Ako

Použite svoj telefón s Androidom ako bezpečnostnú kameru

Fotoaparát v telefóne s Androidom nedokáže iba zábavné snímky. Prečo ju nepoužívať ako bezpečnostnú kameru vo svojom dome alebo na palubnej doske svojho automobilu? Vysvetlíme, ako to nakonfigurovať týmto spôsobom.

Existuje mnoho aplikácií pre Android, ktoré používajú fotoaparát vášho telefónu ako rozsiahly bezpečnostný nástroj doma aj v aute. To vám umožní dať vášmu starému telefónu s Androidom druhý život a použiť ho ako bezpečnostnú kameru alebo palubnú kameru (kamera na palubnej doske).

Takáto kompletná aplikácia pre kameru je oveľa rozsiahlejšia, ako je potrebné, robí oveľa viac než len nahrávanie videa. Preto je lepšie zvoliť aplikáciu, ktorá sa zameriava špeciálne na požadovanú situáciu: bezpečnostnú kameru v dome alebo mobilnú kameru na palubnej doske vášho automobilu.

Fotoaparát vášho smartphonu môže slúžiť nielen na fotenie pekných fotografií.

Je dashcam legálny?

Ak si do automobilu inštalujete palubnú kameru, je to legálne? Podľa právnika v oblasti informačných a komunikačných technológií Arnouda Engelfrieta nie je vôbec žiadny problém: filmovať môžete na verejnej komunikácii, pretože každý má právo na bezplatné zhromažďovanie správ, nielen novinári. Tiež nemusíte na svoje vozidlo umiestňovať nálepku s upozornením „Pozor: kamerový dozor“, pretože podľa Engelfriet sa táto povinnosť vzťahuje iba na kamery, ktoré sú zavesené alebo umiestnené niekde na celodennom natáčaní na rovnakom mieste.

Hneď ako zverejníte svoje zaznamenané videá, narazíte na právne prekážky. Každý, kto je rozpoznateľný na obrázku na vašom filme, sa môže dovolávať svojich práv na súkromie. A s rozpoznateľnou poznávacou značkou, video podlieha zákonu o ochrane osobných údajov.

Našťastie môžu byť obrázky z prístrojovej kamery použité ako dôkaz, takže v prípade nehody ich môžete nahlásiť polícii. (Zdroj: //ct.link.ctw.nl/aeb)

Dashcam s AutoGuard Blackbox

Dashcam ešte nie je v Holandsku taký populárny, ale možno ho poznáte zo všetkých tých ruských videí na YouTube. V Rusku poisťovacie spoločnosti požadujú použitie palubnej kamery počas jazdy.

Existujú špeciálne kompaktné fotoaparáty, ktoré pripevníte na čelné sklo, ale prečo na ne míňať peniaze, keď vám môže ležať starý telefón s Androidom, ktorý už nepoužívate? Fotoaparát v telefóne je dostatočný na nahrávanie videa a pomocou zabudovaného systému GPS môžete v podstate uložiť svoju polohu a neskôr ju zobraziť spolu s obrázkami na mape.

Zaujímavou aplikáciou ako dashcam je AutoGuard Blackbox (//ct.link.ctw.nl/bbx). Ako už z názvu vyplýva, váš telefón s Androidom sa zmení na čiernu skrinku, ktorá všetko zaregistruje. Je to bezplatná aplikácia, ale niektoré funkcie sú k dispozícii, iba ak si kúpite program AutoGuard Pro Unlocker (http://ct.link.ctw.nl/bbu) za 2,19 eura. Potom môžete aplikáciu spustiť napríklad na pozadí, aby ste mohli telefón súčasne používať na navigáciu alebo telefónne hovory. Okrem toho sa už nebudú zobrazovať žiadne ďalšie reklamy.

AutoGuard Blackbox je zadarmo, ale v Google Play nájdete aj platenú verziu s extra funkcionalitou.

Sprievodca prvým spustením vás požiada, aby ste zadali celú sériu základných nastavení, ako napríklad jednotku vzdialenosti (kilometre alebo míle), či sa má video ukladať neustále alebo iba v prípade kolízie, či sa majú vždy ukladať videá z nehody. archivované alebo nie a na ktoré telefónne číslo v prípade kolízie zavolať. Môžete tiež nastaviť, aby sa zvuk nahrával spolu s videom, ale potom nemôžete telefonovať súčasne s Androidom.

Okrem toho zadáte maximálne množstvo úložného priestoru, ktorý môže aplikácia na nahrávky použiť. Archivované videá sa nikdy neodstránia, ale ak dôjde k prekročeniu určeného priestoru, ostatné videá sa odstránia v poradí podľa veku. Nakoniec tiež zvolíte, ako často sa video ukladá.

So starým telefónom s Androidom, držiakom do auta a AutoGuard Blackbox máte prístrojovú kameru.

Váš telefón ako palubná kamera: praktický?

Ak používate telefón s Androidom ako palubnú kameru, nezabudnite na množstvo praktických vecí. Nepretržité filmovanie rýchlo vybije batériu vášho telefónu, takže telefón radšej zapojte do zásuvky ľahšieho v automobile. Navyše potrebujete držiak do auta, ktorý nezakrýva fotoaparát vášho telefónu. Možno budete musieť hľadať správny držiak pre svoj telefón - alebo s určitými zručnosťami vyvŕtať dieru v súčasnom držiaku.

S niektorými aplikáciami dashcam môžete tiež používať GPS na navigáciu a volanie súčasne s dashcam, čo je užitočné, pretože v aute potrebujete iba jedno zariadenie. Samozrejmosťou sú aj špecializované vačky prístrojových dosiek, ktoré môžete pripevniť na palubnú dosku alebo vnútorné zrkadlo vášho automobilu. Výhodou je, že takáto palubná kamera je menej nápadná a v dnešnej dobe nájdete aj celkom dostupné modely.

Dnes sú základné modely špecializovaných prístrojových vačiek už celkom dostupné.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found