Ako

Takto vyrobíte systém dualboot

Ak chcete pracovať s extra operačným systémom alebo s extra inštaláciou vášho súčasného operačného systému, možno uvažujete o konfigurácii dualboot. Aj keď sa tu hovorí aj o takejto konštrukcii, sú možné aj iné scenáre, napríklad virtualizácia alebo prenosná verzia na USB médiu.

V tomto článku predpokladáme, že vo vašom počítači je nainštalovaný Windows 10 a že tento OS je operačný systém, ktorý poznáte najviac. Môžete však tiež z času na čas chcieť experimentovať s iným OS alebo pracovať s iným vydaním alebo verziou systému Windows, napríklad preto, že niektorá z vašich aplikácií v systéme Windows 10 nefunguje správne. Alebo ste možno tak oddaní systému Windows 10, že ho chcete mať tiež pri sebe. A máme na mysli doslova, v prenosnej podobe na USB kľúči. V tomto článku sa pozrieme na rôzne scenáre, ako začať s takýmto ďalším operačným systémom.

01 Obrazový súbor disku

V našom prvom scenári sa chystáme virtualizovať náš operačný systém. OS potom zostane úhľadne v tomto virtualizovanom prostredí a v zásade sa nedostane do vôd vášho bežného, ​​fyzicky nainštalovaného operačného systému. V textovom poli „Virtualbox“ si môžete prečítať, ako virtualizovať operačný systém pomocou bezplatného VirtualBoxu. Zameriavame sa tu však na menej známe riešenie: systém duálneho bootovania s inštaláciou systému Windows na virtuálny pevný disk bez externého virtualizačného softvéru.

Na to potrebujeme inštalačné médium Windows. Ak nemáte k dispozícii inštalačné DVD alebo bootovacie USB kľúče, musíte si takéto médium najskôr vytvoriť sami. Najskôr si zaobstarajte obrazový súbor iso disku s požadovanou verziou systému Windows. Aktuálnu verziu systému Windows 10 nájdete v ďalšom kroku (pozri „02 Installation Stick“); pre staršie verzie systému Windows môžete pohodlne použiť bezplatný nástroj Microsoft Windows a Office ISO Tool. Tu otvorte kartu Windows a vyberte požadovanú verziu (7, 8,1 alebo 10), typ systému (32 alebo 64 bitov) a jazyk. Potvrďte svoje voľby a stiahnite si zodpovedajúci iso súbor.

02 Inštalačná tyčinka

Teraz by ste mali mať Windows na bootovacom USB kľúči. Pokiaľ sa jedná o aktuálnu verziu Windows 10, je najlepšie začať s nástrojom Media Creation Tool: načíta Windows naraz a potom ho úhľadne uloží na USB kľúč. Ak ste si už sami stiahli súbor ISO systému Windows (pozri „Súbor obrázka disku 01“), môžete si zadarmo stiahnuť program Rufus. Vložte USB kľúč do vášho PC, spustite Rufus a pozrite sa na kľúč. Včela Výber pri spustení vyber ty Obrázok disku alebo ISO (výber) a odkážeme ťa tlačidlom VÝBER do vášho obrazového súboru ISO. V závislosti od zariadenia, ktoré chcete zaviesť pomocou tejto páčky, vyberte na Rozloženie oddielov a Cieľový systém buď GPT a UEFI (bez CSM), buď MBR a BIOS (alebo UEFI-CSM) (pozri tiež „08 Bios of uefi“). Iná možnosť je najlepšie zostať nedotknutá. Potvrďte pomocou ŠTART a s Ok (dvakrát). Hneď ako sa zobrazí správa „Hotovo“, môžete stlačiť ZAVRIEŤ kliknite.

