Preskúmanie

Najlepšie obchodné prístupové body pre domácnosť

Porovnajte domácu sieť spred piatich rokov so sieťou dneška a uvidíte dva úplne odlišné svety. PC a tablety stratili svoje vedúce postavenie v oblasti inteligentných telefónov a vďaka tomu sme stále online aj doma. Rýchla a bezpečná sieť preto už nie je možnosťou, je nevyhnutnosťou. Malá, ale neustále rastúca skupina používateľov chce viac, ako ponúka štandardný bezdrôtový smerovač, a čoraz viac sa zameriava na poloprofesionálne sieťové vybavenie. Toto sú najlepšie obchodné prístupové body pre domácnosť.

Zatiaľ čo sa používanie domácej siete v posledných rokoch dramaticky zmenilo, domáca sieť sa sama o sebe nezmenila. Nezmenený sa skladá zo smerovača, ktorý je súčasne prepínačom a prístupovým bodom a ku ktorému sa musia pripájať všetky rýchle a pomalé zariadenia. Medzery v pokrytí považujeme za samozrejmosť alebo ho čo najlepšie uzavierame pomocou WiFi extenderu alebo elektrického vedenia. Roamingové správanie je tiež sklamaním, ktoré je vlastné sieťam, ktoré pozostávajú z niekoľkých riešení od rôznych značiek. Všetko toto utrpenie považujeme za samozrejmosť, pretože vieme, že ani najnovší bezdrôtový smerovač v poschodovom dome so železobetónovými podlahami neposkytuje úplné pokrytie. Čo možno vyčítať (starému) smerovaču, ktorý sa dodáva s predplatným na internete?

Využitie siete sa radikálne zmenilo, naša domáca sieť nie.

Vyžaduje sa lepšie WiFi

Problém s WiFi existuje riešenie, a to práca s viacerými prístupovými bodmi. Riešením, ktorému sa v súčasnosti venuje najväčšia pozornosť a je zamerané na spotrebiteľské použitie, sú sieťové systémy. Skladajú sa z dvoch alebo viacerých prístupových bodov, ktoré spolu tvoria jednu bezdrôtovú sieť, a môžu tak poskytnúť väčšej miestnosti lepší signál. Používanie roamingu sa zrazu tiež zlepšuje a konfigurácia je často veľmi priateľská prostredníctvom aplikácie. Nie sú potrebné žiadne technické znalosti. Aj napriek tomu sieťový systém nerieši všetky problémy. Pretože komunikácia medzi prístupovými bodmi je vo väčšine sieťových systémov bezdrôtová, bude výkon vždy nižší, ako je technicky možné. Aj kvôli ľahšej správe je počet konfigurovateľných volieb často veľmi obmedzený.

Prosumer

Otrávený obmedzeniami smerovačov a spotrebiteľských systémov Wi-Fi sa čoraz viac používateľov obracia na riešenia podnikových sietí. V práci alebo v hoteli majú skúsenosť, že skutočne môžete zabezpečiť veľkým budovám stabilnú a rýchlu bezdrôtovú sieť. Bez výnimky však vidia visieť zariadenia, s ktorými sa nestretnú v bežnom obchode alebo webovom obchode. Špecializovaní obchodníci sú si však týchto riešení vedomí a vedia, že sú čoraz vhodnejšie pre „prosumera“: vzdelaného spotrebiteľa, ktorý sa nevyhýba žiadnym konfiguračným prácam alebo sa oň dokonca zaujíma z hobby. A kto je tiež ochotný zaplatiť viac za lepšie riešenie. Pretože systémy podnikovej siete sú bez výnimky nákladnejšie ako bežný spotrebný hardvér.

Možnosti výrobkov

Riešenia podnikových sietí sa však nelíšia iba cenou od toho, na čo sú spotrebitelia zvyknutí. Existuje oveľa väčšia špecializácia, čo sa týka hardvéru. Smerovač je smerovač a nie tiež prepínač a prístupový bod, rovnako ako je prepínač iba prepínačom a prístupový bod je iba prístupovým bodom. Výsledkom je, že pre rovnakú funkcionalitu je samozrejme potrebných viac zariadení, ale špecializácia má tiež výhody. Každá časť môže byť navrhnutá veľmi špecificky pre svoju úlohu a bude potenciálne fungovať lepšie alebo efektívnejšie a v každom prípade ponúka oveľa viac možností na riadenie činnosti zariadenia. Patrí sem správa šírky pásma, viac SSID, plne prispôsobiteľný portál pre hostí a bezproblémový roaming v celej sieti. Konfigurácia a údržba sa prednostne vykonáva naraz pre všetky zariadenia v sieti. Zaslanie úpravy v konfigurácii WiFi siete všetkým prístupovým bodom naraz, namiesto toho, aby ste museli upravovať každý prístupový bod osobitne, šetria čas a predovšetkým znižujú riziko chýb.

Zariadenia musia byť tiež „spravovateľné“. To je pri prepínačoch obzvlášť dôležité a v žiadnom prípade nie štandardné, naopak - zvyčajne ich môžu konfigurovať až na úroveň portu iba drahé prepínače. Obchodné riešenia navyše poskytujú viac informácií o tom, čo sa deje v sieti, ktoré zariadenia sú pripojené a aký objem dátovej prevádzky používajú. Ako dodatok k tomu ponúkajú obchodné riešenia viac možností nastavenia používateľsky definovaných výstrah.

