Ako

9 tipov na zaistenie úplného zabezpečenia vášho Macu

Ste zvyknutí inštalovať antivírusový program do počítača. Operačný systém vášho počítača Mac je v predvolenom nastavení dobre chránený pred škodlivým softvérom a je v ňom menej vírusov. Už niekoľko rokov sa však strieda rôzny malware pre Mac. Nakoľko ste v bezpečí na počítačoch Mac?

Tip 01: Aktualizácie zabezpečenia

Operačný systém na vašom Macu, OS X, je už v predvolenom nastavení dobre chránený pred vírusmi a votrelcami. Hackeri však stále nachádzajú nové spôsoby, ako sa dostať do vášho počítača. Preto je nevyhnutné držať krok s vašim softvérom. Prečítajte si tiež: Je iPhone imunný voči vírusom?

Prvým krokom je aktualizácia OS X. Každá úplne nová verzia OS X má svoje vlastné meno, najnovšia verzia sa volá El Capitan a označuje sa aj ako OS X 10.11. Ak máte starší Mac, túto verziu už nebudete môcť spustiť. El Capitan si môžete stiahnuť z App Store. Aby bola vaša verzia OS X aktuálna, mali by ste mať vždy k dispozícii najnovšie aktualizácie zabezpečenia pre váš operačný systém. Tieto aktualizácie sú označené druhou číslicou, napríklad OS X 10.11.3.

Kliknutím na ľavú hornú časť môžete zistiť, či používate najnovšiu verziu Logo spoločnosti Apple kliknúť a zvoliť O tomto počítači Mac. Za Verzia môžete vidieť, ktorú verziu máte nainštalovanú. kliknite na Aktualizácia softvéru, otvorí sa App Store a uvidíte, či sú k dispozícii nejaké aktualizácie OS X. Vďaka aktualizácii zabezpečenia sa nastavenia a dokumenty z disku nikdy neodstránia, čo sa môže stať, ak napríklad prejdete z OS X 10.8 na OS X 10.9. V druhom prípade sa aktualizuje celý operačný systém a môžete sa rozhodnúť vymazať celý pevný disk. Uistite sa preto, že takejto veľkej aktualizácii venujete zvýšenú pozornosť a že máte zálohu svojich údajov. Ak chcete zaistiť bezpečnosť svojho počítača Mac, nezabudnite na svoje Predvoľby systému / App Store možnosť Automaticky vyhľadávať aktualizácie vybraný. Podľa vašich preferencií môžete tiež začiarknuť políčka nižšie. Ak vyberiete poslednú z troch čiastkových možností, aktualizácie zabezpečenia sa stiahnu a nainštalujú automaticky.

Tip 01 Uistite sa, že sa vykonáva automatické vyhľadávanie aktualizácií, aby vám nikdy neunikla aktualizácia zabezpečenia.

Tip 02: Vírusový skener

Ak sa prostredníctvom aktualizácií zabezpečenia uistíte, že je váš operačný systém vždy aktuálny, ste v súčasnosti dobre chránení pred vírusmi. Otázka, či to tak bude aj v blízkej budúcnosti, je samozrejme otázkou. Pre počítače Mac je k dispozícii množstvo antivírusových programov. Našťastie nemusíte vytiahnuť peňaženku. Dobrou bezplatnou voľbou je Sophos Anti-Virus pre Mac.

Program si stiahnete na modrom paneli v dolnej časti tejto stránky Nástroje zadarmo vybrať. kliknite na Stiahnuť ▼ nižšie Sophos Antivirus pre Mac Home Edition. kliknite na Začať a vyber si Verzia 9 ak používate OS X 10.6 až OS X 10.9. OS X 10.5 a starší už nie je podporovaný. Rozbaľte stiahnutý súbor a kliknite na ikonu Domáca edícia Sophos Anti-Virus a postupujte podľa pokynov na inštaláciu. Po nainštalovaní môžete na pevnom disku vyhľadať ďalší malware, vírusy a trójske kone Skenujte miestne disky pred Skenovanie teraz vybrať.

Ak chcete skenovať ďalší disk, kliknite na Vlastné skenovania a potom znamienko plus. Kliknutím na znamienko plus nižšie zadajte, ktoré miesta sa majú skenovať Skenovať položky kliknúť. Kliknutím na ikonu môžete zobraziť všetky hrozby Manažér karantény kliknúť. Vyberte súbor a kliknite na ikonu Vyčistiť hrozbu na úplné odstránenie súboru z disku.

Tip 02 Antivírusový program nie je potrebný, ale odporúča sa.

Antivírusové skenery

Okrem programu Sophos existuje niekoľko ďalších dobrých bezplatných možností. Napríklad Avira alebo avast! Bezplatný antivírus pre Mac. Ďalšou možnosťou je ClamXav, aj keď je tento program o niečo menej užívateľsky príjemný.