VirtualBox

Stiahnite si VirtualBox na www.virtualbox.org a nainštalujte si nástroj. Keď potom spustíte program, dostanete sa do prázdneho modulu správy. Takže stlačte tlačidlo Nový a zadajte názov svojho virtuálneho počítača (vm). Vyberte ten správny Typ OS (ako Microsoft Windows alebo Linux) a tiež správnu verziu. Včela Priečinok stroja naznačujete, kde môže váš VM skončiť. Potom označíte požadované množstvo pamäte RAM. Nakoniec sa o to postaráte Vytvorte nový virtuálny pevný disk je teraz vybraté a potvrďte pomocou Vytvoriť. Nechajte typ nastavený na VDI, stlačte Ďalší a vyberte najlepšie Dynamicky pridelené. Definujte (maximálnu) veľkosť svojho virtuálneho disku - napríklad 15 GB pre Linux a 30 GB pre Windows - a zaokrúhlite na Vytvoriť. Potom vyberte modul VM v module správy a stlačte Počnúc. Kliknite na ikonu Vyberte súbor virtuálneho optického disku a pozrite si stiahnutý iso súbor. Stlačte Štart pre virtuálnu inštaláciu OS a postupujte podľa pokynov. Potom možno virtuálny OS spustiť z modulu správy VirtualBox. Cez tlačidlo nastavenie na želanie môžete upraviť všetky druhy vlastností vášho VM.

03 Vytvorenie VHD

Vyzbrojení touto inštalačnou palicou systému Windows môžeme začať. Naštartujte cieľové zariadenie pomocou tohto kľúča - v závislosti od systému musíte vyvolať špeciálne bootovacie menu (pomocou nejakého funkčného klávesu) alebo možno budete musieť upraviť poradie bootovania v systémovom BIOSe. V prípade potreby si prečítajte príručku k počítaču. O niečo neskôr by sa malo otvoriť okno so žiadosťou o nastavenie rozloženia jazyka a klávesnice. Po vašom potvrdení s Ďalší Potom sa zobrazí „Install Now“. Tu stlačte kombináciu klávesov Shift + F10. Teraz sa dostanete na príkazový riadok. Tu spustíte príkaz diskpart nasledovaný objemom zoznamu, aby ste získali prehľad o oddieloch. Potom vytvoríte vhodný zväzok vhd (virtuálny pevný disk), napríklad asi 30 GB: vytvorte vdisk súbor = x: \ virtuelewindows.vhd maximum = 30000 typ = pevný (nahraďte x: požadovaným písmenom jednotky). Namiesto fixného môžete zadať aj rozšíriteľný: váš virtuálny disk potom podľa potreby narastie až do zadaného maxima (v našom príklade: 30000 MB).

04 Inštalujte virtuálne

Po dokončení procesu pripojte vytvorený súbor vhd k systému pomocou nasledujúcich dvoch príkazov:

vyberte vdisk súbor = x: \ virtuelewindows.vhd

priložiť vdisk

(odpojiť vdisk vám umožní odpojiť disk, ak chcete).

Zatvorte okno príkazového riadku a pokračujte v inštalácii systému Windows pomocou Nainštalovať teraz. Ako cieľové umiestnenie nezabudnite zvoliť nepridelené miesto na virtuálnom pevnom disku! Ignorujte správu „Systém Windows sa na tomto disku nedá nainštalovať“ a stlačte Ďalší, po ktorom sa inštalácia skutočne spustí.

Po reštartovaní počítača by sa teraz okrem fyzickej inštalácie systému Windows malo na bootovacej jednotke VHD zobraziť bootovacie menu s virtuálnym. S EasyBCD môžete s týmto bootovacím menu ľahko pohrať a napríklad upraviť predvolené poradie bootovania alebo časový limit; to je možné vykonať pomocou tlačidla Upravte ponuku zavádzania.

05 Windows To Go

S určitým úsilím je tiež možné vytvoriť prenosnú verziu systému Windows. Takáto možnosť je zabudovaná do systému Windows 10 Enterprise a Education. Otvorte Windows Ovládací panel, Štart Windows To Go a postupujte podľa pokynov. Uistite sa, že ste pripojili vhodné médium USB. Externá jednotka USB bude normálne fungovať, ale počet USB kľúčov, ktoré sú certifikované pre Windows To Go, je obmedzený.

