Preskúmanie

Testovaných 6 inteligentných systémov osvetlenia

Trh s inteligentným osvetlením je čoraz vyspelejší. Počet systémov rastie, žiarovky rôznych značiek teraz spolupracujú a aplikácie pre smartphony dostávajú ďalšie funkcie. To všetko znie sľubne, ale ako dobre fungujú hrušky v praxi? Počítač! Totaal testuje šesť známych inteligentných systémov osvetlenia s objímkou ​​E27.

Ak si chcete kúpiť inteligentné osvetlenie, v dnešnej dobe máte na výber. Philips Hue je pravdepodobne stále najznámejším inteligentným osvetlením a my sme ho samozrejme vyskúšali. Testovali sme aj žiarovky od spoločností Ikea, Yeelight, Trust, Innr a TP-Link.

Všimnite si kovanie

Ak plánujete kúpiť jednu alebo viac inteligentných žiaroviek, je vhodné vopred si overiť, ktoré armatúry vaše svietidlá používajú. Tri najčastejšie používané svietidlá sú E27 (veľké svietidlo), E14 (malé svietidlo) a GU10 (bodové svetlá). Pozorne skontrolujte, či je osvetlenie, ktoré máte na mysli, k dispozícii v správnom (-ých) svietidle (-och). Prakticky všetky inteligentné žiarovky sú k dispozícii s výbojkou E27 a rad značiek vrátane Ikea a Philips Hue predáva svoje modely aj s ďalšími dvoma výbojkami. Existujú však aj výrobcovia, napríklad TP-Link, ktorí ponúkajú iba žiarovky E27. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, odporúčame vám dozvedieť sa viac o kompatibilite vášho obľúbeného systému osvetlenia.

Testovacia metóda

Šesť testovaných systémov osvetlenia pozostáva z žiaroviek E27 s - ak je to potrebné - mostom (spojovacím uzlom). Všetky systémy fungujú prostredníctvom aplikácií pre Android a iOS. Hrušky sme zavesili do našej obývačky a do kancelárie. Počas dvojtýždňového testovacieho obdobia sme lampy nainštalovali cez smartphone so systémom Android. Operácia prebiehala prostredníctvom aplikácie Android od výrobcu a - ak je podporovaná - inteligentného reproduktora Google Home. Pri testovaní osvetlenia sme dbali na ľahkú inštaláciu, užívateľskú príjemnosť a možnosti aplikácií, farebné podanie žiaroviek a kompatibilitu s (vlastným) príslušenstvom a svetelnými systémami iných značiek. Testovanie prebiehalo prostredníctvom našich miestnych sietí Wi-Fi a mobilného pripojenia na internet (vonku).

IKEA Trådfri

Nábytkový gigant Ikea vydal na jar 2017 vlastný inteligentný systém osvetlenia. Séria Trådfri sa skladá zo stmievateľných bielych žiaroviek s objímkami E27, E14 a GU10. Verzia E27 je k dispozícii aj ako farebná žiarovka. Ikea ponúka aj celý rad príslušenstva, od pohybových senzorov až po stropné dosky. Vďaka použitému protokolu ZigBee môžete žiarovky Ikea tiež prepojiť s porovnateľnými operačnými systémami, ako je napríklad Philips Hue. Systém Trådfri je možné ovládať dvoma spôsobmi: pomocou diaľkového ovládača, ktorý pracuje až do desiatich metrov a podporuje až desať žiaroviek, alebo pomocou mosta. Tento mostík dokáže ovládať až päťdesiat žiaroviek a príslušenstva a umožňuje vám ovládať systém zo smartphonu. Diaľkové ovládanie túto možnosť neponúka.

Ak chcete mobilné ovládanie, most je najlepšie kúpiť. Upozorňujeme, že žiarovky môžete prevádzkovať iba v domácej sieti. Regulácia osvetlenia vonku nie je (zatiaľ) možná. Nastavenie mosta a žiaroviek nie je ťažké, ale pôsobí trochu nelogicky. Napríklad musíte prevrátiť mostík hore nohami, aby ste naskenovali qr kód na spodnej strane a v príručke Ikea sa píše, že musíte držať (voliteľné požadované) diaľkové ovládanie v maximálnej vzdialenosti 2 centimetre od mosta kvôli registrácii. Ak ste prepojili žiarovky, môžete ľahko upraviť intenzitu svetla a biely tón. Je tiež možné nastaviť časové plány na tiché prebudenie napríklad zo stále jasnejších svetiel. Aplikácia je užívateľsky príjemná, ale z hľadiska možností nie príliš rozsiahla. Je pekné, že systém spolupracuje so známymi hlasovými asistentmi a má podporu Apple HomeKit.