Tip 03: Firewall

Aby ste sa vyhli útokom hackerov zvonka, je nevyhnutné chrániť počítač Mac pomocou brány firewall. Vstavaný firewall OS X je dosť dobrý a nájdete ho na Predvoľby systému / Zabezpečenie a súkromie / Firewall. Ak je táto možnosť vypnutá, je čas ju zmeniť. Kliknite na zámok v dolnej časti a prihláste sa pomocou hesla správcu. Vyberte si Povoliť bránu firewall. Ak chcete nakonfigurovať bránu firewall, kliknite na Možnosti brány firewall.

Maximálnu bezpečnosť dosiahnete začiarknutím políčka Blokovať všetky prichádzajúce spojenia ale to by mohlo znamenať, že funkcie ako tlačiareň a zdieľanie súborov už nepracujú správne. Podľa programu môžete určiť, či sa môže pripojiť k vonkajšiemu svetu, kliknúť na znamienko plus a vybrať program. kliknite na Povoliť prichádzajúce spojenia a vyberte voliteľne Blokovať prichádzajúce spojenia. Zatvorte stlačením Ok kliknúť. Ak máte možnosť Aktivujte tajný režim váš počítač Mac nemôžu nájsť ani iné počítače v rovnakej sieti.

Tip 03 Bránu firewall je možné nakonfigurovať pomocou ponuky možností brány firewall.

Tip 04: Zdieľanie v sieti

Brána firewall samozrejme pomáha proti votrelcom, ale je tiež užitočné zistiť, ktoré sieťové pripojenia máte otvorené. Všetky nastavenia nájdete na adrese Predvoľby systému / zdieľanie. V hornej časti označujete, ako je váš Mac v sieti rozpoznateľný, v predvolenom nastavení je to vaše používateľské meno a názov modelu vášho Macu. Pod ním uvidíte všetky druhy začiarkavacích políčok, ktoré môžete začiarknuť alebo zrušiť ich výber. Ak máte v počítači Mac tlačiareň a chcete, aby ju mohli používať ďalšie počítače v rovnakej sieti, začiarknite políčko pred Zdieľanie tlačiarní.

nižšie Tlačiarne musíte tiež zvoliť správnu tlačiareň a pod Používatelia označujete, kto smie tlačiareň používať. Znamienkom plus vytvoríte novú skupinu používateľov s rôznymi právami. Zdieľanie súborov cez sieť je užitočné, ale uistite sa, že máte správne nastavenia. Včela Zdieľanie súborov nájdete pod Zdieľané priečinky prehľad priečinkov na pevnom disku zdieľaných so sieťou. Zaistite, aby všetky súbory v týchto priečinkoch mohli zobraziť ostatní používatelia, ak je táto položka pod Používatelia tak je nastavený. Verejný priečinok nájdete vo vyhľadávači kliknutím na ikonu Prejsť / Domovský priečinok / Verejné kliknúť.

Tip 04 Ak máte zapnuté zdieľanie súborov, buďte opatrní, ostatní vo vašom verejnom priečinku si teraz môžu zobraziť všetko.

Tip 05: Vrátnik

Celkom novou funkciou v OS X je Gatekeeper: ďalšia ochrana pred inštaláciou neznámeho softvéru. Väčšinu programov pre Mac nájdete v App Store a spoločnosť Apple tieto programy jeden po druhom testovala na prítomnosť malvéru a vírusov. Môžete si teda bez problémov nainštalovať všetko z App Store. Niektoré programy však v App Store nenájdete a musíte si ich nainštalovať manuálne, napríklad pomocou súboru dmg.

Ako sa OS X vyrovná s týmito typmi súborov, je len na vás, či sa dozviete program Gatekeeper. Ísť do Predvoľby systému / Zabezpečenie a súkromie / Všeobecné a pozri sa pod Povoliť programy stiahnuté z. Najbezpečnejšia možnosť je samozrejme Obchod s aplikaciamiale ak máš tú možnosť App Store a vývojári, ktorých totožnosť je známa ani veľa sa nemôže pokaziť. Posledná možnosť, Akýkoľvek zdrojnie je veľmi dobrý nápad. Ak ste si vybrali jednu z prvých dvoch možností a chcete nainštalovať niečo, čo nebolo schválené spoločnosťou Apple, zobrazí sa správa, že súbor nie je možné nainštalovať. Ak to chcete manuálne zrušiť, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte Otvorené. Na ďalšej obrazovke musíte znova stlačiť Otvorené kliknutím potvrďte svoju akciu.

Tip 05 Ak máte nastavený Gatekeeper, môžete sa stretnúť s varovaním, keď budete chcieť otvoriť inštalačný súbor.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found