Predpokladajme však, že máte Windows Home alebo Professional. V takom prípade sa môžete uchýliť k externému nástroju.

Presne taký nástroj sme už spomenuli pod „02 Installation Stick“, konkrétne Rufus. Postupujete rovnako, ako sme tam opísali, iba vy si vyberiete Windows To Go v rozbaľovacej ponuke na Možnosť obrázka (namiesto štandardnej inštalácie systému Windows); táto možnosť by mala byť k dispozícii vo Windows 8, 8.1 a 10. V ideálnom prípade by ste mali používať hokejku, ktorá je certifikovaná pre Windows To Go, ale v každom prípade by mala mať veľkosť najmenej 16 GB. Ak chcete byť schopní bootovať z hokejky v systéme s klasickým biosom, vyberte si MBR ako Rozloženie oddielov; inak sa môžete rozhodnúť pre GPT. Nastav to Systém súborov ďalej NTFS hneď Predvolená veľkosť klastra. Prejdite do svojho súboru ISO Windows 10 a potvrďte pomocou Počnúc a s Ok (dvakrát). Tento proces môže trvať veľmi dlho, ale potom by ste mali mať Windows na pamäti.

Ešte viac „ísť“ ...

Ak z nejakého dôvodu nemôžete vytvoriť médium Windows To Go pomocou programu Rufus, môžete to skúsiť pomocou programu WinToUSB. Pomocou tohto nástroja môžete tiež vložiť Windows na vymeniteľnú jednotku USB. S tlačidlom Fyzika na USB (v skutočnosti to nie je správna holandčina) je tiež možné urobiť prenosnú už nainštalovanú verziu systému Windows. Avšak s bezplatnou edíciou sa ukazuje, že nie je možné urobiť Windows 10 1809 alebo vyšší „prenosným“ a výber formátu MBR, ktorý by mal fungovať na biosoch aj uefi, nie je v tomto vydaní zjavne zahrnutý.

Podobné možnosti nájdete v ponuke AOMEI Partition Assistant prostredníctvom ponuky Všetky nástroje / Windows (8. 8. 10) do programu Go Maker. Zdá sa, že táto funkcia je bohužiaľ vyhradená pre komerčné vydanie Professional (asi 50 USD).

06 Rýchle zavedenie cez dualboot (fyzický)

Náš tretí scenár je možno najklasickejší prístup k zavedeniu z druhého OS, ale je tiež najkomplexnejší a najjemnejší. Koniec koncov, chystáme sa nainštalovať extra OS na samostatný fyzický oddiel obvyklým spôsobom. Ako príklad si vezmeme populárnu linuxovú distribúciu Ubuntu tu.

Odporúčame vám najskôr vykonať úplnú zálohu systému vašej aktuálnej inštalácie: nikdy neviete, či sa neočakávane niečo pokazí. Bezplatným a ľahko použiteľným zálohovacím nástrojom je EaseUS Todo Backup Free.

Pred spustením inštalácie dualboot vám odporúčame vypnúť funkciu v systéme Windows 10, ktorá spôsobí, že operačný systém pri spustení prejde do určitého režimu hibernácie. Táto funkcia môže spôsobiť problémy v scenári s dvojitým spustením. Stlačte kláves Windows, zadajte konfiguráciu, spustite Ovládací panel a vyber si Systém a zabezpečenie / Zmeňte správanie tlačidiel napájania Včela Správa napájania. kliknite na Zmeňte nastavenia, ktoré momentálne nie sú k dispozícii a zrušte začiarknutie Povoliť rýchle spustenie. Potvrďte pomocou Ukladajú sa zmeny.