IKEA Trådfri

cena

32,95 € (pripojovací hub), 15 € (diaľkové ovládanie), samostatná žiarovka od 9,99 € (biela žiarovka E27)

Webová stránka

www.ikea.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Cenovo dostupné
 • E27, E14 a GU10
 • Rozsah príslušenstva
 • Funguje aj bez mosta
 • Dobrá podpora reči
 • Negatíva
 • Málo možností automatizácie
 • Žiadne diaľkové ovládanie
 • Inštalácia kúska šnúrky

Osvetlenie Ikea bolo inteligentnejšie

Keď spoločnosť Ikea v apríli 2017 uviedla v Holandsku svoje inteligentné osvetlenie, systém vlastne vôbec nebol taký inteligentný. Lampy mohli ukazovať iba biele svetlo; v tom čase v sortimente chýbala farebná lampa. Ikea navyše sľubovala veľa funkcií, ktoré budú k dispozícii až neskôr. Počnúc kompatibilitou s mostom Philips Hue 2.0 až po podporu pre Apple HomeKit, Amazon Alexa a Google Assistant sa skorí majitelia Trådfri ocitli s produktom verzie 1. Našťastie Ikea splnila svoje sľuby a na jeseň minulého roka vydala aktualizáciu, vďaka ktorej je systém Trådfri kompatibilný s Hue. V nasledujúcich mesiacoch výrobca pridal podporu aj pre dva stany hlasovej základne a Apple HomeKit. Uvoľnená bola aj farebná lampa, ale štartovacia sada s mostíkom a niekoľkými lampami zmizla. Ikea uviedla dôvod, ktorý dáva prednosť tomu, aby si používatelia zostavili svoju vlastnú sadu osvetlenia.

Inteligentné žiarovky TP-Link

Portfólio inteligentného osvetlenia spoločnosti TP-Link od svojho uvedenia na trh (jar 2017) pozostávalo zo štyroch žiaroviek: LB100, LB110, LB120 a LB130. Svetelné zdroje sú - stále - iba na predaj s objímkou ​​E27. Plus je, že žiarovky majú svoje vlastné WiFi rádio pre bezdrôtové pripojenie k vášmu routeru. Takže most nepotrebujete. Hrušky od spoločnosti TP-Link sú znateľne väčšie ako hrušky od spoločností Philips a Ikea. To môže robiť problém, ak je v zariadení málo miesta. Z hľadiska funkčnosti sú žiarovky TP-Link nezmenené. LB100 a LB110 vyžarujú biele svetlo, ktoré môžete stlmiť, a LB120 môžu vykazovať rôzne odtiene bielej. LB130, najdrahší model, produkuje 16 miliónov (stmievateľných) farieb. Reprodukcia bielych tónov a farieb je živá a dobrá.

Žiarovky inštalujete a ovládate prostredníctvom aplikácie Kasa, ktorá sa používa aj na ďalšiu domácu automatizáciu TP-Link. Vytvorenie účtu je povinné, aby ste mohli žiarovky ovládať aj vonku. Inštalácia žiaroviek WiFi je plynulá a môžete ich prepojiť s hlasovými asistentmi Amazon Alexa a Google Assistant. Takto je možné okrem iného zapínať a vypínať osvetlenie pomocou vášho hlasu. Aplikácia je užívateľsky prívetivá a funguje správne, má však menej možností ako aplikácia Hue. Môžete ľahko zvoliť a stlmiť biele tóny (a vo farbách LB130). Je tiež možné vytvárať svetelné scény a nastaviť časové plány, v ktorých lampy upravujú množstvo svetla podľa polohy slnka. Je zarážajúce, že prebudenie žiaroviek z pohotovostného režimu trvá pomerne dlho. Ak v aplikácii naznačíte, že by sa mala lampa rozsvietiť, reakcia lampy zvyčajne trvá 2 až 3 sekundy.

Tam, kde iní výrobcovia pravidelne vydávajú nové hrušky a doplnky a vylepšujú svoje aplikácie, sa zdá, že TP-Link investuje do svojho inteligentného systému osvetlenia len málo alebo nič. Spoločnosť predáva rovnaké žiarovky už rok a pol, čo - rovnako ako aplikácia - dokáže rovnako ako v čase uvedenia na trh. To isté platí pre aplikáciu: stále ju napríklad nemožno používať v holandčine. Žiarovky TP-Link dokonca stoja rovnako, a preto zostávajú v porovnaní s konkurenciou pomerne drahé.

