Ako

Spravujte zbierku MP3

Sťahujete pravidelne hudbu? Nasledujúci jav vám je pravdepodobne známy. Skladby od rovnakého umelca sa skrížia vo vašom prehrávacom programe alebo na vašom MP3 prehrávači. Okrem toho chýbajú obaly albumov alebo sú viditeľné nesprávne obrázky. Takéto problémy vznikajú z dôvodu nesprávneho vyplnenia značiek. Prispôsobiť všetko je časovo náročné, ale nakoniec z toho budete mať iba úžitok z organizovanej hudobnej zbierky. Vysvetľujeme, ako k tomu efektívne a čo najviac pristupovať automaticky.

Značky sú viac-menej digitálne brožúry CD, ale potom sa lepia na súbory MP3. Nájdete v ňom všetky druhy informácií, ako napríklad názov, album a informácie o interpretovi. K dispozícii je tiež obal albumu. Programy prehrávania a prenosné prehrávače médií organizujú vašu hudobnú zbierku na základe týchto metadát. Napríklad zobrazovanie obalov albumov zvyčajne závisí aj od poskytnutej značky.

Pre usporiadaný zber je preto dôležité, aby všetky údaje boli správne. Samozrejme, že nechcete nájsť hudbu od rovnakého interpreta pod rôznymi názvami kapiel v Spotify, iTunes, Windows Media Player alebo na MP3 prehrávači, tablete alebo smartfóne. Napriek tomu existuje veľká šanca, že sa s tým budete musieť vyrovnať. Hneď ako si vyberiete hudbu zo sietí na stiahnutie, ako sú usenet a bittorrent, značky sú pre vás zvyčajne už vyplnené. Záleží len na tom, ako pôvodný vlastník súborov interpretuje meno umelca. Napríklad je to Beatles alebo The Beatles? Znie to šialene, ale kvôli nesprávnym značkám môžete dokonca stratiť hudbu. Predpokladajme, že k skladbe je pripojený nesprávny interpret, potom je veľmi ťažké nájsť túto skladbu v rozsiahlych hudobných zbierkach. V niektorých prípadoch nie sú vôbec prítomné žiadne značky. V takom prípade nájdete skladby v knižnici pod nezmyselným menom, napríklad Neznámy interpret alebo Rôzne. Najskôr si musíte pieseň vypočuť, až potom budete vedieť, komu patrí. Pred importom hudby do knižnice médií alebo jej prenosom do prehrávača MP3 je dobré skontrolovať všetky metadáta a v prípade potreby ich upraviť.

Súbory MP3 obsahujú veľa informácií, ako sú názov, interpret a obal albumu.

1. Skener značiek

Najlepšie je použiť samostatný program na zmenu značiek. Je pravda, že údaje o skladbách môžete upraviť aj manuálne (pozri rámček „Úprava značiek v systéme Windows“), ale vo veľkých hudobných zbierkach s nimi trávite veľa času. TagScanner je užitočný program na prehľadné ukladanie súborov MP3. Tento ruský program nájdete na XDLab.ru. V sprievodcovi inštaláciou nezabudnite na Holandsky vybrať. Najskôr určíte umiestnenie, kde sú uložené vaše súbory MP3. Kliknite na tlačidlo v dolnej časti Listy a vyberte správny priečinok. V prehľade sa zobrazia všetky čísla. V stĺpcoch môžete vidieť, ktoré značky skladby obsahujú. Ak nie sú k dispozícii žiadne značky, uvidíte iba názov súboru.

2. Zmeňte štítky

Kliknite na kartu v hornej časti Editor značiek. Upozorňujeme, že pravá tabla sa mení. Vyberte ľubovoľnú skladbu z prehľadu. Teraz uvidíte, ktoré tagy súbor MP3 obsahuje presne. Všetky polia môžete podľa potreby zmeniť manuálne. Môžete pridať alebo odstrániť údaje. Po úprave kliknite dole Uložiťaby sa zmeny uložili. Väčšina značiek označuje všetky skladby v hudobnom albume, napríklad polia Umelec, Album, Žáner a Obrázok. Je preto efektívnejšie pridávať tieto značky súčasne. Môžete to zariadiť výberom všetkých skladieb z albumu v prehľade. Potom vykonajte požadované úpravy a potvrďte pomocou Uložiť.

Malé úpravy môžete ľahko vykonať manuálne prostredníctvom karty Editor značiek.

3. Online databázy

Ak je v hudobnom albume málo alebo žiadne štítky, je rozumné vyhľadať správne údaje z internetu. To vám ušetrí veľa zadávania. Kliknite na kartu v hornej časti Procesor značiek. Vyberte všetky skladby z hudobného albumu. Je dôležité, aby boli piesne v správnom poradí. V prípade potreby môžete poradie zmeniť pomocou modrých šípok v hornej časti. Vy sa rozhodnete vpravo vzadu Služby v ktorej databáze chcete hľadať. Skúste najskôr FreeDB a TrackType títo dvaja sa snažia rozpoznať, o ktorý album ide. Potom kliknite na Vyhľadávanie. Keď sa nájde zhoda, čísla sa zobrazia na pravom paneli. Nenašiel program žiadne výsledky? Potom môžete skúsiť vyhľadávať pomocou kľúčových slov sami. Potom vyberte na Služby databáza Amazon, Diskotéky alebo MusicBrainz. Zadajte meno interpreta alebo hudobného albumu a kliknite na ikonu Vyhľadávanie. Keď sa vo výsledkoch zobrazí dobrý album, dvakrát na neho kliknite. Skontrolujte, či sa počet skladieb zhoduje. Skrz Príklad Z fialovej farby vidíte, ktoré údaje upravuje TagScanner. kliknite na Uložiť natrvalo uložiť nové značky. Časy s tab nastavenie späť do hlavného okna.

Napríklad na automatické zmeny značiek použite databázu Amazonu.

4. Jednotlivé čísla

Funkcia vyhľadávania tiež automaticky upravuje značky pre jednotlivé skladby. Je to užitočné napríklad vtedy, ak nesťahujete celé albumy. Zistite, z ktorého hudobného albumu pochádza dotyčný hit, a vyhľadajte ho v databázach Amazon, Discogs alebo MusicBrainz. Dvakrát kliknite na správny album, aby sa zobrazili príslušné skladby. Stačí dať začiarknutie pred skladbu, ktorej značky chcete zmeniť. Nakoniec potvrďte pomocou Uložiť.

Ďalšie žánre

Viac ako sto žánrov je k dispozícii v editore značiek v aplikácii TagScanner, ktorý môžete ľahko priradiť k súborom MP3. Napriek tomu sa vždy môže stať, že niečo chýba. Okrem toho program používa anglické názvy. Samozrejme, žáner môžete zadať zakaždým, ale je praktickejšie, ak je v rozbaľovacej ponuke predvolene všetko. Kliknite na ikonu ozubeného kolieska vedľa kariet v hornej časti Možnosti programu. Prípadne použite klávesovú skratku Ctrl + P. Ísť do Žánre a šablóny. Pri časti Vlastné žánre kliknite na zelené znamienko plus. Teraz môžete do editora značiek pridať svoje vlastné mená.

Použite svoje vlastné žánre v TagScanner.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found