07 Priečka

Musíte sa samozrejme ubezpečiť, že na fyzickom oddiele dodatočného operačného systému je dostatok voľného miesta na disku. Môžete to rýchlo skontrolovať stlačením klávesov Windows + R a diskmgmt.msc Ktoré sa majú vykonať. Ak nemáte dostatok neprideleného miesta - potrebujete zhruba 15 GB pre Ubuntu - potom vám môže stačiť iba zmenšiť existujúci oddiel. Môžete to urobiť kliknutím pravým tlačidlom myši na oddiel v grafickom zobrazení a Znížte hlasitosť vybrať. Uveďte, o koľko MB ich chcete napríklad znížiť 15000. Potvrďte pomocou Scvrknúť sa.

Ak to nefunguje týmto spôsobom, môžete to skúsiť s externým správcom oddielov, ako je EaseUS Partition Master Free.

08 Bios alebo uefi

Zámerom je, aby ste do svojho počítača nainštalovali druhý operačný systém. Problémy však môžu nastať, keď nainštalujete oba OS do rôznych „bootovacích režimov“: uefi verzus klasický (starší) bios alebo csm režim (modul podpory kompatibility). Je pravda, že väčšina počítačov posledných rokov je vybavená rozhraním uefi, ale aj keď máte nový počítač, nemusí to nutne znamenať, že sa systém Windows skutočne spúšťa v režime uefi.

Preto je rozumné skontrolovať najskôr režim zavádzania inštalácie systému Windows a až potom na ňu nainštalovať druhý operačný systém. Spustite systém Windows, stlačte Windows + R a spustite príkaz msinfo32 od. Včela Prehľad systému všimnete si položku Režim BIOS na. Stojí tu UEFI, potom sa Windows skutočne spustí v režime bootovania uefi. V druhom prípade sa tu hovorí Zastarané alebo Dedičstvo.

Uefi je teda moderný variant a oproti klasickému biosu ponúka určité výhody. Napríklad systém sa bootuje o niečo rýchlejšie, môžete bootovať z diskov väčších ako 2 TB a v prípade správcu s dvoma bootmi sa v zásade nevyžaduje správca bootovania (pozri tiež textové pole „Výber bootovania“). Čo však v prípade, keď sa zdá, že sa Windows vo vašom počítači spúšťa v klasickom režime BIOS? Potom môžete ísť vlastne oboma spôsobmi: v tomto režime nainštalujete aj druhý OS alebo najskôr systém Windows preinštalujete úplne v režime uefi. Je zrejmé, že táto posledná možnosť bude najnáročnejšia.

Výber člna

Ak po Windows 10 inštalujete distribúciu Linuxu, ako je Ubuntu, na dualboot, bootovací manažér Grub ho predvolene prevezme a umožní vám výber medzi oboma OS. Ak ste však nainštalovali oba OS v režime uefi, môžete si zvoliť požadovaný OS aj mimo Grub. Pomocou skratky - ak je to potrebné, prečítajte si príručku vášho systému - môžete vyvolať ponuku bios-bootselect, kde potom označíte OS. Ak chcete, môžete dať inštalácii systému Windows vyššiu prioritu v postupnosti zavádzania systému BIOS: toto sa často ukáže ako riešenie, ak sa zdá, že inštalácia hlavných aktualizácií systému Windows bude neskôr spôsobovať problémy.

09 Zabezpečené bootovanie

Aj keď sa systém Windows spúšťa v režime uefi, nie ste si ešte celkom istí. V rovnakom Prehľad systému totiž aj možnosť Stav zabezpečeného bootovania na. Táto položka sa vzťahuje na funkciu „zabezpečeného spustenia“. Ak táto možnosť nie je vo vašom počítači povolená, musíte byť obzvlášť opatrní. Niektoré verzie uefi-bios sa v takom prípade odvážia prejsť na starší / csm režim, keď inštalujete ďalší operačný systém. Teraz by ste mohli zvážiť rýchle povolenie aktivácie funkcie bezpečného zavedenia v uefi-bios, ale už nebudete chcieť zavádzať už nainštalovaný Windows. Ak táto možnosť skutočne nie je povolená, je najlepšie skontrolovať v uefi-bios, či nemôžete zabrániť takémuto automatickému prepnutiu (na legacy / csm): v prípade potreby si prečítajte príručku k vášmu systému.