Inteligentné žiarovky TP-Link

cena

29,99 EUR (100 LB, 110 LB), 39,99 EUR (120 LB), 59,99 EUR (130 LB) Webová stránka

www.tp-link.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Nie je potrebný žiadny most
 • Nádherná (farebná) reprodukcia
 • Negatíva
 • Veľké lampy
 • Drahý
 • Aplikácia nie je v holandčine
 • Malý vývoj

Štartovacia súprava Philips Hue White and color ambiance Starter Kit E27

Pokiaľ ide o inteligentné osvetlenie, bola spoločnosť Philips po celé roky nespornou jednotkou. Aj keď žiarovky Hue boli na tej drahej strane, poskytovali najlepšie (farebné) svetlo a mali aplikáciu s mnohými funkciami. Medzitým sa zvýšila a zlepšila konkurencia, takže je otázkou, či je osvetlenie Hue stále tou najlepšou voľbou. Začali sme štartovacou sadou pozostávajúcou z mostíka 2.0, troch farebných žiaroviek E27 a (bezdrôtového) stmievača. Most je povinný: musíte ho pripojiť k routeru pomocou dodávaného ethernetového kábla, inak nie je možné ovládať žiarovky cez aplikáciu. Inštalácia mosta a potom žiaroviek a stmievača je hračkou. Aplikáciu je možné používať bez účtu Hue, musíte si však vytvoriť účet pre všetky možnosti (automatizácie). Potom môžete okrem iného ovládať svoje svetlá, keď nie ste doma, alebo ich nechať automaticky zapínať, keď už ste takmer doma (pomocou systému GPS). To všetko funguje hladko a aplikácia je prehľadná a obsahuje veľa užitočných funkcií, napríklad svetelné scény. Aplikácia navyše funguje so všetkými druhmi služieb, od Google Assistant, Amazon Alexa a IFTTT až po Apple HomeKit a Nest. Most podporuje až päťdesiat produktov Hue. Veľkým plusom osvetľovacieho systému je široká škála žiaroviek. Okrem žiaroviek s objímkami E27, E14 a GU10 predáva Philips aj dizajnérske žiarovky, svetelné pásy, stropné žiarovky a vonkajšie osvetlenie. Pretože systém Hue používa protokol ZigBee, môžete k nemu pripojiť aj žiarovky iných značiek (napríklad Trust, Ikea a Innr).

Štartovacia sada Philips Hue White and color ambiance E27

cena

160 € (štartovacia sada s mostíkom a tromi farebnými žiarovkami), samostatná žiarovka od 19,99 €

Webová stránka

www.meethue.com 10 Skóre 100

 • Pros
 • Široká škála osvetlenia (príslušenstvo)
 • Veľa automatizačných funkcií
 • Najlepšie podanie farieb
 • Vynikajúca aplikácia
 • Integrácia s mnohými službami
 • Funguje s Windows, macOS a Ambilight TV
 • Negatíva
 • Vyžaduje sa most
 • Drahý

Odkaz na Ambilight

Môžete tiež prepojiť osvetlenie Hue s počítačom so systémom Windows alebo macOS a synchronizovať svetlá s vašimi hrami, hudbou alebo videom. To sa deje prostredníctvom (bezplatného) softvéru Hue Sync. Ďalšia vlastnosť je dôležitá pre menej ľudí, ale o to menej dobrá. Ktokoľvek, kto má podporovaný televízor Philips s technológiou Ambilight, si môže prostredníctvom aplikácie prepojiť svoje osvetlenie s televíziou. Napríklad môžete nechať (vybrané) žiarovky urobiť to isté ako svetelné pásy Ambilight: premietajte farbu televízneho obrazu. Toto sme mohli otestovať na našom dvojročnom televízore Philips a funguje to prekvapivo dobre. Žiarovky sa rýchlo synchronizujú a vykazujú takmer rovnaké farby ako Ambilight. V našom prípade sa farba v obývacej izbe úplne mení s obrazom v televízii, vďaka čomu je tento vzrušujúci film ešte skutočnejší.

doplnky

Spoločnosť Philips Hue sa odlišuje od konkurencie kompletným a dobre fungujúcim radom príslušenstva. Od žiaroviek všetkých tvarov, veľkostí a cenových relácií až po bezdrôtové stmievače a spínače osvetlenia a snímače pohybu - svoj svetelný systém môžete vytvoriť tak inteligentný a komplexný, ako chcete. Vďaka nim sú vaše lampy (a sami seba) menej závislé od vášho smartphonu. Šikovné, pretože nie vždy ho máte (nabitý) pri sebe.