Káble

Ďalším rozdielom v podnikových sieťových systémoch je preferencia pripojenia pomocou sieťového kábla. Môže to byť štandardný ethernetový kábel, ale prípadne aj optický kábel. V žiadnom prípade nie bezdrôtové, čo platí v rámci podnikových sietí ako „vhodné iba na spojenie medzi prístupovým bodom a mobilným zariadením“. Všetky ostatné pripojenia musia fungovať spoľahlivo a predvídateľne a je to možné, iba ak príslušné zariadenia pripojíte sieťovými káblami k chrbtici siete.

Okrem rýchlosti ponúka sieťový kábel ďalšiu dôležitú výhodu, ktorú podnikové sieťové riešenia využívajú takmer bez výnimky: Power over Ethernet (PoE). Sieťový kábel sa potom používa nielen na prenos sieťovej prevádzky, ale aj na napájanie pripojeného zariadenia, napríklad prístupového bodu, elektrinou. Vďaka tomu je možné inštalovať ľubovoľné zariadenie kdekoľvek, aj keď v blízkosti nie je žiadna elektrická zásuvka. Ak je to možné, funkčnosť obchodného riešenia presahuje aj bezdrôtovú sieť. Na rozdiel od sieťových systémov by teraz mali byť zahrnuté a riadené centrálne aj smerovače a prepínače a ďalšie sieťové zariadenia, ako sú nas a IP kamery. A chcete dostávať upozornenia a varovania pre všetky tieto zariadenia na jednom mieste. Obchodná sieť by koniec koncov nemala poskytovať žiadne prekvapenia.

Pokrytie

Systém Wi-Fi s viacerými prístupovými bodmi ponúka možnosť poskytnúť všade väčšiu plochu (napríklad viacpodlažný dom a záhradu) s dobrým pokrytím Wi-Fi. Je dôležité, aby ste prístupové body zavesili na správne miesto. Spoločnosti to zvládnu profesionálne a dajú vykonať merania na meranie vplyvu stien a oceľových konštrukcií, ako sú výťahy, na signál Wi-Fi. Doma si môžete takéto meranie urobiť sami pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu a aplikácie, ktorá meria silu signálu. Wi-Fi SweetSpots je taká aplikácia. Aplikáciu môžete použiť na meranie sily signálu na rôznych miestach v dome. To sa dá urobiť v konkrétnych bodoch, ale aj keď idete okolo. Wi-Fi SweetSpots zobrazuje silu signálu Wi-Fi a zobrazuje ho v grafoch. Intenzitu je tiež možné indikovať akustickým signálom. Takto rýchlo objavíte miesta, kde je signál slabý alebo dokonca úplne chýba. Ak chcete zlepšiť pokrytie na takom mieste bez signálu, môžete najskôr skúsiť presunúť aktuálny prístupový bod alebo ho trochu inak zavesiť. Ak to nefunguje, zvážte inštaláciu ďalšieho prístupového bodu.

Jediným skutočným riešením problémov s Wi-Fi je práca s viacerými prístupovými bodmi.

Existujú aj nevýhody

Zoznam výhod zariadení podnikovej siete je dlhý. Niet preto divu, že tieto riešenia sú čoraz viac v centre pozornosti aj od nepodnikateľov. Predtým, ako sa zbavíte starého smerovača a prepínača, je dôležité poznať tiež nevýhody.

Okrem vyššie spomenutej vyššej ceny, ktorú je tiež potrebné zaplatiť za niekoľko samostatných zariadení, predstavuje riziko uzamknutie predajcu. Sila systémov podnikovej siete spočíva v tom, že všetky zariadenia sú rovnakej značky. Každý ďalší nákup preto musí byť od tejto značky, aby zapadol do systému. Vďaka tomu sa stanete zraniteľnými voči zvyšovaniu cien, zmenám licenčných podmienok, ak sa uplatňujú, alebo rozmarom výrobcu, ak náhle prestane podporovať model, ktorý po aktualizácii softvéru centrálnej správy naďalej uspokojivo funguje.

Ďalšou nevýhodou je, že vybavenie podnikovej siete tiež rýchlo vyžaduje poloprofesionálne sieťové znalosti. Viac možností znamená viac premýšľania a častejšie potreba správneho rozhodnutia. Online fóra a podpora dodávateľov sú dobrou podporou, ale výstup tak často určuje kvalita vstupu. Trpezlivosť s úplnými začiatočníkmi je často obmedzená - najmä na online fórach. Ak môžete na tieto nevýhody a riziká dohliadať, môže sa oplatiť nákup riešenia obchodnej siete.

Na obchodný systém môžete tiež čiastočne prejsť iba zakúpením prístupových bodov WiFi. Potom ho môžete pripojiť k vlastnému smerovaču. Upozorňujeme, že firemné prístupové body sú zvyčajne napájané cez PoE, na čo potrebujete špeciálny prepínač. Alternatívne dodáva Ubiquiti PoE injektor s každým prístupovým bodom a TP-Link obyčajný samostatný zdroj napájania, takže v obidvoch prípadoch nepotrebujete špeciálny prepínač. Testovaný prístupový bod od spoločnosti Netgear môže byť voliteľne napájaný z napájacieho zdroja, rovnako ako D-Link DAP-2610. D-Link DAP-3662 nemá žiadny vstup pre samostatné napájanie, takže PoE je tam povinný.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found