V každom prípade sa odporúča skontrolovať režim zavádzania nového operačného systému ihneď po inštalácii, aby ste sa uistili, že operačný systém nie je nainštalovaný v inom režime zavádzania. V systéme Linux (Ubuntu) to možno urobiť nasledovne: kliknite na na pracovnej ploche Zobraziť aplikácie / terminál a spustíme príkaz efibootmgr a potvrdíme klávesom Enter. Ak príkaz nie je rozpoznaný, rýchlo nainštalujte sprievodný balík pomocou sudo apt install efibootmgr. Ak tento príkaz vráti bootovacie premenné, OS sa zaviedol v bootovacom režime uefi. V opačnom prípade sa zobrazí chybové hlásenie („nepodporované“).

10 Inštalácia

Teraz ste dokončili všetky prípravné kroky a kontroly a ste pripravení na inštaláciu druhého OS. Potom samozrejme potrebujete inštalačné médium, a preto tiež dobre využívame bezplatný Rufus. Metódu sme už opísali v časti „02 Installation Stick“. Uistite sa, že ste nastavili správne parametre, ktoré patria použitiu v systéme uefi alebo starom systéme / csm. Potom je USB kľúč pripravený a zapojíte ho do cieľového systému.

Najskôr zvoľte požadovaný jazyk (Holandsky) a kliknite na Nainštalujte si Ubuntu. Uveďte svoje správne Rozloženie klávesnice a stlačte Ďalej. Uveďte, či máte a Normálna inštalácia (vrátane kancelárskeho balíka, hier a prehrávačov médií) alebo jedného Minimálna inštalácia preferuje. Potvrďte znova pomocou Ďalej. Za normálnych okolností Ubuntu zistí, že vo vašom počítači je už nainštalovaný Windows 10 a táto možnosť sa objaví Nainštalujte si Ubuntu spolu s Windows 10 k dispozícii. Pokiaľ nie ste veľmi oboznámení s typickým rozdelením systému Linux, vyberte túto možnosť. V druhom prípade môžete kliknúť na Niečo iné a sami si vytvoriť potrebné oddiely, napríklad root (/), swap a domov. Potvrďte pomocou Nainštalovať teraz a s Ďalej. Nastavte časové pásmo, nastavte meno a heslo a spustite skutočnú inštaláciu. Teraz sa reštartuje počítač, zobrazí sa bootovacia ponuka Grub, ktorá vám umožní vybrať si medzi Ubuntu a Windows 10.

Správca člna Grub

V predvolenom nastavení bude bootovacia ponuka Grub pokračovať s Ubuntu po 10 sekundách. Ak dávate prednosť automatickému reštartu systému Windows 10 alebo ak uprednostňujete inú dobu čakania, môžete to zariadiť z okna terminálu, ale nástroj Grub Customizer funguje oveľa jednoduchšie. Najprv musíte nainštalovať tento balík. Otvorte jednu Terminálokno a postupne spustite nasledujúce príkazy:

sudo add-apt-repository ppa: danielrichter2007 / grub-customizer

sudo apt aktualizácia

sudo apt nainštalovať grub-customizer

Potvrďte pomocou J, potom pridáte nástroj Zobraziť aplikácie nájdete na pracovnej ploche Ubuntu. Spustite aplikáciu a prejdite na kartu Konfigurácia zoznamu. Pomocou klávesov so šípkami môžete posúvať položky nahor alebo nadol. Na karte Všeobecné nastavenia upravíte a upravíte čakaciu dobu Nastavenia displeja môžete zmeniť písmo a farby, ale tiež nahrať svoj vlastný obrázok, ktorý bude slúžiť ako pozadie pre vašu bootovaciu ponuku Grub.