Trust KlikAanKlikUit Štartovacia sada Z1 ZigBee Bridge

Značka KlikAanKlikUit (KAKU) je súčasťou holandskej elektronickej spoločnosti Trust. Séria inteligentných domov od výrobcu obsahuje inteligentné žiarovky, ktoré fungujú prostredníctvom protokolu ZigBee. Testujeme štartovaciu sadu s dvoma farebnými žiarovkami E27 a (požadovaným) mostom Z1. Vďaka použitým frekvenciám 2,4 GHz sú žiarovky kompatibilné s inými zariadeniami ZigBee, ako sú žiarovky Philips Hue a Ikea Trådfri. Staršie výrobky KAKU, ako napríklad bezpečnostné kamery a zvončeky, používajú rôzne frekvencie ZigBee, a preto s novším vybavením nepracujú. Samostatne dostupný most Trust (viac ako 100 eur) tvorí most a umožňuje vzájomnej komunikácii starej aj novej domácej automatizácie Trust. Pokiaľ budete využívať iba moderný systém osvetlenia, postačí most a žiarovky Z1. Inštalácia systému sa vykonáva pomocou aplikácie Trust SmartHome, ktorá síce robí to, čo má, ale z hľadiska dizajnu a funkcií je veľmi základná. Môžete ľahko zapnúť a vypnúť žiarovky, stlmiť ich a poskytnúť im ďalšie farby / odtiene bielej, možnosti (automatizácie) sú však obmedzené. Nastavenie je tiež trochu nelogické, pretože na všetko musíte prísť sami. Aplikácie od Yeelight a Philips Hue sú prehľadnejšie a obsahujú aj viac funkcií. Každý, kto chce úplne prispôsobiť svoj svetelný systém svojim vlastným želaniam, by sa mal rozhodnúť pre takúto značku. Ak nepotrebujete viac ako niekoľko diaľkovo ovládaných svetiel, systém Trust to urobí. Plusom je, že osvetlenie spolupracuje s ostatnými výrobkami KAKU, takže môžete svoju domácnosť plne automatizovať a zabezpečiť pomocou jednej značky a sprievodnej aplikácie.

Trust KlikAanKlikUit Štartovacia sada Z1 ZigBee Bridge

cena

99 € (štartovacia sada s mostíkom a dvoma farebnými žiarovkami), jednotlivé svetlo od 17,99 €

Webová stránka

www.trust.com/sk 6 Skóre 60

 • Pros
 • Funguje s inými systémami ZigBee, ako je napríklad Philips Hue
 • Funguje s ďalšími výrobkami spoločnosti KAKU
 • Farebné svietidlo aj s objímkou ​​GU10
 • Negatíva
 • Pre spoluprácu so staršími zariadeniami KAKU je potrebný most
 • Obmedzená a trochu nejasná aplikácia
 • Most Z1 podporuje iba 20 žiaroviek

Yeelight (montáž YLDP02YL, E27)

Žiarovky Yeelight sú trochu zvláštne. V Holandsku ich nemôžete oficiálne kúpiť, musíte ich však importovať cez (čínsky) web, napríklad Gearbest, Aliexpress alebo Banggood. Dôvod, prečo ich zahrňujeme do tohto porovnávacieho testu? Yeelights (model YLDP02YL) používame doma už rok a pol a považujeme ich za zaujímavú alternatívu k (holandskej) súťaži. Je to hlavne kvôli konkurencieschopnej cene: farebná lampa Yeelight s objímkou ​​E27 je k dispozícii za 20 eur (s poštovným zadarmo zo zahraničia). Pravidelne ho kúpite vo výpredaji za cenu okolo 15 eur. Prepojenie nie je potrebné, pretože kontrolka WiFi komunikuje priamo s vaším smerovačom. Spoločnosť Yeelight spolupracuje so spoločnosťou Xiaomi, jedným z najväčších výrobcov elektroniky na svete. Sortiment inteligentných žiaroviek Yeelight je veľký a rozmanitý a zahŕňa stropné osvetlenie, LED pásy a nočné žiarovky. Testujeme preto sadu žiaroviek E27, ktoré môžete ľahko nainštalovať a ovládať pomocou aplikácie Yeelight. Môže byť - s niekoľkými pravopisnými chybami - použitý v holandčine a funguje správne. Aplikácia obsahuje veľa (automatických) možností, napríklad zapínanie a vypínanie žiaroviek v stanovených časoch. K dispozícii je tiež veľa scén a farby si môžete zvoliť aj sami. Lampa zobrazuje nádherné farby a môže byť pekná a jasná, ale keď je zapnutá, vydáva charakteristický bzučiaci zvuk (vy). Je pravdepodobné, že si to nevšimnete, ale v tichej miestnosti s lampou v blízkosti ju budete počuť. Žiarovky Yeelight podporujú Alexa, Assistant a IFTTT a mali by sa stať kompatibilnými s HomeKit niekedy v budúcom roku. Z dôvodu chýbajúcej podpory ZigBee Yeelights nepracujú s lampami napríklad od spoločnosti Philips Hue.

