite na tlačidlo ponuky napravo od panela s adresou a prejdite na nastavenie. Potom klepnite na Vyhľadávač a vyberte iný vyhľadávací nástroj zo zoznamu. Bohužiaľ tam chýba množstvo populárnych možností. Mobilný prehliadač Mozilla Firefox ponúka oveľa viac nastavení vyhľadávania ako Chrome. Sami sa môžete rozhodnúť, ktoré vyhľadávače chcete pridať a ktoré chcete nastaviť ako predvolené. Zvolený predvolený vyhľadávací nástroj Firefoxu môžete tiež nechať automaticky spustiť v niektorých verziách systému Android po dlhom stlačení tlačidla Domov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found