Yeelight (montáž YLDP02YL, E27)

cena

20 € (vyžaduje sa dovoz)

Webová stránka

www.yeelight.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Cenovo dostupné
 • Kompatibilné s (rečovými) asistentmi
 • Dobré podanie farieb
 • Veľký sortiment
 • Nie je potrebný žiadny most
 • Negatíva
 • Po zapnutí blika
 • Nie je k dispozícii v Holandsku
 • Holandská aplikácia nie je bezchybne preložená
 • Farebná žiarovka iba s objímkou ​​E27

Innr BG110 / RB165 / RB178T

Holandský Innr predáva inteligentné osvetlenie všetkých tvarov a veľkostí (alebo tvaroviek). Od E27 a E14 po GU10, LED pásy a zapustené bodové svetlá: dosah je veľký. Začali sme pracovať s RB165 (biela lampa) a RB178T (stmievateľná biela lampa) v kombinácii s mostom BG110. Innr pre tento test bohužiaľ nebol schopný dodať farebnú lampu. Táto farebná žiarovka je v súčasnosti k dispozícii iba s objímkou ​​E27. Na požiadanie výrobca oznamuje, že začiatkom roka 2019 vyjdú aj farebné žiarovky s objímkami E14 a GU10. Celý systém osvetlenia využíva protokol ZigBee, ktorý vám umožňuje pripojiť svetlá ku konkurenčnému systému, ako je Philips Hue. Innr prehľadne vysvetľuje, ako na to.

Aplikácia Innr je menej prehľadná. Na telefóne s Androidom sa mi nepodarilo vytvoriť účet: Stále sa mi zobrazovalo nezmyselné chybové hlásenie. To isté sa stalo aj na mojom iPade, až po tretíkrát som zrazu dostal na obrazovku správu, že moje heslo nespĺňa požiadavky. Keď som zvolil iné heslo, registrácia bola úspešná. Po nastavení žiaroviek urobia to, čo im prikáže aplikácia. Bohužiaľ, aplikácia je väčšinou na pomalej strane a má málo funkcií. Tí, ktorí si chcú plne automatizovať svoj svetelný systém, by sa mali poobzerať ďalej.

Innr BG110 / RB165 / RB178T

cena

59,95 € (most), 21,99 € (E27, stmievateľná biela), 14,99 € (E27, biela)

Webová stránka

www.innrlighting.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Most podporuje 100 žiaroviek
 • Široká škála osvetlenia
 • Funguje s inými systémami ZigBee
 • Negatíva
 • Farebná žiarovka momentálne iba s objímkou ​​E27
 • Aplikácia je pomalá a obsahuje chyby
 • Málo možností automatizácie

Záver

Minulý rok sme spoločnosť Philips Hue korunovali za jasného víťaza nášho komparatívneho testu inteligentných žiaroviek. Aj tento rok bude mať systém Hue navrch vďaka svojej vysoko kvalitnej ponuke osvetlenia, užívateľsky prívetivej aplikácii a integrácii so všetkými službami, ktoré potrebujete (v budúcnosti). Ak vám stačí jednoduchší systém osvetlenia, s cenovo dostupnými žiarovkami od Ikea a Innr si môžete urobiť dobre. Používajú protokol ZigBee, a preto môžu spolupracovať aj s Hue. Osvetlenie Yeelight je cenovo dostupná exotická alternatíva, ktorá funguje správne, ale namiesto ZigBee používa Wi-Fi. Najmenej bodovali v tomto teste žiarovky od spoločností Trust (ZigBee) a TP-Link (WiFi), aj keď to nie sú zlé žiarovky. Ktorý systém osvetlenia vám najviac vyhovuje, závisí predovšetkým od vašich (automatizačných) želaní a rozpočtu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found